Japonya havaalanında robotlar yolculara yol gösteriyor!

Elektronik piyasasının devi Hitachi, Tokyo’da bulunan Haneda havaalanında hizmet veren, misafirperver bir robot denemesi yapıyor.

Robotların üstlendiği görevlerin türleri akıllara durgunluk verecek dereceye ulaştı; menüden seçilen bir yemeği beş dakikadan daha kısa sürede pişiren robotlardan tutun da havaalanında bavulların kaydını yapmaya, fizik tedavi uygulamaya kadar çeşitleniyor. Şimdi de Hitachi, havaalanında yolunu kaybeden yolculara yol gösteren yeni bir insansı robot denemesi yapıyor.

Tokyo’daki Haneda havaalanında görevine başlayan Hitachi EMIEW3 adlı robot İngilizce ve Japonca dillerini konuşabiliyor. Sesli rehberlik hizmeti vermesinin yanısıra, bulunduğu yerde duran bilgi ekranı sayesinde daha fazla bilgi de sunuyor. Havaalnının içinde, saatte 3.7 mil sabit hızla ilerlerleyen robot eğer düşerse kendi kendine ayağa kalkabiliyor. Deneme süresi üç evreden oluşuyor: İlk evrede, robot bir bankoda hareketsiz olarak bekleyecek ve kullanıcıları ekrandaki bilgilendirme sistemine yönlendirecek; ikinci evrede, robot hareket

halinde olacak ve yolcularla konuşarak sorularını yanıtlayabilecek; Aralık’ta gerçekleşecek olan üçüncü evrede ise, yolculara havaalanında gitmek istedikleri yere kadar eşlik ederek onlarla beraber yürüyebilecek.

Hitachi’nin kıdemli başkan yardımcısı Hiroshi Sato: ”Son yıllarda Japonya’ya gelen yabancı turist sayısındaki artış, turistlere yönelik çok çeşitli hizmet ihtiyacını da beraberinde getirdi.” diyor. Ve ardındanilginç robotun konuşacağı dillere Çince ve Korece’yi de eklemeyi umduklarını sözlerine ekliyor.

Robotlar, turistlerin işini kolaylaştırmak amacıyla başka hangi hizmetlerde kullanılabilir?

Websitesi: www.hitachi.com

 

İlginizi çekebilir

İlginç Robotlar
Tesadüfen Bulunan ve Dünyayı Değiştiren İcatlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir