Genç Yaşta Nasıl Zengin Olunur?

Herhangi bir yaşta, özellikle de genç yaşta zengin olmak çoğu insan için (aileden kalan bir servet yoksa) çok çalışma, planlama ve birikim gerektirir. Genç yaşta zengin olmuş kişiler, şans eseri ya da yetenekleri sayesinde zengin olmuş gibi gözükseler de başarılarının özünde kararlılık ve çok çalışma vardır. Çoğu insan bu astronomik başarılara ulaşamıyor fakat başarılı olmayı kafalarına koyan kişiler belirli prensiplere bağlı kalıp gerekli zaman ve emeği harcadıklarında birkaç yıl içerisinde zengin olabilirler.

Eskiden zengin olmak, orta yaşlı kadın ve erkeklere has bir şey sanılırdı. Bugünlerde, gençler de olağanüstü başarı hikayeleri ve kazandıkları milyonlar nedeniyle haber bültenlerine konu olabiliyorlar. Cebimizde taşıdığımız akıllı telefonlar sayesinde Y ve Z kuşağı tüm hayatını yeni şeyler öğrenerek geçireceğini fark etmiş durumda ve böyle olmasından da son derece memnun. Daha çok öğrenmek ve bunu tek başına yapabilmek başarı ihtimalini daha da artırıyor.

Önceki kuşaklara göre internet çağı gençlere birçok avantaj sağlıyor. Bu yazımızda bu avantajları ve genç yaşta nasıl zengin olunabileceğini öğreneceksiniz.

 

Genç Yaşta Zengin Olmak İçin Tavsiyeler

1. Çevre önemlidir.

Ortamdaki en zengin ve en zeki kişiyseniz yanlış ortamdasınız demektir.

Yanlış anlamayın, sadece zengin insanlarla iletişim kurun demiyorum. Ancak sizinle aynı hedeflere sahip kişilerle bağlantı kurmalısınız. Aynı amaç için uğraşan kişilerle arkadaşlık kurmak, tek başına mücadele etmekten daha verimli sonuçlar doğurur.

Büyük fikirler ve başarılı şirketler genellikle tek bir kişiden ortaya çıkmazlar. Hepsi aynı amaç uğruna bir araya gelen insanların gelecek hakkında tartışmalarının sonucunda hayat bulur. Bu yüzden hem sizinle benzer hedeflere sahip genç insanlarla hem de ileri yaştaki başarılı insanlarla tanışarak çevrenizi genişletmek için karşınıza çıkan fırsatları kullanmaktan çekinmeyin. Böylece işler veya girişimcilik projeleri için güzel fırsatlar karşınıza çıktığında siz de harekete geçmeniz için doğru desteğe sahip olmuş olacaksınız.

Profesyonel ilişkilerinizi desteklemek için hem bireysel hem de sosyal ilişkilerinizi kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu yüzden liseden ve üniversiteden başarılı arkadaşlarınızla iletişiminizi koparmamaya çalışın. Telefon rehberinizdeki bir kişi size anlamsız gelebilir, ancak o kişinin ileride size ne kapılar açabileceğini tahmin edemezsiniz.

Şunu da sakın ola unutmayın:

   3 özgüveni yüksek insanla takılırsanız 4.sü siz olursunuz.

   3 aptal insanla takılırsanız 4.sü siz olursunuz.

   3 milyonerle takılırsanız 4.sü olursunuz.

Bu başarılı olma konusunda çok basit bir kural ama bir o kadar da etkili ve gerçek.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

2. İçinizdeki tüketim canavarına dur deyin.

Ebeveynlerimiz de bir bakıma tüketim toplumunun içine doğdular ve bunu kabullendiler. Ancak bizim kuşak biraz farklı. Biz tüketim çılgınlığının içine doğduk ve bunla nasıl baş edebileceğimizi öğrenemedik. Son modayı takip etmeyince ayıplanır hale geldik adeta. Zengin insanlar para kazanmak için alışveriş yapar, fakir insanlar ise zenginleri daha da zengin yapmak için. Bu içinizdeki tüketim canavarına dur demek için yeterli olmalı.

Mutlaka okuyun: Tüketici Değil, Üretici Olun!

 

3. Yatırım yapmak için birikim yapın.

İşe girmek genç bir insan için ürkütücü olabilir, ancak evden icra edilebilecek birçok iş var. Bu da daha yolun başındayken hatrı sayılır bir birikim yapma fırsatı sunabilir. Yatırım yapmak için birikim yapmak kadar mantıklı bir şey yoktur. Size daha fazla para kazandırması için biriktirdiğiniz parayı yeni şeylere yatırmalısınız.

Acele etmeyin ve akıllı yatırım yapın. “Hızlı zengin olma” yöntemlerinin genelde bir karşılığı yoktur. Ayrıca bir kişi size bir fikir sunmaya ve satmaya çalışıyorsa bu fikir kişinin kendisinden gelmiyordur muhtemelen. Bu tür bir yaklaşıma sıcak bakmamanız yararınıza olabilir. Yatırım yapmadan önce olası riskleri ve başarı ihtimalini dikkate almalısınız. Muhtemel risklerin olabildiğince ufak olduğundan emin olup öyle işe koyulmalısınız. Ne de olsa her yatırım bir tür kumardır.

Mutlaka okuyun: Yatırım Nasıl Yapılır?

 

4. Kariyer seçimini doğru yapın.

Eğer geleceği olmayan bir işte çalışıyorsanız kendinize yeni bir iş bakmaya başlasanız iyi edersiniz. Çünkü zengin olmanın en önemli noktalarından biri düzenli ve giderek artan bir gelir akışına sahip olmaktır. Böyle bir gelire sahip olabilmek için de iyi bir işe sahip olmanız gerekli. Elbetteki “iyi iş” kavramı kişiden kişiye, kişinin yeteneklerine ve eğitim geçmişine bağlı olarak değişiyor. Fakat ne olursa olsun önemli olan şey yaptığınız işi tutkuyla yapıyor olmanız. Çünkü aksi takdirde hedefinize ulaşmanız pek mümkün olmayabilir.

Söylemesi kolay, kabul edelim. En uygun kariyer seçimi yaparken kendi arzularımızı ve güvendiğimiz kişilerin tavsiyelerini harmanlarız. Bu da işleri bir parça karmaşık hale getirir. Zira zamane gençleri doğru biçimde araştırma yapılırsa hem para kazandıracak hem de tatmin sağlayacak işlerin ve mesleklerin bulunabileceğinin farkında ve söylentilere kulak asmamaktadırlar artık.

Bugün birçok ücretsiz kaynağı kullanarak ekonominin durumunu öğrenebilir ve meslek seçimi konusunda daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ancak iyi bildiğiniz şeylere dayanarak karar verin ve sağlam bir planınız yoksa aşırı duygusal davranmaktan kaçının.

Özellikle, gelişmenize olanak sağlayacak şirketlerde iş arayın. Çünkü kimse çok çalışmasının karşılığını maaşındaki artışla ya da terfi ile ödüllendirmeyen bir yerde çalışmak istemez.

Mutlaka okuyun: Zengin Eden Meslekler ve Kariyer Alanları

 

Geleneksel endüstrileri görmezden gelin

yaratici-reklam

Avukat veya doktor olmak yirmili yaşlarda zengin olmanın yolu değildir. Avukat veya doktor olduğunuz zaman uzun yıllar okumaya devam etmeniz gerekir. Verdiğiniz emeğe göre de kazandığınız ücret çok tatmin edici değildir.

Dijital pazarlama, yapay zeka gibi yeni sektörlere odaklanın. Bugünün sosyal medya merkezli dünyasında dijital pazarlama gibi işler eğitim veya öğretim gerektirmiyor. Eğitim maliyeti ve kazanç potansiyeli arasındaki dengeyi hesaba katın.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Sektörleri Nelerdir?

 

5. Yeteneklerinizi kullanın.

En başarılı insanlara baktığımızda doğuştan gelen yetenekleri ile sonradan edindikleri becerileri birleştirerek bunu avantajlarına kullandıklarını görürüz. Eğer siz de başarılı olmak istiyorsanız yeteneklerinizin sınırlarını zorlayacak ve kendinizi göstermenize fırsat veren işlerde çalışmalısınız. Örneğin, yazı yazma konusunda çok iyiyseniz pazarlama alanındaki işinizden ayrılıp tam zamanlı olarak yazı yazmaya odaklanabilirsiniz.

Genç olmanın en büyük avantajlarından biri gençliğin kendisi. İş hayatında ileri yaştaki insanlar sizi deneyimlerinizin azlığından dolayı sorgulasa da siz deneyimli insanlara göre daha uzun saatler çalışabilir ve dünyanın problemlerine daha farklı bir bakış açısıyla çözümler sunabilirsiniz. Genç bir girişimci olarak günün yeniliklerine ayak uydurup adapte olabilmek sizin en büyük avantajınız.

Eğer sunabileceğiniz yetenekleriniz ve özellikleriniz yoksa edinin. Örneğin günümüzün iş dünyasında en ihtiyaç duyulan şeylerden biri kodlamayı bilmek. Bilgisayar kodlamayı öğrenmek hem herkesin yapabileceği bir şey hem de size getirisi yüksek olacak bir yetenek. Kodlamayı öğrenmek için internetteki ücretsiz kodlama derslerinden faydalanabilir ya da Udemy gibi online eğitim sitelerinde bulunan eğitim programlarından satın alabilirsiniz.

 

6. Girişimci olun.

Girişimcilik hayatı 3-5 yıl hiç kimsenin cesaret edemediği şekilde yaşamaktır. Böylece geri kalan tüm hayatınızı kimsenin yaşayamayacağı şekilde yaşayabilirsiniz.

Milyoner ve milyarder olmayı arzulayan her genç insanın rüyasıdır girişimci olmak. Genç yaşta dikkat çekici bir gelire sahip olmanın en hızlı yolu da şüphesiz girişimciliktir. Dünyadaki en zengin gençler de girişimci oldukları için zengin olmuşlardır. (miras yoluyla zengin olanlar hariç). Fakat bir girişimci olmak aynı zamanda çok çalışma, emek ve ıstırap demektir. Öyle ki bütün çabalara rağmen başarısız olma ihtimaliniz her zaman bulunmaktadır.

  • Genç yaşta girişimci olmanın artılarından biri sınırı olmayan kazanç potansiyelidir. Çünkü kendi işinizin patronusunuzdur ve dünyayı dahi değiştirebilirsiniz. (Tıpkı Mark Zuckerberg Facebook’u kurduğunda dünyayı değiştirdiği gibi). Dahası, genç bir insan olarak düşünme tarzınız ve sonsuz enerjinizle deneyimli profesyonellere karşı avantajlı konumda olursunuz.
  • Diğer yandan girişimci olurken kurulan her 10 işten 9’unun beş yıl içerisinde başarısız olduğunu unutnayın. Bunun için bir işi yürütmek için gerekli bilgi ve deneyime sahip olmanız gerekiyor. Başlangıçta tüm işleri kendiniz yapmak ve uzun geceler boyunca çalışmak zorunda kalabileceğinizi de belirtmekte fayda var.

Mutlaka okuyun: Adım Adım Başarılı Bir Girişimci Olmak

 

7. Tecrübeli kişilerin hayatını araştırın.

Harika şeyler başarmış insanlar yaptıkları işlere karşı büyük tutku duyarlar. Bu insanların hayatlarını incelemek ve mümkünse onlarla tanışmak, ilerlemeye devam etmeniz için size gerekli olan ilhamı sağlar. Onların nasıl başarıya ulaştıklarını ve bu süreçte ne gibi hatalar yaptıklarını dikkatli inceler ve bunlardan kendinize dersler çıkarırırsanız size pahalıya patlayacak ve de oldukça zaman kaybettirecek adımlar atmaktan kaçınabilirsiniz. Mark Zuckerberg, Elon Musk, Hamdi Ulukaya, Jack Ma gibi başarılı girişimcilerin hayat hikayelerini sitemizde okuyabilirsiniz.

Üstte de bahsettiğimiz gibi genç yaşta zengin olan birçok kişi var. Mark Zuckerberg’in hikayesi belki en çok bilinen hikaye. Facebook’un kurucusu Zuckerberg, dünyadaki insanların hayatını derinden etkiledi. Kendisi dünyanın en genç milyarder olan kişisi konumunda. Ayrıca 61 milyar dolarlık servetiyle Zuckerberg’in hayatı, The Social Network adlı filmle ölümsüzleştirildi.

Onun hikayesi de “büyük” oynayan gençlerin yakaladığı başarı hikayelerinden biri. Bu tür kişilerin hayatını araştırın ve nasıl bir düşünce yapısına sahip olduklarını öğrenin. Onlara ilham veren şeyleri, olaylara ve işlere yaklaşımlarını anlamaya çalışın. İş dünyasında ilham ve yaratıcılık en önemli dostunuz olmak durumundadır. Zira bunlar zor zamanlarda bile sizi motive ederek devam etmenizi sağlarlar.

Başarılı insanların hayatlarını okumanın yanı sıra ailenizde veya çevrenizde başarılı olmuş kişilerden tavsiyeler de alabilirsiniz. İşlerinde başarılı olmuş insanlar genellikle nasıl başarılı olduklarını paylaşma konusunda oldukça heveslidirler ve başkaları ile deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşmaktan zevk duyarlar. Bu yüzden bu insanlara çekinmeden sorularınızı sorun ve onların izlemiş olduğu yolları, stratejileri kendi hayatınızda uygulamaya çalışın.

Mutlaka okuyun: İlham Veren Başarı Hikayeleri

 

8. Sizi kışkırtacak hedefler belirleyin.

Bu yol boyunca dikkatinizin dağılması ve amaçlarınızın bulanıklaşması kolaydır. “Keşke zengin olsam.” demek hedefe sahip olmak demek değildir. Olsa olsa “hayal” olur bunun adı. Önce hayatta neye ihtiyacınız olduğuna karar vermeli ve bundan sonra bu hedeflere ulaşmak için plan yapmalısınız. Motive olmak için büyük bir hedefe sahip olmak da yeterli değildir. Kısa vadeli hedeflerden destek almalı ve uzun vadeli hedeflerinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Hedefinizi belirledikten sonra bir şeyin farkında olmanızda fayda var; zengin olmak kolay değil. Çünkü sizi zor zamanlarda ayakta tutacak ve yılmadan çabalamaya devam etmenizi sağlayacak bir motivasyona da ihtiyacınız var. Bu motivasyonu; hedeflerinize ulaştığınızı hayal ederek sağlayabilirsiniz. Bunun için kendinize şu tarz sorular sorun: Bir on yıl sonra ya da 40 yaşıma geldiğimde olmak istediğim yer neresi?

  • Para kazanma ve zengin olma düşüncesi tek başına motive edici bir unsur olsa da başkalarının hayatına katacağınız değeri düşünerek de motive olabilirsiniz. Örneğiniz ailenize nasıl bir gelecek sunacağınızı ve onların yaşam standartlarını nasıl iyileştirebileceğinizi hayal edebilirsiniz.
  • Hayallerinizi ve hedeflerinizi büyük tutmaktan korkmayın. Hedefiniz 1 milyon lira kazanmak mı? O zaman 20 milyon ya da 100 milyon lira kazanmayı hedefleyin.
  • Zenginliğin sizin için ne anlam ifade ettiğini düşünün. Ve hedefinizi net olarak belirtin. 1 milyon lira (ya da daha fazla) yıllık gelir mi, 1 milyon lira değerinde mal mülk mü elde etmek istiyorsunuz? Bunlar birbirinden farklı hedefler olduğu için ulaşılmak için izlenmesi gereken yollar da farklıdır.

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek

 

9. Uzun vadeli hedeflerinizi kısa dönemlik hedeflere ayırın.

Kendinize kısa süreli gerçekleştirilebilir hedefler belirlemek sadece motivasyonunuzu sürekli kılmakla kalmaz aynı zamanda büyük hedefiniz yolunda ilerlemenizi de sağlar. 100 bin lira elde etmeden 1 milyon lira elde edemezsiniz. Daha fazla para kazanmaya başlamadan ve kazandığınız parayı biriktirmeden de 10 milyon lira elde edemezsiniz. Bu yüzden sürekli olarak kendinize kısa dönem içerisinde gerçekleştirebileceğiniz hedefler belirleyin ve bir sonraki adımınızı hayal edin.

Kısa dönem içerisinde gerçekleştirebileceğiniz hedefleri uygulanabilir kılmanın güzel yollarından biri hedeflerinizi sıraya koymaktır. Örneğin kendinizi pazarlama alanında bir işte çalışırken hayal edin. Kendinize “Daha fazla ürün sat” gibi yeterince açık olmayan bir hedef koymayın. Onun yerine “Geçen ayın satış oranlarına göre %20 daha fazla ürün satmayı dene.” gibi daha açık bir hedef koyun. Bu şekilde açık ve uygulanabilir hedefler belirlemek sizin başarıya ulaşma sürecindeki performansınızı takip etmenizi sağlar. Bunun yanı sıra gerçekten birşeyler başardığınızı gördüğünüz için de kendinize olan güveniniz artmış olur.

 

10. İnternet altın kadar değerlidir.

Eminim ki özellikle gençler internetin büyüklüğünün ve daha da büyüyeceğinin farkındalar. Hangi pazara hitap ederseniz edin, iş hedefiniz ne olursa olsun, internet size bir şekilde yardım edebilir. İnternetin kullanışlılığına ve birçok gencin internette aradıklarını bulma yeteneklerine baktığımızda internetin emsalsiz bir mecra olduğu ortadadır.

Çevre edinmek, pazarlama, iş fırsatları, pazar araştırması, rekabet araştırması gibi birçok şeyi internetten, oturduğunuz yerden yapabilirsiniz. Birçok kişi “gerçek dünya” ile bağlantı kurmaya çabasına girmeden internet üzerinden çalışmaktadır. Bu nedenle internetten sakınmayın, her türde ve büyüklükte fırsat birkaç tık ötenizde olabilir.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri

 

11. Çalışmaktan gocunmayın ve akıllıca çalışın!

Gelecek hakkında düşünmek başka bir şey, gelecek hedeflerinize ulaşmak için çaba sarf etmek başka bir şey. Genç milyonerlerin yaşantılarına bakarsanız günde 10-12 saat çalışıp bundan memnun olduklarını görürsünüz. Ayak diremek hedeflerinize ulaşmanıza hizmet etmez. Bu nedenle gereken eforu harcamaya hazır olun. Gençsiniz, gençliğinizi kullanarak kendinizi kanıtlayın ve ilerleme için gereken sonuçları elde edin.

Çok çalıştığınız ve çabaladığınız için zaman içerisinde bunalacaksınız. Unutmayın başarı, yılmadan sürekli olarak hedefleriniz için çalıştığınızda ve zor zamanları atlatabildiğinizde size gelecek. Bu süreçte işe yaramayacak olsa da her imkanı ve fırsatı kollayıp kullanmanız gerekebilir. En önemlisi ise önceliklerinizi belirleyip nelerin üzerine yoğunlaşacağınızı iyi belirlemelisiniz. Aksi takdirde zengin olmak isteyip çok çalışan ancak yorgunluktan başka eline bir şey geçmeyen milyonlarca insandan biri olursunuz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

Mutlaka okuyun: Çok Çalışmak Sizi Başarılı Yapmaz, Ancak Bu Yapabilir!

 

12. Gençliğinizi avantaja çevirin.

Genç insanlar, onlardan daha yaşlı iş adamları ve iş kadınları tarafından reddedilebiliyor ve şüpheyle karşılanabiliyor. Ancak bu sizin cesaretinizi kırmamalı. Onlar sizden daha tecrübeli. Ancak içinde yaşadığımız yeni dünya düzenini onlardan daha iyi anlıyorsunuz ve günde 15 saat çalışabilecek, 5-6 saat uyuyabilecek, uyanıp 15 saat daha çalışabilecek kadar gençsiniz.

Gençlerin, daha yaşlı insanlardan iyi yapabileceği birçok şey var. Bunlardan biri kolay adapte olmak ve yeni şeyleri çabuk öğrenebilmek. Olgun insanların tecrübelerinden istifade ederek yeni iş fikirleri ortaya koyabilirsiniz. Gençliğinizin kıymetini bilin ve sizden daha tecrübeli olduğunu düşündüğünüz kişilerden korkmayın. Onların tecrübelerinden yararlanmayı da ihmal etmeyin.

 

13. Korku sizin düşmanınızdır

Zengin olma ihtimalinizi baltalayabilecek birkaç şeyden biri, denemekten korkmaktır. En sık öne sürülen bahane de “Ben daha çok gencim” şeklindedir ve bu en kötü bahanedir. Genç olmanız şahane bir iş fikrine sahip olmanıza engel değildir. Birçok genç ve milyoner girişimcinin varlığı bunun en büyük kanıtıdır. Eğer kendinizi ciddiye almazsanız kimse almaz. Korkunuzu bir temkin işareti olarak kullanın ve mantıkdışı korkuların motivasyonunuzu köreltmesine izin vermeyin.

Mutlaka okuyun: Başarısızlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Gençlik olmak demek potansiyel, yenilik ve değişim demektir. Genç insanlar devrim niteliğindeki fikirlerin ve değişimlerin kökeninde yer alır. Bu nedenle sakın bir şeyler başarmak için yeterli potansiyelinizin olmadığını ileri sürmeyin ve motivasyonunuzun düşmesine asla izin vermeyin.

 

22 Yaşında Zengin Olmamı Sağlayan 10 Strateji

Bu makaleyi yazdığım an itibariyle 22 yaşındayım. Son 12 ay içerisinde gezegendeki en rekabetçi sektörlerden birinde, rakibimin yaşının benim en az iki katım olduğu ve benden 10 kat daha fazla uzun süredir bu işi yaptığı bir alanda komisyonlarla bir milyon TL’den daha fazla kazandım. Prestijli bir üniversitede çok hızlı bir biçimde okuyarak lisansımı henüz 20 yaşındayken tamamladım. 50’den fazla ülkeyi ziyaret ettim ve son derece mutlu ve keyifli bir hayatım var.

Her şey çok güzel ama gelecek her zaman o kadar da parlak değildi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra ailemin gayrimenkul işinde yeni bir ofis açmak için İstanbul’a taşındım. İlk birkaç ay çok acımasızdı ve elde edebileceğim başarının (eğer varsa) hayal edebileceğimden çok daha zor olacağı kanısına çok kısa bir sürede vardım. Hayatım boyunca benden beklenenden her zaman daha fazlasını vermeme rağmen önemli bir zamanda gerçek dünyada nasıl başarı gösterebileceğim konusunda düşüncelerimle baş başa kaldım.

Tekerleği kendim için yeniden ve yeniden icat ettikten sonra en sonunda iş dünyasının bin yıllık başarı sırrının cesaret ve yaratıcı düşünmenin bir kombinasyonu olduğunu fark ettim. İşte, kendi büyümemi hızlandırmak için kullanmış olduğum yedi zihinsel kayma.

 

1- Yaş sadece bir rakamdır.

Gençliğinizi içtenlikle kucaklayın. Eğer yaşınızı bir varlık olarak görürseniz onu son derece güçlü bir silah olarak kullanabilirsiniz. Başarılı olamamanızın nedeninin yaşınız olduğuna inanırsanız başarısızlığı garantilemiş olursunuz.

Eğer gerçekten başarabileceğinize inanırsanız, o zaman başaracaksınızdır. Ayrıca insanlar başarılı olan çalışkan, akıllı ve kendini adamış genç bir profesyoneli görmeye bayılırlar. İnsanlara, sizin hayatınızın bir parçası olmasını istettirecek ve bir devinim başlatacak olan bir kartopu yapın.

 

2- Kendinize yatırım yapın.

Bugüne kadar yapmış olduğum en güvenli yatırım geleceğimdir. Her gün en az 30 dakika okuyun, araba sürerken ilgili haberleri dinleyin ve hırslı bir biçimde kendinize akıl hocaları arayın. Kendi alanınızda bir usta olmanız gerekmez ancak finansal, politik veya sporla ilgili olsun, herhangi bir konuda konuşabilme, muhabbet edebilme yeteneğine sahip çok yönlü bir dahi olmanız gerekmektedir. Bilgiyi oksijen gibi tüketin ve öğrenme arzunuzu her şeyden daha fazla önemseyin.

Ayrıca çok çalışmanızı ödüllendirmek ve tükenmişlik sendromundan kaçınmak için kendinizi sağlıklı bir biçimde şımartacak alışkanlıkların büyük önem taşıdığına inanıyorum. Paranızı yaşam kalitenizi yükseltebilecek, geliştirebilecek unutulmaz ve lüks deneyimlere harcamayı düşünün. Ben haftanın belirli bir saatinde her zaman masaj yaptırıyorum ve bu işimdeki verimliliği arttıran en büyük hilelerimden biridir.

Mutlaka Okuyun: Kendini Geliştirmenin Yolları

 

3- Karar yorgunluğundan kaçının.

Hiç kimse tüm gün boyunca dikkatini bir işe vererek çalışamaz. Dikkat, günlük sınırlı bir kaynaktır ve verimliliğiniz üzerinde doğrudan etkilidir.

Kolay ve olabildiğince çabuk bir biçimde geri alabileceğiniz kararlar alarak zihinsel gücünüzü ve dikkatinizi tasarruflu kullanın ve sürekli tekrarlanan planlarınız için alışkanlıklar edinin. Bu sayede kendinizi otomatik pilota alarak basit görevleri yerine getirebilecek olacak ve zorlu görevlere daha kolay odaklanabileceksiniz. Örneğin ben, önümüzdeki haftanın her günü için işe giderken ne giyeceğimi ve kahvaltıda ne yiyeceğimi biliyorum. Ya siz?

Mutlaka Okuyun: Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

 

4- Esnek bir zihin oluşturun.

Sıradanlık ve başarı arasındaki en büyük fark tek seferde saatlerce verimli bir biçimde çalışabilmektir. Bu uzun çalışmalar çok önemli bir çalışmanın tamamlanmasında çok büyük öneme sahiptir. Odaklanmak her şeyden önemlidir. Kasıtlı olarak zihinsel bir dayanıklılık geliştirmediğiniz sürece iş dünyasında yıllarca sistematik olarak dayanıklılığını inşa edenlerle etkili bir biçimde rekabet etmeniz mümkün değildir.

Dikkat dağıtıcı etkenlere karşı dikkatli olarak yeteneklerinizi hızla geliştirmeye çalışın ve odağınızın kaydığı zamanlarda bunu çok çabuk bir biçimde fark etmeye çalışın. Her gece günlük eylemlerinizin ayrıntılı bir analizini yapın ve saldırgan bir tavırla kendinizi geliştirmek için yeni fırsatlar arayın.

 

5- Büyük düşünün, büyük olun.

Eğer hala 1, 5 ve 10 yıllık hedefleriniz bir yerde yazılı olarak bulunmuyorsa ve günlük bazda görünür değilseler, bunu hemen şimdi yapın. Ben kendiminkileri her sabah uyandıktan sonra ikinci iş olarak okuyorum. Şimdi kendinize şunu sorun; eğer 10 yıllık hedeflerinizi tek bir yılda tamamlasaydınız neler olurdu?

Tanımlamış olduğunuz hedeflerle tutarlılığın muazzam gücü hem negatif hem de pozitif açıdan sizi etkileyebilir ve başarılarınızın gerçekleşmesi için sizin var olan endişelerinizi giderebilir. Sınırlarınızı zorlamaya yardımcı olacak en iyi rotayı belirlerken dikkatli ve gayretli olun.

Mutlaka okuyun: Büyük Düşünmek ve Hayallerini Gerçekleştirmek İsteyenlere

 

6- Sistemli olun.

İşinizi planlayın ve ardından planınızı devreye sokun. Elbette süreç içinde planınızın dışına bazen çıkmanız muhtemeldir ancak ana hatların dışına çok çıkmamaya çalışın. İşinizi otomatikleştirmeye çalışın ve siz olmasanız dahi işiniz kendi kendine işleyebilsin.

Verimliliğinizi arttırmaya yardımcı olabilecek sistemler geliştirmeye çalışın. Şunu unutmayın ki: Sistemli çalıştıkça kendinize ve en önemli işlere daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

Mutlaka okuyun: Sürekli hedefler koymayı bırakın sistemlere odaklanın!

 

7- Kendinize inanın.

Hiçbir şey kendi çılgın rüyalarınızı başaran kişi olmaktan sizi alıkoyamaz. Neredeyse başarısız olan her kişinin bir bahanesi vardır. Başarılı insanların ise yaratıcı çözümlerle üstesinden geldikleri başarı hikayeleri vardır. Karmaşık problemleri çözmek için her türlü şeyi öğrenebileceğinizi ve kendinizi geliştirebileceğinizi farkettiğiniz an kendinize tam anlamıyla inandığınız andır.

Mutlaka Okuyun: Kendine İnanmak ve Güvenmek İsteyenlere

Eğer hala nereden başlayacağınız konusunda emin değilseniz gününüzün her dakikasında mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaya söz vererek başlayabilirsiniz. Bu, kendi kariyerimi inşa etmemdeki en temel yapı taşı ve zihniyettir.

Eğer gerçekten başarmak istiyorsanız sahneye çıkıp bunu hayatınızın her gününde kazanmak zorundasınız. 

 

8- Zengin olmaya odaklanmayın

fare-kapani-para

Biz para kazanmak için video yapmıyoruz, daha çok video yapabilmek için para kazanıyoruz. – Walt Disney

Odağınız milyonlar kazanmak olursa veya bir girişimden ne kadar para kazanabileceğiniz olursa istediğiniz başarıyı asla yakalayamazsınız. Halka kaliteli bir ürün veya hizmet sunarsanız eninde sonunda milyonlar kazanırsınız, sunduğunuz üründen ve yaptığınız işten gurur duyarsınız. Bu nedenle en iyi ürünü ve hizmeti sunmaya odaklanın.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Düşünürler?

 

9 – Fedakarlıklar yapın

başarılı olmak

Gençlikte bu kadar çok para kazanabilmek için fedakarlıklar yapmanız gerekiyor. Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha az zaman geçirmeli, birçok şeyi ikinci plana atmalı ve kariyerinize öncelik vermelisiniz.

Günümüzün talepkar ekonomisinde, size milyonlar kazandıracak ürünler ve hizmetler yaratarak başarılı olmak istiyorsanız işinizin birinci önceliğiniz olması gerekiyor.

Herkes harika bir iş/yaşam dengesi ister ancak yılsonunda vergi listelerinin en üst sıralarından yer almak istiyorsanız bu harika dengeyi unutmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: “Her Şey Önemli” Gözüktüğünde Önceliklendirme Nasıl Yapılır?

 

10 – Sevdiğiniz şeye odaklanın ve bir problem çözün

sirket-ismi-secmek

İşiniz, hayatınızın büyük bir bölümünü kaplayacak. Hayatınızda tatmin olmanın yegane yolu harika olduğuna inandığınız işi yapmaktan ve harika bir iş yapmanın tek yolu da yaptığınız işi sevmekten geçer. – Steve Jobs

Genç yaşta zengin olmak istiyorsanız doğru sektöre ve sevdiğiniz işe odaklanmanız gerekiyor. Bunu yaparsanız yaptığınız şey iş gibi görünmez ve fedakarlıklar yapmaktan çekinmezsiniz. Ancak sadece doğru sektöre değil, aynı zamanda ilgili sektörün problemini de çözmeye odaklanın.

Teknik becerilerin sizi durdurmasına izin vermeyin. Teknik beceriyi her zaman bulabilirsiniz. Bulamayacağınız şey ise gerçek tutku veya yürektir. Seçtiğiniz niş her ne olursa olsun, ilk görüşte aşık olduğunuzdan emin olun. Gerçek tutkunun sizi ne kadar uzaklara götüreceğini tahmin bile edemezsiniz.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

Bol şans!

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir