Çalışan Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

İyi yöneticiler mutlu çalışanların sadık, üretken çalışanlar olduğunu bilirler.

Çalışanların tavırları genelde şirketin ahlakını yansıtır. Müşteri hizmetleri ve satış gibi alanlarda mutlu çalışanlara sahip olmak çok önemlidir çünkü şirketi kamusal alanda temsil eden yine çalışanlarıdır. Ancak çalışan memnuniyeti sadece maaşla alakalı değildir. Elbette zam veya ayrıcalıklar çalışanların rahatını artıracaktır, en azından geçici bir süreliğine. Ama küçük, masrafı az olan değişiklerle uzun dönemli bir etki sağlamak mümkündür.

Müşteriler önce gelmez, çalışanlar önce gelir. Siz çalışanlarınızı el üstünde tutarsanız onlar da müşterileri el üstünde tutarlar.

Zappos.com CEO’su Tony HsiehMutluluk Dağıtmak” isimli kitabında işverenlerin mutluluk bilimini kullanması gerektiğini söylüyor. Kitap mutlu çalışanların önemine vurgu yapıyor. New York Times Çok Satanlar listesine giren bu kitabın basımından beri Hsieh mesajını çok daha geniş kitlelere ulaştırmayı başararak kendi hareketini yarattı.

İşte sizlere çalışan memnuniyetini artırmanın 7 yolu:

 

1-  Çalışanlara Daha Fazla Kontrol Verin.

Mutluluk çalışanın yaşamı üzerinde sahip olduğu kontrol duygusundan etkilenir. İşverenler çalışanlara programları, çevreleri ve iş rutinleri üzerinde daha fazla kontrol hakkı tanımanın yollarını aramalı. Örneğin, işverenler çalışanlara esnek çalışma saatleri ve evden çalışma gibi alternatifler sunabilir. Günümüzde çalışanlar işleri dışında oldukça yoğun bir programa sahipler, bu yüzden iş-hayat dengesini de göz önünde bulunduran bir işvereni takdir edeceklerdir. Çünkü her çalışanın iş dışındaki sorumlulukları farklıdır;  kişiselleştirilmiş iş programları çalışan mutluluğunu artırmanın harika bir yoludur.

Bunun yanında işverenler çalışanları çalışma bölgelerini kişiselleştirmeleri konusunda cesaretlendirmelidir. Buna hem dekor hem de ekipman dahildir. Böylece çalışanlar sadece çalışma alanları üzerinde kontrole sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda sırt ağrısı ya da göz yorgunluğu gibi kişisel rahatsızlıkları da hafifletebilirler. Çalışanlar çalışmaktan memnun olacakları bir alan yaratmalıdır, sıkıcı ofis bölmelerine tıkılıp kalmamalıdır.

Çalışanlara iş hayatlaeı üzerinde kontrol sağlamanın bir diğer yolu da satış yarışmaları gibi çalışan odaklı yarışmalar düzenlemektir. Bu aktiviteler çalışanlara başarıları üzerinde kontrol verir. Her bir çalışan kişisel hedefler belirleyebilir ve bir zorunluluğu yerine getirmek yerine başarı duygusunu hissedebilirler.

Mutlaka okuyun: Çalışmayı Zevke Dönüştüren En Yaratıcı Ofisler

 

2- İşe gidiş geliş yolculukların iyileştirin.

“Kötü yolculuklar büyük bir mutsuzluk kaynağıdır. İnsanlara bıkmış, güçsüz ve stresli hissettirir.”

İşverenler işe gidiş-geliş saatlerinin yarattığı stresi azaltacak yolları göz önünde bulundurmalı. Örneğin işverenler trafik saatlerinden kaçınmak için iş saatlerini esnetebilirler. Başlangıç ve bitiş saatlerini gözden geçirin ve belirli işe gidiş-geliş saatleri ya da bir saatte işe gelen insan sayısını ayarlanabilirliğini belirleyin. Ek olarak, işe geç gelme politikasını gözden geçirin. Eğer çalışanlar işe geç kaldıkları için ciddi azarlar işitiyorsa trafiğin yoğun olduğu işe gidiş-geliş saatlerinde çok daha fazla stres altında olacaklar ve dolayısıyla ofise berbat halde geleceklerdir.

Bir diğer seçenek ise evden çalışma imkanlarının sunulmasıdır. Bu işe gidip-gelme gerekiliğini azaltarak çalışanların kendilerini rahat hissettikleri yerlerden çalışmasını sağlar. Ayrıca işveren açısından ise harcamaları azaltma gibi faydaları vardır.

 

3- Çalışanlarınızın zamanını boşa harcamayın.

Sıkı teslim tarihleri de birçok çalışan için büyük stres kaynağıdır. İşverenler çalışanlar için daha fazla boş zaman yaratarak bu stresin üstesinden gelebilir. Örneğin, işverenler toplantıları kısaltıp daha verimli hale getirebilir. Sandalye olmadan toplantı yapmak gibi kulağa saçma gelen ama aslında oldukça etkili olan yolları göz önünde bulundurun. İnsanlar bütün toplantı boyunca ayakta durmak zorunda kalırsa toplantı gündemine bağlı kalacaktır. Mümkün olduğunca toplantıların yerine konferans araması yapın. Gereksiz sohbetleri azaltmak için aramaları öğle yemeğinden önce ya da günün sonunda yapın. İnsanlar öğle yemeğine ya da eve gitmek için laflamayı kısa keseceklerdir. Bir diğer yöntem ise verimliliği artıran organizasyonel sistemler yaratmaktır. Dağınıklık ve karışıklık zaman kaybettirir. Düzenli ofisler ve stresi azaltan sistemler zaman kazandırır ve üretkenliği artırır.

Mutlaka okuyun: Verimli Toplantı Yapmanın Sırrı: Jeff Bezos’un 2 Pizza Kuralı

Mutlaka okuyun: İş Yerinde Üretkenliği ve Verimliliği Artırmak İçin 31 Tavsiye

 

4- Sosyalleşmelerini sağlayın.

Sosyalleşme mutluluğun anahtar unsurlarından biridir.

“Diğer insanlarla iletişime geçmek kişinin modunu yükseltir; bu durum şaşırtıcı bir şekilde içine kapanık kimseler için bile geçerlidir.”

İşverenler sosyal ilişkileri artıracak yollar bulmalıdır. Ofisi iletişimi mümkün kılacak şekilde düzenleyebilir ya da çalışanların birbirini görüp konuşabileceği çalışma yerleri ayarlanabilir.

İşverenler tatiller ve doğum günleri için ofis kutlamaları düzenleyebilir. Bu kutlamaların pahalı olmasına gerek yoktur. Gönüllü olan herkes ofise seçtiği bir yemeği yapıp getirebilir. Kutlama yapmak için ortada bir sebep yoksa da çalışanların beraber öğle yemeğine çıkması sağlanabilir. Rahatça yemek yiyebilecekleri bir alan sağlayın.

Sosyelleşme sadece ofis saatleriyle sınırlı değildir. Gönüllülük programları gibi ofis dışı sosyalleşme aktiviteleri sağlayabilirsiniz. Bu çalışanlara ofis dışında ilişkiler geliştirmesine olanak tanırken şirketin tanıtımı açısından da faydalı olur. Gönüllü kamu hizmeti hem şirketin itibarını pozitif yönde etkileyecek hem de çalışanların mutluluk seviyelerini artıracaktır. “Değer verdikleri amaçlar uğruna ter dökenler daha mutlu ve sağlıklı bir hayat sürer, daha az ağrı ve acı yaşar ve hatta daha uzun yaşarlar.”

Mutlaka okuyun: Çalışanlara Yönelik Takım Oluşturma Aktiviteleri

 

5- Sağlıklı olmayı teşvik edin.

Sağlıklı olmamak sadece çalışanları etkilemez, işletmelere de zarar verir.

“Şirketlerin hipertansiyon, sindirim sistemi hastalıkları ve madde kullanımı gibi stresle ilişkili hastalıklardan dolayı masrafları artmaktadır.”

Dr. Mehmet Öz’e göre, “Doktor ziyaretlerinin yüzde 90’ı stresle ilişkili hastalıklar yüzünden gerçekleşiyor.”

Kronik stresin kilo alma, bağışıklık sisteminin zayıflaması, yorgunluk ve hastalık riskinin artması gibi çeşitli yan etkileri bulunuyor. İşverenler çalışanlara stres seviyelerini azaltma ve genel sağlıklarını iyileştirme konusunda imkan tanımalıdır.

Bunun ilk adımı çalışanları sağlık konusunda bilinçlendirmektir. Çalışanlarınıza okuma materyalleri sağlayın ya da seminerler verin. İnsanlar neyi değiştirmeleri gerektiğini bilmeden pozitif değişiklikler yapamaz.

Mutlaka okuyun: İşteki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

Çalışanlar stres, spor, sağlıklı beslenme gibi konularda bilgi sahibi olduklarında sağlıkla alakalı yarışmalar düzenleyin. Bu çalışanlara motivasyon ve bir destek sistemi sağlayacaktır. Eğer tüm ofis bu yarışmalara katılırsa çalışanların hedeflerine ulaşması daha olası olacaktır.

Çalışanlara pozitif hayat tarzı değişiklikleri yapmalarında yardımcı olması için ofiste içinde buzdolabı ve mikrodalga fırın bulunan bir mutfak sağlanmalıdır. Böylece iş sırasında sağlıklı yemekler hazırlayabilirler. Araştırmalar yemek hazırlamanın dışarda yemekten daha sağlıklı olduğunu göstermektedir. Ayrıca gün içerisinde çalışanların işe ara vermesini ve biraz egzersiz yapmasını sağlayın. Gün içinde yapacakları ufak egzersizler bile faydalı olacaktır.

Dr. Öz’e göre “Spor serotonin ve dopamin salgılatır. Bu hormonlar mutluluk hormonudur ve stres sırasında salgılanmaları engellenir. Merdiven çıkmak harika bir egzersizdir. Bir araştırmaya göre günde 7 dakika boyunca merdiven çıkmak kalp hastalığı riskini üçte iki oranında azaltmaktadır.”

Eğer mümkünse spor salonu üyeliklerinde şirket indirimi sağlayın. Bu sayede çalışanlar ofis dışında pozitif değişiklikler yapmakta ve düzenli olarak spora gitmekte daha istekli olacaktır.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmak Sizi Paradan Daha Çok Mutlu Ediyor!

 

6- Çalışanların sürekli gelişmelerini sağlayan bir atmosfer yaratın.

İşler sadece bir gelir kaynağı değildir. Aynı zamanda çalışanların öğrenmesini ve gelişmesini sağlayacak alanlardır.

Çalışan motivasyonu üzerine yapılan bir ankette çalışanlar onları motive eden işlerin özelliklerini sıralamışlardır. Şaşırtıcı bir şekilde, yüksek maaş ve terfiler ilk üçe girememiştir. Bunun yerine çalışanların bir numaralı arzusu “ iyi iş çıkarma ve yaptıkları işin takdir edilmesidir. ”

İşverenler eğitim sağlayarak, mihenk taşlarını kabul ederek ve başarıları kutlayarak büyüme ve gelişme ortamı yaratabilirler. İşverenler ayrıca çalışanları risk alma ve yeni beceriler öğrenme konusunda cesaretlendirmelidir. Eğer çalışanlara becerilerini geliştirme ve daha fazla sorumluluk alma fırsatı tanınmazsa sıkılacaklardır ve bunun sonucunda motivasyonlarını kaybedeceklerdir.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınızın Kişisel Gelişimlerini Desteklemenin 13 Yolu

 

7- Onları küçük süprizlerle şaşırtın.

Sürprizler hayatın her alanında neşe yaratır, buna çalışma ortamı da dahildir.

“Küçücük bir ikram bile kişiyi mutlu edebilir — ve insanlar beklenmedik bir haz sayesinde daha fazla motive olurlar.”

İşverenler çalışanları şaşırtmanın ve mutlu etmenin yollarını aramalıdır. Örneğin, arada sırada kahve ya da kurabiye gibi ikramlar getirebilirsiniz. Böylesi küçük jestler çalışanlara harcadıkları zamanı takdir ettiğinizi gösterir.

Bir diğer fikir ise tuhaf bir ‘bayram günü’ için ofis partisi düzenlemek olabilir. İşverenler çalışanların kendi ‘bayram günlerini’ yaratmalarına izin verebilir. Tekrarlayalım; bunun pahalı olmasına gerek yoktur. Önemli olan çalışma haftasının rutininden uzaklaşmak, sosyalleşmeyi artırmak ve işveren olarak takdirinizi göstermektir. Ayrıca bir ofis çekilişi düzenleyebilirsiniz. Çekiliş ya da yarışma düzenleyerek çalışanları motive edebilirsiniz. Ödül hediye kartı kadar basit ya da tatil kadar abartılı olabilir.

Eğer çalışanların memnuniyetini artırmanız gerektiğini düşünmüyorsanız memnuniyetsiz çalışanların şirketleri için söyledikleri şu tarz yorumlara her yerde rastlayabilirsiniz: “Şirketler sıkı çalışan ve sadık çalışanlar istiyorlar ancak çalışanlarına karşı takındıkları tavırlar yüzünden asla buna sahip olamayacaklar.” Bu hoşnutsuz çalışanları haksız çıkarın. Olabileceğiniz en iyi patron olun ve iş yerindeki mutluluğu artırmayı hedefleyin. Ekstradan sarf edeceğiniz çabalar sayesinde işletmeniz de gelişecektir.

 

İlginizi çekebilir

Çalışan Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Çalışanlarınızı 10 Kat Üretken Hale Getirmenin 10 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir