İş Fikrinizi Hayata Geçirmenin 10 Yolu

Girişimciler yeni fikir üretme konusunda harikadırlar. Bu tam olarak da bizim işimiz. Ancak fikirler tek başlarına başarıyı garantilemezler. Aklınızda iyi bir fikir mi var? İşte, başarıyı elde etmek istiyorsanız fikrinizin yanı sıra yapmanız gereken on şey:

 

1. Özgüveninizi Arttırın

1-ozguveninizi-arttirin

Özgüveninizin bedeninizden taşması gerekir (kendinden emin olmak ile karıştırılmamalı, arada büyük bir fark var) ve ayrıca aklınıza koyduğunuz her şeyi başarabileceğinizi de bilmelisiniz. Her zaman çözümü bulacak mısınız? Hayır. Zorlanacağınız zamanlar olacak mı? Evet. Çok fazla ve gereksiz özgüven ise her zaman zorlu durumlarla karşılaşmanıza neden olacaktır, bu yüzden aradaki dengeyi iyi ayarlamanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi artıracak 23 öneri

 

2. Riskleri Kabul Edin

2-riskleri-kabul-edin

Fikrinizin peşinden koşmak, serbest düşüş yapmak gibidir. Paraşütünüzün açılacağını tahmin edersiniz ancak her atlayışınızda paraşütünüzün açılmama riskini de kabul etmiş olursunuz. Bir girişimci olmanın da birçok riski bulunuyor ve bunlara finansal konular, kişisel ilişkiler ve hatta sağlık da dahil. Fikrinizin peşinden koştuğunuzda bununla ilgili tüm riskleri kabul etmelisiniz. Bu sayede bitiş çizgisine varma şansınız çok daha fazladır.

Mutlaka okuyun: Yeni bir iş kurmanın riskleri

 

3. Amacınızı Belirleyin

3-amacinizi-belirleyin

Fikrinizin peşinden gitmek için amacınızı açık bir şekilde belirlemek zorundasınız. Amacınız toplum yararını gözetmek, birçok işsize iş sağlamak, boğaz manzaralı bir villaya ya da bir spor araç filosuna sahip olmak olabilir. Doğru ya da yanlış bir amaç yoktur. Bu amacınız işler zorlaştığında sizin motivasyon kaynağınız olacak ve devam etmek için size gerekli olan gücü verecektir.

Mutlaka okuyun: Hayat Amacınızı Nasıl Bulursunuz?

 

4. Bir Plan Yapın

4-bir-plan-yapin

Herkes bir fikir üretebilir ve amaçladığı bir hedefi olabilir ancak bu kolay kısım. Sizi başlangıçtan, bitiş noktasına götürebilecek tam bir plan işin zor kısmıdır. Her şeyi not edin ve planınıza ters mühendislik uygulayın. Bu sayede hedefinize ulaşmak için daha fazla şansınız olacaktır. Karşılaşabileceğiniz her adım için detaylı planlar yapın.

Mutlaka okuyun: 10 adımda milyar dolarlık bir iş planı hazırlamak

 

5. Sizinle Aynı Vizyona Sahip İnsanlarla Bir Ekip Kurun

5-sizinle-ayni-yapiya-sahip-insanlarla-bir-ekip-kurun

Eğer her şeyi tek başınıza başarabileceğinize inanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşlerin yükü, bitiş tarihleri ve omuzlarınızda biriken stres sonunda sizi altında ezecektir. Kendilerine güvenebileceğiniz ve sizinle aynı vizyonu paylaşan insanlardan bir ekip kurun. Bunu bir mantık evliliği olarak da düşünebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Şirketinizde Bulunması Gereken 5 Personel

 

6. Sürekli Bir İvme Oluşturun

6-surekli-bir-ivme-olusturun

Aklınızdaki fikre başlayıp bunu tamamen hayata geçirmek bir dağa tırmanmak gibidir. Duraksadığınızda veya ara verdiğinizde tekrar harekete geçmek için yeterli enerjiyi kendinizde bulamayabilirsiniz. Hem maaşlı işte çalışıyor hem de fikrinizi hayata geçirmek istiyorsanız fikriniz için tüm bir günü ayırmaktansa her gün düzenli olarak iki saat ayırmak daha iyi sonuçlar verecektir.

Mutlaka okuyun: Düzenli işlerine devam ederken kendi işlerini kuran girişimcilerden 7 ders

 

7. Engellerle Karşılaşmaya Hazırlıklı Olun

7-engellerle-karsilasmaya-hazirlikli-olun

Medyada gördüklerinizin aksine girişimcilik her zaman bir peri masalından ibaret değildir. Pazarda aşırı değer kazanmak, size yatırım yapmak isteyen yatırımcı bulmak çok ender gerçekleşen şeylerdendir. Kısıtlı bütçeler, başarısızlıklar ve sürekli olarak engellerle karşılaşmak, fikrinizin peşinden giderken tecrübe edeceğiniz en gerçekçi şeylerdir. Engellerle karşılaşmayı bekleyerek yola çıkmak ve buna zihnen hazırlıklı olmak, bu engellerle çok daha kolay ve başarılı bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Mutlaka okuyun: İşte ve yaşamda başarılı olmak için 4 mücadele içgüdüsü

 

8. Özel / İş Hayatı Dengesini Kurun

8-ozel-is-hayati-dengesini-kurun

Fikrinizi başarılı bir şekilde hayata geçirmek istiyorsanız özel / iş hayatı dengesini kurmanız gerekiyor. Bunun için sihirli bir formül yok, bu denge herkes için özeldir. Bu büyük ölçüde kendi hayatınızdaki adanmışlıklarınıza ve sorumluluklarınıza bağlıdır. Doğru dengeyi bulduğunuzda hem profesyonel hem de kişisel açıdan önemli ölçüde kendinize kolaylık sağlarsınız.

Mutlaka okuyun: Hem özel hayatta hem de iş hayatında başarılı olmak için 10 harika ipucu

 

9. Küçük Hedefler Belirleyin

9-kucuk-hedefler-belirleyin

İster kilo vermeyi ister kendinizi geliştirmeyi isterse de zengin olmayı hedefleyin. Tüm bu zorlu hedeflere, küçük hedefler belirleyerek ve küçük adımlar atarak ulaşılabilinir. İş fikrinizi hayata geçirmek için küçük hedefler belirlemeniz başarılı olmanızda büyük bir rol oynar. Çünkü gerçekleştirdiğiniz hedef ne kadar küçük de olsa size tatmin duygusu sağlayacak ve bu da motivasyonunuzu yükselterek bir sonraki hedefinizi gerçekleştirmek için itici bir güç olacaktır.

Mutlaka okuyun: Hedeflerime Nasıl Ulaşabilirim?

 

10. Sabırlı Olun

10-sabirli-olun

Tek bir gecede başarılı olmak piyangoyu kazanma ihtimalinizle aynı olasılığa sahiptir. Tek bir gecede başarılı olmaya güveniyorsanız bu rüyadan uyanmak zorundasınız. Bu yüzden sabırlı olun ve başarısız olursanız, işin peşini bırakmayın. Birçok başarılı girişimci tek gecede başarıyı birçok yıl başarısızlık yaşadıktan sonra tadabilmiştir. Başarılı yazar Napoleon Hill’in söylediği gibi: “Sabır, inat ve alın teri, başarıyı tadmanız için rakipsiz bir kombinasyondur.”

Mutlaka okuyun: İlham Verici Başarı Öyküleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir