Milyoner Olmak İçin Edinmeniz Gereken 20 Alışkanlık

Dürüst olacağım. Hayatımın bir noktasına kadar hiç milyoner olmayı hayal etmemiştim. Bunu hak etmediğimi, bunun için yeterince çalışmadığımı düşünüyordum. Bence milyoner olmayı hak eden benden çok daha zeki insanlar vardı.

Bir yakınım inşaatta çalışırken kaza geçirdi, az kalsın sakat kalıyordu. İlk defa o gün keşke bir milyoner olsaydım da hem kendim hem yakınımdaki insanlar için hayatı kolaylaştırabilseydim diye düşündüm. Aynı fikir, hayatımı adadığım girişim büyük bir firma tarafından baltalandığında yine aklımdaydı.

Son zamanlarda vaktimi araştırmaya ve alışkanlıklarımı değiştirmeye adadım. Gelecekte başarılı bir şirket kurup kendi servetimi kazanmak ve bir milyoner olmak hedefiyle yaşamaya başladım. Zamanla benim gibi birçok insan olduğunu fark ettim. Kendinden şüphe duymanın bana özel bir şey olmadığını, hatta oldukça yaygın bir durum olduğunu fark etmek hem rahatlatıcı hem de üzücü bir durumdu. Sonuçta aynı bizim gibi olan birçok insan bugün hayatlarını multimilyoner olarak yaşıyordu.

Yaptığım araştırmalarda insanların hayatlarını değiştirerek bir milyoner olmalarına yardımcı olan bazı alışkanlıklar olduğunu fark ettim. Günden güne sahip oldukları negatif tutumu pozitif düşüncelere çevirerek yolculuklarına sağlam bir moralle başlamışlardı.

Sonuçta bugün milyoner olan herkes bu yolculuğa sıfırdan başladı. Normal bir vatandaştan 7 haneli banka hesaplarına olan yolculuklarındaki başarılarını bazı alışkanlıklara borçluydular. Bu araştırmam sırasında Thomas C. Corley’nin “Alışkanlıklarını değiştir hayatın değişsin” isimli kitabına rastladım. Son 5 yılını sıfırdan kendi imparatorluğunu kuran milyonerler üzerine çalışarak geçiren Thomas C. Corley bu alışkanlıkları zengin alışkanlıkları olarak adlandırıyor.

Araştırmalarından öğrendiğim bir şey varsa o da alışkanlıklarınızın hayatta başarılı veya başarısız olacağınız üzerine büyük bir etkisi olduğudur . Her alışkanlığınızın bir nedeni ve sonucu vardır. Alışkanlıklarınız sizi zengin de edebilir fakir de, mutlu da üzgün de… Size stres  getirebilir, ilişkilerinizi şekillendirir, sağlığınızı bile etkiler.

Corley durumun ne kadar ciddi olduğunu anlattıktan sonra ekliyor: “İyi haberse bütün alışkanlıkların değiştirilebileceği.” Bu yazımızda sizlere sıfırdan kendi çabalarıyla bu günlere gelmiş milyonerlerin sahip olduğu bazı alışkanlıklardan bahsedeceğiz. Belki siz de hayatınızı şekillendirip yeni bir yola sokmak istersiniz…

 

1- Bol Bol Kitap Okuyun

Kendimi bildim bileli bir kitap kurdu oldum. Son zamanlardaysa kitap okumanın sadece eğlenceli bir şey olmadığını aynı zamanda başarılı olmakta bana yardımcı olup ilham verdiğini farkettim.

Bir gün çalıştığım yerin patronlarından bir tanesi bir girişimci olarak okuma alışkanlığı kazanmanın kendisini liderlik ve piyasaları takip etmek gibi alanlarda geliştirdiğinden bahsetmişti.

Zengin insanların ortak özelliklerinden birisi öğrenmeyi eğlenmeye tercih etmeleri. Corley’nin de belirttiği üzere zenginlerin %88’i günlerinin en az yarım saatini yeni şeyler öğrenmek ve kendilerini geliştirmek için kitap okumaya ayırıyorlar. Thomas Crowley’nin araştırmasına göre %85’iyse her ay en az iki kitap bitiriyor. Okuyarak bilgilerini taze tutuyor ve yeni şeyler öğreniyorlar

Corley varlıklı kesimin okuduğu kitaplar arasında 3 ortak temaya rastladı: başarılı insanların biyografileri, kişisel gelişim kitapları, kişisel terapi kitapları ve tarih kitapları. Bunun dışında nasıl yapılır temalı kitaplar, güncel olayları inceleyen eserler veya liderlik üzerine olan yazımlar da ilginizi çekebilir.

Mutlaka okuyun: Daha Fazla Kitap Okumanın 8 Yolu

 

2- Spor Yapın

Zengin insanların %76’sı günlerinin en az 30 dakikasını aerobik egzersizler yapmaya ayırıyor diyor Corley. Burada aerobik egzersizlerden kastımız kardiyonun herhangi bir türü olabilir: koşmak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek vs

“Kardiyo sadece vücudu değil beyni de geliştirir” diye ekliyor. Kardiyo sayesinde beyninizdeki nöronlar büyür ve glikoz üretiminiz artar… Glikozsa beynin ana besin maddesidir! Ne kadar çok glikoz üretirseniz beyninizi o kadar besler o kadar geliştirirsiniz. Zamanla daha zeki bile olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

3- Girişimci Olun

Geçen günlerde okuduğum bir kitapta yazar kendi işinin patronu olduğunuzda milyoner olma ihtimalinizin maaşlı çalışmaktan çok daha yüksek olduğunu söylüyordu. Her ne kadar büyük şirketlerde önemli mevkilerde çalışarak bir servet biriktirmek mümkün olsa da zengin insanların çoğu severek yaptıkları işler seçip kendi işletmelerinin patronu olarak para kazanmayı tercih ediyor. Hepsi bir konuda hem fikir: Hayat para kazanmak amacıyla sevmediğiniz bir iş yapmak için çok kısa.

Bu gerçeğe ben de katılıyorum. Çevremde belli bir miktar servete sahip olan herkes bir şekilde kendi işini kurduktan sonra şuan sahip oldukları serveti kazandılar. Elbette riskli bir durum ve başarısız olma ihtimaliniz mevcut ancak hem kişisel tatmin hem de finansal kazanım olarak kendi işinin patronu olmak gibisi yok.

Mutlaka okuyun: Adım Adım Başarılı Bir Girişimci Olmak

 

4- Arkadaşlarınızı Başarılı İnsanlar Arasından Seçin

Sıklıkla görüştüğünüz insanlar sizi düşündüğünüzden daha çok etkiler. Onlar ne kadar başarılıysa siz de o kadar başarılı olursunuz diyor Corley. Varlıklı insanların çevresi hedeflerine odaklanmış, optimistik, hevesli ve en önemlisi hayata pozitif bakan insanlardan oluşur.

Corley’nin parmak bastığı bir diğer nokta da pozitif insanlara zaman ayırırken negatif insanlardan da kaçınmamız gerektiği. Negatif insanlardan ve etkilerinden olabildiğince uzak durmalısınız. Negatif ve yıkıcı eleştiriler sizi güçlendirmez; sadece hedefinize ulaşma yolunda hevesinizi kırar.

 

5- Hayallerinizin Peşinden Koşun

Hayallerinizin ve hedeflerinizin peşinden koşmak uzun dönemde sizi en çok mutlu edecek şeylerden biridir ve zengin olmak konusunda atabileceğiniz en önemli adımlardandır. Birçoğumuz hayatta kendi hayallerimizin peşinden koşmak yerine başkalarının hayallerini benimseriz; örneğin ailemizin hayallerini… Kendi servetlerini kendileri kazanmış insanlarsa kendi hedeflerini belirlerler. Tutkuyla asla pes etmeden onların peşinen koşarlar.

Corley :“Tutku işi eğlenceli kılar” diye bir not düşmüş kitabında. Tutku size enerji, ısrar, istikrar ve konsantrasyon verir… Bunlar sayesinde karşınıza çıkan engelleri kayıpları hataları ve retleri aşabilirsiniz.

 

6- Erken Kalkın

Corley’nin beraber çalıştığı milyonerlerden nerdeyse %50’si işe gitmeden en az 3 saat önce uyandıklarını belirtmişti. Bu onların kaçınılmaz günlük problemlerle başa çıkmak için uyguladıkları stratejilerden biriydi; bu sayede trafikte geçen uzun saatler, uzayan toplantılar veya çocukları okuldan almak gibi angaryalar hayatlarını eskisi kadar kısıtlamıyordu.

Bu tarz kaçınılmaz problemlerin psikolojimiz üzerinde düşündüğünüzden daha fazla etkisi var. Bilinçaltımıza birikerek zamanla hayatımızın kontrolünü kaybettiğimiz algısı yaratabilirler diyor Corley. Sabah beşte kalkıp o gün yapmak istediğiniz üç şeyi daha kimse uyanmadan halletmek hayatınızın iplerini elinize almanıza yardımcı olur. Böylece Hayatınızı yönlendirmek için ihtiyacınız olan özgüveni kazanırsınız.

Mutlaka okuyun: Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

 

7- Birden Fazla Gelir Kaynağınız Olsun

Ortalama bir milyoner sırtını sadece bir gelir kaynağına dayamaz. Bu sayede ekonomik krizler kapıya dayandığında kendilerini güvende hissederler; paniklemelerini gerektirecek bir durum yoktur, aynı zamanda banka hesapları da daha hızlı dolar.

Çalışmalarım sırasında birçok milyonerin ilk milyonlarını kazanmadan önce en az üç farklı kaynaktan para kazandığını gördüm. Birçok durumda ikinci ve üçüncü sıradaki kaynaklar pasif gelir kaynaklarıdır. Ek gelir kaynaklarına kiraya verilecek mülkler, hisse senedi yatırımları ve çeşitli işletmelerde ortaklıklar gibi örnekler verilebilir. Bir diğer örnek de sizin aktif olarak çalışmanızı gerektirmeyecek işlerdir: Bir internet sitesi işletmek veya bilgi teknolojileri ürünleri satmak gibi.

Mutlaka okuyun: Her Ay Yeni ve Karlı Bir İş Nasıl Kurulur?

 

8- Bir Akıl Hocanız Olsun

Bir akıl hocanız olması sizi milyoner olmaya giden yolda düşündüğünüzden daha çok hızlandıracaktır. Corley başarılı olmak için bir akıl hocası edinmenin hayatınızı pozitif bir yönde etkilemekten çok daha fazla yararı olduğuna parmak basıyor. Düzenli ve aktif olarak başarıya giden yolculuğunuzda sizin yanınızda olup neyi nasıl yapacağınızı ve neleri yapmamanız gerektiğini size öğretirler. Sizinle hayat okulundan veya kendi akil hocalarından kazandıkları değerli hayat tecrübelerini paylaşarak bu yolculuğu sizin için ellerinden geldiği kadar kolaylaştırırlar.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

9- Pozitif Olun

Uzun dönemli başarı ancak hayata pozitif bir bakış açısıyla yaklaşırsanız mümkündür. Araştırmalarımda sıkça karşılaştığım bir diğer şey pozitif olmanın milyonerlerde sık rastlanan bir özellik olduğu.

Birçok insanın problemleri aslında ne düşündüklerini bilmiyor olmaları.  “Pozitif veya negatif ne düşündüğünüzü bilmek sizi hayatta bir adım öne taşır. Eğer kalbinizi dinlemeyi bırakır ve aslında ne düşündüğünüzü arka plana atarsanız birçoğunun negatif olduğuyla karşılaştığınızda bu sizi üzebilir.” Eğer bir şeyden hoşlanmadığınızda kendinize karşı dürüst olur ve bunu açık açık söylerseniz hayatınız kolaylaşacak ve gelişime açık olacaktır. Farkındalık bu konuda atılması gereken ilk adım.

 

10- Bir Bütçeniz Olsun

Birçok milyoner parasını şans eseri değil bileğinin hakkıyla kazanmıştır. Ne kazandıklarını ve ne harcadıklarını kontrol altında tutmaya zaman ayırıp her ay banka hesaplarının gelir gider dengelerini kontrol ederler. Diğer bir deyişle bir aylık bütçe belirleyip ona sadık kalırlar.

Bir bütçe oluşturmak gereksiz harcamaları elimine etmek ve finansal geleceğinizin kontrolünü ellerinizde tutmak açısından size yardımcı olabilir. Ayrıca aylık bir bütçe oluşturmak fark etmeden kredi kartı limitinizi doldurmanızı engelleyerek belirlediğiniz finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşmanızı sağlar.

Mutlaka okuyun: Paranızı Yöneterek Milyoner Olmanın 15 Yolu

 

11- Sürüyü Takip Etmeyi Bırakın

Hepimiz grubun bir parçası olmak topluma uyum sağlamak ve sürüye kabul edilmek isteriz. “Bir topluluktan dışlanmamak için neredeyse söylenen her şeyi yapabilecek insanlar tanıyorum. Sürüye uyum sağlamak her ne kadar rahatlatıcı olsa da asla başarı getirmez. Başarılı insanlar kendi sürülerini kendileri yaratırlar ve başkalarını da etkileyerek kendi yollarını çizerler.” Eğer kendinizi topluluktan ayırmak istiyorsanız kendi sürünüzün başı olun ve başkalarının katılmasını bekleyin.

 

12- İyi Bir Etiketiniz Olsun

Kendi servetlerini kendileri inşa eden milyonerlerin birçoğu bazı prensipleri hayatlarının merkezine koyarak iyi bir etikete sahip olmayı garantilerler. Eğer başarılı olmak istiyorsanız bu prensiplerden bazılarını sizin de hayatınızda uygulamanız gerekir. Bunların arasında teşekkür notları önemli olayları takriben tebrik telefonları (doğum günleri, evlilikler vs) sofra adabı, akşam yemeklerinde kibar tavırlar, düzgün bir giyim gibi minik detaylar yer alıyor… Anlayacağınız adabı muaşeret başarı için bir olmazsa olmaz.

 

13-Yasalardan Haberdar Olun

Nelere para harcamanız gerektiğini bilmeden servetinizi geliştiremezsiniz. Her ne kadar kazanırlarsa kazansınlar milyonerlerin çoğu nereye ne kadar vergi ödemesi gerektiğini bilirler ve zorunlu olmayan vergilerden kaçınırlar. İşlemlere tabii vergileri bilerek bütçenizi kontrol altında tutun.

 

14- Basit Yaşayın

Kişisel gelişirim yazarı Thomas Stanley birçok son model spor araba sahibinin milyoner olmadığını belirtiyor: son model spor araba sürücülerinin sadece %14’ü milyoner! Evet, bazı insanlar çok kazanıyorlar ama çok harcamıyorlar. Yüksek kazançları olan kimi insanlar arabaları servetlerinin bir belirtisi olarak görmeye yatkınlar ancak büyük resme baktığınızda pahalı arabalara ve evlere para harcayan kesimin büyük bir kısmı milyoner değil sadece aylık geliri yüksek lüks düşkünleri.

Stanley’nin parmak bastığı bir diğer nokta bu tarz insanların lüks yaşamı bir zenginlik belirtisi olarak gördükleri. Sadece başkalarına bir mesaj vermek için bir arabaya yüzbinlerce dolar yatırmak pek de akıl karı bir iş değil anlayacağınız.

Araştırmalar 250 bin dolardan daha fazla kazancı olan birçok insanın lüks markalarla ilgilenmediğini ortaya koyuyor. Onlar da aynı bizim gibi Renault, Toyota, Ford ve Honda kullanıyorlar.

Peki neden? Bir araca bu kadar para harcamak istemiyorlar çünkü önümüzdeki yıllar içinde değerinin yüzde yetmişe kadar azalacağınım farkındalar. Aynı zamanda araba almak pek de akıllıca bir yatırım değil aynı miktarda parayı yatırım yaparak katlayabilecekken neden değer kaybedecek bir ürüne yatırsınlar ki?

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

15- Sabırlı Olun

Her ne kadar insanların bir gecede zengin oldukları hikayeler duysak da aslında bir servet oluşturmak yıllar süren bir süreç. Ortalama bir milyoner sabırlı olmanın ne kadar önemli olduğunu bilerek hayatını da bu yönde yaşamaya çalışır. Bu yüzden birçoğu orta yaşlarına kadar milyoner olmak için çalışmıştır. Ortalamanın üzerinde bir aylık geliri doğru yatırımlar ve sade bir yaşamla birleştirdiklerinde şansa veya dileklerini gerçekleştirecek perilere ihtiyaç duymadan milyoner olurlar.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte Sabırlı Olmanın Sağladığı 8 Fayda

 

16- Başkalarının Başarılı Olmasına Yardımcı Olun

Hedefine ulaşmaya çalışan başkalarının başarılı olmasına yardımcı olmak başarıya giden yolda size düşündüğünüzden çok daha fazla şey kazandırır. Birçoğumuz başarının bir takım işi olduğunu fark etmeyiz ancak başkalarına yardımcı olmadan başarıya ulaşmak oldukça nadir bir durumdur. Kendi takımınızı yaratmanın en kolay yolu başkalarının başarılı olmasına yardımcı olmaktır.

Burada dikkat etmeniz nokta her önünüze gelene yardımcı olun demediğimiz. Hedefine ulaşmak isteyen insanlara yardımcı olmaya odaklanmalısınız. Optimistik, hedef odaklı, pozitif ve ilham verici insanlara yardımcı olmak sizi de iyi bir moda sokarak başarıya bir adım daha yaklaştırır.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar

 

17- Borçtan Kaçının

Varlıklı insanlar her ne olursa olsun borçlanmaktan kaçınırlar. Basit bir hayat yaşayıp sadece gerçekten ödeyebilecekleri şeyleri satın alırlar. Güçlerinin yetmeyeceği seyahatler planlayıp kredi kartı limitlerini doldurmak alışkın oldukları bir şey değildir. Bu sayede faiz oranları hakkında endişelenmelerine gerek kalmaz. Her zaman nakit ödeme yaparlar ki faiz oranına ekstra ödeme yapmalarına gerek kalmasın. Eğer kredi kartı kullanacaklarsa fatura geldiğinde borcu kapatacak paraları olduğuna emin olurlar ki borç aydan aya katlanarak ödeyemeyecekleri bir miktara ulaşmasın.

 

18- Her Gün Düşünmeye Zaman Ayırın

Düşünmek milyarderlerin başarıya açılan kapılarındaki anahtardır. Milyonerlerin kendilerini toplumdan izole edip günlerinin en az 15 dakikasını düşünmeye ayırdıkları bilinen bir gerçektir. Bunu genellikle henüz kimsenin uyanmadığı sabah saatlerinde yapmayı tercih ederler.

Sabahları tek başınıza oturup çeşitli konularda beyin fırtınası yaparak hayatınıza eleştirel bir gözle bakabilirsiniz. Bu konular kariyerinizden finansal durumunuza, sağlığınıza hatta sosyal sorumluluğa kadar değişebilir.

Kendinize nasıl daha çok para kazanabilirim, mesleğim beni mutlu ediyor mu, yeterince egzersiz yapıyor muyum, topluma nasıl katkıda bulunabilirim gibi sorular sorarak yaşamınıza katkıda bulunabilir daha kaliteli bir hayata kapı aralayabilirsiniz.

 

19- Günlük Hedefler Koyun

Finansal planlar da yapsalar haftalık görevlerini de planlıyor olsalar milyonerler genellikle günlük hedeflerle çalışırlar. Özellikle birden fazla gelir kaynağınız olduğunda günlük hedeflerle çalışmak aynı anda birden çok işi yürütmek konusunda size düşündüğünüzden çok daha fazla yardımcı olabilir.

Günlük hedeflerinizi koyarken hangisinin öncelikli olduğunu belirlediğinizden emin olun. En önemli şeyi ilk sıraya koymayı unutmayın. Örneğin daha çok para kazanmak istiyorsanız size binlikler kazandıracak ihtimallere yüzlükler kazandıracak ihtimallerden daha fazla zaman ayırmalısınız.

 

20- Geri dönüt Alın

Eleştiriden korktuğumuz için geri dönüt almaktan çekiniriz . Ama aslında geri dönütler hayatımızda neyin yolunda olduğunu ve nelerin gelişmesi gerektiğini anlamamız için oldukça gereklidir. Geri dönütler sayesinde doğru yolda olup olmadığınızı anlarsınız. Eleştiriler yönüyle geri dönüt almak iyi olsa da kötü olsa da öğrenmeniz ve gelişmeniz için oldukça önemlidir.

Ayrıca geri dönütler yeni bir kariyer denerken yeni bir işe girerken veya hayatınıza yeni bir yön verirken de size yardımcı olur. Corley’nin de dediği gibi geri dönütler sayesinde girdiğiniz yolda başarılı olup olmayacağınıza dair bir fikir edinirsiniz.

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir