Kendimi Nasıl Motive Edebilirim?

“Ya çaresiz olun ya da kendinizi motive edin. Ne yapılması gerekiyorsa, bu her zaman sizin seçiminizdir.” – Wayne Dyer

“İnsanlar genellikle motivasyonun devam etmediğini söylerler. Duş almak da öyledir ve bu yüzden günlük olarak yapılmasını önerirler.” – Zig Ziglar

“Bir gün düşünürken, arkamda beni motive eden biri olsa, çok daha başarılı olabileceğimi fark ettim. Kimse bana bu konuda yardımcı olmadığı için, bunu kendim yapmaya başladım.” – Anonim

Bazı günler motive olmuş ve hazır bir şekilde uyanırsınız. Bazı günler ise kalkmakta bile zorlanır, dışarı çıkmak ve içinizdeki o arzuyu keşfetmek istemezsiniz. En azından ben böyleyim. Bu yüzden son 10 yıl içerisinde yaptığım araştırmalar sonucunda beni harekete geçiren ve işleri yapmamı sağlayan basit ve akıllıca stratejiler keşfettim.

İşte, sizlere kendinizi motive etmek kullanabileceğiniz 27 yöntem:

 

1. Sadece başlayın ve motivasyonu daha sonra oluşturmaya çalışın.

Başlamak için motive olmayı beklemenize gerek yok. Eğer her gün düzenli bir şekilde çalışmak istiyorsanız, bunu başarmak için bazı günler çabalamanız gerekecektir. Ve komik olan şey ise, bir süre çalıştıktan sonra işlerin çok kolay ve eğlenceli olduğunuzu fark edecek olmanız ve motive olmaya başlamanızdır.

Mutlaka okuyun: Motivasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

2. Eğer daha büyük şeyler sizi zorluyorsa, küçük başlayın.

Eğer bir proje veya görev gözünüzde büyüyorsa ve bunu yerine getirmek sizin için cemereye dönecekse bunu küçük aşamalara bölün ve ardından birinden başlayarak, ilerlemeye devam edin.

 

3. Eğer küçük adımlar da sizi zorluyorsa, minik adımlarla devam edin.

Büyük bir projeyi küçük parçalara bölmek hala sizi zorluyorsa, o zaman daha da küçük parçalara bölün. Birkaç küçük adım atın. Hepsi bu kadar. Önemli olan şey ilerlemeye devam etmek ve ilerleme için bir momentum yaratmaktır.

 

4. Günlük hayatınızdaki dikkat dağıtıcıları azaltın.

Etrafınızda kolayca dikkatinizi dağıtacak şeyler olduğunda odaklanmanız daha da zorlaşacaktır. Bu yüzden ofisinizin kapısını kapatın. Cep telefonunuzun sesini kısarak iş yerinizde veya evinizde kendinizden uzak bir yere koyun ve kendinizi takip edebilmek için tarayıcınızda StayFocusd gibi bir uzantı kullanın.

Mutlaka okuyun: Odaklanma Konusunda 8 Etkili Tavsiye

 

5. Hayatınızdaki insanların sizi değerlendirmesini sağlayın.

Arkadaşlarınızla konuşarak onlardan, sürekli olarak sizi ve ilerlemenizi takip etmelerini isteyin. Bunu yaparak birçok şeyden kurtulacak ve önünüze çıkan ilk engelde pes etmeyeceksiniz.

 

6. Hayatınızdaki insanların sizi motive etmesine izin verin.

Her zaman karamsar veya bir şeyin kötü kısmını düşünen negatif insanlar ile daha az zaman harcayın. İstekli ve motive olmuş insanlarla daha fazla zaman geçirin ve enerjilerinin size de bulaşmasına izin verin.

 

7. Tanımadığınız insanların sizi motive etmesine izin verin.

Kendinizi asla sadece yakınınızdaki insanlar ile motive etme konusunda sınırlandırmayın. Piyasada tonlarca motive edici kitap, blog ve başarı hikayeleri bulunuyor ve bunlar size de dokunarak, motivasyonunuzu yenilemeye yardımcı olabilir.

 

8. Size enerji veren müzikleri dinleyin.

Enerjim veya motivasyonum azalmaya başladığında yaptığım en basit şeylerden birisi, bir şekilde bana ilham verecek müzikleri dinlemeye başlamaktır. Birkaç şarkı ile bir ara vermek veya çalışırken bunları dinlemek genelde çok işe yaramaktadır.

Mutlaka okuyun: Çalışırken Dinleyebileceğiniz Üretkenliğinizi Artıracak Müzikler

 

9. İyimser olun.

Kötümserlik hem enerjinizi hem de motivasyonunuzu emer. Ancak öte yandan olumlu ve yapıcı düşünce tarzı size enerji verir ve motivasyonunuzu yeniler. Bu yüzden olumsuz gibi görünen bir durumu fark ettiğinizde kendinize şu gibi sorular sorun: Bununla ilgili iyi olan şey nedir? Ve burada gizlenmiş olan fırsat nedir?

Mutlaka okuyun: Mutlu Olmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Yolu

 

10. Hata yaptığınızda kendinize karşı iyi davranın.

Başarısız olduğunuzda veya hata yaptığınızda tek sorumlunun kendiniz olduğunu düşünmek çok kolaydır. Ancak tecrübelerim doğrultusunda bunun çok da işe yaradığını söyleyemem. Sadece daha kötü hisseder ve daha az motive olursunuz. Bu yüzden bir sonraki seferinde şunu deneyin: Kendinize iyi davranın ve kendinizi yeniden devam ettiğiniz yola sokun.

Mutlaka okuyun: Mutlu değilseniz şikayet etmeyi bırakın ve harekete geçin!

 

11. Başarısızlık hakkında yapıcı olun.

Başarısızlıklarınızı daha da değerli bir şey yapmak ve daha az can yakıcı olmalarını sağlamak için onlar hakkında yapıcı olun. Tökezlediğinizde kendinize şunu sorun: Bu hatadan öğrendiğim şey ne? Ardından bundan ders alarak, kendinizi geliştirmeye yardımcı olacak şey ne ise onu yapın.

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

12. Kendinizi kendiniz ile kıyaslayın ve ne kadar ileri gittiğinizi görün.

Kendinizi ve motivasyonunuzu sizden çok daha ileride olan başkaları ile karşılaştırarak, moralinizi asla bozmayın.

Mutlaka okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları

 

13. Dostane bir şekilde rekabet edin.

Okulda veya iş yerindeyken, sıkıcı veya tekrarlayan bir görevi yerine getirmek için bir arkadaşınız ile dostane bir rekabet içerisine girin. Bu rekabet hissi bile işleri canlandırmanıza yardımcı olacaktır. Ve ekstra motivasyon için dilerseniz kazananın diğerinden bedava dondurma kazanacağı küçük bir ödülü de işin içine dahil edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Rekabet Neden Önemlidir? Yararları Nelerdir?

 

14. Ne için çalıştığınızı kendinize hatırlatın.

Motivasyonunuzu kaybettiğinizde ve enerjiniz düşük olduğunda bir şeyi niçin yaptığınızı unutmak çok olasıdır. Bu yüzden iki dakikanızı ayırın ve çalışmanızı sağlayan 3 ana nedeni bir kağıda yazın. Bu notu her gün görebileceğiniz bir yere koyun veya motivasyona ihtiyaç duyduğunuzda kolayca erişebilmeniz için bunu cep telefonunuza kaydedin.

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Nasıl Bulursunuz?

 

15. Nelerden uzaklaştığınızı kendinize hatırlatın.

Aynı zamanda kendinizi mevcut yolda kaldığınızda karşılaşacağınız olumsuz etkileri hatırlatarak da motive edebilirsiniz. Kendinize şunu sorun: Eğer bu yolda bir yıl daha devam edersem, bunun ne gibi sonuçları olacak ve nelerden kurtulmuş olacağım? Ya beş yıl daha devam edersem? Geçmiş yıllarda bu egzersiz, bazı şeylere başlamam konusunda beni çok motive etmişti.

 

16. Sahip olduklarınıza minnet edin.

Motivasyonunuz azalmaya başladığında hayatınızı olumsuz bir bakış açısı ile değerlendirmeniz oldukça kolay olacaktır. Elinizdeki şeylere ve kim olduğunuza odaklanmak ve aynı zamanda olumlu bakış açınızı ve motivasyonunuzu arttırmak için kendinize şunun gibi bir soru sorun: Hayatımda elde ettiğim ve minnet duyabileceğim üç şey nedir? Örneğin benim yanıtlarım şunları içeriyor: Başımın üzerinde bir çatı olması, temiz su ve uzun süre açlık hissetmemem.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

17. İşleri karıştırın.

Rutin motivasyonunuzu öldürecektir. Bu yüzden işlerinizi karıştırın. Bir işi yapmak için kendiniz veya bir başkası ile rekabet edin. Spor yaptığınızda bile aynı hareketleri tekrarlamak yerine, hareketlerin sırasını karıştırın. Normalde dinlemediğiniz müzik yayınlarını dinleyin. Yeni girdi ve farklılık motivasyonu yüksek tutmak (veya yenilemek) için harika yöntemlerdir.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

18. Çalışma alanınızı toplayın.

Masanızı temizlemek için birkaç dakikanızı ayırın. Derli toplu ve minimalistik bir çalışma alanının daha net bir şekilde düşünmeme yardımcı oluyor ve kendimi bir sonraki görev (veya adım) için daha odaklanmış ve hazır hissetmemi sağlıyor.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Çalışma Masaları

 

19. Yapılacaklar listenizde sadece bir iş olsun.

Fazlaca doldurulmuş yapılacaklar listesi gerçekten de bir motivasyon emici olabilir. Bu yüzden mevcut yapılacaklar listenizi tek bir göreve kadar azaltın. Sizin için şu anda yapılması gereken en önemli olanı veya halihazırda üzerinizde çalıştığınız olanı listenizde tutun. Ardından büyük, küçük veya minik bir adım atarak başlayın. Ve diğer listeyi göremeyeceğiniz bir yere koyun ve o listedeki görevleri bir bir güncel listenize alın.

Mutlaka okuyun: Aynı Anda Birçok İş Yapmak Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 

20. Mola vermeyi unutmayın.

Günlük motivasyonumu öldüren şeylerden birisi de hiç durmadan çalışmaktır. Bunun yerine her saat en az 45 dakika çalışın ve geri kalanını da atıştırmak, dışarı çıkıp temiz hava almak ve biraz esnemek için kullanın. Enerjiniz, odağınız ve motivasyonunuz daha uzun süre süreceğinden dolayı muhtemelen bir gün içinde daha çok çalışacaksınız ve işlerinizin de kalitesi artmış olacak.

Mutlaka okuyun: Başarının Gizli Anahtarı: Dinlenmek ve Rahatlamak

 

21. Hedefinizin boyutunu ayarlayın.

Eğer hayatınızdaki büyük bir amaç size yük oluyorsa, yeniden motivasyonunuzu kazanmak için bunu daha küçük amaçlara bölün. Ve eğer daha küçük amaçlar, daha büyük şeyler hedeflemeniz için yeterince ilham verici olmazlar ise, bunları biraz daha büyük amaçlara dönüştürün ve motivasyonunuzu nasıl etkilediklerini takip edin.

 

22. Egzersiz yapın.

Egzersiz yapmak sadece bedeninizi etkilemez. 20-30 dakikalık bir hafif ağırlık kaldırma egzersizinin geriliminizi ve stresi azalttığı ve daha çok odaklanmanıza yardımcı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmak Sizi Paradan Daha Çok Mutlu Ediyor!

 

23. Başarılarınıza bakmak için iki dakikanızı ayırın.

Gözlerinizi kapatın ve en büyük başarılarınıza (hayatınızın hangi alanında olursa, olsun) ait anıların gözlerinizin önüne gelmesini sağlayın. Bu olumlu anılarınızın motivasyonunuzu arttırmasına izin verin.

 

24. Kendinizi ödüllendirin ve başarınızı kutlayın (ne kadar büyük veya küçük oldukları fark etmiyor).

Eğer bir görevi veya projeyi bitirdikten sonra kendinize vereceğiniz güzel bir ödül varsa, bu gibi durumlarda motivasyonunuz artma eğilimindedir. Örneğin yaptığınız şey ile ilgili bir dakikanızı kendinizi takdir etmeye ayırmak veya başarınızı bir başkasına anlatmak motivasyonunuzu ve olumlu düşünme şeklinizi canlı tutar. Bu yüzden olumlu düşünün ve motivasyonunuzu yükseltin.

 

25. Başlamadan önce biraz araştırma yapın.

Gitmek istediğiniz yere varmış ve yapmak istediğiniz şeyleri yapmış insanlardan bir şeyler öğrenmek hata yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olur. Ve başarı için daha gerçekçi bir tabloyu gözlerinizin önüne serer. Bu, işlerin istediğiniz gibi gitmediği zamanlarda motivasyonunuzu kaybetmemeniz için çok önemlidir.

 

26. Meditasyon için iki dakikanızı ayırın.

Zihnim yorulduğunda veya bitkin düştüğümde, enerjim ve motivasyonum azalır. Bu yüzden akşamları (veya gerektiği zamanlarda) gözlerim kapalı bir şekilde otururum ve iki dakika boyunca sadece nefesime odaklanırım. Bu zihnimi temizler ve bedenimdeki gerginliği alır.

Mutlaka okuyun: Meditasyon Nasıl Yapılır?

 

27. Doğayı ziyaret edin.

Bana yeni bir enerji ve motivasyon veren şeylerden birisi de hayatı olduğu gibi kabul etmektir. Bu yüzden ormanda veya deniz kenarında sıklıkla yürürüm ve o esnada sadece doğanın içinde ve orada olurum. Temiz hava dışında başka özel hiçbir şey düşünmem.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir