YouTube’da Binlerce Takipçi Kazanmanın Yolları

Youtube’da Nasıl Takipçi Kazanılır?

YouTube aracılığıyla ünlü mü olmak istiyorsunuz? Mümkün olduğunca fazla insana ulaştırmak istediğiniz bir mesajınız mı var? Belki de insanları güldürmek istiyorsunuzdur. Nihai hedefiniz ne olursa olsun ona ulaşabilmeniz için YouTube kanalınıza abone olan kişi sayısını artırmanız lazım. Sizler için hazırladığımız bu rehberde izlenme ve takipçi sayınızı nasıl artırabileceğinizi anlattık.

 

Sık Sık İçerik Üretmek:

1. Haftada en az bir kez video yükleyin.

Takipçi kazanmanın en önemli adımlarından biri yapabildiğiniz kadar içerik üretmektir. Ne kadar çok video yüklerseniz kanalınız o kadar çok popüler olacaktır çünkü bir süre video yüklemeniz insanların kanalınızı sürekli takip etmesini sağlayacaktır.

 • Fazla video, aramalarda daha çok çıkmanızı sağlar, böylece daha fazla takipçi kazanırsınız.
 • Ancak şöyle bir şey de var; her hafta çok fazla video yüklerseniz kanalınız birbirine girer ve takipçileriniz neyin nerede olduğunu bulmakta zorlanır. Videoları kategorilere ayırırsanız insanlar daha çok ilgi duydukları videoları izleme şansını bulur.

 

 2. Bir plan hazırlayın ve onu uygulayın.

Bir hafta boyunca belli zamanlarda videolar yükleyin. Bir dahaki videoyu ne zaman yükleyeceğinizi takipçilerinize haber vermeyi unutmayın. Eğer böyle yaparsanız büyük ihtimalle videoyu yayınladığınızda kanalınıza uğrayacaklardır.

 • İnsanlar, arada sırada içerik yayınlayan birindense genellikle düzenli olarak video yükleyen kanalları takip etmek ister.
 • Takipçilerinizle iletişime geçebilmek için onlar videolarınızı izlerken canlı yayın açmak iyi bir fikir olabilir. Canlı yayınlanan videolar YouTube arama sonuçlarında daha üst sıralardadır.

 

3. Videodaki etiketler içeriğinize uygun olsun.

Koyduğunuz etiketler videonuzun içeriğiyle tamamen eşleşmeli. Bir şey ararken yanlış etiketlerden dolayı sizin videonuz çıkarsa o kişi kanalınızı takip etmeyi büyük ihtimalle bırakacaktır.

 • Etiketlemeyi doğru yaparsanız videolarınız içerikle uygun aramalarda çıkar.
 • Tek kelime kullandığınız gibi birden fazla kelime de kullanabilirsiniz. İnsanlar genellikle cümlelere dikkat eder.
 • Her videonuza en fazla 15 etiket koyun. Eğer bu sayıyı aşarsanız YouTube bütün etiketlerinizi geçersiz sayar ve videonuz hiçbir aramada çıkmayabilir.
 • İnsanların aradığı etiketleri kullanmaya özen gösterin. Bu tür etiketleri bulabilmek için hashtags4follows.com gibi internet siteleri ve uygulamaları deneyebilirsiniz.

 

4. Videonuza güzel bir başlık koyun.

Üzerinde düşünülmüş başlıklar aramalarda daha üst sıralarda çıkar. Örneğin; kurabiye pişirmeyle ilgili bir video çektiğinizi düşünelim. Basitçe “Güzel kurabiye pişirin” yazabilirsiniz. Ama bunu biraz geliştirerek “15 dakikadan az bir sürede lezzetli ve ağzınızda eriyen kurabiyeler pişirin.” yazabilirsiniz.

 • İkinci başlık daha açıklayıcıdır ve arama motorlarına takılacak kadar fazla kelime içerir.
 • Popüler YouTube kanalları genellike “tıkla ve gör” taktiğini kullanır. Bu şekilde takipçilerini videoyu açıp izlemelerini sağlarlar. Örneğin; “neler olacağına inanamayacaksınız” ya da “bu kişinin neler yapabildiğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız” gibi cümleler kullanıyorlar. Bu taktik size daha fazla takipçi kazandırır ancak eğer videolar beklentileri karşılamazsa pek çok kişiyi de kızdırabilir.

 

5. Açıklamanız anlamlı olsun.

Videonuz arama sonuçlarında çıktığında sadece açıklamanızın birkaç satırı görünecek. Bu nedenle açıklamanızın başlangıcında videonun içeriğini ve takipçilerin neyin beklediğini net bir şekilde anlatmanız gerekiyor.

 • Açıklamanızda birkaç tane anahtar kelime olsun ama bunu abartırsanız takipçilerinizin açıklamayı okuması zorlaşır.
 • Açıklamanızda insanlardan kanalınıza üye olmasını isteyin ve kanalınızın linki mutlaka bulunsun.

 

Videolarınızı Planlama:

 1. Bir senaryo yazın.

Önceden hazırlık yapmadan başarılı videolar çekmek mümkün olsa da bir senaryonuz olduğunda içeriği sistemli bir şekilde anlatmanız kolaylaşır. Bu şekilde videonuzun konusundan kopmamış olur ve izleyicilerinize içeriği net bir şekilde aktarmış olursunuz.

 • Vlog çekecekseniz de ne söyleyeceğinizi önceden planlarsanız etrafı rahatça gezerek takipçilerinize aktarabilirsiniz. Bu işin ustaları bu yöntemi izler ve durakladıkları kısımları videodan atarlar.
 • Bildiğiniz konularda içerik üretin. En başarılı videolar, yaptığı işi seven kişiler tarafından çekiliyor. Sürüyü takip etmekten ve popüler trendleri tekrar etmekten kaçının. İstediğiniz şeyleri yaptığınızda ve bunlar üzerine yoğunlaşarak kendinizi geliştirdiğinizde çok daha büyük başarılar elde edersiniz.

 

3. Giriş cümlenizle takipçilerinizin gönlünü kazanın.

Giriş cümlesi bir videonun en önemli kısımlarından biridir. Takipçilerinizin ilgisini çekmeli, içerikle ilgili ipuçları vermeli ve takipçilerin daha fazlasını görmek istemesini sağlamalı. Kişisel cümlelerinizi yazabilirsiniz, resimler koyabilirsiniz ya da neler olacağıyla ilgili ipuçları paylaşabilirsiniz.

 • Giriş cümleniz kısa ama güçlü olmalı. Giriş cümleleriniz 10- 15 saniyeden fazla sürerse  takipçilerinizi kaybedersiniz. Bu kısımda başlıkları, resimleri ve ipuçlarını anlatmalısınız. Bunlara kısaca değinmeli ve sonra videonuzun ana içeriğinden bahsetmelisiniz.

 

4. İçeriğiniz hızlı akmalı.

Videonuzun hızı takipçilerinizi sıkmamalı. İlgi çekici olmayan konuları boş verin, bunlar yerine eylem içeren konulardan bahsedin.

 • Bir başlık altında çok fazla şey anlatmaya çalışmayın. Bilgilendirici videolar çekiyorsanız içeriğinizi birkaç başlık altında aktarın. Bu şekilde takipçileriniz de bilgi bombardımanına tutulmuş olmaz.
 • Yine de başlıkları kısa tutacağım diye anlatacaklarınızı çok fazla kırpmayın. Takipçiniz bir saniyeliğine bile sıkılırsa hemen daha eğlenceli bir şeyler aramaya başlar.
 • Daha uzun video çekeceğiniz zaman hızınızı biraz daha azaltmak için diğer başlıklara geçeceğiniz zaman nefeslenin. Bu şekilde siz daha fazla ilerlemeden takipçileriniz de durup şimdiye kadar izledikleri şeyleri gözden geçirebilirler.

 

5. Bitirirken takipçilerinizi harekete geçmeye teşvik edin.

Videolarınızın sonunda sadece veda edip kameranızı kapatmayın. Takipçilerinizden kanalınıza üye olmalarını, videolarınızı Facebook’ta paylaşmalarını ya da videonun altına yorum yazmalarını isteyin. Bunların hepsi daha fazla takipçi kazanmanıza ve takipçilerinizle yakın bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır.

 • Videonuzun içine abone olma tuşu koymak için ek açıklamalar kullanın. Bu açıklamaların hiçbir şeyi engellemediğinden emin olun ve videonun en son kısmına koyun.

 

Videolarınızı Çekme:

1. Videolarınızı düzenleyin.

En basit düzenleme becerileri bile videonuzun YouTube’daki benzer binlerce diğer videonun arasında öne çıkmasını sağlar. Sessiz ve içeriğe uymayan kısımları ya da hataları atın.

 • Bu becerileri kazanabilmek için video düzenleme programlarının nasıl çalıştığını anlamaya çalışın. İnternette birkaç tane herkese açık video düzenleme programı bulabilirsiniz, ayrıca kayıt özelliği olan ve video düzenleme yazılımıyla birlikte satılan pek çok dijital kameradan birini de edinebilirsiniz.

 

2. Geçişler oluşturun.

Aynı konu ( nasıl yapılır, değerlendirmeler, vb.) üzerinde birden fazla video çektiyseniz hepsine uygulayabileceğiniz ortak geçişler ve efektler oluşturun. Böylece içeriğiniz daha derli toplu ve profesyonel görünür.

 • Geçişlerin videolarınızla oluşturduğunuz marka üzerinde çok önemli bir etkisi vardır. Markanız YouTube kanalınızın başarısı için çok önemlidir bu nedenle markanızı güçlendirmeye önem vermelisiniz.

 

3. Kamera becerileriniz üzerinde çalışın.

Farklı açılardan çekim yapmayı deneyin. Kameranızın bütün özelliklerini öğrenin. Eksiksiz bir çekim, takipçilerinizi elinizde tutabilmek için size büyük bir avantaj sağlar.

 • Aradığınız belli bir açı olmadığı müddetçe kameranızı çok fazla hareket ettirmeyin. Örneğin, diyelim ki bir şey hakkında konuşuyorsunuz ve konuyla alakalı bir şeyi yakınlaştırmak istiyorsunuz. Bunu yaprken kameranın hareketini çekmeyin. Bunun yerine bir sahneden öteki sahneye olan kısmı videodan kesin böylece izleyicileriniz kameranın hareketlerini görmez.
 • Bir arkadaşınızdan ya da aile üyenizden yardım isteyin. Kamerayla başka biri ilgilenirse siz kameranın önünde daha cana yakın görünebilirsiniz. Bir “ekibinizin” olması ise çok daha iyi olur. Böylece, video çekmek için video kamerası kullanmaktansa daha profesyonel çekimler yaparsınız.
 • Sabit bir çekim yapabilmek için ya tripot kullanın ya da belli bir yerde durun. Etrafta gezinmeniz gerekiyorsa optik sabitleyicisi olan bir kamera kullanın.

 

Kanalınızı Oluşturma:

1. Tutarlı içerikler üretin.

Yüklediğiniz içeriklerin kanalınızın ana temasıyla uyumlu olmasına özen gösterin. Örneğin; birkaç tane film değerlendirmesi yayınladıktan sonra tariflere geçmeyin. İçeriğinizin beklentilerine uymadığını gördüklerinde takipçileriniz videolarınızı izlemeyi bırakır.

 • Farklı konu ve temalar için başka kanallar oluşturun. Bu şekilde kanallarınız arasında bağlantı kurmanızı ve aynı zamanda takipçilerinizin kafasını karıştırmamak için içeriklerinizi birbirinden ayırmanızı sağlar.

 

2. Takipçilerinizle yakın ilişki kurun.

Güzel yorumlara cevap yazmak ve takipçilerinize videolarınızda yer vermek kurduğunuz topluluğun bağlarını güçlendirir.

 • Bunları yaparken kanalınızı kontrol etmeyi de unutmayın. Mesela, diğer takipçilerinizi üzebilecek çirkin mesajları hemen kaldırın. Böylece kanalınızdaki arkadaşlık ortamını ve popülerliği devam ettirmiş olursunuz.

 

3. Başka kanallara abone olun.

İlginizi çekecek kanallar bulun ve onlara abone olun. Videolarının altına nazik yorumlar yazın. Bunu yaptığınızda o kanala abone olan kişilerin sizi de takip ettiğini göreceksiniz. YouTube bir topluluk ve bu topluluğu oluşturan kişilerle kurduğunuz yakın ilişki yeni içerikler geliştirmenizin yanı sıra sizi de geliştirecektir.

 • Diğer videolara kendi videolarınızla cevap verin ama bunu fazla abartmayın. Bunu yaparsanız büyük ihtimalle dikkat çekmeyecek ve engelleneceksiniz, bu da takipçi kazanma şansınızı düşürecektir. Diğer kanallara saygı gösterdiğinizde kendi kanalınızın da büyüdüğünü fark edeceksiniz. Hangi kanala ya da kişiye cevap verdiğinizi video başlığında belirtin ki insanlar sizi kolaylıkla bulabilsin.
 • Başka videoların altına güzel yorumlar yazın. Yine de ölçüyü kaçırmamaya dikkat edin.

 

4. Kanalınızın reklamını yapın.

Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal ağ kanallarını kullanarak videolarınızın reklamını yapın. Yeni bir video yüklediğinizde arkadaşlarınıza ve takipçilerinize haber verin. Videoyu paylaştığınız zaman küçük bir açıklama yazın.

 • Blogunuz varsa YouTube kanalınızın linkini koyun. Böylece okuyucularınız videolarınıza kolaylıkla ulaşabilir. YouTube abone olma araçını oluşturabilmek için şu kodu kullanabilirsiniz:<script src=”https://apis.google.com/js/plusone.js”></script>
  <div class=”g-ytsubscribe” data-channel=”Kanalınızın Adı Buraya Gelecek”>
  </div>

İlginizi çekebilir

Youtube’dan Para Kazanmak İsteyenlere
Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir