Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Hisse senedi piyasasında nasıl para kazanılacağına dair en iyi yolları bu makale ile açıklamaya çalışacağım.Bazı okuyucularımız muhtemelen uzman yatırımcılardır ve bu birkaç kişi zaten tüm bu bilgilere sahiptir ve yazımız ‘tereciye tere satmak’ gibi olabilir.

Ancak bunu yazmamdaki asıl sebep, günlük yaşamda karşılaştığım hemen hemen hiç kimsenin yatırım, borsa ya da genel olarak borsada işlem gören firmalar hakkında hiçbir fikri olmaması. Onların fikirleri bıkkınlık, güvensizlik ve eğer şanslıysalar merakla sınırlıdır. Ya da şanssızdırlar özgüvenlidirler ve sezgilerinin yoluyla piyasada keskin hamleler yaparlar. İşte size, arkadaşlarım hisse senedi piyasası hakkında tartışırlarken duyduğum üç adet gerçek alıntı.

‘Borsa yalnızca bir rulet tekerleği.. Borsa denizindeki köpekbalıklarıyla birlikte yüzemezsiniz. Sizi hemen yerler”.

“Emeklilik ikramiyemi neye yatıracağımı bilemiyorum”

“Yatırım fonlarına inanmıyorum, araştırmam için kendimi yeterince adadım ve münferit hisse senetleri ile kazanabilirim. Birkaç lot Garanti, biraz Thyao, biraz altın,…her neyse aldım”..

Bu yaklaşımlar anlaşılabilir ancak yanlıştır. Bunların her biri, tüm sistemin işlemesini sağlayan istatistiklere dair bilgi eksikliğini temsil ediyor. Piyasanın doğasını bilmek, büyük miktarlarda yatırım yapma kabiliyetine sahip olmanın anahtarı ki, zamanla aptalca bir şey yapmadığınız takdirde güvenle çok daha iyi işlem yapacaksınız.

Borsadaki yatırım bilgisine sahip olmak her zaman paranızla yapacağınız en iyi şey olabilir, hiç emek harcamadan hayat boyu yetecek para kazanmaktan bahsediyorsak eğer.

 

Temelden başlarsak – Hisse senedi nedir?

Bir firmayı bir pasta olarak düşünecek olursak bu pastanın küçük dilimlerine hisse senedi diyebiliriz. Bir hisse sahibi olduğunuz zaman, hissedarların katıldıkları toplantılara katılma hakkınız (ama sorumluluğunuz değil) , önemli firma kararları alındığında oy verme ve firmanın kazandığından pay alma hakkınız vardır. Kazanca dair bu paya, kar payı ya da temettü denir. Bazı firmalarda, özellikle de daha küçük ve yeni kurulmuş firmalar (hissedarların izni ile) kar paylarını, firmanın büyümesi adına yatırım yapmakta kullanmak için oylama yaparlar. Teoride bu, siz gelecekte daha fazla kar payı alacaksınız demektir. Böylece bir firmaya ait her hissenin arkasındaki gerçek değer, ondan her daim kar payı almak olarak tanımlanabilir. Ancak reelde elinize geçen meblağ da önemlidir. Örneğin, devamlı surette kar elde eden bir firma düşünelim. Bu X firması, yavaş yavaş büyürken, halihazırda yıllık bazda yüzde 3.8 kar payı ödüyor. Diğer yandan Apple, yüksek büyüme hızına sahip bir firma olarak lanse ediliyor ancak kar payı ödemiyor ve tüm karı, daha hızlı büyümek için yeni yatırımlarda kullanıyor.

 

Hisse senetleri neden bu kadar çok aşağı – yukarı hareket ediyor??

Bir hisse senedinin gerçek değeri, bir hissedar olarak bu hisse için nihayetinde size yapılan ödemenin yani kar payının miktarıdır. Bu kar payı, tamamıyla firmanın ne kadar para kazanacağına bağlıdır. Ancak hiç kimse hiçbir firmanın ne kadar kazanabileceğini peşinen bilemez, sadece bu konuda bir sürü fikir ve beklentileri vardır. Her gün, milyonlarca yatırımcı ve analist, her bir firmanın gelecekte ne kadar kazanacağına dair meraklanarak, türlü türlü kaynaklardan bilgi edinmeye çalışıyor.

“Örneğin Libya halkı isyan ediyor!! Bu durum dünyadaki ham petrolde kıtlık yaratıyor ve böylece fiyatlar yukarı gidiyor. Ham petrol firmaları şimdi eskisinden daha fazla değerli. Al, al, …”

“ABD ekonomisi yavaşlıyor, Bu demektir ki, insanlar daha az AVM’lere hücum edecekler ve daha az benzin kullanacaklar. Ham petrol talebi düşecek ve ham petrol firmaları daha az satış yapacaklar. Sat, sat,!!!”

Bu bir kısır döngü, dünyada her bir hisse senedi için ve her türlü borsada geçerli olan sistem budur.

Mutlaka okuyun: Hisse Senetleri Neden Düşer ve Yükselir?

Mutlaka okuyun: Temel Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Eğer borsalar bu kadar çılgınsa, nasıl para kazanabilirim?

Uzun vaadede, tüm bu spekülasyon ve oynaklık her zaman kesinlikle bir dengeye gelir. Hisse senetlerinin değeri, öne çıkan firmaların gelirlerindeki kayda değer artışlarla değer kazanır. Gelirlerdeki devam eden artışın bir kısmı, hissedarların hanesine artı olarak yazılır. Elbette, durgunluk yaşayacağımız ve ilerleme kaydedemeyeceğimiz zamanlar da olacaktır.

Hisse senedi piyasasında da yükseliş kaydedilince herkes payına düşeni alır ve bu modern ticaretin başlangıcından beri de böyledir. Türkiye borsasında ortalama bir yatırımın yıllık kazancı %15 civarında olmaktadır.

Mutlaka okuyun: Acemiler İçin Borsada Para Kazanma Rehberi

Mutlaka okuyun: Yatırımcı Psikolojisi ile İlgili Kaçınmanız Gereken 8 Tuzak

 

Hangi hisse senedinden almalıyım?

İşte bu işin en kolay yanı. Hepsinden alın! Dünyanın en zeki insanları bu konu üzerinde 40 yılı aşan periyotta çalışmalarda bulundular. Ulaştıkları sonuç, borsada para kazanabilmenin en iyi yolu ‘indeksli yatırım fonu’ almak. Bu, her önemli hisseden uygun oranlarda otomatik olarak alım yapan bir ortak yatırım fonudur. Herhangi bir sihir ya da hangi hisse diğerlerinden daha iyi diye bir tahmin yürütmeye gerek kalmaz.

İndeks fonun istatistiksel olarak kazanmasının sebebi, otomatik hale getirilmiş kurallar bütünüyle hareket edilmesi. Bu işlemler için çok yetenekli olduğunu iddia eden ‘trader’lara 300-500 dolar maaş ödemeye gerek yok. Çünkü akıllı ve aptal milyonlarca insan, her hisse senedi hakkında tartışmaya girer. İndeks Fon ise her bir hissenin performansından faydalanır. İndeksler en düşük ücretle en iyi performans gösteren hisselerden optimum oranda alır ve otomatik olarak kazanırsınız. Sonsuz istatistiksel analiz bunu tekrar tekrar kanıtlar. Şöyle de diyebilirsiniz. Amcam birkaç hisse senedi aldı ve yüksek karla sattı. Eğer İndeks Fonları gerçekten istatistiksel olarak en iyisi ise, neden hala dışarda binlerce farklı markalar altında ortak yatırım fonları var?
Bu soruların cevabı çok basit. İnsanlar aslında mantıksız yaratıklar ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki, kendi yatırımlarımıza (kumar da dahil), yeteneklerimize gereğinden fazla kıymet veririz ve hiçbir bilgi de bu durumu tamamıyla ortadan kaldırmaz. Çok zeki birkaç arkadaşım var ve hala, şans oyunlarındaki ‘talih’ faktörüne inanıyorlar ki, herhangi bir bilim adamı su götürmez bir şekilde herhangi bir ‘şans’ faktörünün olmadığını ispat etse bile durum değişmez.(:

Gerçekten kullanabileceğiniz tek araç istatistiksel olasılık ve indeks fonlardan satın alıp yatırım maliyetlerini düşürerek kar etme şansınızı artırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Peki ya Uluslararası piyasalar?

Bazı insanlar farklı tecrübeler denemekten hoşlanırlar ve uluslararası indeks fonlarından satın alırlar ki, yurtiçi piyasalar sıkıntılı olduğunda siz oradan uzaklaşıp yükselmekte olan piyasalara yönelebilirsiniz. Bu iyi bir şey ki, aslında ne yaptığınızı bilerek işlem yapıyorsanız sorun yok demektir. Eğer böyle bir hamle yapıyorsanız, diğer ülke piyasalarının gelecek büyüme beklentilerine göre halihazırda yeterince değerlenmemiş olduğunu düşünüyorsunuz demektir. Yani söylemek istediğimiz kararlarınızı kısa dönemsel sıcak haberlere göre vermeyin. Örneğin, Çin’de sıcak gelişmeler oluyor, dünyayı yönetiyor adamlar, gibi basit temelsiz yorumların güdümünde vermeyin yatırım kararlarınızı.Uluslararası yatırımın mantık çerçevesinde hakkını vermek için oldukça tecrübeli bir yatırımcı olmanız ve gerçekten NEDEN böyle bir işe kalkıştığınızı anlamanız gerekiyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.