+40 Adet Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Ünlü Girişimcileri

İşte, geçmişten günümüze tarihin en ünlü girişimcileri. Nasıl zirveye ulaştıklarına gelin, hep beraber bakalım. Aralarında çok bilinmeyen girişimciler de bulunsa her biri dünyaya büyük bir iz bırakmıştır:


Dünyanın En Ünlü 40 Girişimcisi:

1- Jeff Bezos

Jeff Bezos dünyanın en zengin 3 insanından biri…

Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos, 5 Temmuz 1994 günü Amazon.com’u kurdu. Başlangıçta sadece kitap satışı olan Amazon daha sonra aklınıza gelebilecek her türlü şeyin satıldığı dünyanın en büyük e-ticaret sitesi oldu.

Jeff Bezos’un başarısından öğrenebileceğimiz bir şey varsa o da şu felsefedir: Küçük başla, sağlam büyü!

Sadece ABD genelinde kitap satışıyla işe koyulan Amazon, kurulduğu ilk hafta 20.000 dolarlık satış yaptı. Daha sonra işin içine oyuncak, CD, kıyafet gibi şeyler girdi.

Bir anda kitapçıdan dünyanın en büyük mağazasına dönüştü Amazon.

Siz de bir iş kurmak istiyorsanız öncelikle tek bir alana odaklanın. Bu alanda ufak hareket edin ve istikrarlı olun. Bir anda her şeyi yapmaya çalışmayın. Ancak denemekten de asla vazgeçmeyin.

Sadece bildiğiniz şeyleri yapmaya çalışırsanız pek çok fırsattan istifade edemezsiniz.

Mutlaka okuyun: Jeff Bezos Kimdir?


2- Walt Disney

2-walt-disney

Walt Disney, komşusunun atlarını eğlence olsun diye karikatür biçiminde çizen bir çiftçi çocuğuydu. Büyüdüğünde Walt, gazetede karikatür çizmek istedi ancak iş bulamadı ve sonunda gazete ve dergiler için reklam üreten bir firmada çalışmaya başladı. Ardından televizyon reklamları için çalışmaya başladı ve animasyon ile ilgilendi ve sonunda kendi animasyon şirketini kurdu.

Disney’in ilk orijinal karakteri Şanslı Tavşan Oswald’dı ancak o dönemlerde sözleşmeli olarak çalıştığından yarattığı karakter aslında Universal Pictures firmasına aitti. Walt, Universal Pictures firmasından kovulduktan sonra bu karakter yerine bir başkasını yaratmak zorunda kaldı ki, yarattığı Mickey Mouse kendisini unutulmaz girişimciler arasına sokmaya yardımcı oldu.

Walt, animasyon şirketi ile oldukça başarılı oldu fakat bununla da tatmin olmadı. Dünyanın görüp görebileceği en büyük tema parkını yaratmakta kararlıydı. Bir iş arkadaşına da şunları söylemişti:

Bu parkın dünyada bir eşi benzerinin olmamasını istiyorum.

Pes etmeyen bir yapı ve öngörüsü ile dünyanın en büyük eğlence patronlarından biri olan Walt Disney kuşkusuz bu ünvanı fazlasıyla hak etmektedir.

Mutlaka okuyun: Walt Disney Kimdir?


3- Elon Musk

Space X, Tesla, PayPal gibi devasa markaların kurucusu olan Elon Musk’ı bilmeyen yoktur.

Elon Musk risk almakla eş değer bir konuma sahip diyebiliriz.

Bir şirket kurdunuz ve 200 milyon dolara bu şirketi sattınız. Banka hesabınızda 200 milyon dolar var. Pek çoğumuz böyle bir paranın keyfini sürer, işten elimizi eteğimizi çekerdik.

Ancak Elon Musk öyle yapmadı. Paypal’dan kazandığı parayı yeni işlere yatırdı. 100 milyon doları Spaxe X’e yatırdı, 70 milyon doları Tesla’ya, 10 milyon doları ise Solar City’e yatırdı.

Eğer Elon Musk’tan bir şey öğrenecekseniz o da önemli bulduğunuz bir şeye tüm ihtimaller aleyhinize dahi olsa girebilmek olmalıdır.

Mutlaka okuyun: Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler


4- Steve Jobs

6-steve-jobs

Onu tarif etmeye gerek yok. O girişimcilerin en büyüğü! Steve Jobs olmadan “ünlü girişimciler” listesi yapmak pek akıl karı olmazdı sanırım.

Jobs, 1955 yılında gözlerini hayata açtı. Babası Abdulfattah, Suriye asıllı bir profesör ve annesi Joanne Carole Schieblede ise ABD’li bir üniversite öğrencisiydi. Evlilik dışı bir ilişki sonrası dünyaya gelen Jobs biyolojik ailesi tarafından evlatlık verildi ve 27 yaşına kadar gerçek anne babasının kim olduğunu bilmeden evlatlık olarak büyüdü.

Jobs gençlik yıllarında, mahallesindeki Hare Krishna tapınağındaki ücretsiz yemeklerle besleniyordu ve biraz para kazanmak için boş kola şişeleri toplayıp satıyordu.

Üniversiteye başladığında, üniversitenin kendisine bir şey katmadığını iddia ederek henüz daha ilk senesinde üniversiteden ayrıldı. Üniversiteden ayrıldıktan sonra resmi olmayan bir şekilde ilgisini çeken bazı derslere devam etti. Jobs’un kendi isteğiyle katılmış olduğu derslerden biri de kaligrafi dersiydi. Bu ders daha sonra ona, Mac bilgisayarlar için devrim niteliğinde yazı tipleri geliştirmesini sağlayacaktı.

Jobs üniversiteyi bıraktıktan birkaç yıl sonra çocukluk arkadaşı ve elektronik uzmanı Steve Wozniak ile Apple Bilgisayar şirketini kurdu. “Dijital Devrimin Büyük Babası” olarak adlandırılan Jobs, elektronik sektörünü sonsuza dek değiştirdi.

Apple’ın kurucusu ve CEO’su Steve Jobs, 2007 yılında vefat ettikten sonra 2 trilyon dolar değerinde bir şirket bıraktı arkasında.

Bugün dünyanın en meşhur animasyon filmlerini çeken Pixar’ı da kuran Steve Jobs, girişimcilerin mutlaka yakından tanıması gereken bir isim.

Zamanınız kısıtlı. Bu zamanı başka birinin hayatına adamayın. Hurafelerle hayatınızı kısıtlamayın. Başka insanların söylediklerinin iç sesinizi kirletmesine izin vermeyin. Kalbinizi ve sezginizi takip etme cesareti gösterin.

Steve Jobs, Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde bu sözleri gençlere söylüyor. Jobs,

dünyaya iz bırakmanın önemini her fırsatta vurgulayan bir insandı.

Yine yaratıcılığa, inovasyona, tasarıma da son derece ilgili ve meraklı olan Jobs, bugün bildiğimiz akıllı telefon konseptini geliştiren ilk insan oldu. Bu konsepti o kadar başarılı bir şekilde hayata geçirdi ki artık sorgulamaz olduk, hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu mobil teknoloji.

Öldüğünde 8.3 milyar dolarlık bir servete sahip olan Jobs, gelecekteki birçok teknoloji için ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın Hayatı Bilinmeyenler


5- Bill Gates( 1955 – … )

11-bill-gates

Fakir doğmanız sizin suçunuz değildir ancak fakir olarak ölmeniz sizin suçunuzdur.

William Henry Gates veya daha meşhur adıyla Bill Gates, çağımızın en ünlü girişimcilerinden biridir. Dünyanın en büyük bilgisayar yazılımı şirketi olan Microsoft’un kurucu ortağı olan Gates, kişisel bilgisayar devriminin en bilindik öncüsüdür. Microsoft’u 1975 yılında Paul Allen ile beraber kuran Bill Gates uzun yıllar boyunca dünyanın en zengin insanı olarak bilindi.

Bugün listede tepede yer almasa bile yine de ilk 5 içinde yer alıyor. Son 21 yıl içerisinde 16 kez dünyanın en zengin insanı ünvanına sahip olmuştur.

Bill Gates’in başarısının temel unsurlarından biri, işe erken başlamasında saklıdır. 13 yaşında bilgisayarlarla haşır neşir olan bir insan o. Çocuk yaşta bilgisayar ve yazılıma büyük ilgi duyan Gates, ne istediğini erken yaşta keşfeden ve gereksiz pek çok şey zaman kaybetmeyen, hedefine odaklanmış bir isim.

Gates bilgisayar çok küçük yaşlarda tüm boş zamanını okula bağışlanan teletip terminal bilgisayarında program yazmak için harcadı. Gates daha sonra Microsoft’u yarattı ve muazzam derecede popüler olmaya devam eden Windows yazılım sistemini geliştirdi.

Diğer ünlü girişimciler gibi Bill Gates’de hayırsever bir biçimde derneklere ve bilimsel araştırmalara büyük miktarlarda para bağışlaması ile bilinmektedir. Gates, 2000 yılında özel bir hayırsever vakfı olan Bill and Melinda Gates Vakfını kurdu. Vakıf yoksulluğun azaltılması, sağlık hizmetlerinin, eğitim olanaklarının geliştirilmesi ve dünya çağında teknolojiye erişim sağlanması için faaliyetlerine devam etmektedir. Kendisi vakıfa 28 milyar dolar aktarmıştır ve hala da bağış yapmaya devam etmektedir.

Mutlaka okuyun: Bill Gates Nasıl Başarılı Oldu?


6- Jack Ma ( 1964 – … )

jackma-hayati

Çin’in en zengin adamı ünvanına sahip olan Jack Ma, gerek hikayesi gerek renkli kişiliğiyle dünyanın en ünlü girişimcileri arasına girmeyi sonuna kadar hakediyor. Alibaba ve Aliexpress’in kurucusu olan girişimcinin, sıfırdan başlamış olduğu girişimcilik serüveninde bugün 62 milyar dolarlık bir servete ulaşması bu durumu kanıtlar nitelikte.

Aslen İngilizce öğretmeni olan Jack Ma, zamanında bildiğimiz fast food markası KFC tarafından 24 kez reddedilmiş biri. Üniversiteyi bitirdiğinde başvurduğu 30 küsür işten olumsuz yanıt almış biri. Defalarca ABD vizesi reddedilmiş bir kişi.

Ancak o başarısızlıktan yılmamış, başarısızlığa alışmış ancak azmini yitirmemiş büyük bir girişimci. Bu nedenle eğer fikrinize ve kendinize güveniyorsanız uzun vadeli hareket etmekten korkmayın.

Teknoloji hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Pazarlama hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Hukuki süreçler hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bildiğim tek şey insanlardı.

Mutlaka okuyun: Jack Ma’nın ilham verici yaşam öyküsü


7- Mark Zuckerberg ( 1984 – … )

1-mark-zuckerberg

21. yüzyılın şüphesiz adından en çok söz ettiren en genç girişimcisidir Mark Zuckerberg. 14 Mayıs 1984 tarihinde Newyork’un küçük bir bölgesinde dünyaya gözlerini açan girişimci henüz daha ilkokuldayken bilgisayara ve programlamacılığa büyük ilgi duymaya başlamıştır. 12 yaşına geldiğinde ise diş hekimi olan babasından öğrendiği bir programlama dili sayesinde ilk uygulamasını yaratmıştır. Üniversitenin ilk yıllarında kurmuş olduğu Facebook’a kadar birçok başarılı proje geliştirmiş ve birçoğunu bilişim devlerine çok iyi rakamlara satmıştır. Öğrencisi olduğu Harvard Üniversite’sini yarım bırakıp Facebook’u kuran Mark Zuckerberg, bugün 100 milyar doları aşkın servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biri.

Aynı zamanda Instagram ve Whatsapp’ın sahibi olması genç girişimciyi dünyanın en önemli insanlarından biri yapmaktadır.

En büyük risk, risk almamaktır. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada, hiçbir strateji başarıyı garanti etmiyorken risk almamak büyük bir tehlikedir.

Benim esas amacım şirket sahibi olmak değildi. Pek çok insan kazancı ve parayı önemsemediğimi düşünür. Ancak öyle değil. Para elbette önemli, fakat esas önemli olan şey dünyayı değiştirebilecek bir şeyler inşa etmektir.

Yani siz kayda değer bir iş yapınca para kendiliğinden gelir. Para odaklı olmak yerine insanların faydalanabileceği iyi bir ürün ya da hizmet geliştirin.

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg’in Başarı Hikayesi


8- Amancio Ortega

Amancio Ortega olmasa Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti gibi markalar olmazdı. Diğer bir ifadeyle hazır giyim sektörü bu kadar gelişemezdi. İspanyol iş insanı Amancio Ortega 14 yaşındayken bir terzi yamağı olarak başladığı iş hayatında büyük bir tekstilci olarak ilerledi.

1975 yılında eşiyle birlikte ilk Zara mağazasını kurdu. 80’li yıllarda sadece İspanya’da yer alan Zara’yı Inditex Group adı altında dünyanın pek çok ülkesine taşıdı.

Mutlaka okuyun: Amancio Ortega Kimdir?


9- Jack Dorsey

2006 yılında Twitter’ı kuran Jack Dorsey, 2009’da da ödeme sistemi Square’nin de kurucusu.

Her gün milyonlarca insanın kullandığı Twitter’ın arkasındaki isim olan Dorsey çocukken kekemelik problemi yaşıyordu. Bu nedenle az konuşan, kendi kendine çok zaman geçiren Dorsey bu problemini konuşma yarışmalarına katılarak aştı.

Herkesin bir fikri vardır. Önemli olan bu fikri eyleme dökmek ve insanları size bu yardım etmeleri konusunda seferber edebilmektir.

Mutlaka okuyun: Jack Dorsey Kimdir?


10- Warren Buffett

Dünyanın en büyük yatırımcısı olarak görülen Warren Buffett, borsada ilk işlemini 11 yaşında yaptı. Daha o yaşlarda yatırıma ve girişimciliğe yatkın olan Buffett, 1956 yılında şahsi birikimleriyle Buffett Partnership adlı bir firma kurdu. Daha sonra ise Berkshire Hathaway’in başına geçti.

O dönemde Berkshire Hathaway bir tekstil firmasıydı. Buffett, bu departmanı kapattı; medya, yatırım, sigorta, petrol gibi alanlarda yatırım yaptı. 102 milyar dolarlık servetiyle bugün dünyanın en zengin insanlarından biri olan Buffett aynı zamanda çok iyi bir hayırsever. Sırf 28 milyar dolarlık bir parayı yoksulluk, eğitim, sağlık, sanat gibi alanlarda kullanılmak üzere bağışlamış bir isim.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett Kimdir?


11- Phil Knight

1993 yılında Phil Knight dünyanın spor alanındaki en güçlü insanı olarak seçildi. Nike’ın kurucusu olan Knight ne sporcu ne de teknik direktör. Ancak o dünya üzerindeki sporcuların çok büyük bir kısmının giyinmesinden sorumlu bir isim. Üniversite yıllarında sporcu ayakkabılarının performansa ne kadar etki ettiğini fark eden Knight, daha sonra Blue Ribbon Sports adında bir firma kurdu ve bugünkü Nike’ın temelini attı.

Bugün Nike’ı dünya üzerinde tanımayan neredeyse hiçkimse yok.

Mutlaka okuyun: Phil Knight Kimdir?


12- Richard Branson (1950-)

Liseyi yarıda bırakan Richard Branson, 400’den fazla şirkete sahip olan Virgin Group’u kurdu. İmparatorluğu Londra’da küçük bir kayıt dükkanı ile başladı. Branson mevcut şirketler ile eğlenceli ve daha iyi şeyler yapmak istediğinden ötürü tamamen şansına girişimci olduğunu söylemektedir.

İngiliz girişimci Richard Branson son dönemdeVirgin Galactic şirketinin turistik amaçlı uzay gezisi düzenlemesiyle medyada kendine yer buldu.

Richard Branson çalışmayı da eğlenmeyi de çok seven bir insan. Kendine ait iki özel adası olan, dünyaca ünlü yıldızlarla arkadaş olan Richard Branson iş hayatında risk almasıyla ve sevdiği şeylerden ödün vermemesiyle biliniyor.

Girişimcilik, müşteri elde etmek değildir. Girişimcilik tek başına çalışmak değildir. Girişimcilik bir numara olmaya çalışmak değildir.  Girişimcilik sizi heyecanlandıran bir şeyden para kazanarak ilerlemek demektir.

Mutlaka okuyun: Richard Branson’ın Başarı Hikayesi


13- Reed Hastings

Netflix’in kurucusu Reed Hastings, Netflix’i 1997 yılında kurdu. Online film kiralama hizmeti veren şirket, DVD kiralıyordu. İnsanlar internette izlemek istedikleri filmi seçiyor ve Netflix’de bu filmin DVD’sini müşteriye kargoluyordu. Netflix’in o dönemki rakibi Blockbuster ise Netflix’i her anlamda sürklase ediyordu.

2007 yılında DVD kiralama işinden talebe bağlı içerik üretmeye odaklanan Netflix’in yükselişi işte bu zaman başladı. Rakip firma Blockbuster dijitale ayak uyduramadı ve hala video kiralama işine devam etti. Netflix ise içerik üretmeye, dijital video izleme servisini geliştirmeye odaklandı.

Üstelik bir dönem Reed Hastings, Netflix’i Blockbuster’a 50 milyon dolara satmaya bile çalışmıştı.

Bugün sinema ve dizi sektörünün en büyüğü olan Netflix’in başarı hikayesini mutlaka okumalısınız.

Mutlaka okuyun: Netflix Kurucusu Reed Hastings’in Başarı Hikayesi


14- Michael Dell

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Dell’in kurucusu olan Michael Dell, çocuk yaşta matematik ve teknolojiyle ilgileniyordu. Teksas Üniversitesi’nde okurken yazılım ve donanım anlamında kendini çok geliştiren Michael Dell, Dell Computers’i kurdu.

1998 yılında halka arz edilen Dell, 1991 yılında dünyanın en genç milyarderlerinden biri oldu. Şu an ise 20 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

Mutlaka okuyun: Michael Dell’in Muhteşem Hayatı


15- Brian Chesky

Üniversitede endüstriyel tasarım okuyan Chesky, konaklama uygulaması Airbnb’nin kurucusu.

Eylül 2007’de bir konferansa katılmak isteyen insanların boş otel odası bulamaması üzerine Brian Chesky ve arkadaşı Joe Gebbia konferansa katılan bir çifte evlerinin boş bir odasını kiraladı. Bu ise daha sonra büyük bir iş fikrine dönüştü ve sonunda Airbnb kuruldu.

Uber’in taksi ve ulaşım sektöründe yaptığı devrimi konaklama sektöründe yapan Chesky, günümüzün en önemli girişimcilerinden biri olarak kabul görüyor.

Mutlaka okuyun: Şişme yatak kiralayarak başladıkları iş nasıl 38 milyar dolarlık bir şirkete dönüştürdü?


16- Reid Hoffman

Stanford ve Oxford gibi üniversiteler işletme okuyan Reid Hoffman, 1997’de Apple’da çalıştı. Bu dönemde SocialNet.com adında bir web sitesi kurdu. Daha sonra Paypal’ın kuruluş ekibinde de yer alan Hoffman, uzun bir süre Paypal’da operasyon müdürü olarak görev yaptı. 2002’de ise iş odaklı sosyal medya sitesi LinkedIn’i kurdu. 2023 itibariyle şahsi servetinin 2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Mutlaka okuyun: Reid Hoffman Kimdir?17-  Travis Kalanick  ve Garrett Camp

Kanadalı olan Uber kurucusu Garrett Camp, üniversitede iken ilk bookmark sitelerinden biri olan Stumbleupon’u kurdu. Daha sonra bu web sitesini 75 milyon dolara eBay’e satan Camos, taksi uygulaması Uber’i kurdu.

Travis Kalanick’in danışman ve CEO olarak işe girmesiyle şirket daha da büyüdü. Bugün Uber taksi ve ulaşım sektörünü kökünden değiştirmiş durumda.

Mutlaka okuyun: Uber ve Kurucusu Travis Kalanick’in Başarı Hikayesi


15- Larry Page ve Sergey Brin(1973 – )

Google’ın kurucuları… Larry Page ve Sergey Brin…

Larry Page, bugün Google’ın da bağlı olduğu Alphabet’in CEO’su ve 80 milyar dolarlık bir servete sahip.

Sergey Brin de Alphabet’in yönetim kurulu başkanı ve 75 milyar dolarlık bir servete sahip.

Larry Page’in şöyle bir sözü var:

İcat yeterli değildir. Nikola Tesla elektriği keşfetti ancak bunu insanlara anlatamadı. İcat ve inovasyonu birleştirmektir önemli olan.

Bu ne demek?

Google iki nedenle başarılı oldu: İnternette arama yapan kişilere kaliteli sonuçlar sundu ve “arama” kelimesiyle kendini özdeşleştirdi.

Eğer başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız ürününü geniş kitlelere pazarlamanın yollarını bulmanız şart.

Sadece bir şey üretmek, rekabetin yoğun olduğu bir ortamda sizi ileri bir noktaya taşımaz. Ürünü pazarlamak ve daha çok kişinin sizi bilmesini sağlamak durumundasınız.

Mutlaka okuyun: Larry Page’in Muhteşem Hayat Hikayesi

Mutlaka okuyun: Sergey Brin’in Başarı Dolu Hayat Hikayesi


16- James Dyson (1947 – )

İngiliz mucit ve iş adamı torbasız elektrikli süpürgeyi icat etti, başarılı bir şekilde pazarladı ve yenilikçi ürününü sattı. Hala Dyson el kurutucuları gibi yenilikçi tasarımları satmaya devam ediyor.

Mutlaka okuyun: James Dyson Kimdir?


17- Howard Schultz

Howard Schultz dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks’ın sahibidir. Starbucks’ı sıfırdan bugünlere taşıyan Howard Schultz yaratmış olduğu marka algısı ve müşteri deneyimi ile birçok sektörede taşları yerinden oynatmıştır.

Howard Schultz, yoksul bir çocukluk geçirdi. Çocuk yaşlarından beri hayali hep bu kaderden kurtulmak olan Schultz, üniversitede burslu okudu ve Xerox’ta çalışmaya başladı. Daha sonra ise İsveç merkezli Hammarplast adlı kahve makinesi firmasında üst düzey yöneticilik yaptı.

Bir gün Seattle’da Starbucks Coffee Company adlı bir kahveciye giden Schultz, buradan etkilendi ve firmanın pazarlama departmanının başına geçti. 1986 yılında Giornale II adlı kendi kafesini açtı. Starbucks’ın kurucuları da bu dönemde Starbucks’ı Howard Schultz’e devretti. Daha sonrasını ise hepimiz biliyoruz. Starbucks dünya genelinde en büyük kahve zinciri oldu. Bugün 30.000’e yakın Starbucks şubesi var. Schultz’ün şahsi serveti ise 5 milyar doların üzerinde.

Mutlaka okuyun: Howard Schultz Kimdir?


18- Akio Morita

Akio Morita, Sony’nin kurucusu olup tüm dünyada milyarlarca elektronik ürün satmayı başarmış bir satış dehasıdır. Eski zamanların Steve Jobs’ıdır.

Mutlaka okuyun: Akio Morita Kimdir?


19- Oprah Winfrey

1-oprah-winfrey

Bence Oprah Winfrey modern zamanın sıfırdan var olan en başarılı ve etkileyici hikayesine sahip. Oprah, 21. yüzyılın en zengin siyahi Amerikanı ve 3 milyar dolarlık bir serveti ile tartışılmaz olarak dünyanın en ilham verici kadını olarak kabul edilmektedir.

İnanılmaz başarısı ise yetiştiği ortam göz önünde bulundurulunca çok daha etkileyicidir. Evlenmemiş bir çiftin kızı olan Oprah, hizmetçi olarak çalışarak aşırı yoksulluk içinde büyüdü. Ailesi o kadar yoksuldu ki, okulda patates çuvalından yapılma giysiler giydiği için alay konusu oluyordu. Aynı zamanda aile üyeleri tarafından cinsel istismara da uğradı ki kendisi bunu, kendi programının özel bir bölümünde televizyon izleyicileri ile de paylaşmıştı.

Oprah’ın ilk büyük çıkışı yerel bir siyahi radyo istasyonunda çalışırken gerçekleşti. Radyo istasyonu yöneticileri tutkusu ve çok çalışmasından o kadar çok etkilenmişlerdi ki, Oprah daha büyük radyo istasyonlarına transfer edildi ve sonunda da televizyonda kendi programını yapmaya başladı.


20- Steve Ballmer

2000-2014 yılları arasında Microsoft’un CEO’luğunu yapan, NBA’nin en başarılı takımlarından Los Angeles Clippers’ın kurucusu Steve Ballmer,  1977 yılında Harvard’dan mezun oldu.

71 milyar dolarlık bir servete sahip olan Ballmer’in şöyle bir sözü var:

“Bilgi teknolojilerinin en büyük faydası insanları ne yapmak istedikleri konusunda fikir sahibi yapmasıdır. İnternet insanları daha yaratıcı, daha üretken yapar. Daha önce akıllarına gelmeyen şeyleri başarmaları sağlar. Bir anlamda internet demek potansiyel demektir.”

Microsoft’un şu anki CEO’su Satya Nadella, kendi performansı hakkında Ballmer’e “Nasıl gidiyorum?” diye sorduğunda Ballmer’ın verdiği cevap oldukça ilginç.

“Bunu sen de biliyorsun, ben de. Neyin ne olduğu ortada. Senin düzeyinde bir insanın ne yaptığı açık seçik ortadadır.”

İşte bu denli açık sözlü bir insan Ballmer.

Siz de kendi alanınızda, mesleğinizde ilerlemek istiyorsanız açıksözlülüğe büyük önem vermelisiniz. Konu ne olursa olsun ödün vermemeli ve karakterinizden taviz vermemelisiniz.


21- Raymond Thomas Dalio

Dünyanın en büyük yatırım fonlarından biri olan Bridgewater’ı 1975 yılında kuran Raymond Thomas Dalio’nun meşhur bir sözü var:

Şahane bir hayata sahip olmak için tehlikeli bir ormandan geçmeniz gerektiğini hayal edin. Şu an olduğunuz yerde durup sıradan bir hayat yaşarsınız ya da ormanda başınıza ne geleceğini bilmeden geçmeye çalışarak sonunda olağanüstü bir hayata kavuşursunuz. Bu iki durumu aklınızdan çıkarmayın çünkü öyle ya da böyle bu kararı vermek zorunda kalırız bir gün.

“The Principles: Life and Work” adlı kitabında başarıya dair bildiği her şeyi anlatan Ray Dalio tüm girişimcilerin feyz alması gereken önemli bir isim, duayen.


22- Sarah Blakely

5000 dolarlık birikimiyle Spanx’i kuran Sara Blakely, çeşitli TV programlarında ürettiği korseleri tanıttı. Tasarımlarını arkadaşları üzerinde denedi.

Bugün korse ve kadın giyimi dendiğinde akıllara gelen en önemli markalardan biri olan Spanx, tamamen Sarah Blakely’e ait. Yani şirket borsada işlem görmüyor. Buna karşın Sarah Blakely’nin şahsi servetinin 2 milyar dolara yakın olduğunu biliyoruz. Sarah Blakely basit bir ürünü geliştirip milyar dolarlık bir işe çevirmesi nedeniyle dünyanın en etkili kadın girişimcilerinden biri olarak kabul görüyor.


23- Fred Smith

1944 doğumlu olan Fred Smith, Yale’de iktisat okudu ve daha o zamanlarda lojistik ve kargoya dair çalışmalar yaptı. Daha sonra orduda görev yaparak lojistik alanında deneyim kazandı.

Ordudan sonra kendini hızlı teslimat konusuna adayan Smith, babasından aldığı borçla FedEx’i kurdu. Bugün dünyanın en büyük kargo firması olan FedEx’in çarpıcı hikayesini mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Mutlaka okuyun: Bir Gecede İflasın Eşiğinden Dönen FedEx Nasıl Kuruldu?


24- Sam Walton

Perakende sektörünün en büyüğü olan Walmart’ın kurucusu Sam Walton, gençliğinde JC Penny için satış danışmanlığı yaptı. Burada pek de başarılı bir iş çıkarmayan Walton daha sonra aldığı 20.000 dolar borçla Ben Franklin mağazasını satın aldı.

Fiyatları rakip mağazalardan daha düşük tutan Walton’un bu işi 1950’lerde 6 farklı eyalete yayıldı. 1962’de ilk Walmart şubesini Arkansas’ta açan Walton, uzun süre dünyanın en zengin insanı unvanına sahip oldu.

Bugün bile dünyanın en zenginleri listesinde Walton ailesinden pek çok kişi var.


25- Arianna Huffington

Yunan asıllı olan ve eğitimini İngiltere’de tamamlayan Arianna Huffington, Huffington Post adlı blogun kurucusu ve baş editörü. Bu blogu aha sonra AOL’e satan Arianna Huffington çok sayıda kitabın yazarı ve kadın hareketinin öncü isimlerinden biri.

Thrive Global’in kurucusu olan Huffington Uber, Onex, Global Citizen gibi büyük şirketlerin yönetiminde yer alıyor ayrıca.


26- Kevin Plank

Nike, Adidas, Reebok, Puma gibi markaların dominasyonu altındaki spor giyim sektöründe kısa sürede kendine büyük bir yer edinen Under Armour’un kurucusu olan Kevin Prank, gençlik yıllarında giydiği formaların ter emmesi nedeniyle yeni bir spor giyim markasına ihtiyaç olduğunu düşündü ve Maryland Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından kendini yeni bir spor giyim markası kurmaya adadı. Şu an şirketin yıllık gelirinin 10 milyar doların üstünden olduğunu belirtelim. Nike ve Adidas gibi iki dev karşısından büyük bir başarı bu.


27- Ralph Lauren

Bronx’ta göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ralph Lauren, lise sonrası okula devam etmedi ve orduya katıldı.

Daha sonra bir kravat firmasında satış personeli olarak işe girdi ve burada ilk kravatını tasarladı ancak bu tasarım yönetim tarafından kabul görmedi. Daha sonra New York’ta kendine ait ufak bir butik açan Lauren, Polo markasını kurdu. Bugün polo yaka tişört gibi bir giysi türüne kendi adını verecek kadar başarı yakalayan Ralph Lauren’in 6 milyar doların üstünde serveti var. Lauren koronavirüsle mücadele için yakın dönemde 10 milyon dolar bağış da yaptı.

Mutlaka okuyun: Ralph Lauren’ın Yoksulluktan Zenginliğe Uzanan Hikayesi


28- Calvin Klein

Klein markası 1969’da partneri Barry Schwartz ile birlikte kuran Calvin Klein, lüks giyim konusunda dünyanın en büyük markalarından birinin kurucusu. Calvin Klein, markasını 2013 yılında Tommy Hilfiger’i de bünyesinde barındıran  Phillips-Van Heusen Corporation’a 430 milyon dolara sattı.


29- Larry Ellison

Teknoloji ve yazılım dünyasıyla ilgili insanların yakından bileceği Oracle’ı kuran Larry Ellison’u diğer girişimcilerden ayıran özelliği vizyonunu net bir biçimde ortaya koymuş olmasıdır. İyi bir lider bugün kadar yarını da düşünen kişidir.

Oracle’ın 1977’de kurulmasına rağmen bugün yazılım dünyasında çok önemli bir marka olmasında bu vizyon saklı aslında. Yıllık 40 milyar dolar ciro yapan 200 milyar dolar değerinde bir şirket tesadüfen kurulamaz çünkü.

Eğer siz de bir startup kurma düşüncesindeyseniz mutlaka geleceği öngörerek hazırlık yapmalısınız.


30- Muhammad Yunus (1940 – )

Muhammed Yunus Bangladeşli bankacı ve ekonomisttir. Düşük faiz oranları ile yoksul insanların üretim yapabilmesini sağlayan bir sistem olan mikro finans alanındaki çalışmasıyla Nobel Barış Ödülü’nü (2006) kazanmıştır. Ekonomik gelişimi destekleyen mikrokredi ve mikrofinans kavramlarını geliştirmiştir.


31- Carlos Slim Helu (1940 – )

Meksikalı girişimcidir. 2010 ila 2013 arasında dünyanın en zengin insanı olmuştur. Sahip olduğu Grupo Carso holdingi ile oldukça çeşitli işletmelere sahip bir yatırımcıdır. Buna America Movil cep telefonu grubu da dahildir.

Mutlaka okuyun: Carlos Slim Helu Kimdir?


32- Andrew Carnegie (1835 – 1919)

7-andrew-carnegie

Amerikan demir çelik sektörünün öncüsü olan ve 310 milyar dolar serveti bulunan İskoç asıllı Carnegie, çok zorlu bir ortamda büyüdü. Çocukluğunu fabrikalarda çalışarak geçirdi ve geceleri sürekli olarak hissettiği açlığı bastırabilmek için zorla uyumaya çalışırdı.

Carnegie sonunda Pennsylvania Demiryolu Şirketi için çalışmaya başladı ve daha sonra Carnegie Steel Mill olarak bilinen çok başarılı bir işletme kurdu. Dünyanın gelmiş geçmiş en zengin girişimcilerinden biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda tarih kitaplarında büyük bir cömertlik örneği olarak da yer almaktadır.

“Zengin ölen insan aşağılanmış insandır” inancı ile Carnegie servetinin yüzde doksanını çeşitli derneklere ve vakıflara bağışladı. Kendisi Amerika çapında kütüphaneler ve eğitim kurumları için en büyük hayırseverlerden birisi olarak bilinir.


33- John D. Rockefeller (1839 – 1937)

Rockefeller, petrol ve demiryolu sektörünü ele geçirerek, dünyanın en zengin insanlarından birisi oldu. Parasını kiliseye, eğitime, tıp bilimine ve kamu sağlığına harcayan cömert bir hayırseverdir.


34- Thomas Edison (1847 – 1931)

Edison, hayatı boyunca 1000’den fazla patent aldı. Ancak sahip olduğu nadir mucit becerilerinden ticari olarak faydalanabilmek için de oldukça iyi kullandı. Elektrikli ampülü ve fonograf gibi diğer buluşları ile bir servet kazandı.

Mutlaka okuyun: Thomas Edison Kimdir?


35- Henry Ford (1864-1947)

Henry Ford, kurulum hatları ve motorlu araçlar için seri üretim sektörüne öncülük etti. Ford, ortalama bir tüketici için araç fiyatlarının düşmesine yardımcı oldu.

Mutlaka okuyun: Henry Ford Kimdir? 

36- Coco Chanel (1883-1971 )

Coco Chanel, 20. yüzyıl sırasında feminen stili ve kıyafetlerin belirlenmesine öncülük eden bir tasarımcı ve kostüm yapımcısıdır. Kendisinin fikirleri ve iş uygulamaları çığır açıcıydı ve kadınların giyim tarzını kökünden değiştirdi.

Mutlaka okuyun: Coco Chanel Kimdir?


37- Madam CJ Walker

5-madam-cj-walker

Sarah Breedlove (Madam CJ Walker olarak bilinmektedir) inanılmaz bir kadındı. Sarah Breedlove tarihte, kendi kendine milyoner olabilen ilk siyahi kadın girişimci olarak bilinmektedir.

1867 yılında doğan Walker’ın ailesi ve büyük kardeşleri Louisiana’da köleydiler. Kendisi, ailesinde özgürlük içinde doğan ilk kişiydi.

Madam CJ Walker, özellikle siyahi kadınlar için kendi güzellik ve saç ürünleri markasını yarattı. Pazarda bir talebin karşılanmadığını gördü ve kimsenin bir çözüm üretmek istemediği bir dönemde bu soruna kendisi bir çözüm buldu.

Tahmin edebileceğiniz gibi onun zamanlarında hemen hemen her kadının tırnakları ve saçları çok yıpranıyordu. Akıllı, stratejik ve girişimci kadın, girişimci ruhunu harika bir biçimde pazara entegre edebildi.


38- Benjamin Franklin ( 1706 – 1790 )

8-benjamin-franklin

Amerika’nun kurucularında biri olan Franklin, tüm insanlığı etkileyen başarılarıyla ve yapmış olduğu tuhaf deneylerle bilinmektedir. Franklin; paratoneri, aydınlatma çubuğunu, çift odaklı gözlüğü ve Franklin sobasını icat etmiştir. Sokakların lambalar ile aydınlatılması fikrini ortaya atan ilk kişidir.

Kendisinden önce ve sonraki birçok girişimci gibi Franklin’in de birçok sıfatı vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir: bilim adamı, yazar, siyasetçi, mucit, diplomat ve meraklı bir iş adamı.


39- John D. Rockefeller (1839 – 1937)

9-john-d-rockefeller

Bu kişi çok zengin olmasından ötürü birçok kişi tarafından sevilmese de, 340 milyar dolarlık serveti ile oldukça iyi şeyler yapmıştır.

Dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanlarından biri olan Rockefeller bir seyyar satıcının oğlu olarak dünyaya geldi. Girişimci ruhunu daha çocuk yaşlarda şeker satarak ve komşuları için garip işler yaparak kanıtladı ve sonunda Standard Petrol Şirketinin kurucusu oldu. Bu da kendisini dünyanın en zengin ve en ünlü girişimcileri arasına sokmayı başardı..

Her ne kadar Rockefeller’in rakiplerini saf dışı bırakmak için karanlık iş taktikleri uyguladığı yönünde suçlamalar da olsa, kendisi yaşamı boyunca çeşitli kuruluşlara 500 milyon dolar bağışladı.


40- Hans Christian Anderson ( 1805 – 1875 )

10-hans-christian-anderson

Hans Christian Anderson, eserleri tüm dünyada bilinen en ünlü masal yazarlarından biridir. Danimarka’nın Odense şehrinde doğan Hans Christian Anderson’ın inatçı kararlılığı ve zehir gibi zihni kendisini en ünlü girişimcilerden birisi yaptı.

Anderson’ın çocukluğu büyük sefillik içinde geçti. 14 yaşındayken Kopenhag’daki bir falcı kendisine, çok şeyler çekeceğini ancak sonunda oldukça ünlü olacağını söylemişti.

Bu öngörüler doğru çıktı fakat Anderson ilk olarak film yıldızı ve şarkıcı olmak istedi ve başarısız oldu. Anderson’da bir şeyler olduğunu gören Royal Danish Theater’in yönetmeni kendisini kanatları altına aldı ve eğitim masraflarını karşıladı. Anderson okuldaki öğrenciler ve öğretmenlerden çok çekti ve kendisi o dönemleri, hayatının en karanlık günleri olarak nitelendiriyor.

Okuldan mezun olduktan sonra Anderson yazdıklarını yayınlamaya başladı. Yazdığı masallar çok popüler oldu ve sonunda çocukluğunda kendisine vaat edilen üne kavuştu. Geçmişte yaşadığı yoksulluğu hiç unutmadı. “Kibritçi Kız” adlı masalında, annesinin genç bir kızken nasıl sokaklarda dilenmek zorunda kaldığı ile ilgili anısından esinlenmiştir.

Günümüzde Hans Christian Anderson hala seviliyor ve masalları ile biliniyor. Masallarının çoğu Disney animasyon klasiklerine de ilham kaynağı olmuştur.


İlginizi çekebilir

Dünyanın En Başarılı İnternet Girişimcileri

İlham Verici Başarı Hikayeleri

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Rockfeller hakkındaki görüşlerine katılmıyorum. 340 Milyar dolarlık serveti var ve 500 milyon dolar bağış yapıyor? Kurduğu Rockfeller vakfı da kendi şirketini vergiden kurtarma kurnazlıkları vs. Rockfeller tarihin gördüğü en vampir kapitalisttir. Milyonlarca kölenin ve evsizin ahını almıştır…

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir