Başarılı Bir İş İnsanı Olmanın Yolları

İster küçük bir şirkette ister küresel çaplı bir kurumda ya da kendi işinizde çalışıyor olun. Başarılı bir iş insanı olabilmek büyük bir sır değil.

 

Gerekli Deneyimi Kazanmak:

1.Kendinizi eğitin.

Sektörünüzün temellerini bilmeniz çok önemlidir ama bu illa yüksek lisans yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Lisansüstü eğitime devam etmemek pek çok muhtemel çalışan için bir engel olabilir. İşinizle ilgili kurslara yazılmak sürekli yeni şeyler öğrenmeye kararlı olduğunuzu gösterir ve özgeçmişinizde öne çıkar.

 • Üniversite. İşletme alanında eğitim almak her iş insanı için mantıklıdır ama mezun olmadan önce ilgi duyduğunuz sektörleri araştırmalısınız. Bazı konumlar için belli konuda uzmanlaşmış kişileri değerlendirmek isteyebilirler.
 • Ticaret kursları. İlgi duyduğunuz kurum belli bir ürünün ticareti üzerine yoğunlaşıyorsa siz de ticaret konusunda kendinizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz.
 • Dersler ve seminerler. Kendi alanlarında başarılı olmuş kişilerden aldığınız tavsiyeler sizi pek çok konuda aydınlatabilir. Yaşadığınız yerdeki üniversitelerde yapılan konuşmaları ya da şehrinizde gerçekleşen sektörle ilgili etkinlikleri takip edin. İşinizde en iyi durumda olduğunuzu düşünseniz bile endüstrinin duayenlerinin söylediklerine kulak vermek önemlidir.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

2. Çalışma saatleri dışında da gelişiminize zaman ayırın.

İş dünyasında başarılı olmak için elinizden gelenin fazlasını yapmak zorundasınız. Mesai dışı saatlerde kendinizi daha fazla geliştirmek için çaba gösterin. Kazandıklarınızla yetinmeyin. Hep daha fazla ne yapabilirim diye düşünün.

 • Artık pek çok iş veren adayların not ortalaması ya da yüksek lisansından önce becerilerine bakıyor. İstediğiniz konum için örnek özgeçmişleri araştırın ve kendi boş zamanlarınızda gerekli becerileri kazanmaya çalışın.
 • Tabii kapasitenizin üstünde performans göstermek hayatınızda olup bitenlerin önüne geçmemeli. Çok çalıştığınız için kendinizi ödüllendirecek zamanı yaratmak geleceğiniz için daha güzel alışkanlıklar edinmenizi sağlar.

 

3. Bir mentora danışın.

Kariyerini takdir ettiğiniz bir profesyonelle ilişki kurmanız ağınızı daha etkili genişletmenizi sağlar. İlişki kurabilmek zor olabilir ama o kişiye ulaşabilmek için elinizdeki tüm imkanları kullanın. Görüşmenizde soracağınız soruları hazırlayın. Örneğin; “Bu işe nasıl başladınız?”, “Bu işin eğitimini aldınız mı?” veya ” Bu sektördeki ilk deneyiminiz miydi?”

 • Eğer ebeveynlerinizin arkadaşı ilgi duyduğunuz bir yerde çalışıyorsa ebeveynlerinizden onların mail adreslerini ya da onlarla buluşma ayarlamasını isteyebilirsiniz.
 • İstediğiniz iş yakınlardaysa yanlarına gidip onlara sorularınızı sorabilirsiniz. Kendinizi gelecek vadeden bir iş adamı olarak tanıtın ve onların başarılarına hayran olduğunuzu söyleyin. Eğer size zaman ayırırlarsa konuyla ilgili aklınıza takılanları da sorun.
 • Okulda bu kişi öğretmeniniz olabilir. Üniversitedeki bilgi zenginliğini asla göz ardı etmeyin ve kendinizi sadece sınıfta yeni şeyler öğrenmek zorundaymışsınız gibi hissetmeyin. Ofis saatlerinde öğretmeninizin yanına gidip ondan tavsiye isteyin.
 • Bazı şirketler, yeni işe alınanlarla tecrübeli çalışanları bir araya getirdiği programlar uyguluyor. Bunlardan yararlanın ve onları yük değil de tam tersine yeni bir şeyler öğrenebileceğiniz ve işinizde uzmanlaşabileceğiniz fırsatlar olarak görün.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocası Nasıl Bulunur?

 

4. Stajlara başvurun.

Daha tecrübe edinmediğinizde staj programlarını kullanarak şirketlere adımınızı atın. Eğer uzun vadede başarılı olmanız için gerekli imkanları sağlayacaksa ve kısa vadede çalıştığınız saatler beş parasız kalmanıza neden olmayacaksa para almadan çalışmaktan çekinmeyin. Stajlar sayesinde pek çok üniversite öğrencisi meslektaşlarıyla iş ortamında iletişim kurma imkanı elde ediyor. Bugün iş dünyasında birkaç yıllık deneyiminiz yoksa asıl “başlangıç seviyesindeki” işler size şans vermediği için düşük ücretli başlangıç seviyesindeki işlere katlanmak zorunda kalıyorsunuz.

 • Şirket içinde veya size yeni kapılar açarak olsun, sizi başarıya götürecek yol olarak görünmeyen yerlerde para almadan çalışmayın.

 

Alışkanlıkları Doğru Seçebilmek:

1. Görevlerinizi öncelik sırasına koyun.

Uzun vadede size faydası dokunacak görevleri yerine getirin. “Çok önemli” görevlerle (uzun vadede size faydası dokunacaklar) “daha az önemli” görevler (kolay görünen ama pek faydası dokunmayan görevler) arasındaki ayrımın farkına varmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Önceliklendirmenin Önemi

 

2. Ertelemeyi bırakın.

İşinizin sevmediğiniz kısımlarını yapmaktan kaçınmak onların kendi kendine hallolmasını sağlamıyor. Sevdiğiniz kısımları yaptıktan sonra hoşlanmadığınız kısımları biriktirip bir anda yapmaya çalışmak projenin sonuna geldiğinizde ağzınızda acı bir tat bırakır.

 • Listeler hazırlayın. Yapmanız gereken şeyleri gözünüzün önünde olduğunda hiçbirini ertelemeden yerine getirmenin ve bitirdikçe üzerini çizmenin verdiği haz paha biçilemez. Her liste, elinizdeki iş yükünüzün hepsini içerecek kadar kapsamlı olmalı ama yine de bütün gününüzü kaplayacak kadar da uzun olmamalı.
 • İşin içinden çıkamayacağınızı düşündüğünüz görevi üstesinden gelebileceğiniz küçük parçalara bölmek iyi bir fikir olabilir. Daha sonra da hoşunuza giden her kısmın altına sevmediğiniz kısmı ekleyip bir denge kurabilirsiniz.
 • Bir plana bağlı kalın: yapılacaklar listesi yapmak ve takvime işaretlemek herkesin işine yaramayabilir ama düzenli bir program sayesinde işlerinizi daha etkili halledebilirsiniz. Sevmediğiniz bir şeyi belli bir gün yapmayı planlamak ve diğer günler stres yapmamak için o gün boyunca kendinizi zorlamak da işe yaramayan erteleme alışkanlıklarınızdan kurtulmanızı sağlayabilir.

Mutlaka okuyun: Erteleme Alışkanlığından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

 

3. Projelerinizi tamamlayın.

Başladığınız görevi bitirin. Bir projeyi tamamlamak, başka hiçbir şekilde deneyimleyemeyeceğiniz tecrübeler kazandıracaktır..

 • Bir hafta ertelediğiniz ve amacından sapmış işlerinizi halletmeye çalışırken bazen kendinizi bir çıkmazda bulabilirsiniz. Eğer projenizin bir zaman çizelgesi varsa zamanınızı iyi harcayıp harcamadığınızı değerlendirmeniz gerekebilir. Peki, bir projeyi ne zaman bırakmanız gerektiğini nasıl bileceksiniz? Öz eleştiri yaparak ve öz farkındalıkla. Kendinizi bu kadar sık düşünürken buluyorsanız ve tamamlanmamış bir sürü projeniz varsa belki de daha çok çalışmalı ve bu işi tamamlamalısınız.
 • Sorumluluk alın. Altından kalkabilse de her şeyi berbat da etse başarılı bir iş insanı kendi eylemlerinin sorumluluğunu alabilmelidir. Bu, hem çalışanlara hem de işverenlere verilen görevlerin açık bir şekilde ve sorumluluk bilinciyle yapma şevkini anlatır. Yanlış attığınız adımların olumsuz sonuçlarından kaçınmak kimsenin hayrını değildir ve iş dünyasında kurduğunuz ilişkiler üzerinde korkunç sonuçları olabilir.

Mutlaka okuyun: Başladığınız İşi Bitirmek İçin 10 Önemli İpucu

 

Tutkunuzu İşe Dönüştürmek:

1.Sizin için önemli olan bir şeyin peşinden gidin.

Kendinizi bir hayalinizi gerçekleştirmeye adadığınızda tutkunuz kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda sizi ayağa kaldıran güç olacaktır. Tutkulu olmak 7/24 eğlenmek anlamına gelmiyor ama yine de sizin için bir anlamı olmalı. Yolun sonunda kendinizle gurur duymanızı sağlayacak bir şeye çaba harcamalısınız ya da en azından bu çabanız sizi gerçekten ne yapmak istediğinize bir adım daha yaklaştırmalı.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

2. İş ve eğlence arasında bir denge kurun.

Sağlıklı bir iş hayatı dengesi kurmak uzun vadeli başarı ve çalışanın refahı için önemlidir. Ancak beklendiği üzere daha yolun başında olduğunuzda daha fazla hırslanmak daha fazla çalışmak anlamına gelir. İşinize duyduğunuz tutku, gecenizi gündüzünüze katıp çalışmanızı anlamlı kılacaktır.

 • Kendinize vakit ayırmadan sürekli çalışmanız daha çok stres yapmanıza ve verimliliğinizin azalmasına yol açacaktır. Çalıştığınız günlerde kendinize sınırlar koyun ve enerji toplayabilmek için sık sık ara verin.
 • Benliğinizi işinize karıştırmayın. Hayatımızın amacı da olsa işimizden biraz uzaklaşmak neyi iyi yaptığımızı neyi yapamadığımızı daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: İş ve Özel Hayat Dengesi Nasıl Sağlanır?

 

3. Mükemmelliği unutun.

Yaptığınız iş sizin için ne kadar anlamlıysa o kadar zorlanabilirsiniz ama sizin için iyi olabilir. Ne derler bilirsiniz, iyi mükemmelin düşmanıdır. Elinizdeki resmin ya da kopyanın en mükemmel, en ideal halini elde etmeye çalıştığınızda bunların on tanesine ihtiyacınız varken elinizde bir parçanın en harika hali kalır.

 • Hayatınızın geri kalanında acı çekmemek için işinizde sizi, patronunuzu ve müşterinizi tatmin eden bir denge kurmalısınız. İş verenler, genelde ortaya güzel şeyler koyan ama çoğu zaman teslim tarihini kaçıran çalışanlardansa somut bir ürünü ortaya koyacaklarından şüphe duymadıkları çalışanlar görmek isterler.

Mutlaka okuyun: Başarıyı Yakalayabilmek İçin Mükemmelliyetçilikten Kurtulma Yolları

 

 

Doğru İnsanları Tanımak:

1. Köprüleri yakmak yerine yeni köprüler kurun.

Tanıştığınız herkese saygılı, nazik ve insana yakışır bir biçimde davranmak iyi bir başlangıç noktasıdır. Hiç beklemediğiniz bir anda yeni ortağınızla, yatırımcınızla ya da iş verenizle tanışabilirsiniz.

 • Gerekmediği müddetçe ilişkilerinizi kesin olarak bitirmeyin. İşinizden ayrıldığınızda arkalarından kıs kıs gülme, dalga geçmek ya da patronunuza “gerçekten nasıl hissettiğinizi” söyleme arzusuna karşı koyun. Etrafınızdaki insanlardan biriyle aranızda bir sürtüşme yaşandığında bunun kimlerin kulağına gideceğini asla bilemezsiniz.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Nasıl Çevre Yapılır?

 

2. Birey olarak ağ kurun.

Pek çok sektörde başarıya ulaşmanın yolu ağ kurmaktan geçiyor. Yine de insanlarla iletişim kurduğunuzu unutmayın. İnsanlarla şeffaf bir ilişki kurduğunuzda adaylarını değerlendirirken iş verenlerin daha çok aklında kalırsınız. Örneğin iş verenler, “Bu metin yazarlığı işini iyi yapabilecek kimi tanıyorum?” sorusunun yanında “Elimde bu tanıdığım kişi için uygun olabilecek hangi iş var?” sorusunu da sorar.

 • Sektörünüzdeki herkes ağ kurmanın ne kadar önemli olduğunu bilir. Bu nedenle becerilerinizi pazarlamaya çalışan tek akıllı siz değilsiniz. Kendi kendinizi pazarlamanın dozunu kaçırmamalısınız.

 

3. İletişim kurma becerilerinizi geliştirin.

Bu becerilerden sadece çalışanlar ve iş verenlerinizle gündelik faaliyetlerinizi yürütürken değil aynı zamanda anlaşma ve pazarlık yapmanız gerektiğinde de yararlanacaksınız. Araştırmalar, en başarılı iş insanlarının hem bilişsel hem de sosyal becerilerinde ustalaştığını gösteriyor.

 • Diğerlerinin çalışmasını ve katkılarını takdir etmeyi unutmayın.
 • Aktif dinlemeyi öğrenin. Yani, diğerlerinin söylediklerinden anladığınızı kendi cümlelerinizle onlara tekrar anlatmalısınız.
 • Çalışma arkadaşlarınızın yaptıklarını gözlemleyin. Onların duygularını, kelimelerini ve vücut dillerini okumaya çalışın.
 • İnsanlarla yakın ilişki kurun. Başarılı bir şirket sahibi, insan ilişkilerini kendi çatısı altında toplayan bir eve benzer. Herkese eşit ve adil davranarak, onları beraber çalışmaya teşvik ederek çalışanlarınızı bir araya getirebilecek bir çalışma ortamı yaratmaya özen gösterin.
 • Anlaşmazlıkları çözmeye çalışırken liderlik hünerinizi gösterin. İşin içine kendinizi katmaktansa bir ara bulucu gibi davranın.

 

4. Müşterilerinizi tanıyın.

İş dünyasında sadece çalışma arkadaşlarınızla ve muhtemel çalışanlarınızla güçlü ilişkiler kurmak yetmez. Mağazanıza gelen, ürününüzü kullanan ya da yaptığınız işi takdir eden kişilerle uygun bir ilişki kurmaya çalışın. İnsanlar bir şey satın alırken çoğu kez fiyattan çok o ortamda hissettikleri duygulara göre karar verir.

 

5. İşe alırken seçici olun.

Çalışanlarınız destek ağınızdır ve başarınız için çok önemlidir. Becerikli ve yeterli kişileri işe almalısınız ancak muhtemel çalışanlarınızın ekip olarak çalışması gerektiğinde birbirleriyle ne kadar uyumlu olacağını da düşünmelisiniz.

 • Çalışanlarınız uyum içinde çalışsın diye hep aynı özellikleri taşıyan kişilere öncelik vermemelisiniz. Hem yenilikçilik hem de deneyim açısından farklı insanları bünyenize almak işinize çok önemli katkılar sağlar.
 • Aile üyenizden birini ya da bir arkadaşınızı işe alacaksanız dikkatli olmalısınız. Tanıdık kişiler aracılığıyla iş bulmak akla gelen ilk yol olsa da insan kayırmak size çok kötüye mal olur. İşe aldığınız kişilerin konumlarına uygun olduğundan emin olun.

Mutlaka okuyun: Doğru Çalışan Seçimi Nasıl Yapılır?

 

İşle İlgilenmek:

1.Hayatta kalmaya çalışın.

İş yeri sahibi olarak yeni bir işe giriştiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli şey hayatta kalmaktır. İster kendi işinizi kurmuş olun isterseniz bu işi başından beri yapıyor olun, yeni kurduğunuz girişiminiz için gerçekçi olmayan hedefler belirlemeyin.

 • Her ne kadar sadece kendinizi düşünmeyen bir iş insanı olsanız da bütün girişimlerin amacı para kazanmaktır. Hedefiniz küçük çaplı (sadece işinizi ayakta tutup var etmeye devam etmek) ya da çok büyük (başka yatırımcıların dikkatini çekmek ve hissedarları tatmin etmek) olabilir ama bu, her iş için bir noktaya kadar işe yarar.
 • İlk olarak dükkanınızı ayakta tutmaya ve büyütmeye odaklanmazsanız eldiven sattığınız dükkanla dünyadaki eldiveni olmayan bütün çocuklara eldiven gönderme hedefinizi gerçekleştiremezsiniz. Uzun vadeli hedefler önemlidir ama onları gerçekleştireceğim diye sürdürülebilir olan kısa vadeli hedeflerinizden olmamalısınız.

Mutlaka okuyun: Şirketler Neden Batar?

 

2. Geleceğinize yatırım yapın.

Hiç, “Para kazanmak için para harcamalısınız.” lafını duymuş muydunuz? Bu iş hayatındaki en büyük mitlerden biridir. Sadece zorunlu ihtiyaçlarınıza ve işinizi geliştirmek için harcama yapın.

 • Aşırı pahalı kravat, takım elbisesi, şirket arabaları almaktan ve ihtiyacınız olmayan kocaman ofisleri kiralamaktan kaçının ama kafanızda güzel şeylerin otomatik olarak aşırı ve pahalı olduğu algısı da oluşmasın. İmaj, bir şirketin başarısında önemli bir etmendir ama yüzeysel bir imajınız olması hiçbir anlam ifade etmez. Dolduramayacağınız kadar büyük bir ofisinizi olması ya da zamanında ödeyemeyecek kadar fazla harcama yapmanız diğer şirketlerin sizin hakkınızdaki düşüncelerini de etkiler.

Mutlaka okuyun: Daha Çok Para Kazanmak İçin Paraya Neden İhtiyacınız Yok?

 

3. Risk almadan önce düşünüp taşının.

Yeni kurulan şirketler bir şeyler başarmak istiyorsa öncelikle ayakta kalmaları gerekiyor ama hepsi eninde sonunda risk almak zorunda kalır. Şirketteki rolünüz ya da sektördeki beklentiler konusunda normların dışına çıkmak rekabetin fazla olduğu bir ortamda başarılı olabilmek için gereklidir. Girişimlerinizi dikkatli bir şekilde planlayın ve mümkün olduğunca fazla yatırım yapın ama yine de ara sıra karşılaşabileceğiniz engellere de hazırlıklı olun.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Bozup Risk Alabilmeniz için Denemeniz Gereken 10 Yol

 

4. Düşünülmeyeni yapın.

İnsanlar, başarılı yenilikçileri el üstünde tutarlar. Ancak gerçekte yeni bir şeyler denemek korkutucu olabilir. Bilinmeyene yatırım yapmaktan korkmayın. Bir sürü güzel fikir olabilir ama güzel fikrin peşinden gitmeye çalışmak azim ve cesaret göstergesidir.

 • Bir fikrin başarısız olması her zaman bu fikrin yanlış olduğu anlamına gelmez. Belki de doğru fikrin arkasından yeterince koşmadınız. Bütün çabalarınızı bir kerede çöpe atmayın. Bunun yerine en baştan başlayın.

 

5. Başarısızlığı kabullenin.

Başarısızlık yöntemleriniz ve hedefleriniz hakkında bazı gerçekleri size gösterebilir ama bunlar canınızı acıtabilir. Başarısızlığınızı utanç kaynağı olarak değil de çalışmanızı gözden geçirmek için bir fırsat olarak değerlendirin. Bazen sadece üstesinden hiç gelemeyeceğimizi düşündüğümüz yenilgilerle yüzleştiğimizde gerçekten kendimizi toparlayabilir ve işimiz için gereken azmi tekrar kazanabiliriz.

Bu konuda gelin Henry Ford’a kulak verelim:

“Başarısızlık tekrar başlamak için bir fırsattır ancak bu sefer daha akıllıca davranarak.”

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.