Girişimcilere Has Kişisel Özellikler Nelerdir?

Hiç başarılı bir girişimci ile karşılaştığınız ve tıpkı onun gibi olmayı hayal ettiğiniz oldu mu? Belki de “Eğer o başardıysa ben de başarabilirim” diyerek kendinizi yüreklendirdiniz.

Haklısınız,elbette başarabilirsiniz. Tıpkı onlar gibi başarılı bir girişimci olmanız mümkün. Fakat bilmelisiniz ki bir girişimcinin başarısı asla tesadüf değildir ve çoğu zaman kendiliğinden gerçekleşmez.

“Girişimci bir ruha sahip olmak” ifadesi çoğu iş ilanında karşılaşabileceğiniz işverenlerin yaygın olarak talep ettiği önemli kriterlerden bir tanesidir. Geçmiş performanslarınız sizi bir Richard Branson, Steve Jobs veya Mark Zuckerberg yapamamış olabilir, ancak bu sizlerin de onlar kadar başarılı birer girişimci olamayacağınız anlamına gelmez. Bu noktada yapmanız gereken en önemli şey başarılı girişimcilerin sahip olduğu kişilik özelliklerini benimsemeye çalışmaktır.

Kabul ediyoruz, başarılı girişimciler başarı için gereken tüm bu kişisel özelliklere doğuştan sahip olabilirler. Bazılarımız bu özelliklerinden ötürü şanslı hatta seçilmiş kişiler olarak addedilseler de aslında başarı bundan çok daha fazlasını gerektirir.

Başarıyı akademik başarınızın ne denli yüksek olduğuyla veya diploma dereceniz ile de tanımlayamayız. Zaten yapılan son araştırmalara göre, girişimcilerin sahip oldukları en önemli iki kişilik özelliğinin algı ve sezgi olduğu belirlenmiştir-zeka değil.Bunun nedeni, başarının yalnızca zeki insanlara özgü bir şey olmamasıdır. Başarı, fırsatları gören ve bunları kullanmayı bilenlere gelir.

Başarı nerede büyüdüğünüz ya da ebeveynlerinizin kim olduğu ile alakalı bir şey de değildir. Sizi başarılı kılacak olan kişiliğiniz, zihniyetiniz ve hayata bakış açınızdır.

Bundan olacak ki yaygın inanışın tam aksine başarılı bir girişimci olmak için A sınıfı bir kişi olmanız gerekmez. Aslında öyle olmamanız tercih sebebi dahi olabilir. Çünkü girişimciler, “kitap kurdu” olmaktan ziyade “sokak zekasına” sahip olma eğilimindedirler. Girişimcilikte başarıyı yakalamak için analitik, sezgisel ve ketum olmanın yanı sıra heyecan arayışında olan sosyal bir kişi de olabilmelisiniz.

Yazımızda girişimcilerin kişisel özelliklerine değineceğiz. Siz de girişimcilik yolculuğuna başlamak üzereyseniz ya da bu yolculuğa çoktan çıkmış ancak henüz başarıya ulaşamamışsanız saydığımız bu özellikleri benimsemeniz ve onları başarı sürecinin ayrılmaz birer parçası olarak görmeniz gerekmektedir.

Girişimci bir ruha sahip olmaya hazır mısınız?

O halde başlayalım.

 

1.Tutku

Bu,hemen her girişimcinin sahip olduğu en belirgin kişilik özelliğidir. Nedeni gayet açık değil mi sizce de? Başarılı girişimciler yaptıkları işe tutkuyla bağlıdırlar. Kurdukları bu yeni işin başarılı olması ve büyümesi için mesai saatlerinin dışında da zaman harcarlar. Alınan paranın da ötesinde sarf ettikleri onca emeğin sonuçlarını görmek onlar için en büyük zevktir.

Girişimciler paraya tapmazlar ya da para yarışına girmekten kaçınırlar. Çünkü asıl taptıkları şey yaptıkları işin ta kendisidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi yeni iş kurmak hatırı sayılır miktarda bir zaman ve çaba gerektirir. Çok daha uzun süreler boyunca çalışmayı ve ağır bir iş yükünün altına girmeyi göze almanız kaçınılmazdır. Bu nedenle yaptığınız işi sevmezseniz, başarıya ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacak gücü kendinizde bulamazsınız.

Tutku sahibi insanlar işlerini nasıl daha iyi hale getirebilecekleri konusunda yeni stratejiler bulmak için her daim bir şeyler araştırır veya okurlar. Çok çalışmaktan korkmazlar çünkü hayallerine sıkı sıkıya bağlı olup vizyon odaklıdırlar. Sorunlar onları yıldırmaz aksine tutkularına daha bir bağlanır ve sorunu aşmaya çalışırlar.

Steve Jobs’ın da belirtmiş olduğu gibi “Tutku sahibi insanlar dünyayı değiştirebilirler.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

2.Güçlü İş Ahlakı

Başarılı girişimciler her daim ofise ilk giren ve oradan en son  ayrılan kişiler olurlar. Onlar, kendilerine ihtiyaç duyduğunuz an izin günlerinde dahi olsa ofise geleceklerinden emin olduğunuz- sırf yapılan işin sonuçlarının beklentilerini karşılayıp karşılamadığını ölçmek için- ofiste olmadıkları zamanlarda bile daima akılları işlerinde olan güçlü bir iş ahlakına sahip kişilerdir.

 

3.Güçlü İletişim Becerileri

Başarılı girişimciler mükemmel bir iletişim becerisine sahiplerdir, bu sayede ürünlerini müşterilerine kolayca satabilir ya da çalışanlarını motive edebilirler. Çalışanlarını motive etme gücüne sahip çoğu girişimci, işlerinin zaman içerisinde büyüdüğünü de gözlemleyecektir. Güçlü iletişim becerisine sahip girişimciler aynı zamanda başkalarına başarının sırlarını öğretme ve herhangi bir durumun avantajlarını gösterebilme konularında da harikadırlar.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Size Başarı Getirecek İletişim Becerileri

 

4.Kararlılık

Bazı insanlar girişimcilerin risk almaktan asla korkmadığını söyler. Ancak burada vurgulanan asıl şey korkusuzluk değil kararlılıktır.

Korku her birimizin öyle ya da böyle yüzleşmek zorunda kaldığı ortak zorluklardan biridir. Fakat korkuya teslim olmak ya da korkunun bizi kontrol etmesine izin vermek yerine onları aşmaya odaklanırız. Deneriz, hatalar yaparız ve tekrar deneriz.

Girişimcilerin en belirgin özelliklerinden biri de kararlılıktır. Asla pes etmezler. Bunun yerine başarısızlık bir seçenek olmayana ve tek yol başarıya çıkana kadar denemeye devam ederler. Karşılaştıkları yenilgilerden hiçbir şekilde olumsuz etkilenmezler. Başarısızlık onları yıldırmaz. Aksine onlar için her başarısızlık yeni bir başarı hikayesinin giriş cümlesini oluşturur, bu nedenle arzuladıkları başarıya ulaşıncaya dek tekrar tekrar denemekten çekinmezler. Dahası, kararlı bir yapıdaki girişimcilerin bazı şeyleri gerçekleştirmenin asla mümkün olamayacağına inanmak gibi bir mantıkları da yoktur.

Steve Jobs’un da dediği gibi “Başarılı girişimcileri başarılı olmayanlardan ayıran tek şey sebat derecelerdir.”Girişimcilikte kararlılık başarı ile eş değerdedir.

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

5.Yaratıcılık

Yaratıcılığın temelini birbiri ile alakasız iki durum veya olay arasında bir ilişki kurma yeteneği oluşturur. Yaratıcı kişiler sorunların çözümlerini farklı pek çok şeyi bir araya getirerek bulurlar. Ürünlerini yeni endüstrilere pazarlamak adına söz konusu ürünleri başka bir amaç için kullanılmak üzere değiştirmeyi tercih ederler.

Girişimciler de yaratıcıdırlar. Başkalarından farklı düşünürler. Dünyayı farklı bir gözle görür ve kalıpların dışına çıkabilirler. Unutmayın, işletmeler eşi benzeri olmayan büyük fikirler üzerine kurulur.

Yaratıcılığın sonu yoktur. Bitip tükeniverecek bir şey de değildir. Aksine ne denli çok kullanırsanız, varlığını da o denli çok hissettirecektir.

Girişimciler her daim yeni şeyler yapmanın yollarını ve bu yolları nasıl daha da geliştirebileceklerini ararlar. Statükodan memnun olmaz, dünyayı değiştirecek yaratıcı fikirlere imza atma yoluna giderler.

Mutlaka okuyun: Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir?

 

6.Rekabet

Girişimcilerin her biri diğerlerinden çok daha iyi bir iş çıkarabileceğine inandıklarından kurulan şirket sayısı her geçen gün artmaktadır. Bir atlet nasıl kazanmak için var gücüyle koşarsa girişimciler de kurdukları bu yeni işin başarılı olması için aynı derecede uğraşırlar. Yeni kurulmuş bir şirketin performansını belirleyecek en önemli kriter girişimcisinin rekabetçi yapısıdır.

Mutlaka okuyun: Nasıl Rekabet Edilir?

 

7.Girişimi Tek Başına Başlatabilme Gücü

Her başarılı girişimci eğer bir şey yapılacaksa bunu kendi başına halletmesi gerektiğini bilir. Parametreleri kendileri belirler ve tüm projelerin kendisinin çizdiği bu rotaya uygun bir biçimde ilerlemesini sağlarlar. Herhangi birinin iznini beklemez ve son derece proaktif olurlar.

 

8.Açık Fikirlilik

Başarıyı yakalamış olanlar ile onları yakından takip eden taze girişimciler her olayın ya da etkinliğin yeni bir iş fırsatı olduğunu anlamalıdırlar. Çünkü güçlü bir potansiyele sahip yani gelecek vaat eden iş kollarının, insani becerilerin, verimlilik ve iş akışına ilişkin yeni fikirlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Açık fikirli insanlar çevrelerinde olup biten her şeyi görebilen ve odak noktalarını amaç veya hedeflerine yönlendirme yeteneğine sahip kimselerdir.

 

9.Öz-Güven

Başarılı girişimciler hiçbir zaman başarılarından şüphe duymazlar. Kendilerine asla başarılı olup olmayacaklarına ilişkin sorular sormaz veya bu başarıya layık olup olmadıkları konusunda ikileme düşmezler. Sahip oldukları bilgi ve deneyimin yeni iş fikirlerini başarıyla hayata geçirmelerine yeteceğini bilir ve bu konuda kendilerine sonsuz bir güven duyarlar. Bu öz güven attıkları her adıma yansır.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artırmanın Yolları

 

10.Disiplin

Başarılı girişimciler tüm enerjilerini her daim işletme faaliyetlerinde ve hedefe giden yolda karşılarına çıkabilecek dikkat dağıtıcı unsurların veya engellerin ortadan kaldırılmasında kullanılırlar. Nihai sonucu elde etme planlarını ana hatlarıyla belirlerken genel stratejilerden yararlanırlar. Bu disiplini oluşturan girişimciler her yeni adımı başarıya dönüştürebilirler ve hedeflerine ulaşma yolunda emin adımlarla ilerler.

Mutlaka okuyun: Öz Disiplin Geliştirmenin Yolları

 

11.Motivasyon

Girişimcileri yönlendiren bir diğer kişilik özelliği de motivasyondur. Birçoğu yaptıkları işten büyük keyif alır, ertesi sabahın yani işe gidecekleri anın gelmesini iple çekerler.

Tabii bir girişimcinin maddi anlamda refaha erme veya yeni bir fikir üretme gibi farklı motivasyonları da olabilir. Ancak onları hedeflerine ulaşmaya iten şey ne olursa olsun, girişimcilerin motivasyonları yüksek kişiler olduğu açıktır.

Girişimciler kendilerini işlerine adamıştır. Onları hedeflerine yönlendirecek ve bu doğrultuda çalışmalarını sağlayacak bir yöneticiye veya iş arkadaşına ihtiyaçları yoktur. İçsel bir dürtü ile hareket eder ve bu dürtü sayesinde başkalarını da motive edebilirler.

Eğer davranışlarınız başkalarını daha fazla hayal etmeye, daha fazla öğrenmeye, daha fazlasını yapmaya ve daha fazlası olmaya teşvik ediyorsa sizler de girişimci bir ruha sahipsiniz demektir.

Girişimciler hayallerini nasıl ifade edeceklerini iyi bilir ve başkalarının da bu yolculuğa katılmaları için ilham kaynağı olurlar.

Mutlaka okuyun: Motivasyon Nedir? Nasıl Motive Olunur?

 

12.İyimserlik

Taze bir girişimci iseniz işinizi sıfırdan başlatıp zirveye taşımak asla gerçekleşemeyecek bir hayalmiş gibi görünebilir. Ancak girişimciler böyle düşünmezler. Geleceğe ilişkin son derece iyimser bir bakış açısına sahip olup daima ileriye bakarlar.

Çünkü “Vizyon, görünmeyen şeyleri görebilme sanatı”dır. Girişimciler, başkalarıyla da paylaştıkları ortak bir vizyona sahiptir. Ekip üyelerinin her biri bu işi neden yaptıklarını, amaçlarının ne olduğunu ve başarıya giden yolda üzerlerine düşen görev tanımını en iyi şekilde kavrar, bu çizgide hareket ederler.

Başarılı bir girişimci olmak için hedef odaklı olmanız da gerekir. Ancak hedef belirlemeniz tek başına yeterli değildir. Bir plan yapmalı ve hedeflerinize ulaşmak için elinizden geleni yapmaya özen göstermelisiniz. Yaptığınız her şey bir amaca hizmet etmeli ki ekip olarak iyimserliğinizden bir gram kaybetmeksizin başarıya doğru koşabilesiniz.

Mutlaka okuyun: 10 Dakikada Hayat Amacınızı Bulun!

 

13.Risk Alma

Yeni bir işe atılmak risk almakla eş anlamlıdır. Ancak bu durum sizi korkutmamalıdır. Hedeflerinize ulaşmanız için belirli riskleri almanız gerekir ve başarılı girişimciler bu risklerin zaten farkındadırlar.

En çok korktuğumuz şey, aslında en önce yapmamız gereken şeydir.

Harekete geçmekten korkuyorsanız, asla bir yere varamazsınız. Halinizden memnunsanız, asla mükemmel olana ulaşamazsınız. Girişimciler belirsizliğin veya başarısızlık ihtimalinin yapılması gerekenleri yapma konusunda bir engel teşkil etmesine müsaade etmezler. Aksine, zorluklara ve risklere bir sorun olarak değil de kaçırılmayacak bir fırsat olarak bakarlar.

Riski herkes görür. Ancak girişimciler riskin perde arkasındaki ödüle odaklanmıştır.

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

14.İşe Bağlılık

Girişimcilerin çoğunda rastlayacağınız başka bir kişilik özellik de işe bağlılıktır. İşlerini kurmak için uzun bir yol kat etmiş, yol boyunca da pek çoğu tatillerden, ailelerinden ya da diğer insanların yararlanabildiği kişisel lükslerden vazgeçmişlerdir.

Halbuki onlar da herkes kadar yorulurlar. Ancak kendilerini hedeflerine ve işlerine öyle bir adamışlardır ki yorulduklarında dahi kendilerini devam etmeye zorlar ve hedeflerini gerçekleştirinceye kadar da zorlamaya devam ederler.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

 

15.Vizyon

Gerçek girişimciler işlerini oldukları gibi görmezler, aksine olması gerektiği gibi görürler. Başka bir deyişle vizyon sahibidirler.

Geleceği öngörüp planlarını ona göre yaptıklarından işlerini hızla büyütebilirler. Sağlam kararlar aldıklarından emin olmak için sürekli olarak “ya… olursa” ile başlayan cümleler kurarlar.

Bir girişimci kimsenin onu anlamadığını mı fark etti? Hiç sorun değil. Vizyonlarına sıkı sıkıya bağlı girişimciler bu durumda kendileri ile aynı fikirde olmayanların üstünü bir kalemde çizip hedeflerine sımsıkı bağlı kalarak ilerlemeye devam edeceklerdir.

Mutlaka okuyun: Misyon ve Vizyon Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

16.Esneklik

Girişimciler  aynı zamanda esnek insanlardır. Sahip oldukları girişimcilere has özelliklerin her biri önemlidir ancak esneklikleri her duruma kolaylıkla uyum sağlamalarına izin verir.

Esneklik özellikleri sayesinde beklenmedik sorunlarla rahatlıkla baş edebilir, böylelikle hem çalışanlarını hem de müşterilerini memnun edebilirler.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Esnek Olabilir?

Özetle başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız için saydığımız bu kişilik özelliklerinin bir kısmına sahip olmanız şart. Unutmayın, bu özelliklere doğuştan sahip olmamanız onları asla edinemeyeceğiniz ya da geliştiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Şimdi bir durup düşünün.Sizi başarılı bir girişimci yapabilecek bu kişilik özelliklerinden hangilerine sahipsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.