YouTube’da Ünlü Olmanın Yolları

YouTube’da ünlü olmak istiyorsanız, eşsiz kişiliğinizle dikkat çekmeniz ve abonelerinize sevgi göstermeniz gerekiyor. İzleyicilerinizle iyi ilişkiler kurmanız ve kendiniz olmanız YouTube radarına girmenize yardımcı olacaktır. Aşağıda yer alan açıklamalar başarılı bir kanal yaratmanıza ve binlerce aboneyi eğlendirmenize yardımcı olacak.

 

1 – Fısıltı yaratın

Gelişmelerden haberdar olun. Herkesin konuştuğu ve online olarak araştırdığı haberlerle veya popüler kültürle alakalı videolar yaparsanız,  daha kısa sürede popüler olursunuz. Popüler konulara hakim olun ve bir veya iki günde bir yeni haberlerle ilgili videolar yapın ve yükleyin.

Karşılık verin ve parodiler yapın. Ünlü bir YouTube videosunu seçin ve bu videoya karşılık verin. Karşılıklar ve parodiler oldukça popülerdir ve diğer insanların başarısından faydalanmanın en iyi yollarından biridir. İnsanlar popüler videoları araştırırken sizin videonuzu görecekler. Orijinal videoların yaratıcıları karşılıkları ve parodileri seviyorlar.

Doğru etiketler kullanın ki videonuz internette kaybolmasın.

Ünlü YouTuber’larla işbirliği yapın. Ünlü insanlarla tanışmaya veya sevdiğiniz insanlardan bazılarıyla YouTube veya Twitter aracılığıyla doğrudan temas kurmaya çalışın. Sizinle ortak bir video hazırlayıp hazırlayamayacaklarını sorun. Bu yöntem daha fazla tanınmanın ve YouTube topluluğunda öne çıkmanın en iyi yollarından biridir. Bir sürü insan bu şekilde ünlü oluyor.

Biriyle temas kurduğunuz zaman, ortak video hazırlamak için bu kişiye harika bir fikir sunun. Ortaklığın gerçekleşmesi için çekici bir şeylere sahip olduğunuzdan emin olun.

Tarzı ve izleyicileri sizinkine benzeyen insanlarla işbirliği yapmaya çalışın. Bu sayede diğerlerinin izleyicilerini de kapabilirsiniz.

Sizden bahsetmek isteyen veya sizden yardım isteyen birini asla geri çevirmeyin. YouTube topluluğundakiler birbirlerine yardım ediyorlar ve varlıklarını paylaşıyorlar.

Bir YouTuber ile işbirliği yapacaksanız, herkesin videoya eşit oranda dahil olabileceği bir tema seçin.

Sürekli olarak yeni bir içerik ekleyin. Orijinal içerikleri olan ve izleyicilerinizin hayatlarıyla alakası olan ilginç videolar hazırlıyorsanız eninde sonunda tanınırsınız. Birkaç ay sonra ve hatta bir veya iki yıl içinde ünlü olamasanız bile asla pes etmeyin. Videolar yapmaya devam edin.

 

2 – İzleyicilerle temas kurun

Kanalınızın etkileyici görünmesini sağlayın. Kanalınızın görüntüsü, başarınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle görüntünün cezbedici olduğundan emin olun. Sunduğunuz içerik hakkında izleyicilere bilgi vermek için kısa bir açıklama ekleyin.

Yeni videolar hazırladıkça kanalınızın görselliğini ve açıklamasını güncelleyin. Kanalınızın durgun olmasına izin vermeyin.

Kendinizi online olarak tanıtmak için kanal açıklamanıza diğer internet sitelerinizin linklerini ekleyin.

Videolarınızı etiketleyin. Bu bölüm önemli – doğru etiketler olmadan, kimse videolarını bulamaz. Kanalınıza bir video yükledikten sonra, betimleyici ve özel etiketler seçin. Diğer herkesle aynı etiketleri kullanmak istemezsiniz. Aksi halde videonuz fark edilmez.

Videonuza eklemek için anahtar kelimeler seçin – alakasız anahtar kelimelerle izleyicileri yanlış yönlendirmeyin.

Daha fazla izlenmek için hem genel hem özel etiketler kullanın. Bahsettiğiniz insanların isimlerini etiketleyin ve bahsettiğiniz olaylarla alakalı anahtar kelimeler ekleyin.

Videolarınızı sadece tanıdığınız insanlara tanıtın. İnsanlara videonuzu izlemelerini söylemeyin.  Bu YouTube dünyasında büyük kabalıktır. İnsanlarla olan ilişkilerinizi geliştirmeye çalışın ve izleyiciliğin doğal bir şekilde oluşmasına izin verin. Bu bir gecede olmaz ancak kararlı olursanız eninde sonuna amacına ulaşırsınız.

Videolarınızı Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar aracılığıyla paylaşın.

Video linklerinizi duvarlarında veya yorumlarında paylaşarak insanları asla rahatsız etmeyin.

Abonelerinizle konuşun. Popülarite kazanmak için size yorum bırakan her insana cevap verin. Bu abonelerinizle yeni ilişkiler kurmanın en iyi yollarından biridir. Birisi size hoş bir mesaj bıraktıysa, cevap verin! Tavsiye istediyse, tavsiye verin. Cömert ve samimi olun ve daha fazla insanı etkileyin. İşte abonelerinizle iletişim kurmanın diğer yolları:

Twitter hesabı açın ve YouTube kanalınızı takip eden insanları takip edin. Bu kişilerle mümkün olduğunca iletişim kurun.

Diğer insanların kanallarını izleyin. YouTube bir topluluk ve popüler olmak istiyorsanız bu topluluğa katılmanız gerekiyor. Diğer insanlarla mesajlar aracılığıyla, Twitter üzerinden ve başka yollarla iletişim kurun. Olumlu geribildirimler verin.

Yorum bırakmadan önce videoları izlediğinizden emin olun. Numara yaparsanız insanlar bunu anlarlar.

Diğer kanallarla ilgilenirken kendi izleyicilerinizi aklınızdan çıkarmayın. İzleyicilerinizin hoşuna gideceğini düşündüğünüz videoları beğenin.

Haftada en az bir kere yeni videolar yapın. İzleyicilerinizi elinizde tutmak istiyorsanız, kanalınızı sık sık güncellemeniz gerekiyor. Mümkünse bunu bir programa göre yapın. Bu sayede insanlar yeni içerikleri ne zaman göreceklerini bilirler. Yüksek kaliteli videolar yapın ve her defasında orijinal bir şeyler sunun.

Yeni videolar arasında, diğer insanların videolarını beğenin ve diğer içeriklerin reklamını yapın ki aboneleriniz bir sonraki video hazır olana kadar oyalansınlar.

Abonelerinizle sadece video yayınladığınız günlerde değil, hafta boyunca ilgilenin.

 

3 – Harika videolar yapın

Gerçek olun. Eğlenceli misiniz? Çarpıcı mısınız? Veya tatlı ve şen şakrak mısınız? Eşsiz kişilik özelliğiniz her neyse, bunu videolarınızda gösterin. Arkadaşlarınızın ve ailenizin yanında nasılsanız, videolarınızda da öyle olun. Aksi halde, izleyicileriniz gerçekliği ve eğlenceyi başka yerde ararlar.

İlk kez video yaparken sinirlenebilirsiniz – bu normal. Yardımı olacaksa kamerayı arkadaşınız, kız veya erkek kardeşiniz gibi düşünün.

Kendinizi utandırmaktan korkmayın. Konuşurken şaşırırsanız veya çok eğlenceli olmayan bir şeyler söylerseniz, izleyicileriniz sizi kendilerine daha yakın hissederler. İnsanlar YouTube’u cilalanmış Hollywood yıldızları bulmak için takip etmiyorlar. Samimi olun.

Diğer insanların tarzını kopyalamayın. Orijinal özelliklerinizi bulun ve bunların üzerinde durun.

İzleyicilerinize güzel bir şey sunun. En popüler YouTube videolarını izlerseniz her birinin ilginç bir şey sunduğunu görürsünüz. Bazıları muhteşem müzikler sunarlarken, diğerleri değerli tavsiyeler veriyorlar.  İnsanların izlemesi için siz neler sunacaksınız? Videolarınızı yaparken bunu aklınızda bulundurun.

Uzmanlık alanınız ne? Kendi hayatınız iyi bir başlangıç noktasıdır. Deneyimli olduğunuz konulara bağlı olarak tavsiyeler verin. Okulun en popüler kızı haline nasıl geldiniz? Nasıl para kazanıyorsunuz? Nasıl gitar çalıyorsunuz? Dalgalı saçlarınızı nasıl düzleştiriyorsunuz?

Seçenekler sunun. Dünya politikasıyla, popüler kültürle, sporla veya müzikle mi uğraşıyorsunuz?

İnsanları güldürecek bir şeyler sunun. Şakalar yapın, evcil hayvanınızın tuhaflıklarını gösterin, birisinin videosunun parodisini yapın veya ünlü birinin taklidini yapın.

Ne düşündüğünüzü açıkça söyleyin ve göz teması kurun. Herhangi bir izleyici kitlesinin önüne çıkmışsınız gibi net bir şekilde konuşmanız ve YouTube izleyicileriniz ile göz teması kurmanız gerekiyor. Doğrudan kameraya bakın ve düşüncelerinizi açıkça söyleyin.

Videolarınızın kalitesi iyi olsun. Burası YouTube. Kimse videonuzun mükemmel olmasını beklemiyor ancak ışıklandırma ve ses kötü olursa, insanlar başka videolara geçerler. İyi video kalitesi için düzgün bir video kamera kullanın. İyi video özellikleri olan bazı telefonlar da var. Ne tür bir video kamera kullandığınızın bir önemi yok, aşağıda yer alanları takip ederek video kalitenizi arttırın:

İç mekan çekimlerinde ışıkları yakın. Bu görüntüyü aydınlatır ve her şeyin daha renkli ve ilginç görünmesini sağlar. Görüntüden memnun olana kadar odanın çeşitli yerlerinde denemeler yapın. Yüzünüzün net bir şekilde görüldüğünden emin olun.

Arka plan seslerini bertaraf edin. Klimayı kapatın, köpeğinizi susturun ve diğer odadaki televizyonu kapatın. Bu sesler videonuzun kalitesini düşürecektir.

Videolarınızı düzenleyin. Videonun kalitesini arttırmak ve daha ilginç hale getirmek için Movie Maker veya diğer video düzenleme yazılımlarını kullanın. Video uzunluklarını 4-5 dakikaya indirmeye çalışın – daha uzun olursa insanlar sıkılırlar. Videolarınızı düzenlerken bu noktalara dikkat edin:

Videoyu aydınlatmak için araçlar kullanın. Videolar karanlık ve kasvetli olmamalıdır.

Sıkıcı bölümleri atın. Videoya hız kazandırmak ve ilginç bir hale getirmek için duraklamaları, donuk ifadeleri, öksürmeleri, oflamaları ve diğer sıkıcı aralıkları kesin.

Kendinizden bir şeyler katmak için metin ve müzik kullanın. Bu bir gereklilik değildir ancak cazibe katmak için videolarınıza arka plan müziği ve metin ekleyebilirsiniz.

Videolarınızı güzel başlıklar ve açıklamalar eklemeden tamamlamayın.

 

İpuçları

Skeç veya oyun yapmayı planlıyorsanız fragmanlardan faydalanın. Parodiler de çok izleniyor. Yaratıcı ve orijinal olun. İçeriğiniz için çaba harcayın.

Her videonun ortasında, YouTube resim çekiyor ve bu resmi ön izleme olarak kullanıyor. Buna küçük video resmi deniyor. Çoğu insan bu küçük resme göre videoyu izleme kararı veriyor. Bu nedenle bu resmin ilginç olduğundan emin olun.

Ek açıklamalar ekleyin: kutu neon renklerde olursa, insanların ilgisini çekebilirsiniz. Ek açıklamaları başka videolarınıza da bağlayabilirsiniz.

Oyun videoları yapacaksanız, videolar eğlenceli ve kısa olsunlar.

Kanal fragmanı ekleyin. Havalı bir müzik koyun ve insanlara ne yaptığınızı gösterin. “Merhaba, benim adım ( X ) ve ( şununla ) ilgili bir video çektim” diyerek 10 dakikalık bir video çekmeyin. Yaratıcı olun ve kendinizi net bir şekilde ifade edin.

Videolarınız sıradan değil,  çekici olsunlar. Küçük bir vurgu, mizah veya üslup ekleyebilirsiniz. Ayrıca çarpıcı bir son da ekleyebilirsiniz. Videoların samimi ve davetkar olduğundan emin olun. Tarzınız samimi ve davetkar olursa daha çok aboneniz olur.

Popüler olduğunuz zaman bencil ve küstah olmayın. Zirvede kalmanızı sağlayacak olanların fanlarınız ve izleyicileriniz olduğunu unutmayın.

Her video eğlenceli görünsün! Arka plan müziği, ses efektleri, ağır çekimde tekrarlanan eğlenceli sahneler,  renk değişimleri kullanın ve arka planının düzenli olduğundan emin olun.

İnsanlara kanalınıza abone olmalarını söylemeyin. “Lütfen kanalıma abone olun” derseniz, insanlar kendilerini baskı altında hissederler. “Bu videoyu beğendiyseniz, puan verin ve daha fazlası için abone olun” gibi bir şey söyleyin.

Popüler şarkıları kullanın ancak telif haklarını hesaba katmayı ihmal etmeyin.

Kısa, çekici ve eşsiz bir isim bulun. Kendiniz olun ve eğlenceli olun!

Videoları çekmeye başlamadan önce ne yapacağınızdan emin olun. Hoşunuza gitmeyen veya amacı olmayan bir şey yaparsanız, zaman kaybetmiş olursunuz. Ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun. Şarkılar mı söyleyeceksiniz veya güzellik gurusu mu olacaksınız?

İlk videonuzu çekerken işleri batırırsanız, bir kere daha deneyin. Bir saat sürse bile denemeye devam edin.

Bir kanalın banneri profesyonel gözüküyorsa, içeriği de iyi olur.

YouTube videolarından fikirler alabilirsiniz ancak videolarınız diğer videolarla aynı olmasın veya diğer videolara benzemesin. İzleyiciler bunu fark ederse videolarınızı beğenmezler veya yorum yapmazlar.

Kameradan çok uzak olmayın. Bu videonuzun kalitesini düşürür ve kendi sesinizi duymakta zorlanırsınız. Doğru mesafede olduğunuzdan emin olun.

Videolarınızı eğlenceli hale getirmeye çalışın.

Fazla küfürlü konuşmayın çünkü bu bazı insanlar bundan rahatsız olabilirler. Irkçı söylemlerden ve homofobik açıklamalardan uzak durun.

Kendinize güvenin. Bilgisayar oyunlarında iyi olmayabilirsiniz ancak iyi bir futbol oyuncusu olabilirsiniz. En iyi yaptığınız şeylerle ilgili videolar çekin.

Videolarınızı düzenlediğinizden emin olun. Videolarınız ilginç olsunlar.

Kendiniz olun ve diğer ünlü YouTuber’ların videolarını asla kopyalamayın.

 

Uyarılar

Telif hakları ihlalinin farkında olun.

Adresiniz gibi kendinizle ilgili özel bilgiler vermeyin.

Pornografi gibi uygunsuz olduğunu düşündüğünüz hiçbir şeyi yayınlamayın. İnsanlar rahatsız olabilirler ve videoyu şikayet edebilirler.

 

İlginizi çekebilir

Kendi çabalarıyla zengin olan 10 YouTube milyoneri
YouTube’dan Para Kazanmanın Yolları
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir