Butik Mağaza Açarken Bilinmesi Gerekenler

Özellikle kendi işini kurmak isteyen bayanlar için butik oldukça karlı bir işe dönüştürülebilir.Uzmanlaştığınız bir alanda bir butik açarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı olmak için kendi kişisel zevkleriniz ve müşterilerinizin istekleri arasında denge kurmanız gerekir. Butiğinizi nasıl ayakta tutabileceğinizi ve büyütebileceğinizi saptamak için pazarı araştırın.  İşletmeniz için detaylı bir iş planı oluşturun. Planlanan bütçenizin pazarlamayı düzenli gider olarak kapsaması gerektiğini unutmayın. Başlangıç sermayenizi korumak için iş planınızı kullanın. Bankalarla iş kredisi için görüşebilirsiniz veya özel yatırımcılarla görüşerek sermayeyi onların koymasını isteyebilirsiniz.

 

İşletme Yapısı

İster  butiğinizi kendiniz işletin isterseniz de bunun için elemanlar alın, her halükarda bir işletme yapısına karar vermeniz gerekir. Butiğiniz için en doğru işletme yapısını seçebilmeniz için bir avukata danışarak ortaklık veya birleşmelerin faydalarını öğrenin.

 

Ruhsatlar ve İzinler

Yeni bir iş kurmak için her zaman belli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir.Açılıştan önce gerekli olan bütün ruhsatları ve izinleri resmi mercilerden alın.

 

Butik Düzeni

Özel bir butik olarak, müşterilerin butiğinize tekrar gelmesini istiyorsanız onlara hoş bir ortam sunmanız gerekir. Butiğinizde alışveriş yapmaları için etkileyici bir görüntü yaratın. Ürünlerinizi düzenli yerleştirin ki müşterileriniz kolayca yürüsün ve butiğinize göz atabilsin. Eğer kıyafet satacaksanız giyinme kabinleriniz temiz olsun. Bu sayede müşterileriniz rahatça kıyafetleri deneyebilir.  Günlük rutin temizliğinizi kendiniz yapın. Yerler, camlar ve duvarlar gibi daha ince temizlik gerektiren durumlarda bir temizlik firması ile temasa geçin.

 

Sigorta

Planlanan genel yönetim giderleriniz, işletme sigortasını da kapsamalıdır. Genel sorumluluk sigortanız bedensel yaralanmaları ve mal zararı konularını da kapsamalıdır. Eğer kusurlu ürün satarsanız mal sorumluluğu sigortası sizi zarardan korur. İşletmenizin yeri ve sattığınız ürünlerin türü gibi unsurular sigorta fiyatınızı belirler. Butiğiniz için ihtiyacınız olan sigorta tutarını sigortacınız ile görüşün.

 

Tedarikçiler

Bir butik sahibi olarak, büyük mağazaların satışa sunmadığı özel ve bulunması zor parçaları satışa sunarak müşterilerinizi etkileyebilirsiniz. Bununla birlikte müşterilerinizin istediği ürünler sürekli tükenirse de müşteri kaybedebilirsiniz. Siparişlerinizi hızlıca getiren güvenilir tedarikçiler seçin. Yeni ürünler ve trendlerle ilgili ticari yayınları okuyun. Satışa sunduğunuz türdeki ürünleri satan veya dağıtan firmalarla temas kurun ve sipariş verme sürecini öğrenin. Eğer düzenli tedarikçiniz ürünleri gönderemezse, sipariş verebileceğiniz alternatif tedarikçiler ve distribütörler hakkında bilginiz olsun.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Merhaba, ilk önce bu güzel bilgilerinizden dolayı tesekkür ederim.Trabzon’da butik açmayı planlıyorum ama kıyafetleri nerelerden alacagımı hiç bilmiyorum.Bu konuda sizden yardım bekliyorum. Tesekkür ederim şimdiden.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir