Asla Zengin Olamayacağınıza Dair 10 İşaret

Businessman sitting on concrete steps with head in hands

Kendi çabalarıyla zengin olmuş kişiler, toplumdaki yaygın inancın aksine herkesin zengin olmak için aynı fırsatlara sahip olduğunu söylüyorlar. Fakat herkes bu fırsatları göremiyor.

Şimdi size gelecekte zengin bir “siz” için doğru yolda olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak 10 işaretten bahsedeceğiz.

 

1- Çok çalışmak ama akıllıca çalışmamak.

Okulda hepimize çok çalışmanın bizi iyi yerlere götüreceği anlatılır. Fakat başarılı yapılan araştırmalarda “çok” çalışmanın başarıya ulaşmada sadece küçük bir rolü olduğu görülüyor.

Kısacası hayatta ne kadar çok çalışırsanız çalışın bu başarılı ve zengin olacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü çok kazanıp bir kenara para atmak için çok çalışmak yeterli değil.

Bu nedenle refah bir gelecek için hem çok hem de akıllıca çalışmalısınız. Nasıl mı?

Mutlaka okuyun: Çok Çalışmak Sizi Başarılı Yapmaz, Ancak Bu Yapabilir!

 

2- Para biriktirmeye önem verirken ne kadar kazandığınızı önemsememek.

Sizce akıllıca çalışmanın başka bir yolu ne olabilir? Elbette kazandığınız para miktarını arttırmak!

Varlığınıza varlık katabilmek için para biriktirmek elbette önemli ancak siz de zengin insanların yaptığı gibi biriktirdiğiniz para miktarına değil kazandığınız para miktarına önem vermelisiniz.

Ancak ne yazık ki toplumun büyük bir kısmı kazandığı parayı çoğaltmak yerine tutumlu yaşamaya önem gösteriyor ve önlerindeki fırsatları kaçırıyorlar.

Elbette para biriktirmek önemli fakat eğer zengin bir insan gibi düşünmeye başlamak istiyorsanız elinizdeki paranın biteceği için endişelenmek yerine nasıl daha fazla para kazanabileceğinizi düşünmelisiniz. Çünkü biriktirebileceğiniz para kısıtlıyken kazanacağınız paranın bir limiti yoktur.

Zaten milyonerlerin çoğuna baktığınızda göreceksiniz ki hepsinin birden fazla gelir kaynakları ve zekice planlanmış yatırım planları var.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

 

3- Maddi gücünüzü aşan şeyler satın almak.

Eğer maddi gücünüzün üstünde şeyler satın almayı seviyorsanız zengin olamazsınız.

Maaşınıza zam yapılsa ya da daha fazla gelir elde etmeye başlasanız bile bu durumu hayat tarzını değiştirmek için kullanmayın.

İşiniz ve yatırımlarınız sayesinde giderek artan düzenli bir gelir akışı elde edene kadar lüks bir araba almak yerine ayağınızı yerden kesecek bir araç alabilirsiniz. Başarılı gözükme arzunuzu anlıyoruz. Ancak unutmayın önemli olan satın aldığınız şeyler ile değil iş ahlakınız ile bilinmek ve tanınmak.

Mutlaka okuyun: Paranızı maddi şeyler için değil, deneyimler için harcayın!

 

4- Düzenli maaş gelirinden memnun olmak.

Ortalama insanların hepsi zamanında maaşlarını almaktan hoşlanırlar. Fakat zengin insanlar genellikle kendi işlerinin patronlarıdır ve yaptıkları işlerin sonuçlarına göre para kazanırlar.

Zengin olmanın en yavaş yollarından biri bir yerde çalışıp aldığınız maaş ile zengin olmayı beklemektir. Fakat zengin olma potansiyeli olan insanlar zenginliğe giden en hızlı yolun kendi işlerine sahip olmaktan geçtiğini bilirler.

Bu insanlar yatırımlar yapıp paralarını katlarken diğer insanlar ortalama bir maaş aldıkları işlerinde kalarak finansal olarak kendilerini garantiye aldıklarını düşünürler.

Mutlaka okuyun: İşten Ayrılıp Kendi İşini Kurmak İsteyenlere

 

5- Yatırım yapmaya henüz başlamamış olmak.

Daha fazla para kazanmanın en etkili yollarından biri de yatırım yapmak ve yatırım yapmaya olabildiğince erken başlamaktır.

New York Times çok satanlar listesine giren “I Will Teach You To Be Rich” (Sana Zengin Olmayı Öğreteceğim) adlı kitabın yazarı Ramit Sethi, kitabında milyonerlerin yılda gelirlerinin ortalama olarak %20’sini yatırım yapmak için kullandıklarını ve varlıklarını yılda ne kadar para kazandıkları ile değil yılda ne kadar para biriktirip ne kadar yatırım yaptıkları ile ölçtüklerini söylüyor.

Sizin de bu insanlar gibi yatırım yapmak için finans alanında bir uzman olmanıza, varlıklı bir aileden gelmenize ya da çok fazla paralar kazanmanıza gerek yok.

Şimdiden ufak yatırımlar yapmaya başladığınızda göreceksiniz ki zaman içerisinde size dönüşü çok büyük olacak.

Mutlaka okuyun: Zengin Olmanızı Sağlayacak 3 Garanti Yöntem

 

6- Kendi hayallerinizin değil başkalarının hayallerinin peşinden koşmak.

Eğer başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız işi sevmek zorundasınız. Bu da tutkunuzu karlı bir işe dönüştürmeniz anlamına geliyor.

Kendi çabalarıyla zengin olmuş insanların hayatları üzerinde beş yıl boyunca araştırma yapmış Thomas Corley, çoğu insanın hayatlarında ailelerinin ve çevresindeki kişilerin onlar için belirlediği hayallerin peşinden koşma hatasını yaptığını söylüyor.

Corley, “Change Your Habits, Change Your Life” (Alışkanlıklarını Değiştir, Hayatını Değiştir) adlı kitabında başka insanların hayallerini yerine getiren insanların hayatlarında mutsuz olduklarını ve bu mutsuzluklarının da başarı durumlarını negatif ölçüde etkilediklerini yazıyor. Bu nedenle siz de başarıya ulaşmak için tutku duyduğunuz işi yapın.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Kara Dönüştürmenin 5 Yolu

 

7- Konfor bölgenizden dışarıya adım atmamak

Zengin, başarılı biri olmak ve hayatta iyi yerlere gelmek istiyorsanız belirsizlik durumlarına ve strese alışmalısınız. Orta sınıf insanlara baktığımızda “fiziksel, psikolojik ve duygusal konfor” hayatlarındaki ana noktadır ve ondan feragat etmek istemezler. Zenginler ve zengin olma potansiyeline sahip kişiler ise bir milyoner olmanın kolay birşey olmadığının ve belirsizlik, stres gibi durumlara alışık olmaları gerektiğini bilirler. Bu nedenle sürekli bir belirsizlik içerisinde olsalar bile nasıl komforlu ve huzurlu hissedebileceklerini öğrenirler.

Belirsizlik ve strese benzer şekilde risk almak da başarıya ulaşmanın bir parçasıdır.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

8- Kazandığınız parayla yapacak bir hedefinizin olmaması.

Sağlam ve belirli bir hedefiniz varsa süreç sizin için daha kolay olacaktır. Mesela geniş teraslı bir ev mi satın almak istiyorsunuz? Yurt dışında yaşamak mı? Ayda bir kez seyehat etmek mi? Rahat bir emeklilik geçirmek mi? Hedeflerinizin hepsini bir kâğıda yazın.

Hedeflerinizi gerçekleştirmek cesaret, bilgi ve çokça çaba gerektirecek. Fakat eğer hedefleriniz netse ve mantıklı bir vizyona sahipseniz her şey mümkün.

Zaten çevrenize baktığınızda çoğu insanın istediği şeye ulaşamamasının sebebi de ne istediğini bilmemeleri..

Mutlaka okuyun: Hedefinizi Gerçekleştirmek İçin Sistemlere Odaklanın

 

9- Önce harcayıp sonra kalanı biriktirmek

Çoğu insan kazandığı parayı önce harcıyor, sonra geri kalanıyla birikim yapmaya çalışıyor. Ancak bu durumda paranın ya tamamı harcanmış oluyor ya da çok azı birikime ayrılabiliyor. Kazandığınız parayı önce harcamak yerine önce bir miktarını birikime ayırıp sonra kalanı harcayın. Kendinize bir acil durum birikimi oluşturun. Bunu yaptığınızda görceksiniz ki biriktirdiğiniz para zamanla katlanarak artacak.

Mutlaka okuyun: Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri

 

10- Zengin olmanın imkansız olduğunu düşünmek.

Birçok insan zengin olmanın şanslı insanlara bahşedilen bir ayrıcalık olduğunu düşünür fakat işin aslı şu: insanlar için bir “değer” yaratmak istiyorsanız siz de herkes gibi her türlü hakka sahipsiniz.

Bu sebeple kendinize “neden ben değil” yerine “neden ben de olmayayım?” diye sormalısınız. Sonra da hedeflerinizi her zaman büyük tutarak harekete geçmelisiniz. Unutmayın, zengin insanlar kendilerine büyük, ulaşılması zor hedefler koyarlar.

Mutlaka okuyun: Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark

Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir