Başarılı İnsanların Diğerlerinden Farklı Olarak Yaptığı 8 şey

başarılı olmak

Başarı, sonucunda alışkanlıkların kazandığı bir oyundur. ”Başarı” , kendi içinde göreceli olan bir terimdir ve bu yüzden ”başarmak” tamamen alışkanlıklarınızı nasıl düzenlediğinize bağlıdır. Yani kendiniz için belirliğiniz son her neyse, sizi ona adım adım yaklaştıracak ya da ondan uzaklaştıracak olan şey alışkanlıklarınızdır.

”Başarılı olmak için” günlük rutininizi bu doğrultuda olacak şekilde belirlemelisiniz.

Sözgelimi, kendine olumlu gündelik alışkanlıklar yaratan bir kişi ile programına gündelik hayatın iniş çıkışlarının yön vermesine izin veren bir kişi arasındaki fark oldukça nettir.

Unutmayın: Siz bir sörfçüsünüz. Sizi gitmek istediğiniz yöne doğru taşıyan dalgaları kullanmak da sizin elinizde, dalgaların sizi götürdüğü yöne doğru akıntıya kapılmak da…

 

1.Başarılı insanlar ileriye dönük planlamalar yaparlar.

hayatinizi-planlayin

Plan yapmayı başaramıyorsanız kendinizi başarısız olmaya hazırlayın.

Yaptığı işte başarılı olan kişiler vaktinin yeterli bir bölümünü plan yapmaya, düşünüp tartmaya, strateji kurmaya ve belirli şeyler için önceden hazırlıklık yapmaya ayırır. Yumurta kapıya dayandığında ne yapmak gerektiğine karar vermekle uğraşmazlar. Aksine, yapılması gereken ön hazırlığı gerektiği zaman yaparlar ve tamamen hazır olurlar ki, son dakika çıkabilecek aksilikler ile başa çıkmak daha kolay olsun.

Her haftanın son gecesi, tamamladıkları görevler ve gelecek hafta yapılması gerekenler üzerine kafa yormak için biraz vakit harcarlar.

Kendinize yapılacaklar listesi hazırlayın, aksiyon planı yapın, sonra uykuya dalın ve bırakın gerisini bilinçaltınız yapsın. Ertesi gün uyandığınızda herkesten bir adım önde olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Başarılı bir gelecek planı nasıl yapılır?

 

2.Başarılı insanlar ilk önce zor işleri hallederder.

basarili-olmaktan-korkmak

Tembeller, önceliği olmayan bütün işleri ilk önce yapıp bitirmekte oldukça beceriklidir. Fakat sıra zor olanları yapmaya gelince bin türlü bahane yaratarak o işten kaytarmakta üstlerine yoktur.

Çünkü zor işleri ilk önce yapmak ”sıkıntılıdır”. Eğer bir işin önceliği varsa elbette bunun bir sebebi vardır. Bu sebeple öncelikli olarak tamamlanması gerekiyordur ve zaten onsan sonrası çorap söküğü gibi gelir. Fakat bazen bu görevler riskli olabilir ya da bir şekilde gözünü karartmak gerekebilir. Yaptığı işte başarılı olanlar bunu bilir. Fakat zorluktan kaçanlar, ilk başta kolay görevleri tamamlayarak rehavete kapılır ve zor görevleri hep erteler.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

3.Başarılı insanlar hayır demeyi bilirler.

Hayır Deyin

Eğer kendi yolunuzda gitmek istiyorsanız birçok insanı kızdırmaya hazırlıklı olun.

Hiç kimse ”hayır” lafını duymaktan hoşlanmaz. İşte bu yüzden pek çok kişi gönülsüz de olsa karşısındaki kırmamak adına bir sürü şeyi kabul ediyor. Genel olarak insanlar; başkalarının kötü hissetmesini istemedikleri için, potansiyel arkadaşlık ilişkilerini sekteye uğratmamak veya hor görülmemek için hayır diyemiyorlar.

Fakat gerçek şu ki, eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız evet demekten çok daha fazla kez hayır demek zorundasınız. Arkadaşlarla gece dışarı çıkmak mı istiyorsunuz? Birlikte futbol maçı mı izlemek istiyorsunuz? Tatilinizi uzatmak mı istiyorsunuz? Elbette bunların hiçbiri kendi içinde kötü davranışlar değil. Ancak hayallerinizi henüz gerçekleştiremediyseniz normalde yapmak istediğiniz şey yerine başkasının sizden istediği şeye her evet dediğinizde, hayallerinizi biraz daha erteliyorsunuz.

Bu bir karar, ve kelimenin tam anlamıyla bir sürü insan bununla mücadele ediyor. Başarılı insanlar ise, harcadıkları zamanı bilinçli olarak planladıkları için sık sık diyebiliyorlar.

 

4.Başarılı insanlar kendilerine yatırım yaparlar.

kendinizi-gelistirmenin-pratik-yollari

Başarılı insanlar hem vakit hem de para bakımından, hayata bir yatırım gözüyle bakarlar.

İnsanların büyük bir bölümü yatırım yapmaz; kazandığı tüm parayı harcar. Sahip oldukları vakti pek de fazla hoşlanmadıkları insanlarla beraber çok fazla zevk almadıkları şeyler yaparak harcarlar. Durmadan tüketir, çarçur eder ve sonra bir sabah uyandıklarında aniden sahip oldukları hayatın tatsızlığına dair hayıflanırlar.

Öte yandan, başarılı insanlar kazandığı her kuruşun anlamını bildikleri için kendilerine sürekli olarak yatırım yaparlar. Sahip oldukları zamanı bilinçli ve verimli harcayarak gelecekteki amaçlarını gerçekleştirmeye yarayan yatırımlara odaklanırlar. Parayı daha çok kendilerini geliştirmek ve ek gelir yaratmak için kullanırlar. Yatırım yapmak size zamanla, hem maddi olarak rahatlık hem de bilgi anlamında donanım sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Paranızı maddi şeyler için değil, deneyimler için harcayın!

 

5.Başarılı insanlar çevrelerinde başarılı kişiler bulundururlar.

ag-veya-cok-katli-pazarlamadan-para-kazanmak

Çevreniz, özsermayenizi yansıtır.

İyi bir çevreye sahip olmanın esas değeri bazı ”şeylere” erişim olanağı sunması değildir. Kendi başınıza oluşturmak için mücadele vereceğiniz alışkanlıklar, düşünce tarzı ve prensiplerine doğrudan erişim sağlamasıdır.

Eğer bir gün elde etmek istediğiniz özellikleri kendinde barındıran insanlarla bir arada bulunursanız öğrenme süreciniz hızlanır. Doğal olarak onların standardına yükselmek için onlara benzemeye çalışarak (ki bu aslında gayet iyi bir şey) niteliklerinizi geliştirirsiniz. Bunun tersi durumda ise, eğer etrafınız tembel, olumsuz, karamsar, sinirli insanlarla doluysa bu özelliklerin tümü sizin üstünüze de sinecektir.

Bu yüzden çevrenizi onlar gibi olmaktan gurur duyacağınız insanlarla donatın.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

6.Başarılı insanlar mesleği ile iç içe yaşarlar.

girisimci-olmak-icin-8-neden

Doğrusu ben bunun için okulu suçluyorum.

Aldığı resmi eğitim ile hayatın aynı doğrultuda ilerleyeceğini zanneden bir sürü insan var dünyada. Bir üniversiteye giderler, mezun olurlar, sonra büyük bir şirkette çalışmaya başlarlar ve orada harcadığı uzun yıllara karşılık terfi alarak şık ve rahat bir pozisyona erişeceklerini varsayararlar.

Ne yazık ki, sadece kendisine dayatılan yolda ilerlemeye devam ederek başarıya giden merdivenleri tırmanmaya çalışan çok insan var. Fakat gerçek şu ki; bu tür insanlar asla birer kanaat lideri, sektör uzmanı, yenilikçi ve hatta başarılı bir kurucu olamaz. Çünkü bunu başarabilmek için sürekli ve etkin olarak kendi mesleğini icra etmek gerekir. Öyle sabah 9 akşam 5 arası mesai bitimini kovalamakla olmaz.

Başarılı insanlar iş ve ”özel yaşamı” birbirinden ayırmaz. Yaptıkları iş onlar için hem bir tutkuya hem de mesleğe dönüşür. Bıkmadan usanmadan mesleğini icra ederler çünkü artık onunla bir bütün haline gelmişlerdir. Zamana bağlı bir iş değildir bu. Adeta kendi merak ve ilgilerinin bir yansımasıdır.

Mutlaka okuyun: 30 Yaşına Gelmeden Önce Milyoner Olmanın Yolları

 

7.Başarılı insanlar davranışlarının sorumluluğunu alırlar.

Sizi Her Şey için Motive Edebilecek 50 Düşünce

Tembeller, suçu hep başkasında arar ve hayatlarında gerçekleştiremedikleri her şey için bir bahane üretirler. Başarılı kişiler ise kendi davranışlarının sorumluluğunu üstlenir ve eksik yönlerini kabul ederler.

Bu hem bir alışkanlık hem de düşünce yapısıdır ve bunu oturtmak yıllar sürer. Gerçekten başarılı olmak için farkındalığınız aşırı derecede yüksek olmalı ve içinde yaşadığınız hakikati sorgulamaya gönüllü olmalısınız. Sözgelimi, eğer işler yolunda gitmiyorsa veya bazı aksiliklerle karşılaşıyorsanız bundan kaynaklanan mutsuzluğunuz ve tatminsizliğiniz için başkasını sorumlu tutamazsınız. Kendi yolunuzu kendiniz çizersiniz, bir başkası değil. İşte bunu kabul etmeli ve sorumluluk almalısınız.

 

8.Başarılı insanlar kendilerine inanırlar.

inanclarin-gucu

Tembeller ilk önce başkalarının kendilerine inanmasını beklerler.

Başarılı insanların ise tüm zorluklara rağmen kendilerine olan inancı tamdır, başlangıçta hiç kimse onlara inanmamış olsa bile pes etmezler. Başarılı olmanın şartı budur. Henüz siz bile kendinize inanmıyorken başkalarının size inanmasını beklemeyin.

İlk önce kendinize güvenin ki başkaları da size inanacak bir sebep görsünler. Bunu da gerçekleştirebilmek için kendinizi anlamak ve geliştirmeye yönelik kayda değer bir zaman harcamak gerekir. Bu zor iştir fakat çok yapıcı niteliktedir. Kısa vadede onaylanmayı ummak ile uzun ömürlü bir yapı kurmak arasındaki fark budur.

Mutlaka okuyun: Kendinize İnanmanın Muhteşem Gücü

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir