Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken 49 Kitap

Okumak hayatın hemen her alanında olduğu gibi iş ve girişimcilik dünyasında da başarılı olmak için büyük önem taşır. Eğer işinizde yükselmek, kendi girişiminizi başlatmak veya var olan işinizi geliştirmek istiyorsanız bu alanlarda yazılmış en iyi kitapları okumanız bir hayli faydalı olacaktır. İşte bu nedenle sizin için iş dünyası ve girişimcilik hakkında yazılmış en iyi 49 kitabı derledik.

 

Girişimcilik Kitapları 1) Outliers (Çizginin Dışındakiler)-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Malcolm Gladwell, Çizginin Dışındakiler kitabında, başarıyı alışılmışın dışında yollarla edinmiş kişileri mercek altına alıyor. Başarmayı başaramamaktan ayıran tüm etkenleri belirlemeye çalışan yazar kitabında bolca anekdota ve doğru bilinen yanlışa da yer veriyor. Gladwell’in eseri gösteriyor ki başarıya ulaşmanın tek gereksinimi zeka değil. Çalışkanlığın ve şansın payı sıklıkla zekayı alt ediyor.

 

Girişimcilik Kitapları 2) Para Kazanmak Senin Elinde

Para Kazanmak Senin Elinde, parasal zenginliğe giden yolun kişinin kafasında başladığına işaret ediyor. Yazar JenSincero’nun benzer konulardaki diğer eserleri gibi bu kitabı da akıllı bir üslupla kaleme alınmış ve mizahi yönü eksik olmayan hikayelerle dolu. Sincero’nun asıl amacıysa okuyucunun para konusundaki önyargılarını parçalayarak okuru kendi para kazanma potansiyelinin farkına vardırmak.

 

Girişimcilik Kitapları 3) Hayatını P*ç Etme

Adeta yaşam için bir el rehberi olan Hayatını P*ç Etme’nin oldukça doğrudan bir üslubu var. Yazar Gary John Bishop kişinin kendi üzerinde kurduğu baskıyı kaldırmanın ve olabileceğinin en iyisi olmaya çalışmanın önemine vurgu yapıyor. Bunları başarmak içinde başlangıç yolu olarak kendinle barışmayı görüyor. Okuyucusuna kendi kendini engellememeyi öğreten Bishop’un kitabı kısa sürede kendiniz hakkında daha iyi hissetmenizi ve buna bağlı olarak amaçlarınıza daha kolay ulaşmanızı sağlayacak.

 

Girişimcilik Kitapları 4) İyiden Mükemmel Şirkete

Nasıl oluyor da çok benzer koşullarda kurulmuş binlerce şirketten bazıları uçarcasına yükselirken geri kalanların son geldikleri nokta başladıkların yerden pek de yüksekte olmuyor? İyiden Mükemmel Şirkete isimli kitabında bu sorunun yanıtını arayan Jim Collins, elit şirketlerin iyiden, mükemmel ve devasaya dönüşümlerini inceliyor. Bir araştırma ekibiyle birlikte çalışan Collins, mükemmel şirketler kategorisine aldıkları firmaların finansal performanslarını değerlendiriyor ve başarıya giden yolun formülünü çıkarmaya çabalıyor.

Mutlaka okuyun: “İyiden Mükemmel Şirkete” Kitabından Çıkaracağınız Dersler

 

Girişimcilik Kitapları 5) Yatağını Topla

ABD donanmasında görevli Amiral William H. McRaven’ın Texas Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı bir konuşmadan yola çıkılarak derlenen Yatağını Topla, uzun bir askeri kariyer boyunca öğrenilmiş 10 değerli hayat dersinden oluşuyor. İnternette 10 milyondan fazla izlenmeye ulaşan konuşmasının temel noktalarından yola çıkarak bir kitap hazırlayan McRaven, verdiği dersleri sık sık ordudaki hayatından kararlılık ve cesaret öyküleriyle güçlendiriyor.

 

Girişimcilik Kitapları 6)Bir Dakika Yöneticisi

Bir Dakika Yöneticisi aslında yeni bir kitap değil. İlk baskısı 1982 yılında yapılan kitap o günden beri güncelliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Zamanını düzenleme sorunları yaşayan genç bir adamın kıssadan hisse tadında öyküsünü anlatan Bir Dakika Yöneticisi kısalığıyla da okuma kolaylığı sağlıyor.

 

Girişimcilik Kitapları 7) Yalın Startup

Yalın Startup, yeni bir iş kurmayı düşünmeden önce okuduğunuz takdirde size bir hayli zaman ve para kazandıracak en iyi girişimcilik kitapları arasında bulunuyor. Bill Gates’in de tavsiye ettiği kitap, çoğu girişimin neden başarısız olduğunu irdeliyor, ve bu başarısızlıkların büyük kısmının kanılabilir olduğunu ortaya koyuyor. Oldukça metodolojik bir çalışma yürüten Ries’ın vardığı sonuçlar daha verimli ve başarılı bir startup’ın nasıl gerçekleştirilebileceğinin anahtarı niteliğinde. Deneysel öğrenmeye ve empirizme önem veren Yalın Startup daha az karmaşık yollarla daha hızlı gelişen işler kurmanıza yardımcı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Yalın Startup Nedir?

 

Girişimcilik Kitapları 8) 4 Saatte Süper İnsan

Tim Ferris, yalnız girişimcilerin kendisinden çok şey öğrenebileceği bir yazar. İş hayatına yönelik tavsiyelerin yanı sıra gündelik hayata de bol miktarda değinen 4 Saatte Süper İnsan, 9-5 çalışarak yıllarca emekliliği beklemeyi öngören klasik çalışma hayatına karşı çıkıyor. Kısa süreli yoğun çalışma tempoları ve sık tatillerle düzenlenen bir iş yaşamının daha tatmin edici ve zenginleştirici olduğunu savunan Ferris’in kitabı özgürleşmek isteyen çalışanlar ve özellikle kendi işini kurmanın peşindeki taze girişimciler için umut dolu bir rehber niteliğini taşıyor.

 

Girişimcilik Kitapları 9) Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

Dale Carnegie’in uzun süre çok satanlar listelerinden inmeyen kitabı Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı bugüne kadar birçok dile çevrildi ve çok sayıda insana fayda sağladı. Sosyal ağları genişletmek ve güçlendirmek için özünde oldukça basit tavsiyelerde bulunan kitap daha sosyal ve popüler olmak isteyenler için birebir. “İnsanlara kendinizi sevdirmek için 6 yol”, “başkalarını kendi tarafınıza çekmenin 12 yolu” ve “çatışmaya sebep olmadan insanları değiştirmenin 9 yöntemi” gibi başlıklardan oluşan eser düzenli ve çok yönlü yapısı sayesinde kolayca da okunuyor.

Dale Carnegie bu kitabı oluşturmadan önce ücretli seminerler düzenliyordu. Bu seminerlerden birine katılan da milyarder yatırımcı Warren Buffet idi. Ünlü yatırımcı bu seminerle ilgili şunları ifade ediyor: ” Hayatımda yapmış olduğum en iyi yatırımdı.”

Mutlaka okuyun: İnsanları Nasıl İkna Edebiliriz?

Mutlaka okuyun: Warren Buffett: Başarıya Giden Yolda İletişim Becerilerinin Önemi

 

Girişimcilik Kitapları 10) Thrive: Başarı İçinizdedir

Başarılı olmak yalnızca etkileyici bir unvana ve dolgun bir maaşa sahip olmak değildir. Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington da bu görüşte. Kitabında hayattaki başarının güç ve paranın ötesinde daha anlamlı ve kişisel kıstaslarla ölçülmesi gerektiğini savunan medya patronu, kendi hayatından da örnekler göstererek başarıyı kovalarken mutlu olabilmenin ipuçlarını veriyor. Thrive, hem çalışma ortamının hem de kişisel hayatının kalitesini artırmak isteyenler için düşünülmüş bir kitap.

 

Girişimcilik Kitapları 11) Sil Baştan

Bugün okuyacağınız iş dünyası hakkında yazılmış hemen hemen her kitap size aynı tavsiyelerde bulunur: Bir iş planı oluşturun… piyasayı tanıyın… yatırımcılar bulun vb. Ancak Jason Fried’ın kitabı Sil Baştan bu standart metinlerden daha farklı bir bakış açısı sunuyor. Klasik tavsiyelerin detayına inen Sil Baştan bu önermelerin hatalarını bir bir ortaya koyuyor ve okuyucuya daha bilinçli bir girişim anlayışı sağlıyor. Fried, bazı iş planlarının neden zararlı olabileceğinden tutun yatırımcılara her zaman ihtiyacınız olup olmadığına kadar standart kitapların tartışmadığı birçokayrıntıya değiniyor.

 

Girişimcilik Kitapları 12) Paranın Yükselişi – Dünyanın Finansal Tarihi

İskoç tarihçi Niall Ferguson global finans sisteminin oluşumunu, antik dönem Mezopotamya uygarlıklarından başlayarak paranın ve ticaretin yüzyıllar boyu geçirdiği gelişim çerçevesinde inceliyor. Madeni paranın bulunuşundan yüzyıllar öncesinin takas ekonomisini inceleyerek yola çıkan kitabın öyküsü, Ferguson’un “Finans Gezegeni” olarak tabir ettiği günümüz dünyasına dek uzanıyor. Finans tarihindeki gelişmelerin insanlık tarihinde en az savaşlar ve teknolojik buluşlar kadar önemli bir yeri olduğunu kanıtlayan Paranın Yükselişi, yalnızca yakın dönem finansal yönelimleri anlatmakla kalmıyor; aynı zamanda kredi, borç, banka gibi finansal kavramların ne gibi koşullarda ortaya çıktığını kavramamıza da olanak sağlıyor.

 

Girişimcilik Kitapları 13) Yalancının pokeri

London School of Economics’ten mezun olur olmaz Salomon Brothers’ta işe giren Micheal Lewis, hızla yükseldiği bu firmada geçen iş hayatının ilk yıllarını anlatıyor. Amerikan tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birinde krizi fırsata çevirmeyi başaranlardan olan Lewis, Yalancının Pokeri’nde, yeni işe girmiş bir yeniyetmeyken nasıl 3 yılda şirkete milyonlar kazandıran bir tahvil bankacısı olduğunu anlatıyor. Kitap aynı zamanda açgözlülüğün ve riyakarlığın kol gezdiği görece karanlık bir finansal döneme de ışık tutuyor.

 

Girişimcilik Kitapları 14) Drive

Drive’ın yazarı Michael H. Pink çoğumuzun aksine paranın hayattaki en büyük motivasyon kaynağı olmadığına inanıyor. Birçok açıdan kışkırtıcı denecek düzeyde iddialı kitabındane konuda olursa olsun motivasyon ihtiyacının tek karşılığının hayatta bir amaca sahip olma isteği olduğunu söyleyen yazar okuyucusunu daha çok öğrenmeye, yaratmaya ve kendimizi geliştirirken dünyayı da güzelleştirmeye çağırıyor.

Mutlaka okuyun: Çalışanları Paradan Çok Ne Motive Eder?

 

Girişimcilik Kitapları 15) İş Bitirici: Stressiz Üretkenlik Sanatı

David Allen modası geçmiş çalışma yöntemlerinin insanlar üzerinde stres yaratmaktan başka bir işe yaramadığını savunuyor. Bu nedenle yazdığı kitabı İş Bitirici’de stressiz bir iş alanı kurmanın yollarını tartışıyor. Dünya çapında onbinlerce kişinin faydalandığı kitabın aslında tek bir temel taşı var: Üretkenlik ve konfor doğru orantılıdır. Ne kadar rahat çalışırsanız o kadar verimli çalışırsınız.

 

Girişimcilik Kitapları 16) Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Stephen Covey kendisini hem profesyonel hem de kişisel hayatta zorluklarla başa çıkabilmenin yollarını bulmaya adamış bir kişisel gelişim ve iş dünyası yazarı. Gerçek hayattan ve hayali örneklerle desteklediği 7 anahtar alışkanlığı kazanmanın zorluklarla mücadelede en büyük yoldaşımız olduğunu yazan Covey’in kitabı Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı; adil, bütünlüklü ve onurlu bir yaşam için yol haritası çiziyor.

 

Girişimcilik Kitapları 17) Mutluluk Dağıtmak

Her girimşimcinin okuması gereken kitaplardan bir diğeri de ” Mutluluk Dağıtmak”. Zappos CEO’su Tony Hsieh hem karlı, hem tutkulu, hem de tatmin edici biçimde iş yapmanın nasıl mümkün olduğunu anlatıyor. Bir şirketin değerlerinin hedeflerine ulaşmada en büyük etken olduğunu söyleyen CEO, hem kendisinin hem de müşterilerinin mutluluğuna değer veren bir firmanın başarısızlığa uğrayamayacağı tezini Mutluluk Dağıtmak isimli kitabında açıklıyor. uyor.

 

Girişimcilik Kitapları 18) Pür Dikkat

Wall Street Journal’ın çok satanlar listesine girmeyi başarmış bu kitap günümüzde giderek kıtlaşan ama iş dünyasında oldukça kıymetli bir özelliğe dikkat çekiyor: Tüm dikkatini tek bir şeye odaklayabilme becerisi. Kitabın yazarı Cal Newport bu beceriyi edinmenin daha verimli çalışmanıza ve daha iyi sonuçlar almanıza büyük yardımı olduğunu söylüyor. Dikkatimizi dağıtmaya hazır birçok faktörün günün her saatinde yanımızda olduğunu düşününce Newport’un altını çizdiği nokta daha da önem kazanıyor. Birden fazla işle meşgul olanlar ve dikkatini toplamakta zorlananlar için faydalı bir kitap olan Pür Dikkat, aynı zamanda kendinize boş zaman yaratarak hayatınızı düzenlemeye de yardımcı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Birden Fazla Proje İçerisinde Odağınızı Koruyabilmek İçin İpuçları

 

Girişimcilik Kitapları 19) Yeni Dünyada Daha Akıllı Daha Hızlı Daha Başarılı Olmanın Sırları

Charles Duhigg’in kitabı verimlilik ve üretkenlik konularında benzerine rastlanması güç bir eser. Üretkenliğin tanımını yeniden yapan kitap okuyucuya, ne düşündüğüne değil nasıl düşündüğüne dikkat etmeyi öğütlüyor. Kitabın ana ilkesi hayatta elde etmek istediğimiz her şeyin bizim seçimlerimize bağlı olduğu gerçeği. Yeni Dünyada Daha Akıllı Daha Hızlı Daha Başarılı Olmanın Sırları, bize bu seçimleri yapmak için nelere ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Duhigg’e göre büyük hedeflere odaklanarak küçük ve kolay görevleri göz ardı eden geleneksel hedef belirleme metotları hatalı. En büyük ve hızlı yenilikleri gerçekleştiren oluşumların küçükten başlayarak büyük hedeflere doğru yöneldiğini söyleyen yazar, bu sürecin aslında çok daha doğal olduğunu ve planlamayı kolaylaştırdığını da öne sürüyor.

 

Girişimcilik Kitapları 20) Neden ile Başla

Simon Sinek’in yazdığı Neden ile Başla aslında yazarın verdiği bir TED konuşmasının genişletilmiş hali niteliğinde. Söz konusu TED konuşmasıysa tüm zamanların en çok izlenen üçüncü konuşması. Tüm konuşma ve dolayısıyla da kitap tek bir soru etrafına kurulu: Neden bazı kişiler ve kurumlar diğerlerinden daha inovatif, etkili ve randımanlı? Yazarın sorduğu soruya önerdiği cevapsa basit. Sinek’e göre bunun sebebi bahsedilen kişilerin iletişim kurma ve çalışma biçimlerinin benzerliği. Altın Çember adını verdiği bir oluşumdan bahseden yazarın kitabı okuyucusunu da ikiye bölmüş durumda. Neden ile Başla’yı beğenmeyenler çoğunlukla Simon Sinek’i elitizmle suçlarken, kitabı savunanlarsa eseri beğenmeyen kitlenin kendilerine tarafsız bir açıdan bakıp “neden” sorusunu soramadıklarını, bu yüzden de Sinek’in kitabını içselleştiremediklerini iddia ediyorlar.

Mutlaka okuyun: Simon Sinek ile Kendi “Neden”inizi Öğrenmek Üzerine

 

Girişimcilik Kitapları 21) Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

New York Times çok satanlarından olan bu kitap hayatı iyileştirmek ve kendini tanımak üzerine. Benzerlerinin aksine hayatı iyileştirmek için iyimserliği ve her durumun en iyi yanını görmeye çalışmayı önermeyen kitap hayatı olduğu gibi kabullenmenin ve bununla mutlu olmanın mümkün olduğunu iddia ediyor. Mark Manson’ın yazdığı realizm dolu eser her şeyin temeli olarak kendimize gerçekçi bir bakış açısıyla bakmamız gerektiğini söylüyor. Korkularımızı, hatalarımızı kabul etmek bizi cesur ve sorumluluk sahibi bireyler yapıyor. Kafaya takmama sanatını kendi hayatında da uyguladığını söyleyen yazar Manson’ın derinlemesine hayat tavsiyeleri verirken kullandığı dil de samimi ve şakacı. Plaza dili ve iş jargonundan da haz etmeyen yazar Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı’nı okuyucuya en iyi hitap eder biçimde ve kitapta tavsiye ettiği ilkeler doğrultusunda yazmış. Bu da hem kitabın yaşama uygulanabilirliğini kanıtlıyor hem de okuma zevkini artırıyor.

 

Girişimcilik Kitapları 22) Alışkanlıkların Gücü

2014 yılında piyasaya çıkan Alışkanlıkların Gücü son on yılın en uzun süre çok satanlar listelerinde kalan kitaplarından biri.Pulitzer ödüllü gazeteci Charles Duhigg’in kaleminden çıkan kitabın çok bilimsel bir yaklaşımı var. Argümanlarını en son bilimsel araştırmaların sonuçlarına dayandıran Duhigg, alışkanlıkların nasıl işlediklerini ve hayatımızı geliştirmek için nasıl kullanılabileceğini araştırıyor. Kendisi belirli temel alışkanlıklar olmadan başarıya ulaşmanın neredeyse imkansız olduğunu savunuyor. Bunu da oturmuş alışkanlıkları olmayan insanların zorluklar karşısında hedeflerinden kolayca vazgeçebilmelerine bağlıyor. Sadece bununla kalmayıp bize gerekli olan alışkanlıkları nasıl inşa edebileceğimiz konusuna da değinen Alışkanlıkların Gücü, son zamanlarda yazılmış en faydalı iş dünyası kitaplarından biri.

Mutlaka okuyun: Hayatta Sahip Olmanız Gereken En İyi Alışkanlıklar

 

Girişimcilik Kitapları 23) Sen Bitti Dediğinde – Müzakere ve Arabuluculuk Sanatı

Kitabın yazarlarından biri olan Chris Voss FBI’da arabulucu olarak çalışmış bir müzakere uzmanı. Çok sayıda rehine vakasında çalışmış olan Voss iş dünyasında yapılan müzakereleri kendisinin zamanında bu rehine vakalarında yaptığı arabuluculuğa benzetiyor. Eğer işinizi doğru yaparsanız rehine kurtulur ve günün kahramanı siz olursunuz, ama yanlış yaparsanız rehinenin başına bir şeyler gelir ve birdenbire kötü adam siz oluverirsiniz. İş hayatında da sonuçların hemen hemen aynı biçimde geliştiğini söyleyen Voss, kendi kariyerinde ona yardımcı olmuş becerileri ve metotları okuyucusuyla paylaşıyor. Onun tecrübeleri daha ikna edici bir tartışmacı ve pazarlıkçı olmak konusunda fayda sağlıyor.

 

Girişimcilik Kitapları 24) Sıfırdan Bire

Peter Thial ve Blake Masters tarafından ortak kaleme alınmış olan Sıfırdan Bire, inovasyonun gücünü merkeze alan bir iş ve girişimcilik kitabı. Kitap bulunabilecek her şey bulunmuş gibi hissetmemize sebebiyet verecek derecede gelişmiş ve karmaşıklaşmış dünyada yeniliğin hala mümkün olduğunu ispatlıyor. Zaten kitabın yazarlarından Peter Thial PayPal’in kurucularından ve Facebook’un ilk yatırımcılarından biri. Kendisi dünyada yalnızca bilgisayarların ya da silikon vadisi teknolojilerinin değil; üretilebilen her şeyin gelişiminin süreceği görüşünde. Bu yüzden yeni fikirlerin bulunmaya devam edeceğini ve ilerlemenin durmayacağını savunan Sıfırdan Bire okurunu bu ilerlemenin bir parçası olmaya davet ediyor. Kitap bizleri kendimizi daha yaratıcı ve yenilikçi kılmak konusunda teşvik ediyor.

 

Girişimcilik Kitapları 25) Kıvılcım Anı, Küçük Şeyler Nasıl Büyük Farklar Yaratır

Malcolm Gladwell’den bir iş hayatına yönelik tavsiyeler içeren bir kitap daha. Gladwell’in bu kitabında tartıştığı konu bir anda patlama yaparak tüm dünyaya yayılan girişimlerin söz konusu patlamayı nasıl ve ne koşullarda yakaladıkları. Bu patlama noktasında bir kıvılcım anının yaşandığını ve girişimin önemli bir eşiği geçtiğini söyleyen Gladwell, kıvılcım noktasının yeri kestirildikten sonra yeni yaratılan bir ürünü o noktaya itmek için nasıl çalışılabileceğini anlatıyor. Kıvılcım Anı aslında günümüzde trendleri belirleyen oluşumların nasıl çalıştığına dair geniş bilgiler veriyor. Gladwell aynı zamanda kendi metodolojisini de oluşturuyor ve kıvılcım anını yakalamak için üç temel prensip ortaya atıyor: Azlık Yasası, Yapışkanlık Faktörü ve Bağlamın Gücü. Kıvılcım Anı, dünyadan gerçek trendler ve verilerle Gladwell’in kendi gözlemlerine dayandırdığı prensiplerini başarıyla harmanlıyor. Bu kitabı okuyarak dünyanın en büyük pazarlamacılarının nasıl yöntemler uyguladığını dünyanın en iyi iş dünyası yazarlarından birinin kaleminden öğrenebilir ve bunları daha sonra kendi iş girişimlerinizde uygulayabilirsiniz.

 

Girişimcilik Kitapları 26) Kancaya Takılınca

Kancay Takılınca, çıkardığı her ürünle başarıyı yakalayan dünyanın en inovatif ve trend belirleyici firmalarını ele alıyor. Kitabın yazarı Nir Eyal diğer firmalar piyasada tutunabilen bir ürün bulmak için yıllarca başarısız denemeler yaparken bazı şirketlerin nasıl her seferinde başarılı olduklarını araştırıyor. Kanca Modeli adını verdiği modele göre bu başarılı firmalar tüketiciyi kendi ürünlerini tüketmeye teşvik etmek için dört adımdan oluşan bir strateji izliyorlar. Tüketicinin belli bir ürünü tükettiği için ödüllendiriliyormuş hissine kapılmasını ve firmanın gelecekteki ürünlerine de sadakat göstermesi amaçlanıyor. Eyal’ın kitabı Facebook, Twittter gibi platformların bu modeli kullanarak nasıl pazarlama ihtiyacı olmaksızın yeni hizmetleri popülerleştirebildiklerini gösteriyor.

 

Girişimcilik Kitapları 27) Kendi Kendine MBA

Uluslararası alanda çok satanlar listelerine girmiş birden fazla kitap yazmış olan Josh Kaufman’ın kitabı Kendi Kendine MBA, üniversitelerin sunduğu MBA (işletme mastırı) programlarının göründükleri kadar işe yarar olmadıklarını öne süren iddialı bir kitap. ABD’de bir MBA programının 140.000 dolardan fazlaya mal olabileceğinin altını çizen Kaufman bu programlarda öğretilen bilgileri de gereğinden teorik ve pratikte işe yaramaz buluyor. Kitabındaysa bir MBA programına kaydolmak yerine iş dünyası ve işletmecilik hakkında kişinin kendi kendisini geliştirmesinin daha faydalı olacağını söylüyor. Kendi Kendine MBA de bu görevi üstlenmek için yazılmış bir kitap. Bir üniversitede yapacağınız MBA’in çok daha ucuzuna daha pratik bilgiler öğrettiğini iddia ediyor.

 

Girişimcilik Kitapları 28) Kendini Seç

Girişimci ve yazar James Altucher hayat tavsiyeleriyle dolup taşarken mizahı da eksik etmeyen bu kitabında,içinde yaşadığımız zorlu dünyaya dürüst bir pencereden bakmaya çalışıyor.Hayatta hiçbir şeyin garantisinin olmadığı varsayımından yola çıkan kitabın karamsar bir yönü yok değil. Ancak yazarınbu varsayımdan yaptığı çıkarım kişinin yalnızca kendine güvenebilecek olması bu nedenle de kendini değiştirerek hayatına yön verebileceği gerçeği. Hayata böyle bakmanın en büyük faydasının kişinin kendi güçlü yanlarını keşfetmesini kolaylaştırması olduğunu söyleyen yazar kendi işini kurmayı hayal edenler için kendini tanımanın bir olmazsa olmaz olduğunun da altını çiziyor. Kendini Seç, iş hayatında girişim fırsatları ararken bir yandan da kendinizi duygusal fiziksel ve ruhsal olarak hazırlamanıza yardımcı oluyor. “Kendin varken neden başkalarına güvenesin” mottosunu kaleminden hiç düşürmeyen Altucher kişinin kendine güvenini sağlamlaştırmak için araçlar ve yöntemler sağlamaktan geri durmuyor.

 

Girişimcilik Kitapları 29) Mor İnek

Ünlü pazarlama uzmanı ve yazar Seth Godin’in kitabı Mor İnek, piyasaya ilk çıktığında sektörü sallamış eserlerden. Pazarlamanın üç temel direği olarak kabul edilen fiyatlama, ürün ve tanınırlığa kendi tabiriyle “mor inek” isimli yeni bir konsept ekleyen Godin kitabında bu kavramı derinlemesine işliyor. Mor inek aslında sıradana karşı, inanılması güç ve fenomen olabilecek her şey için bir metafor. Godin’in izahına göre kahverengi bir inek her zaman gördüğümüz, rastladığımızda başımızı çevirip bakmaya tenezzül etmeyeceğimiz bir “sıradanlıkken mor bir inekse hayatta bir daha karşılaşmamızın güç olduğu, görünce dönüp bir daha bir daha bakacağımız heyecan verici bir varlık. Kitap da bir iş yaparken ortaya bir mor inek çıkarabilmenin önemine eğiliyor. Godin’in tavsiyesi her zaman ilk olarak en absürt, en akıl dışı görünen yola yönelmek. Böylece her denediğiniz işte olmasa bile bir gün herkesin dönüp bakmaktan geri duramayacağı mor ineği yaratabilirsiniz.

 

Girişimcilik Kitapları 30) İknanın Psikolojisi

İknanın Psikolojisi pazarlama becerilerini geliştirmek için okunması gereken klasikleşmiş kitaplardan biri. Robert Cialdini’nin kitabı yazdığı 1984 yılından beri güncelliğini kaybetmemiş olan bu eser ikna tekniklerinin gücünü kullanarak kitlelerin psikolojisini etkilemeyi öğretiyor. Cialdini’nin teorisine göre iknanın 6 prensibi var: karşılık bulma, tutarlılık, sosyal kanıt, beğeni, otorite ve kıtlık. İknanın Psikolojisi bu prensiplerde uzmanlaşmayı isteyenler için en iyi kaynak. Kitap hem bu taktikleri kullanmayı öğretiyor hem de bunlar size karşı uygulanacak olursa ne yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlıyor.

Mutlaka okuyun: İnsanları İkna Etmenin Yolları

 

Girişimcilik Kitapları 31) Zengin Baba Yoksul Baba

Kişisel gelişim ile finansal danışma temaları arasında gidip gelen Zengin Baba Yoksul Baba, yazarı Robert Kiyosaki’nin iddialı görüşüne göre tarihin en iyi “kişisel finans kitabı”. Okurların görüşleriyse daha çeşitli. Kimileri hayatlarına yepyeni bir vizyon katan bilgelikle dolu bir kitap olduğunu söylerken kimileriyse 20 sayfada anlatılabilecek bir görüşü 200 sayfada anlatan şişirilmiş bir eser olduğunu savunuyor. Aslında Kiyosaki’nin başlangıç seviyesi için bir finans kitabı olarak yazdığı Zengin Baba Yoksul Baba, finans hakkında çok şey bilmeyenler için oldukça faydalı olabilecek bir kitap. Kitabında para için çalışmak yerine parayı kendiniz için çalıştırmayı öğrettiğini söyleyen Kiyosaki paranın materyal objelere yatırılması karşı. Yazara göre ne kadar şık veya kullanışlı olursa olsun lükse yatırım yapmak yanlış. Paranızı her zaman en değerli olduğu yere yani gelecekte en çok para kazandıracak yere yatırmalısınız.

Mutlaka okuyun: Sıfırdan Başlayıp Nasıl Zengin Olunur?

 

Girişimcilik Kitapları 32) Orijinaller

Adından da anlaşılacağı gibi Adam Grant’in kitabı Orijinaller, ilerleme kaydetmek için orijinal fikirlere vermemiz gerek önemi vurguluyor. Sıradanlıkla mücadelede kendi yaratıcılığınızı kullanmanızı tavsiye eden Grant, gelenekçiliğe ve monotonluğa sonuna kadar karşı. Kitap orijinal bir fikri tanıyabilmenin ve üretebilmenin yanı sıra orijinal fikirlerinizi iş ortamında paylaşmak için gerekli özgüveni de aşılıyor. Orijinalliği yakalamak için konfor alanlarının dışına çıkmak gerektiğini savunan Grant kitabını bunu başarmış kişilerin hikayeleriyle de çeşitlendirmiş. Orijinaller’de potansiyel yatırımcılarına kendisine yatırım yapmamaları için sebepler sunan girişimciden kendisini eleştirmeyen çalışanlarını bir çırpıda kovan patrona kadar birçok ilgi çekici örnek mevcut.

Mutlaka okuyun: “Orijinaller” Kitabından Çıkarılacak 12 Mesaj

 

Girişimcilik Kitapları 33) Steve Jobs

Steve Jobs tartışmasız olarak dünyada izini bırakmayı başarmış insanlardan biri. Özellikle iş dünyasında bir ikon ve rol model olan Jobs’ın hayatı ölümünden sonra da hayatta olduğu zamanlardaki kadar merak ediliyor. Bu merakı gidermek için Steve Jobs’ı yazan Walter Isaacson aynı zamanda günümüzün en bilindik biyografi yazarı. Daha önce Albert Einstein, Benjamin Franklin gibi tarihi kişiliklerin hayatlarını yazan Isaacson, Steve Jobs üzerine yaptığı çalışmasında da kaliteli biyografi yazarlığından ödünç vermiyor. Yazarın Jobs’ın kendisiyle ve yakınlarıyla yaptığı röportajlardan yola çıkarak kaleme aldığı kitap Apple patronunun hayatını her yönüyle anlatıyor. Isaacson’un Steve Jobs’ı, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcilerinden birinin hayatını objektif bir gözden okumak isteyenler için b                                                                                   ulunabilecek en iyi kaynak.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Girişimcilik Kitapları 34) Kalıcı Olmak

İsminin hakkını veren bu kitabın ilk baskısı 2004 yılında yapıldı. Kendi alanında oldukça başarılı 18 firmanın hikayesi ve bu firmaların en büyük rakipleriyle birebir karşılaştırmasını konu edinen bu kitap, yazarın Stanford Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimi tamamlarken yaptığı 6 yıllık araştırmanın bir ürünü.  Her ne kadar firmalar bu araştırmayı desteklemese de araştırmacılar bu başarılı firmaları rakiplerinden ayıran faktörleri belirlemeye çalıştırlar.

Kitap, ileriyi gören, vizyoner şirketlerin neleri doğru yaptığına odaklanıyor. İnsan sirkülasyonun bir hayli yüksek olduğu bu tarz şirketlerde, belirlenen amacın ve şirketin vizyonunun tepede yer alan birkaç iş bitirici adamın tekelinde olmadığını ve şirketlerin kendi doğruları olduğuna dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra araştırma sonucu elde edilen verileri yorumlayarak iş dünyası hakkında doğru bilinen yanlışları gün yüzüne çıkartıyor.

 

Girişimcilik Kitapları 35) Yaratma Savaşı

Sun Tzu’nun askeri strateji ve taktikler üzerine milattan önce 5. Yüzyılda yazdığı Savaşma Sanatı adlı klasik hepinizin malumudur. Bu kitabın askeri okullarda ve akademilerde hala okutulması, onun geçen zaman içinde önemini kaybetmediğinin ve öğretilerinin geçerli olduğunun en büyük kanıtı.  Steven Pressfield’in Yaratma Savaşı’nı yazmasının temel motivasyonu da Sun Tzu’nun askeri alan için tembihlediği öğretilerin iş dünyasındaki karşılığını yaratmaktı.

Yaratıcılığınıza ihtiyaç duyduğunuzda sizi zihinsel olarak hazırlamada, tıkandığınız zaman ilham periniz çağırmada, yaratım sürecini ucu açık bırakmadan verimli bir şekilde sonuçlandırmada, işinizi büyütecek fikirleri beyin fırtınasıyla elde etmede ve bu fikirleri hayata geçirmede her zaman kullanacağınız önemli bir rehber ve başucu kitabı.

Steven Pressfield’e göre yaratma savaşında en büyük düşmanımız hepimizin doğasında olan “direnç”. Bu direnci bilinçsizce iş yapmama güdüsü ve kolayca odak kaybetme huyu olarak tanımlayan Pressfield, sadece tanım yapmakla kalmayıp çözüm odaklı ve günlük hayatta kolaylıkla uygulanabilecek stratejileri okurlarıyla paylaşıyor. Bu da Yaratma Savaşı’nı benzerlerinden bir adım öne çıkarıyor.

 

Girişimcilik Kitapları 36) Sabah Mucizesi

Girişimci ve yazar Hal Elrod tarafından yazılan Sabah Mucizesi, alışkanlıklarınızda ve rutininizde yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde güne daha enerjik, daha azimli ve daha dinç başlamayı vaat ediyor. İsminden de anladığınız üzere sabaha gününüzün geri kalanını güzelleştirecek mucizeyle başlamanız hiç de zor değil. Hal Elrod’un önerilerine göre normalde uyandığınız saatten bir saat önce uyanmalı ve meditasyon, egzersiz, onaylama cümleleri kullanma, canlandırma, okuma ve yazma gibi sizi gün içinde daha olumlu ve sonuç odaklı olmanızı sağlayacak aktivitelere onar dakika ayırmalısınız. Bu kitabı öne çıkaran özelliğiyse yazarın aşırı istekli tutumunun okuyucuyu etkisi altına alması ve kitabında önerdiği değişikliklerin etkisini kısa sürede başarıyla göstermesi.

 

Girişimcilik Kitapları 37) Başarı İlkeleri

İş dünyası klasikleri arasında sayılan bu kitap, üzerinden yıllar geçse de geçerliliğini hiç yitirmeyecek ve her biri başarıya giden yolda mihenk taşı olan 64 ilkeyi okurlarıyla paylaşıyor. Yazar Jack Canfield’in CEO’lardan tutun da rekortmen atletlere kadar, birçok alanda öncü isimlerle yaptığı röportajlardan oluşan bu kitap, başarılı insanların tepeye çıkış hikayesini, yaşadığı zorlukları anlatıyor. Ayrıca bu insanların süreç boyunca bağlı kaldığı ilkeleri, okurun da takip edebilmesi için, maddeler halinde aktarmayı ihmal etmiyor. Kitapta yer alan bazı ilkeleri daha önceden duymuş olsanız bile onları Canfield’in kaleminden okumak kalıcılığını arttırıyor ve bu ilkelere sadık kalmanız hususunda sizi motive ediyor.

 

Girişimcilik Kitapları 38) Keskin Kenar

Hayatınızı değiştirmek ve hayallerinizi gerçekleştirmek için önce düşünce stilinizi ve bilgiyi işleme sürecinizi değiştirmeniz gerektiğini anlatan nadide bir eser Keskin Kenar.

Kitabın temel savına göre kafa yapınızı değiştirirseniz ve uygulamanız gereken günlük programa sıkı sıkıya bağlı kalırsanız, uzun zamandır düşlediğiniz köklü değişikleri hayata geçirebilirsiniz. Bu kitabın hedefini anlamak için, temel öğretilerinden birinin “zoru başarırız, imkânsız vakit alır” olduğunu bilmekte fayda var.

 

Girişimcilik Kitapları 39) İnsanlarla Birlikte Kazanmanın 25 Yolu

John Maxwell iş dünyası hakkında verdiği eserlerle kendi okuyucu kitlesini oluşturmuş bir isim. Maxwell, İnsanlarla Birlikte Kazanmanın 25 Yolu adlı eserinde bireysel tavsiyelerden ziyade insan ilişkilerine yoğunlaşıyor. Ticaretle ucundan ilgilenen herhangi bir kimsenin muhakkak bir yerde ikili bir ilişki kurması ve iletişim yeteneklerini kullanması gerekecek. Bu eser de Lens Prensibi, Bedrock Prensibi gibi ikili ilişkiler konusundaki önemli ilkeleri özümsenmeye açık bir biçimde okuyucuya sunarak hem olaya bilimsel açıdan yaklaşmanızı sağlıyor hem de ikili ilişkilerinizi güçlendirmede önemli rol oynuyor.

 

Girişimcilik Kitapları 40) 360 Derece Lider

“Eğer üst düzey yönetici değilsem öğretilerinizi kendi pozisyonuma nasıl uyarlayabilirim?”, verdiği konferanslarla da tanınan John Maxwell, konuşmalarının sonunda sıklıkla karşılaştığı bu soruya cevap olarak 360 Derece Lider adlı eserini kaleme aldı. Aslına bakarsanız yöneticiler sayıca bir hayli azınlıkta ve birçok insan hesap vermekle yükümlü olduğu bir müdürün altında çalışıyor. Bu durumda çoğu çalışan kazandığı idari becerileri kullanmakta zorluk çekiyor. 360 Derece Lider, ara pozisyonda çalışanlar için edindikleri liderlik meziyetlerini her yönde, yani yukarıya (patronlarına),aşağıya (yönettiklerine) veya etrafına (mevkidaşlarına) doğru, nasıl kullanabileceklerini anlatan önemli bir eser.

 

Girişimcilik Kitapları 41) Kilit Adam

Kilit Adam, listede kendine yer bulan ikinci Seth Godin kitabı. Kitabın asıl odak noktası sizsiniz; seçimleriniz, geleceğiniz ve potansiyeliniz. Godin’e göre bir işyerinin sorunsuz işlemesinde iş gücü ve yönetim kadar önemli bir diğer faktör de kilit adamlar.

Kilit Adamlar, kriz durumlarında bir çıkış planı olmadığında bulduğu çözümlerle ışıldayarak kendini belli eden çalışanlardır.  Büyük firmaların yapı taşıdırlar ve herhangi bir durumda insanların danışmak istediği lider karakterli çalışanlardır. Godin eserinde, firma içinde kilit adam yetiştirmenin yöneticilerin önemli bir sorumluluğu olduğuna dikkat çekiyor. Fakat daha da önemlisi çalışanların kendilerini birer kilit adam olma yolunda geliştirebileceğini vurguluyor ve bu konuda okura yol gösteriyor. İş yerinde kilit adam özellikleri gösteren herhangi bir çalışanın mevkidaşlarının bir adım önünde ve atılmaktan bir hayli uzak olduğunu hatırlamakta fayda var.

Girişimcilik Kitapları 42) Düşün ve Zengin Ol

Napoleon Hill’in insanların hayatına dokunan kitabı 1937’den beri raflarda kendine yer buluyor. Bugüne kadar 100 milyon kopya satan Düşün ve Zengin Ol, en çok satan on kişisel gelişim kitabından biri.  Bu da Hill’i bugüne kadar yaşamış en etkili kişisel gelişim gurularından biri yapıyor.

Bu eserinde birçok başarılı insanın hayat hikayesine odaklanan Hill, incelediği öykülerinden okurlar için çok önemli 13 ana prensip çıkartıyor. Daha geniş bir ölçekte bakarsak, kitap sizi zengin olmaya ikna etmeye çalışıyor. Kitaptaki ilginç bir istatistiğe göre insanların %99’unun hayatta hiçbir amacı yok ve sevmediği işlerde tıkılıp kalmışlar ve kitap bu insanlara bir amaç vermeye uğraşıyor. Tabii kitabın Büyük Buhran zamanında yazılması istatistiklerin hala geçerli olup olmadığı konusunda şüphe uyandırıyor.

 

Girişimcilik Kitapları 43) İçindeki Devi Uyandır

İçindeki Devi Uyandır, dünyaca ünlü motivasyon konuşmacısı Tony Robbins’in duygularınızı, vücudunuzu, ekonomik durumunuzu, ikili ilişkilerinizi kısacası tüm hayatınızı en iyi şekilde yönlendirmek ve hedeflerinize ulaşmak için verdiği stratejilerden ve taktiklerden oluşuyor ve kendini gerçekleştirme yolunda okuyucusunu adım adım hedefe taşıyor.

Robbins’in dikkat çektiği noktalardan biri şu: biz zihnimizin birer ürünüyüz ve zihnimiz tahmin ettiğimiz çok ama çok daha güçlü. Bu sebeple kitap, zihnimizi kullanarak nasıl daha mutlu ve başarılı olacağımız konusunda yol gösteriyor ve hayatı dolu dolu yaşamak için düşüncelerin gücünü kullanmamızı öğütlüyor.

 

Girişimcilik Kitapları 44) İknaya Açılan Kapı

Cialdini’nin bir diğer ufuk açıcı kitabı İknanınPsikolojisi’ni okuyanlar sakın yazarın tekrara düştüğünü sanmasın. İknaya Açılan Kapı, ikna etme sanatına tamamıyla farklı bir soluk getiriyor. Kitabın vardığı sonuca göre, iknada önemli olan içerikten ziyade zamanlama. Eğer birini ikna etmek istiyorsanız, onu önce ikna olmaya hazırlamalısınız. Örneğin, ikna çalışmalarına başlamadan önce önyargıları kırarak o adamın düşünce yapısını değiştirmelisiniz. İknaya Açılan Kapı’nın ayrı bir avantajı da birçok etkili satış tekniğini okurlarına sunması. Bu teknikleri öğrenerek müşterilerinize uygulayabilirsiniz ya da size yapıldığını fark ettiğinizde oyunun adını koyarak tufaya düşmekten kurtulabilirsiniz.

 

Girişimcilik Kitapları 45) Ayakkabı Gurusu

Nike’nin logosu dediğimde hemen hemen hepinizin aklında aynı şekil canlanmıştır. Bu logonun aslında ne kadar başarılı olduğunun göstergesi. Bir de bu logonun amatör bir grafik tasarımcısı tarafından sadece 35 dolara tasarlandığını göz önüne alırsanız, başarısı katlanıyor değil mi?

Paul Knight, yazar ve Nike’nin kurucusu, bundan yıllar önce babasından borç aldığı 50 dolarla ve tek bir hedefle kendi şirketini yarattı. Hedefi, Japonya’dan ucuz ve kaliteli koşu ayakkabıları ithal edip satmaktı. Bu basit hedef dünyanın en büyük şirketlerinden birinin yaratılış hikayesinin ilk bölümü oldu. Knight, bu hikâyenin tamamını ve fazlasını kitabında anlatıyor. Eğer kafanızda istifa edip kendi işinizi kurmak hakkında soru işaretleri varsa, bu kitap sizin için ilham verici olacaktır.

 

Girişimcilik Kitapları 46) Bir Tek Şey

Eğer bu kitabın saygınlığını daha da arttıracak bir tek şey varsa o da on yıllardır en çok satan iş dünyası kitapları arasında kendine yer bulmasıdır. Bu kitabın temel öğretisi, önce büyük resme odaklanıp ardından küçük bölümlere yoğunlaşmayı öğütlüyor. Böylece okurlarına belli bir hedef doğrultusunda küçük küçük değişikler yaparak sonuca ulaşmayı öğretiyor.  Bir Tek Şey, okurlarına daha üretken olmanın yollarını ve etraftaki dikkat dağıtıcılardan nasıl kaçılacağını anlatıyor. Bunu yaparken sadece öğütleri sıralamak yerine okuyucunun kendi planını yaratabileceği bir şema veriyor.

 

Girişimcilik Kitapları 47) The Culture Map Küresel Ticaretin Görünmez Sınırlarını Aşmak

İş dünyası her geçen büyüyen ortak paydada buluşmaya devam etse de kültürler birbirinden hala çok uzak. Birçok farklı pazara açılma girişimi, şirketlerin yerel kültürü anlamaya gereken özeni göstermemesi sebebiyle fiyaskoyla sonuçlanıyor. Yerel kültüre özen göstermek sadece büyük çapta çalışan firmaların değil, kendi evinden serbest saatlerde çalışan girişimcilerin bile dikkat etmesi gereken bir husus. Eğer bu çalışma göz ardı edilirse istenmeyen sonuçlar ve yanlış anlaşılmalar ortaya çıkabiliyor. Erin Meyer kaleme aldığı kitabıyla tam da bu soruna dikkat çekiyor. Uluslararası ticaret anlaşmaları yapmak için kendi topraklarınızın dışına çıktığınızda kültürler arasındaki farklılıkların yaratabileceği bazı problemler hakkında farkındalık yaratıyor. Hiçbir yönetici, yeni girdiği pazardan basit bir pürüz yüzünden çekilmek istemez değil mi? Öyleyse bu kitaba göz atmakta fayda var.

 

Girişimcilik Kitapları 48) Duygusal Zekâ 2.0

Son yıllarda yapılan araştırmalarda duygusal zekanın (kısaca EQ), başarılı bir kariyer için entelektüel zekâ (kısaca IQ) kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Ne var ki, IQ seviyemiz belli bir dönemden sonra kontrol edemeyeceğimiz biyolojik sebeplere bağlı olarak büyük ölçüde sabit kalırken, EQ seviyemizi geliştirme şansımız hala mevcut. Kitabın da vurguladığı gibi duygusal zekâ, sağlam bir karakter inşa etmek için gerekli temel unsurlardan biri.

Peki duygusal zekamızı nasıl geliştiririz? Duygusal Zekâ 2.0 bu sorunu aşmanız için size adım adım takip edebileceğiniz bir program sunuyor. Bu programın öz farkındalık, öz yönetim, sosyal farkındalık ve ilişki yönetimi gibi çeşitli fazları bulunuyor. Kitapla beraber duygusal zekâ seviyenizdeki değişimi ölçen çevrimiçi teste iki giriş hakkını da satın alıyorsunuz.

 

Girişimcilik Kitapları 49) Uygulamanın 4 Disiplini

Uygulamanın 4 Disiplini, zaman yönetimi konusunda eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Franklin Covey adlı organizasyon şirketinin üyeleri olan Sean Covey (Franklin Covey’in kurucusu Stephen Covey’in oğlu), Chris McChesney ve Jim Huling tarafından kaleme alınan değerli bir kitap. Bu eser, önemli yazarların  iş hayatında stratejileri yürürlüğe alırken dikkat edilmesi gereken kurallar olarak altını çizdikleri “uygulamanın 4 disiplinini” ele alıyor. 1. Disiplin: önemli hedefler üzerine kesin odaklanma. 2. Disiplin: Hedeflere nasıl ulaşılacağının planlanması. 3. Disiplin: performans için ölçümlemeler yapılması. 4. Disiplin: hedef takip toplantılarının planlanması. Disiplinlerin yanı sıra kitapta bu disiplinlerin gereklerini yerine getirmenin yolları da aktarılıyor.

 

İlginizi çekebilir

En İyi Girişimcilik Kitapları
Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.