2024’te Telegram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Telegram son zamanların en hızlı büyüyen sosyal medya platformu ve haberleşme kanallarından biridir. Uygulama dünya genelinde (özellikle Hindistan, Afrika, Rusya’da) tam 550 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir bu sayı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir..

Bu da Telegram’ı online para kazanmada kullanılacak en büyük platformlardan biri haline getirmiştir.

Dünyanın her yerinden insanlar Telegram toplulukları (kanallar ya da gruplar) oluşturmakta ve online olarak para kazanmaktadırlar.


Öncelikle Telegram Nasıl ve Ne Amaçla Kurulmuştur?

Telegram açık kaynaklı bir anlık mesajlaşma sistemidir, günümüzde kullanıcı ve veri güvenliği ile gizliliğini garanti eden tek popüler mesajlaşma aracıdır. Zira Telegram kullanıcılara gizli sohbet imkanı sunar- başkaları tarafından erişilemeyen şifreli mesajlar yollamanızı sağlar.  Öyle ki sunduğu ileri teknoloji sayesinde Telegram dahi mesajlarınızı göremez. İki kişiden biri sohbetin ekran görüntüsünü aldığı durumda diğer kişiye bildirim gönderilir.

Telegram’ın diğer özellikleri arasında kanal, grup ya da topluluk oluşturma, Telegram kullanıcıları tarafından kolayca oluşturulabilen ücretsiz çıkartmalar, medya paylaşımı ( platform üzerinden her boyuttan dosyayı paylaşabilirsiniz, sınır yoktur), sesli arama, görüntülü ve sesli mesaj yollama yer almaktadır. Telegram, Rus programcı Pavel Durov ve ekibi tarafından 2013 yılında yaratılmıştır.

Kurucusunun bir tepki olarak kurduğu uygulama şu anda dünyada milyonlarca kişi için büyük bir gelir kapısına dönüşmüş durumda. Şimdi gelin isterseniz bunları tek tek açıklayalım:


İşinize Yarayacak Telegram İstatistikleri: Kim Bu Telegram Kullanıcıları?

Telegram dünyasına giriş yapıp ciddi paralar kazanmak istiyorsanız bu telegram istatistiklerini bilmeniz yol haritanızı oluşturmanızda size yardımcı olabilir.

1- Uygulamada günde ortalama 15 milyar mesaj gönderilmektedir.

2- 552 milyon aktif kullanıcı bulunmaktadır.

3- Telegram kullanıcılarının %85’i Android cihaz kullanmaktadır..

4- Telegram’daki kullanıcıları %58,6’sı erkek ve %41,4’ü kadındır.

5- Kullanıcıların %31’i 25-34 yaş arasında ve %22 ‘si de 18-24 yaş aralığındadır.


Neden Telegram?

Peki Telegramı para kazanma açısından bu kadar elverişli yapan şey nedir? İşte sizlere Telegram’ı bir para kazanma makinesine dönüştüren şeyler:

1- Telegram’ın kullanıcı kitlesi aktif, eğitimli ve gelir düzeyi yüksektir.

2- Telegram’da reklam olmadığından insanların dikkatini daha kolay çekebilir ve pazarlama yöntemlerini daha etkili kullanabilirsiniz.

3- Telegram’da paylaşımların açılma ve görülme oranı diğer uygulamalara kıyasla 3 kat daha yüksektir.

4- Telegram kanallarında abone sınırı yoktur. Bu sayede çok sayıda kullanıcıya tek mesajla ulaşabilirsiniz. Bu haliyle e-mail pazarlamaya benzer ancak e-mail göndermek için astronomik ücretler öderken Telegram’da bu tamamen ücretsizdir.

5- Takipçilerinizle etkileşime girmek için bir sohbet robotu oluşturabilir ve paylaşımlarınızı otomatikleştirebilirsiniz.

6- Sınırlı süreli teklifleri duyururken kendini imha eden bir zamanlayıcı oluştururabilir ve böylece kampanya süresi dolan teklif mesajlarının otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. En önemli mesajları kanalın en üstüne sabitleyebilir ve kullanıcıların dikkatini en önemli bilgilere çekebilirsiniz.


Telegramdan Para Kazanmanın 11 Yolu

Telegram oluşturduğunuz kanallar veya gruplar için ödeme yapmaz. Ancak İnstagram’da olduğu gibi Telegram’da da kazanılan takipçi ve aboneler sayesinde para kazanabilmektedir.


1) Hizmetlerinizi ve ürünlerinizi satın.

İster dropshipping ile meşgul bir satıcı (Amazon, Aliexpress, Flipkart üzerinden) olun, ister kendi markanız olsun fark etmez.  Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi her daim Telegram’da kayıtlı bulunan geniş bir kitleye tanıtabilir ve satabilirsiniz.

Bu, temelde sosyal medya (Facebook, Instagram) pazarlamacılığı ile aynıdır, ancak burada çok daha yüksek bir katılım oranına sahip olursunuz.

Telegram kanallarındaki görüntüleme oranı %30 civarında olabilir, halbuki diğer sosyal platformlarda bu oran %10’un bile altındadır.

Telegram, içerik odaklı bir platformdur, bu nedenle yaptığınız işin hakkını vermek ve zirvede olmak için her daim kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını düşünmeniz ve onları memnun etmek adına birinci sınıf içerikler yaratmanız gerekir.

Buna ek olarak, takipçilerinizin güncellemelerinizle ilgili sürekli bildirimler alması da sağlanır. Uygulamada bildirim ayarlamalarını manuel olarak yapmanıza gerek dahi yoktur. Bu, kullanıcıların tekliflerinizi, haberlerinizi, güncellemelerinizi veya indirimlerinizi asla kaçırmayacakları anlamına gelir.

Elbette ki Telegram kanalındaki üye sayınızla doğru orantılı olarak yeni müşteriler edinme ya da  para kazanma şansınız da yükselecektir. Telegram’ın yeni bir pazarlama aracı olduğunu ve burada çok daha düşük düzeyde bir rekabetle karşılaşma şansına sahip olacağınızı unutmayın.

Telegram sizlere satış sürecini botlarla otomatikleştirme imkanı da sunar. Telegram botları daha az çabayla daha çok para kazanmanıza yardımcı olabilir. Siparişleri toplama ve işleme, kullanıcıların iletişim bilgilerini toplama, ödeme alma, özel teklifler hakkında bilgi verme, anında müşteri desteği, kullanıcılara danışma veya randevu planlama gibi hizmetleri ücretsizdir.

Satılacak herhangi bir ürün veya hizmetiniz yoksa Telegram kanalından eğitim, pazarlama veya danışmanlık hizmetleri satabilirsiniz. Örneğin Udemy’de bir kurs oluşturarak onun pazarlamasını yapabilirsiniz. Biraz çaba sarf edin ve arkanıza yaslanıp Telegram kazançlarınızın gün geçtikçe büyümesini izleyin.

Mutlaka okuyun: Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: E-kitap Yazarak Para Kazanmak


2) Reklam satın.

Telegram kanalınızda veya grubunuzda reklam veya ücretli gönderiler yayınlamak platform üzerinden para kazanmanın en popüler yollarından biridir. 10 binden fazla üyeniz varsa farklı Telegram kanallarına yönelik bağlantılar içeren her türden reklam ve promosyon gönderilerini kolayca yayınlayabilirsiniz. Satacağınız reklama yönelik fiyat belirleme işlemi ise şu faktörlere bağlıdır: reklamın süresi ve kanalınızın üye sayısı.

Fiyatlar 1-48 saat uzunluğundaki promosyon yayınları için değişkenlik gösterir. Daha kısa süre daha düşük fiyat ve daha az müşteri etkileşimi demektir. Çoğu Telegram kanalı veya grup sahibi en az 24 saat sürecek reklam paylaşımı yapmaktadır.

İlla ki bir ürün ya da firmanın reklamını yapmak zorunda da değilsiniz. Diğer kanal ve grupların da reklamını yapabilir ve sadece bu yöntemle bile ayda onbinlerce lira kazanabilirsiniz.


3) Ücretli abonelik sisteminden yararlanın.

telegram para kazanma grupları

Kullanıcılarınızın premium veya değerli bir içeriğe erişimini sağlayın. Nasıl mı? Tabi ki ücretli abonelik sistemiyle! Yani, geniş bir takipçi kitlesine sahip olmak için genel bir kanal ile premium içeriğe sahip özel bir kanalınız olmalıdır. Özel kanala erişimi, düzenli olarak abonelik ücreti ödeyen üyelere özel bir bağlantıyla sağlarsınız. Bu şekilde, insanları aylık olarak ücretlendirebilir ve süreklilik arz edecek bir gelir kaynağı elde edebilirsiniz. Abonelik yoluyla gelir elde etmenin en popüler örnekleri şunlardır: ticaret kanalları (Borsa,Kripto vb.), eğitsel kaynaklar (IELTS, YDS vb. sınavlar için materyaller, çevrimiçi kurslar).


4) Kanalınızı satın.

telegram kanalını satarak para kazanmak

Yanlış duymadınız! Telegram kanalınızda yeterli sayıda üyeniz varsa onu rahatlıkla başka birine satabilirsiniz. İyi bir fiyat belirleyin ve kanalınızı potansiyel müşterinize devretmek suretiyle para kazanın. Bundan sonra gidip başka bir kanal oluşturabilir, onu da aynı şekilde büyütebilir ve yeni bir kanal satışı daha yapabilirsiniz! Bir kanaldan elde edilen gelir 100 ila 5000 dolar arasında olabilir. Üyeniz ne kadar çoksa katılım oranınız dolayısıyla da kanalınızın fiyatı o denli yüksek olacaktır.

Telegram kanalınız veya grubunuz üzerinden para kazanmak için bu teknikleri kullanabilirsiniz. Ancak, ister premium içerik, ister reklamları kullanın, isterseniz de kanalınızı satıyor olun fark etmez, sağlam bir gelir elde etmek için çok sayıda Telegram abonesine sahip olmanız şarttır. Yani daha fazla üye = daha fazla gelir anlamına gelir.


5) Satış ortaklığı ile kazanın

Satış ortaklığı bilindiği üzere firmaların ürünlerini satarak satıştan belli bir komisyon almak üzerine kuruludur. İnstagram’da da sıkça kullanılan bu iş modeli sayesinde Trendyol, Hepsiburada ve Amazon’daki ürünlerin linklerini paylaşarak büyük paralar kazanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra takipçi kitlenize özel fırsatlar da karşınıza çıkacaktır. Örneğin yatırıma ilgi duyan bir kitleye sahipseniz bazı yatırım firmaları linkinize tıklayarak gelen üyeler için güzel ücretler ödemektedir. Örneğin kripto dünyasıyla ilgili paylaşım yapıyorsanız takipçileriniz Binance gibi kuruluşlara üye olmaya yönlendirebilir ve üyelerin yaptıkları işlemlerden dolar bazlı komisyonlar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı ile Nasıl Para Kazanılır?


6 ) Telegram Danışmanı Olun

İnsanların ve firmaların Telegram’ı daha etkili kullanmalarına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için yeni telegram kanalı oluşturup büyütmelerini sağlayabilirsiniz. Telegram dünyasını keşfettikçe edindiğiniz bilgi ve tecrübelerinizi pazarlayıp para kazanmanız kolaylaşacaktır.


7) Telegram Botlarından Para Kazanın

Biraz teknik bilgi sahibi olduğunuzda hali hazırdaki kanallar için sohbet botları(chatbot) oluşturabilirsiniz. Bu botlar sayesinde otomatikleştirebileceğiniz birçok görev mevcut. Bunlar arasında eğitim, müşteri hizmetleri, etkinlik hatırlatma, bilgi paylaşımı, anket düzenleme vb. birçok konu bulunuyor.

Üstelik yaratmış olduğunuz bir sohbet botunu işletmelere ve büyük takipçili hesaplara pazarlayarak tekrar tekrar satabilirsiniz.

Peki başarılı bir telegram botu nasıl olmalıdır?

  • İyi bir bot, anlaşılması kolay menüleri ve basit arayüzüyle kullanıcı dostu olmalıdır.
  • İnsanlar arasındaki iletişimi bire bir taklit edebilmelidir.
  • Müşterileriniz bir kişiyle değil de bir botla iletişim kurduklarını bilmelidirler
  • Kullanıcının ilgi alanlarını ve sorunlarını ortaya çıkarabilmelidir. Bunun için sunulan mesaj dizisi iyi planlanmış olmalıdır.
  • Botunuza insani bir dokunuşta bulunmalı ve hatta bir miktar mizah anlayışı da katabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Chatbot Kullanarak Para Kazanmak


8) Sticker Satışı Yapın

Emoji ve stickerlar telegram pazarlama faaliyetlerinde oldukça önemli rol oynar. Yaratıcı yanınıza güveniyorsanız ilgi çekici stickerlar oluşturup bunları satabilirsiniz. Başlangıç aşamasında fiyatlarınızı uygun tutmanız müşteri bulmanızı kolaylaştıracaktır.


9) Bağış Toplayın

Sadık bir takipçi kitleniz varsa onlardan ulvi bir amacınızı gerçekleştirmek için bağış toplayabilirsiniz. Örneğin aklınızda uzun süredir olan bir kitabı kaleme almak istiyorsunuz ancak hayatınızı idame ettirecek maddi güce sahip değilsiniz diyelim. Bu konuda tüm samimi duygularınızı takipçilerinizle paylaşıp onlardan yardım talebinde bulunabilirsiniz.


10) Blogunuzu ve Diğer Sosyal Medya Kanallarınızı Tanıtın

Eğer İnstagram’da ya da Youtube’da hatırı sayılır bir takipçi kitleniz varsa buralarda paylaştıklarınızı Telegram kanalınızdan da paylaşarak görünürlülüğünüzü ve etkileşimlerinizi artırabilirsiniz. Bu sayede İnstagram’da paylaştığınız linkler daha çok tıklanır ve Youtube’da paylaştığınız videolar daha çok izlenir. Böylece gelirlerinizi de artırmış olursunuz. Aynı şekilde bu blogunuz için de geçerli.


11) Telegramın Reklam Özelliğini Kullanın

Yakın zamanda çıkan Telegram’ın reklam özelliği sayesinde firmaların ve ürünlerin reklamını yaparak bundan kazanç sağlayabilirsiniz. Reklam konusunda kendinizi eğitmek için öncelikle eğitim videoları izleyebilir ve küçük bütçelerle test reklamları oluşturabilirsiniz.


Telegram’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

100.000’den fazla üyeye sahip bir kanal ile ayda yaklaşık 40.000 – 120.000 lira civarında bir gelir elde etmeniz mümkündür. Ancak bu durum kanalınızın kalitesine ve para kazanma türünün ne olduğuna göre değişecektir.

Telegram’daki başarılı sayfa ve grupların ayda 10.000 dolara yakın kazanç sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Telegram Kanalı Nedir? Nasıl Açılır?

telegram para kazanma

Telegram kanalı, Telegram’da temalı gruplar oluşturmak ve herhangi bir içeriği abonelere yayınlamak için kullanılır. Telegram kanalları konsept olarak Facebook gruplarına benzer. Kanallar üzerinden herhangi bir içeriği paylaşabilirsiniz – gönderiler, metinler, resimler, özel teklifler vb. Tek fark, kullanıcıların içeriklerini veya mesajlarını kanalda yayınlayamamalarıdır. Yayınlama hakkı yalnızca yöneticilere aittir, yani kanallar tek yönlü yayın araçlarıdır. Ancak, kanalınıza abone olan herkes gönderilerinizi görüntüleyebilir (hatta her gönderiyi kaç abonenin görüntülediğini dahi takip edebilirsiniz), anketlere katılabilir ve bağlantılarınızı tıklayabilir.

Bir Telegram kanalı açmak için mesajlaşma uygulamasında yer alan menü sekmesine gidin. “Yeni kanal” seçeneğini tıklayın, kanalınızın adını yazın, bir açıklama ekleyin ve bir kanal simgesi bulun-logo, amblem vb. simgeler yükleyin. Kanal türünü belirleyin: genel veya özel. Kanal bağlantınızı atayın. Kişi listenizde yer alan herkese kanal aboneliğine dahil edin.Telegram Grubu Nedir?

Telegram grubu ise abonelerle etkileşim kurmanıza yarar. Bu temelde üyelerle mesajlaşmanızı sağlayacak bir grup sohbet hizmetidir. Daha çok WhatsApp gruplarına benzer. Gruplar kaotik doğaları nedeniyle içerik yayınlama amaçlı kullanılmazlar (birçok insan aynı anda mesaj gönderebileceğinden içerik paylaşımı yapmak ya da yapılan paylaşımı yakın takibe almak güçtür). Telegram gruplarının iyi tarafı ise müşterilerden veya kullanıcılardan kullanıcı içerikleri veya geri bildirimler almayı mümkün kılmasıdır.

Özetlemek gerekirse Telegram kanalları içerik paylaşımı, Telegram grupları ise kullanıcılarla sohbet etmek amaçlı kullanılır.Başarılı Bir Telegram Kanalı Nasıl Açılır?

1) Nişinizi belirleyin.

Telegram bünyesinde yüzlerce kanalı barındırır ve bu büyük kanalların varlığı göz önünde bulundurulduğunda onlarla aynı izleyici kitlesine ulaşmanız zordur-özellikle de başlangıç aşamasında. Bu nedenle, genel konular üzerinden bir kanal oluşturmaktan kaçınmalısınız. Örneğin, yalnızca filmlere yönelik bir kanal yerine Hindistan’daki komedi filmleriyle ilgileneceğiniz yeni bir niş belirleyin. Anahtar kelimeleri araştırın, rekabet arasından sıyrılma ya da öne çıkma fırsatı bulma adına aynı nişteki benzer Telegram kanallarına göz atmayı da ihmal etmeyin.


2) Basit ve net bir logo seçin.

Bu Telegram kanalı sahiplerinin en sık yaptığı hatalardan biridir. Logonuzun üzerinde çok fazla ayrıntı veya bilgi yer almamalıdır. Gerçek insan fotoğrafları vb. şeyler kullanılmamalıdır.

Anlayacağınız, neyin iyi neyin kötü olduğunu görmek için illa ki bir tasarımcı olmanıza gerek yoktur.

Mutlaka okuyun: Logo Seçimi Nasıl Yapılır?


3) Kanal adınızda anahtar kelimelere yer verin.

Anahtar kelimeler,  kullanıcılar tarafından aranabilir ve keşfedilebilir olmanızı sağlayan en güçlü araçlardandır. Bu nedenle, kanalınız için seçeceğiniz anahtar kelimeler doğrudan nişinizi yansıtmalı, ve olabildiğince spesifik olmalıdır. Hindistan’daki köpeklere yönelik robot oyuncaklarla ilgili bir kanalınız varsa kanalınızı bu hizmete uygun şekilde adlandırmalısınız. Sadece “robot oyuncaklar” ifadesini kullanmanız yeterli olmayacaktır, çok daha spesifik olmalısınız! Pepsi gibi popüler bir marka için Telegram kanalı açmadığınız sürece marka adınızı kanal ismi olarak kullanmaktan kaçının.


4) Uygun bir içerik stratejisi belirleyin.

Telegram kanalınızın etkinliği için uygun bir içerik stratejisine de ihtiyacınız var. Abonelerle olan etkileşimin sürekliliğini sağlamak istiyorsanız her gün yeni bir içerik yayınlamalısınız. Ayda bir paylaşacağınız gönderilerin iyi bir tarafı yoktur, bu şekilde elde edeceğiniz tek şey üye kayıpları olacaktır.


5) Gereğinden fazla içerik paylaşımından kaçının.

Günde yaklaşık 15 yeni gönderi yayınlamayı mı planlıyorsunuz? Lütfen durun! Çünkü ne kadar çok gönderi yayınlarsanız kanalınızın sesi o kadar güçsüz olacaktır. Bireysel kullanıcı deneyiminizi düşünün, sürekli bildirim almak can sıkıcı olmaz mıydı? Yani, herkes gibi siz de kullanıcıların böylesi hesapları sessize alma eğiliminde olduğunun farkındasınızdır. Sessize alınmış bir kanal ise çok daha az görüntüleme ve daha düşük miktarda bir aktif kullanıcı anlamına gelir. İçeriğinizi 1000 kişiden yalnızca 10’u görüntülediğinde, hizmetlerinizi veya reklamlarınızı geniş kitlelere ulaştırmanız olanaksızlaşır.


6) Benzersiz içerikler yayınlayın.

Farklı kanallar veya İnternet üzerindeki içeriklerin birebir aynısını kopyalayıp yapıştırmayı bırakın. Neden mi?  Birincisi, insanlar söz konusu içeriği defalarca gördüler. İkincisi ise bu durum telif hakkı ihlaline girmektedir ki bu bir suçtur. Birinin içeriğini yayınlayacaksanız dahi bunu bu kişiye atıfta bulunarak ya da kişiyi etiketleyerek yapmanız gerekir. İçerik paylaşımı söz konusu olduğunda yalnızca benzersiz içeriklerin viral olacağını da unutmamalısınız. Yani, ancak kendi yaratıcılığınızı veya bilginizi yansıttığınız gönderiler kanalınızı popüler hale getirebilir.


7) Telegram botlarıyla reklam ve pazarlama hizmetlerinizi otomatikleştirin.

Ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak için Telegram mı kullanıyorsunuz? O halde, satış ve danışmanlık sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. İşletmenize en sık sorulan sorular ve yanıtlarını içeren ücretsiz bir bot oluşturun. Bu sistem, her gün aynı soruları yanıtlamak zorunda kalan görevlilerinizin yerini alabilir. Yine böylesi bir bot ile yeni siparişleri veya müşterileri zorlanmaksızın toplayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Chatbot Kullanarak Para Kazanmak


8) Hem kanal hem de grup oluşturun.

İşletmeniz veya içeriğiniz için bir kanalın mı yoksa grubun mu daha iyi olacağına karar veremediniz mi? O halde her ikisini de oluşturmak en iyi seçenek olacaktır.  Bu sayede hem haberler ve güncellemeler için kullandığınız bir kanala hem de kullanıcıların sorularını paylaştıkları ve birbirlerine yardım ettikleri bir Telegram grubuna sahip olabilirsiniz. Telegram üzerinden para kazanmada kullanılacak en etkili stratejinin kullanıcıları ve müşterileri olabildiğince memnun etmek olduğunu unutmamalısınız.


9) Farklı sosyal medya bağlantılarınızın tanıtımı için Telegram’ı kullanın.

Bir Facebook sayfanız, Instagram veya WhatsApp grubunuz mu var? Kanalınızdaki bağlantı bölümünde tüm bunlara yer vermekten çekinmeyin. Kullanıcılar eninde sonunda bu platformlardan herhangi birini terk edebilir ve bu hamle onlarla iletişim halinde kalmanızı sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyadan Para Kazanmak


10) Kanal konseptinizi değiştirmeyin.

Futbol ile ilgili Telegram kanalınızı birdenbire yavru köpeklerin olduğu komik videolar yayınlayan bir kanala çevirmeyin. Bu hızlıca kullanıcı kaybetmenize yol açacaktır. Zira mevcut temanızla ilgilenen biri bu yeni fikre sıcak bakmayabilir. Yeni temalı bir kanal istiyorsanız, onu sıfırdan oluşturmalısınız. Elbette ki bu yeni fikrin tanıtımını birincil kanalınız üzerinden de yapabilirsiniz. Kanal fikrini değiştirebilmeniz için kanala bağlı yalnızca 100 kadar üyenin olması ve asıl hedefin kanalınızı nişe uyumluluk adına spesifik hale getirmek olması gerekir (gerçek konsept değiştirilmemelidir).


Telegram’da Takipçi Sayıları Nasıl Artırılır?

Kanalınızı büyütmenin ve ondan para kazanmaya başlamanın yollarından bahsettik. Ancak tüm bunları hayata geçirmek için takipçi sayınızın belirli bir seviyede olması gerekir.

Nasıl mı?


1) Arkadaşlarınızla paylaşın.

Kanalınız için ilk aboneleri edinmenin en kolay yolu budur. Kanalınızı veya grup bağlantınızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz, onlar da bunu kendi arkadaşlarıyla paylaşacak ve adınız kısa zamanda duyulacaktır. Bu şekilde ilk 50-100 üyenizi tamamen ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Veya ilk 200 üyeyi kendi Telegram kişileriniz arasından seçip manuel olarak ekleyebilirsiniz –ne yapıp edip arkadaşlarınızı ve ailenizi Telegram Kanalınıza dahil etmelisiniz.


2) Çapraz tanıtım yapın.

Diğer Telegram kanallarıyla çapraz tanıtım yapın. Bu, diğer kanal yöneticileriyle tanıtım gönderileri paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Bu işin hiçbir maliyeti yoktur, ancak başlangıçta sıkı çalışmanın gerekeceği ve sizi zor günlerin bekleyeceği aşikardır. Çapraz tanıtım yapmak için kanalınızın en az 2000 üyeye sahip olması gerekir. Aksi takdirde, diğer kanal sahipleri ve yöneticileri içeriklerinizi şahsi Telegram kanallarında tanıtmakla ilgilenmezler.


3) Sosyal medyada tanıtımı yapın.

Telegram kanal bağlantınızı sosyal medya hesaplarınızda da paylaşabilirsiniz. Ve sadece Facebook’u kastetmiyoruz. Olası her konu için çok sayıda niş kaynak ve topluluk mevcut. Örneğin, yatırım ipuçları içeren bir kanalınız mı var? O halde ünlü yatırım sitelerine ya da forumlarına bakabilirsiniz. Veya dünyaca ünlü soru cevap sitesi Quora’ya girebilir ve dünyanın her yerinden sorulara Telegram kanalınızı kullanarak cevap verebilirsiniz. Emin olun, kullanıcıların çoğu sizi zaman içinde fark edecektir. Bunların dışında, Telegram kataloglarını da kullanabilirsiniz. Telegram kanallarını listeleyen bir dizi web sitesi mevcuttur. Bu siteler kanal bağlantılarını temalara göre ayırır ve ücretsiz olarak yayınlarlar.


4) Ücretli reklamlardan yararlanın.

Reklam satın alın ve kanal ya da grup bağlantınızın diğer kanallarda yayınlanmasını sağlayın. Bunun için ciddi miktarda bir para harcamanız gerekir, ancak yapacağınız bu yatırım karşılığında aktif kullanıcılar elde edersiniz. Tek bir sorun vardır, farklı kanallardaki aynı reklamlar size 500 yeni abone kazandırabileceği gibi kampanyanız sadece 1… hatta 0 üye ile de sonuçlanabilir. Nihai sonu asla bilemezsiniz, bu riskli bir iştir. Bu nedenle, ücretli reklamcılığa girişmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Kanalın boyutu, büyüme dinamiği, görüntüleme oranı, üyelerin kökeni, ne sıklıkta ücretli gönderiler yayınladıkları vb. konulara dikkat etmelisiniz.


5) Üye satın alın.

Telegram kanalları için gerçek ve aktif üye sağlayan hizmetler mevcuttur. Abone edinmenin ve kanalınızı güçlendirmenin en hızlı yollarından biri de budur. Bu sayede bir gün içinde veya daha hızlı bir şekilde en az 1000 üye elde edebilirsiniz! Bu üyeler, her ne kadar etkileşime girmeseler de yeni üyeler kazanmanızı kolaylaştırabilir.

Ancak dikkatli olun ve bot satın almayın. Botlar sayı olarak harikadır ve gerçekten ucuzdur, ancak bunlar kanalınızla etkileşim kuramayacak aktif olmayan üyelerden oluşurlar. Ve zamanla hepsini kaybetme riskiniz de olacaktır, zira Telegram sahte kullanıcıları siler. Güvenilir bir şirketten gerçek üyeler satın alırsanız bu sorunu yaşamazsınız.

Unutmayın, Telegram yalnızca kazanç açısından henüz büyüme aşamasında. Dolayısıyla, geç kalmamalı ve henüz fırsatınız varken nişinizi bulma ve çevrimiçi para kazanma şansını kaçırmamalısınız.


İlginizi çekebilir

İnternetten Para Kazanma Yolları

Para Kazandıran Uygulamalar

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir