Milyoner Girişimcilerin 17 Alışkanlığı

Bugün tanıdığımız milyonerlerin hepsi bir zamanlar bizim gibiydi.

Sıradan insanlardan yedi haneli kazanç sahibi insanlara geçişlerini “zengin alışkanlıklarına” bağlayabiliriz. Bu terim 177 milyoneri beş yıl boyunca inceleyen Thomas C. Corley tarafından türetilmişti.

“Araştırmalarımdan gördüğüm kadarıyla günlük alışkanlıklar hayatta ne kadar başarılı ya da başarısız olacağınızı belirliyor.” diye yazmıştı Corley, “Alışkanlıklarınızı Değiştirin, Hayatınız Değişsin” adlı kitabında.

“Alışkanlıklar etki ve tepkiyi beraberinde  getiriyor. Varlığın, yokluğun, mutluluğun, üzüntünün, stresin, iyi ilişkilerin, kötü ilişkilerin, sağlığınızın iyi ya da kötü olmasının bir sebebi.”

Corley, bütün alışkanlıkların değiştirilebileceğini düşünüyor. Gelin, kendi çabalarıyla bugünlere gelmiş milyonerlerin alışkanlıklarına göz atalım, belki aralarında sizin de uygulayabilecekleriniz vardır.

 

1. Sürekli okurlar.

Zengin insanlar eğlenmekten çok eğitilmekten hoşlanırlar.

Corley, zengin insanların %80’inin “kendilerini eğitecek ya da bilgilendirecek şeyler okumaya her gün otuz dakika ya da daha fazla zaman ayırdığını” ve “çoğunun eğlenmekten çok bu amaç için bir şeyler okuduğunu” söylüyor.

“Zengin insanlar yeni bir şeyler öğrenmek için okuyor.” diyor. Corley, zengin insanların genelde üç tür kitap okuduğunu keşfetmiş: başarılı insanların biyografileri, kişisel gelişim ve tarih kitapları.

Mutlaka okuyun: Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!

 

2. Egzersiz yaparlar.

“Zengin insanların %76’sı her gün 30 dakika ya da daha fazla egzersiz yapmaya ayırıyor.” diyor Corley. Egzersizlerin arasında koşma, tempolu yürüyüş, yürüyüş ya da bisiklete binme gibi kalp ritmini hızlandıracak aktiviteleri sayabiliriz.

“Kalp ritmini artıracak egzersizler hem vücut için hem de beyin için inanılmaz faydalıdır.” diyor Corley. “Beyindeki nöronların (beyin hücrelerinin) büyümesini sağlar. Egzersiz aynı zamanda glukoz üretimini de artırır. Glukoz beyinin yakıtıdır. Beyninize ne kadar çok yakıt giderse hücreler o kadar çok büyür ve daha sağlıklı düşünürsünüz.”

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Spor ve Egzersiz Yapmanın 4 Bilimsel Faydası

 

3. Diğer başarılı insanlarla takılırlar.

“Birlikte takıldığınız insanlar kadar başarılısınızdır.” diyor Corley. “Zengin insanlar, hedef odaklı, iyimser, coşkulu ve hayata olumlu yönden bakan insanların etrafında bulunmak ister.”

Kötümser insanlardan uzak durmak da aynı derecede önemlidir diyor Corley çünkü ” olumsuz ve yıkıcı eleştiriler şevkinizi kırabilir.”

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

4. Gönüllü olurlar.

Çevrelerini iyi insanlarla doldurmak için pek çok milyoner hayır kurumlarından yararlanıyor, diyor Corley.

“Tam da bu sebepten dolayı pek çok zengin insan hayır kurumlarında gönüllü oluyor. Bu şekilde başarılı insanlarla tanışacakları bir ortama girmiş oluyorlar.”

İncelediği milyonerlerin %72’si gönüllü olmaya her ay beş saat ya da daha fazla zaman ayırıyor.

 

5. Hayal kurarlar.

“Hayal kurmak hayalinizdeki geleceği yaratmanın ilk adımıdır.” diyor Corley. “Bu sırada bütün hayallerinizin gerçek olduğunu düşünerek gelecekte hayatınızın ve kendinizin nasıl bir yerde olacağını kestirmeye çalışırsınız. Daha sonra da kağıt kalem alıp bunları yazıya dökersiniz.”

Corley yaptığı araştırmada %61’lik kesimin bu planlama stratejisini kullandığını görmüş.

 

6. Kendi hayallerinin peşinde koşarlar.

“Kendi hayallerinizin ve hedeflerinizin peşinde koşmak uzun vadede mutlu olmanızı ve hatırı sayılı bir servet elde etmenizi sağlar.” diyor Corley.

Pek çok insan başkalarının, örneğin ailelerinin onların için kurduğu hayallerin peşinden gitmeyi tercih eder. Zengin insanlarınsa kendi hayalleri vardır ve onları bu yoldan hiçbir şey döndüremez.

“Tutku duymak işinizi eğlenceli hale getirir.” diyor Corley. “Tutku, başarısızlıkların, hataların ve reddedilmenin üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verir.”

 

7. Gece en az yedi saat uyurlar.

“Uyku başarı için nihai önem taşır.” diyor Corley. Araştırmasında %89’luk kesimin her gece yedi ya da daha fazla saat uyuduğunu keşfetmiş.

“Uyku, neredeyse elde ettiğiniz tüm başarıların mimarıdır.” diyor.

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin Başarısında Uykunun Önemi Nedir?

 

8. Sabahları erken kalkarlar.

Corley’in araştırmasına katılan milyonerlerin neredeyse %50’si çalışma saatlerinden en az üç saat önce uyandığını belirtmiş.

Bu şekilde gereksiz uzayan toplantılar, trafik çilesi ya da hastalanan çocuğunuzu okuldan almak gibi gün içinde karşılaşabileceğiniz tatsız durumlarla başa çıkabilirsiniz.

“Bu tür tatsız olaylar bizi psikolojik olarak etkiler. Sinsice bilinçaltımıza sızabilir ve eninde sonunda bizi hayatımız üzerinde kontrolümüz olmadığına ikna edebilir.” diyor Corley. “Gün içinde halletmek istediğiniz en önemli üç iş için sabah beşte kalmak hayatınızın dizginlerini elinize almanızı sağlar. Hayatınızı yönlendirmek için ihtiyaç duyduğunuz güven duygusunu size aşılayacaktır.”

Mutlaka okuyun: Sabah 5’te Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

 

9. Pek çok farklı gelir kapıları vardır.

“Kendi çabalarıyla milyoner olmuş insanlar sadece tek bir yerden gelir elde etmez.” diyor Corley. “Birden fazla gelir kaynağı yaratırlar.”

Corley, araştırmasında üç sayısının önemli bir yeri olduğunu ve incelediği milyonerlerin %65’inin “milyon dolarlar kazanmadan önce en az üç farklı gelir kaynağı olduğunu” söylüyor.

Ek gelir kapılarına örnek olarak gayrimenkul, borsa yatırımları ve bir başka şirkette hisse sahibi olmayı verebiliriz.

Mutlaka okuyun:  Pasif Gelir Kaynakları

10. Mentörlerden yararlanırlar.

“Mentörler hayatınızı olumlu yönde etkilemekten çok daha fazlasını yapar. Ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini size öğreterek elde ettiğiniz başarıda doğrudan söz sahibi olurlar. Ya kendi mentörlerinden öğrendikleri ya da deneme yanılma yoluyla öğrendikleri değerli öğütleri sizle paylaşırlar.”

Mutlaka okuyun: Akıl Hocası Kimdir? Bir Akıl Hocasına Neden ve Nasıl Sahip Olunmalı?

 

11. Diğerlerinin de başarılı olmasını sağlarlar.

“Başarılı olmak isteyen diğer insanlara yardım etmek onların hayallerini gerçekleştirmesini ve başarılı olmasını sağlar.” diyor Corley. “Kimse başarı odaklı insanlar olmadan gerçek başarıya ulaşamaz. Kendi ekibinizi oluşturmanın en iyi yolu da ilk olarak başarı odaklı insanlara yardımcı olmaktır.”

Herkese yardım etmek istemeyebilirsiniz, diyor Corley ama “sadece başarı peşinde koşan, iyimser, hedef odaklı, olumlu düşünen insanlara” odaklanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar

 

12. Olumlu düşünürler.

“Uzun vadeli başarı ancak hayata olumlu yönden bakmayı öğrendiğinizde gelir.” diyor Corley. “Yaptığım araştırmada bütün milyonerlerin ortak noktasının olumlu düşünme olduğunu gördüm.”

Pek çok insan ister olumlu, ister olumsuz olsun, düşüncelerinin çok da farkında değil, diyor Corley.

“Düşüncelerinizin farkına vardığınızda çoğunun olumsuz olduğunu göreceksiniz. Ancak bu olumsuz düşüncelerin aklınızdan geçmesini sadece oturup düşündüğünüzde fark edersiniz.  Burada farkında olmak anahtar kelimedir.”

Mutlaka okuyun: Nasıl Pozitif Olunur?

 

13. Sürüyü takip etmezler.

“İnsanlarla kaynaşmayı, onlar tarafından kabul görmeyi o kadar çok isteriz ki göze çarpmamak için elimizden gelen her şeyi yaparız.” diyor Corley. Ancak “kendinizi sürüden ayrı tutmayı başaramamak çoğu insanın başarılı olamamasının birinci sebebidir.”

Başarılı insanlar kendi sürülerini oluşturur ve diğerlerini etrafında toplar, diyor Corley.

“Kendinizi sürüden ayrı tutmalı ve kendi sürünüzü oluşturmalısınız, daha sonra başkaları sürünüze katılacaktır.”

 

14. Adabı muaşeret kurallarını iyi bilirler.

“Kendi çabalarıyla milyoner olmuş insanlar adabı muaşeret kurallarını çok iyi bilirler. Siz de başarılı olmak istiyorsanız bunları iyi bilmelisiniz.” diyor Corley.

Bu kuralların arasında teşekkür notları, düğün ya da doğum günü gibi olayları es geçmemeyi, kibarca yemek yemeyi ve görgü kurallarına uymayı, etkinliklere uygun giymeyi sayabiliriz.

 

15. Her gün 15-30 dakikayı düşünmeye ayırırlar.

“Düşünmek başarı için önemlidir.” diyor Corley. Zengin insanlar her sabah sessiz bir ortamda, 15 dakika boyunca düşünmeyi severler.

“Her gün kendi başlarına beyin fırtınası yaparak vakit geçirmekten hoşlanırlar.”

Kendilerine şu soruları sorarlar: Daha fazla para kazanmak için ne yapabilirim? İşim beni mutlu ediyor mu? Yeterince egzersiz yapıyor muyum? Hangi hayır kurumlarında yer alabilirim?

 

16. Geri bildirim alırlar.

“Eleştirilme korkusu başkalarından geri bildirim almamızı engeller.” diyor Corley. “Ancak geri bildirim, neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını anlamak için önemlidir. Geri bildirim doğru yolda olup olmadığınızı anlamanızı sağlar. Geri bildirimle gelecek olan eleştiri öğrenmek ve büyümek için oldukça önemlidir.”

Ayrıca yeni iş değişikliği yapmanızı ya da yeni bir şirket kurmanızı bile sağlayabilir. Corley’nin de dediği gibi ” geri bildirim başarılı olmak için ihtiyacınız olan şeyleri öğrenmenizi sağlar.”

Mutlaka okuyun: Olumsuz Eleştirileri Nasıl Değerlendirmek Gerekir?

 

17. Asla pes etmezler.

“Kendi çabalarıyla milyoner olan insanlar dayanıklıdır. Hiçbir zaman hayallerinden vazgeçmezler. Pes etmek yerine şirketle birlikte batmayı tercih ederler.” diyor Corley.

Corley, yaptığı araştırmada incelediği insanların dörtte birinden fazlasının en az bir kere başarısız olduğunu söylediğini anlatıyor ama bu insanlar pes etmemiş ve bir şekilde tekrar ayağa kalkabilmiş.

“Siz de hayatta başarılı olmak istiyorsanız hiç sonu gelmeyecek engellerin karşısında asla yılmamalısınız.” diyor Corley.

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir