Hem Dünyayı Gezip Hem de Para Kazanmak İsteyenlere

Kendinize hiç “Seyahat ederken nasıl para kazanabilirim?” veya “Hem gezip hem de nasıl gelir elde ederim?” ya da “Çok param olmadığı zamanlarda bile nasıl kolayca seyahat edebilirim?” diye sordunuz mu?

Hayatımızın bir döneminde bu ve benzeri sorular mutlaka aklımızı kurcalamıştır ancak doğru bir cevap bulamamışızdır.Hala hem seyahat etmek hem de para kazanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Hazır mısınız? İşte sizlere seyahat ederken para kazanabileceğiniz 35 farklı iş (unutmayın ki, bu iş alanları var olan fırsatların sadece küçük bir bölümüdür):

 

1. Satış Elemanlığı

2-satis-elemanligi

Eğer iyi bir satış elemanı olarak doğduysanız bu durumda Yunanistan, Tayland, Meksika, Karayipler ya da herhangi bir diğer önemli tatil bölgesine giderek satış elemanı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu gibi tatil alanları, potansiyel müşterileri ile daha iyi bir şekilde iletişime geçebilecek çalışanlar ile yakından ilgileniyorlar. Amerikalılara hitap eden alanlarda Amerikalılar ve Türklere hitap eden alanlarda da genelde Türkler çalışıyor. Bu gibi bir işte kazanç potansiyeliniz gayet fazladır.

 

2. Tatil Köylerindeki İşler

3-tatil-koylerindeki-isler

Eğer satış yapmak size göre değilse dünyadaki tüm tatil köyleri ön büro, restoran veya etkinlik / aktivite departmanları için dünyanın dört bir yanından çalışanlar işe almaktadır.

 

3. Online freelance işler

5-cevrimici-serbest-calisma

Web tasarım, programcılık, çeviri yapmak, yazı yazmak, pazarlama, logo tasarımı, danışmanlık veya herhangi bir tür site yönetimi ile ilgileniyorsanız veya tecrübeniz varsa Bionluk.com, Elance.com ve Odesk.com gibi sitelere mutlaka göz atmanız gerekiyor. Bu gibi platformlar serbest çalışanlar ile işlerinin yapılmasını isteyen bireyleri ve firmaları buluşturuyorlar. Bu gibi platformları inceleyerek yeteneklerinize uyacak birçok iş bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İnternetten Para Kazanmak

 

4. Farklı Ülkelerde Film ve Televizyon Oyunculuğu

6-farkli-ulkelerde-film-ve-televizyon-oyunculugu

Mumbai’ye gidin ve Colaba mahallesinde bir köşede bekleyin. Çok uzun beklemenize gerek kalmadan sektörden biri size bir Bollywood filminde oynamayı isteyip istemeyeceğinizi soracaktır (Bir arkadaşım Hindistan gezisinde bir filmde figüran olmuştu). Milyonlarca lira kazanmayacaksınız ancak sonuçta kendinizi beyaz perde de göreceksiniz. Bu işin aynısını Kenya’da yapan ve iyi para kazanan birkaç kişi de biliyorum.

 

5. Vize Ofislerinde Çalışmak

7-vize-ofislerinde-calismak

Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Fransa, İrlanda ve Singapur gibi ülkeler, genellikle 18 ila 30 yaş arasındaki yabancıların belirli dönemlerde bu ofislerinde çalışmalarına olanak tanıyor. Eğer bu yaş aralığındaysanız hem para kazanmak hem de seyahat etmek için bu iş sizin için ideal olabilir. Kimi durumlarda ülkede bir yıla kadar kalmak zorunda kalabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz göreve göre de başvuruda bulunulabiliniyor. Yurtdışındayken bile oldukça iyi bir para kazanmak istiyorsanız bu iş sizin için ideal olabilir.

 

6. Meyve Toplayıcılığı

8-meyve-toplayiciligi

Güneşin altına çıkın, bir sepet alın ve meyve toplamaya başlayın. Bu gibi işler Avustralya’dan geçen sırt çantalı gezginler için oldukça yaygın bir seçenektir ve işler, toplayacağınız kilo başına ücret, konaklayacak oda ve yemek gibi avantajlar sunmaktadır.

 

7. Seyahat Blogculuğu

9-seyahat-blogculugu

Seyahat blogu ile kolay bir biçimde büyük paralar kazanamazsınız. Böyle bir şeyi hayata geçirmek için harcamanız gereken zaman ve çaba hayal edebileceğinizden çok daha fazladır. Ancak dünyayı yaşadığınız maceralar hakkında bilgilendirerek seyahatlerinize kaynak sağlayacak ekstra bir gelir arıyorsanız, bir seyahat blogu tam olarak da ihtiyacınız olan şeydir.

 

8. Herhangi Bir Tür Blog

10-herhangi-bir-tur-blog

Sırf seyahat ediyorsunuz diye illa seyahat blogu açmak zorunda değilsiniz. İlgi alanlarınız doğrultusunda hangi tür blogu isterseniz onu açabilirsiniz. Neye odaklandığınız fark etmeksizin her zaman para kazanmak için fırsatlar bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Blog Yazarak Para Kazanmak

9. Satış Ortaklığı

11-satis-ortakligi

Bu yöntem ile para kazanacaksanız rekabetin bir hayli fazla olduğunu unutmamanız gerekiyor. Ancak birkaç ayınızı araştırma yapmaya adarsanız size hitap edecek ürünü bulabilir ve bir hayli fazla kazanmaya başlayabilirsiniz. Eğer satış ortaklığı ile ilgili çok fazla bilginiz yoksa bilgi edinmek için tıklayınız.

 

10. Çevrimiçi Ürün Satmak

12-cevrimici-urun-satmak

Başkalarının ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz harika bir ürün mü buldunuz? Ya da kendi yaptığınız, satabileceğiniz ürünleriniz mi var? GittiGidiyor ya da benzeri çevrimiçi satış sitelerinde bir dükkan açarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Başarınız birçok etkene bağlı olacaktır ancak yine de haftalık birkaç satış yapmanız bile işleri yoluna koymanız için size yol gösterecektir.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Gözde İşi: E-Ticaret

 

11. Ev Bakıcılığı

14-ev-bakiciligi

Kim ücretsiz olarak bir yerde konaklamak istemez ki? Genelde ödeme almıyor olacaksınız ancak ücret de ödemeyeceksiniz. Ev sahipleri evde olmadığı zamanlarda evlerine göz kulak olması için birilerini arıyorlar. Bu sayede çeşitli ülkelerdeki birçok insan, hem evlere göz kulak oluyor hem de konaklama ücretinden kurtuluyor. Ev bakıcılığı bir hafta, bir ay veya belirli bir süreliğine olabiliyor.

 

12. Uzaktan Çalışma

15-uzaktan-calisma

Seyahat etmek için mevcut işinizden ayrılma gibi bir zorunluluğunuz olmayabilir. Belki de çalıştığınız görev uzaktan çalışma olanağına sahiptir ve tek yapmanız gereken bu ayarlamayı yapmak için patronunuz ile görüşmektir. Dünyanın birçok ülkesinden insanlar bu şekilde para kazanabiliyor ve istedikleri yeri ziyaret edebiliyorlar.

Mutlaka okuyun: Pijamalarınızla Çalışabileceğiniz 5 Büyük Şirket

 

13. Masaj Hizmeti Vermek

17-masaj

Masaj konusunda kendinize güveniyor ve bu konuda bir eğitiminiz varsa dünyanın neresine giderseniz gidin, size para ödemeye razı olacak müşteriler bulabilirsiniz. Gittiğiniz otellerde bile bu hizmeti vermenize karşılık ücretsiz konaklayabilirsiniz.

 

14. Barmenlik

18-barmenlik

Seyahat edenlere günlük nakit olarak ödeme yapabilecek birçok bar bulunuyor. Tek yapmanız gereken barın belirli bir alanında çalışmak.

 

15. Kafe / Restoranda Çalışmak

19-kafe-restoranda-calismak

Aynı şeyler kafeler ve restorantlar için de geçerli. Eğer önemli bir seyahat noktasındaysanız kaldığınız hostel ile iletişime geçerek bu gibi fırsatları öğrenebilirsiniz. Bu hostellerde çoğu zaman yarı zamanlı iş ilanlarının bulunduğu birçok dergi de bulabilirsiniz. Dergileri karıştırın ve tonlarca iş ilanına kolayca ulaşın.

 

16. Websitesi Tasarımı

20-websitesi-tasarimi

Basit ya da karmaşık websiteleri kurmayı biliyor musunuz? Kendi işinizi kurun ve çevrimiçi ortamda kendi müşterilerinizi bulun. Kötü bir websitesi olan bir hostel de mi kalıyorsunuz? Onlara belli bir ücret ya da ücretsiz konaklama karşılığında websitelerini tamamen iyi bir hale sokabileceklerini söyleyin.

 

17. Enstrüman Çalmayı Öğretin

21-enstruman-calmayi-ogretin

Piyano? Gitar? Flüt? Saz? Hangi enstrümanı çalabiliyor olursanızolun dünyanın dört bir yanından bu enstrümanı çalmayı öğrenmeyi isteyecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Yerel reklamlar verin veya işlek alanlardaki direklere el ilanlarınızı bırakın. Bu sayede kısa bir süre içerisinde bir hayli fazla müşteriniz olabilir.

 

18. Herhangi Bir Dil Öğretmek

22-herhangi-bir-dil-ogretin

İnsanların hep öğrenmek istediği dil, sadece İngilizce değildir. Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Arapça ya da başka bir dil mi biliyorsunuz? Üniversiteler veya kafeler gibi popüler takılma alanlarında reklamlar vererek kendi sınıflarınızı oluşturabileceğiniz işlere bir göz atın.

 

19. Dans Öğretmek

23-dans-ogretin

Tekrar şehrin belirli alanlarına, parklara reklamlar yerleştirerek insanlara dans öğretmeye başlayabilirsiniz. Restoran ve barlar ile görüşerek de kendi dans salonlarınızı bulabilirsiniz ve çoğu müşteri çekeceğinden bu gibi işleri gündüz vakitlerinde severek kabul edecektir.

 

20. Yoga Öğretmek

24-yoga-ogretin

Aynı işi yukarıdaki şekli ile yoga ya da herhangi bir egzersiz ile de yapabilirsiniz.

 

21. İnşaatta Çalışmak

25. İnşaatta Çalışmak

Eğer daha önce inşaatta çalıştıysanız bu sektör el altından kısa süreli işler için birçok kişiye ekmek kapısı olmaktadır. Sonuç olarak hızlıca para kazanmak isteyen gezginler için bu iş harika bir yöntemdir.

 

22. Çocuk Bakıcılığı

26-cocuk-bakiciligi

Durumlar değişken olabilir ancak çocuk bakıcılığı yaparak yemek ve kalacak yer temin edebilir ve haftalık güzel bir kazanç sağlayabilirsiniz. Bu sayede boş vakitlerinizde de ülkeyi dolaşma fırsatınız olacaktır.

 

23. Sörf Eğitmenliği

27-sorf-egitmenligi

Ülkemizde birçok iyi ve deneyimli sörf eğitmeni bulunuyor. Bunlardan eğitim aldıktan sonra yeni başlayan insanlara nasıl sörf yapılabileceğini öğretebilirsiniz. Bir işe alınmak için usta olmanıza gerek yok, sadece daha önce hiç sörf yapmamış kişilerden daha iyi olmanız gerekiyor.

 

24. Tüplü Dalış Eğitmenliği

28-tuplu-dalis-egitmenligi

Sertifikanız mı var? Eğer öyleyse Mısır, Meksika, Tayland, Avustralya, Hawaii ve dünyanın daha birçok bölgesinde harika dalış noktaları var.

 

25. Tur Rehberliği

29-tur-rehberligi

Gezilecek yerlerin tarihini ve hikayelerini araştırıp öğrenmeye istekliyseniz ve yabancı diliniz de varsa tur rehberliği sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Tur rehberliği yaptığınızda, hiç para harcamadan dünyanın çeşitli bölgelerini görme fırsatınız olurken aynı zamanda harika bir iş deneyimi de kazanıyor olacaksınız.

 

26. Yerel Pazarlarda Sanatınızı ve El İşçiliği Ürünlerinizi Satmak

30-yerel-pazarlarda-sanatinizi-ve-el-isciligi-urunlerinizi-satmak

Dünyanın birçok yerinde yabancıların bir alan kiralayarak kendi ürünlerini satabileceği birçok pazar bulunuyor. Bu pazarlar genelde doğrudan turistler ve diğer gezginlere hitap ediyor. Sonuç olarak birçok insan belirli bir pazar sırasını takip ederek tüm dünya çapında pazardan pazara dolaşarak kendi ürettikleri el ürünlerini, sanatlarını, giysilerini veya diğer ürünlerini yüksek talebin olduğu yerlerde satıyorlar.

 

27. Fotoğrafçılık

32-fotografcilik

Fotoğraf çekmeyi sevenler ve elindeki fotoğraf makinesiyle ne yapacağını bilenler çektikleri fotoğraflarla ile çok iyi para kazanabilirler. SmugMug.com gibi sitelerde kendi dükkanınızı açabilir ve çeşitli seyahat dergileri ve hazır fotoğraf koleksiyonu oluşturan şirketlere fotoğraflarınızı satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Fotoğraf Çekerek Para Kazanmanın Yolları

 

28. Seyahat Yazarlığı

33-seyahat-yazarligi

Eğer iyi bir yazar iseniz gittiğiniz yerler hakkında veya buralardaki deneyimleriniz hakkında makaleler hazırlayabilir ve bunların çeşitli seyahat dergilerinde veya web sitelerinde yayımlanmasını sağlayabilirsiniz. Kolay bir iş değil ancak birkaç makaleniz yayınlanır ve tanınmaya başlarsanız hazırlayacağınız yazıları daha hazırlamadan satmaya başlayabilirsiniz.

 

29. Cruise Gemilerde Çalışmak

35-gemide-calismak

Bu yöntemi, hem iyi para kazanmak hem de tüm dünyanın tadını çıkararak iyi bir iş deneyimi elde etmeniz ve de yüzlerce insan ile  tanışarak (hem mürettebat hem de yolcu) iyi bir bağlantı ağı kurmanız için en ideal seçenek olarak tavsiye ediyorum. Birçok fazla avantajı bulunan bu iş ile ilgilenirseniz konu hakkında birçok firma bulunuyor.

 

30. Yatlarda Çalışmak

36-yatlarda-calismak

Kimi işler ödeme yapıyor, kimileri yapmıyor ancak DesperateSailors.com gibi sitelere göz atarak özellike Karayiplerde, Akdenizde veya hatta Pasifiğin ötesinde birkaç ay geçirecek olan bir yatta veya gemide çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

31. Seyahat / Turizm Sektöründe Çalışmak

37-seyahat-turizm-sektorunde-calismak

Bu düzenli bir uykunuzun olacağını garantilemez ancak seyahat sektöründe çalışmak kimileri için harika olacaktır. Sabit bir maaş, iyi bir bağlantı ağı imkanı ve doğru pozisyonda çalışırsanız tüm dünyayı gezme imkanınız olacaktır.

 

32. Sokak Sanatçılığı

39-sokak-sanatciligi

Bir çeşit beceriniz mi var? Belki de bir yeteneğiniz yoktur ancak insanların size gülmesini ve şapkanıza bahşiş bırakmasını seviyorsunuzdur. Birçok gezgin gitar çalarak, dans ederek ve şarkı söyleyerek dünyanın dört bir yanında para kazanıyor. Bu kimi yerlerde yasal olmayabilir, bu yüzden her zaman yürürlükteki yasaları incelemeniz gerekecektir.

 

33. Gönüllülük Hizmetleri

40-gonulluluk-hizmeti

Birçok durumda bu size para kazandırmaz ancak konaklama ve yemek gibi konularda para biriktirmenize yardımcı olurken unutamayacağınız bir deneyim kazanmanıza da neden olur. Dünyanın her yerinde sizin yardımınıza hayır demeyecek olan birçok yerel yardım kuruluşu bulunmaktadır. GrassrootsVolunteering.org dünyanın dört bir yanından gönüllülük hizmetleri bulabileceğiniz en popüler sitelerden biridir. Bazı gönüllülük hizmetleri için güzel ödemeler de yapılmaktadır.

 

34. İş Değişimi

41-is-degisimi

HelpX.net sitesindeki listelere bir göz atın çünkü daha bugünden bavulunuzu toplamanıza neden olacak bir fırsat ile karşılaşabilirsiniz. Oda, yemek ve kimi zaman belirli bir ücret karşılığında günde birkaç saat çalışmak bu fırsatların sadece bir kısmıdır. Aynı zamanda WWOOF.org gibi siteler de organik tarım işçiliğine odaklanmıştır.

 

35. Yaratıcı Olun!

42-yaratici-olun

Burada verebileceğim en iyi örneklerden birisi Orta Amerika’da tanıştığım ve çok basit bir iş modeli kullanarak 6 aylık bir seyahat planı yapmış bayan bir gezginin projesidir. Birkaç yerel tur operatörü ile görüşerek sahilden sahile gezen (genellikle tüplü ve şnorkelli dalış turları için) bu kadın çeşitli turlara rehberlik yapıyor. Tur operatörlerine müşteri götürerek hem rehberlikten para kazanıyor hem de müşteri başına komisyon alıyor. Her gün gençlik yurtları ve kafelerin civarında dolaşarak çalıştığı tur operatörlerini insanlara tavsiye ediyor. Açıkçası çok iyi bir iş çıkartıyordu. Bu yüzden bu gibi konular üzerinde düşünün ve yaratıcı fikirler ortaya çıkarmaktan korkmayın.

İşte tüm liste bu. Umarım bu liste hem seyahat edebileceğiniz hem de para kazanabileceğiniz konusunda size iyi bir rehber olacaktır. Gezerken para kazanmak düşündüğünüz kadar zor bir şey değildir. Eğer bu gerçekten imkansız olsaydı, dünyayı hem gezip, hem de çalışarak keşfeden bu kadar çok insan olmazdı.

Elbette ki, seyahat ederken para kazanabileceğiniz daha birçok yöntem var. Bu yüzden eklemek veve paylaşmak istediğiniz şeyler olursa lütfen görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşınız. Ne kadar çok fırsat listelersek birbirimize o kadar daha çok yardım edebiliriz.

 

İlginizi çekebilir

Seyahat Etmeyi Sevenler İçin En İyi Meslekler
Seyahat Ederek Çalışmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir