Neden Zengin Olamıyoruz?

Üç beş kuruş parasını bir servete dönüştürmeyi başaran efsane iş adamı Andrew Carnegie’den ilham alan gazeteci Napoleon Hill, 1937 yılının çok satanlarından Düşün ve Zengin Ol‘ kitabını çıkarmadan önce 20 yıldan uzun bir süre 500’den fazla milyoneri araştırdı.

Zengin olmak için 13 gizli ilkeyi açıklamasının yanı sıra Hill, birçoğumuzu zengin olmaktan alıkoyan en yaygın 30 başarısızlık sebebini de açıklamıştı. Bu sebeplerden bugün hala geçerliliğini koruyan 17 tanesini bu haberde inceleyeceğiz.

 

1- Sınırları iyi belirlenmiş bir amaca sahip olmamak

“Belirli bir amacı, net bir hedefi olmayan kişinin başarılı olması için hiç ümit yok.” Eğer zengin olmak istiyorsanız belirli bir fiyat etiketiyle birikim hedefi yaparak işe koyulun. Daha sonra mali plan oluşturun ve paranızı nereye aktarmak istediğinize kesin şekilde karar verin.

 

2- Hırs eksikliği

“Hayatta ileri gitmek istemeyecek kadar kayıtsız kişiler ve ilerlemenin bedelini ödemeye hazır olmayanlar için hiç umut yoktur.” Zenginlik birdenbire gelen bir şey değil. Azimle ve sabırla çalışmanız gerek. Yatırım yapmak da iyi bir başlangıç.

 

3- Eğitiminizi hayata düzgünce uyarlamamak

Üniversite diploması bütün sorunların çözümü değil. Bilgi sadece potansiyel bir güç, gerçek hayata uygulanmadığı sürece faydalı olması veya büyük bir servet yaratılmasını sağlaması mümkün değil.  “Eğitim çok fazla miktarda bilgi değil, etkili ve sürekli olarak hayata uygulanan bilgi vermelidir. İnsanlar sadece bildikleri şeye göre değil, bildikleri şeyle ne yaptıklarına bağlı olarak para kazanırlar.

Diplomanızla yetinmeyin. Yeni bir şeyler öğrenmeyi ve kendi zihninize meydan okumayı öncelik haline getirin. Bugünün başarılı isimlerinin ve zenginlerinin birer kitap kurdu olmasının bir nedeni var.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları

 

4- Öz disiplin eksikliği

“Disiplin öz kontrolden gelir. Bu da demek oluyor ki kişi bütün olumsuz özelliklerini kontrol etmelidir. Koşulları kontrol etmeden önce kendinizi kontrol etmeniz gerek. Eğer kendinizi fethetmezseniz benliğiniz sizi fetheder.”

Söz konusu zengin olmaksa en basit formül şu: daha fazla biriktirip daha az harcayın. Kulağa son derece basit gelse de az harcamak disiplin gerektiren bir iş. Eğer zengin olmak istiyorsanız fazla harcamaya sebep olan dürtüleri tespit edip onlarla başa çıkmayı öğrenin.

Mutlaka okuyun: Bilim Adamları Oto-Kontrolün Önemli Bir Başarı Faktörü Olduğunu Söylüyor

 

5- Vücudunuza iyi bakmamak

“Sağlığı iyi olmayan hiç kimse kayda değer bir başarı yakalayamaz. Birçok milyonerin egzersiz için zaman yaratması tesadüf değil.”

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

6- Savsaklamak

Başarısızlığın en yaygın sebeplerinden biri işleri ertelemek: “Çoğumuzun yaşamı bir başarısızlıklar bütünü halinde devam ediyor. Çünkü değerli bir şey yapmaya başlamak için hep ‘doğru zamanı’ bekliyoruz. Beklemeyin! ‘Doğru zaman’ diye bir şey yok. Olduğunuz yerden başlayın ve elinizde ne varsa onunla işe koyulun. Zaten siz ilerleme kaydettikçe şartlar da iyileşecek.”

Mutlaka okuyun: Doğru Zamanı Beklemeyin! İşte Size Her Zamanı Doğru Zamana Çevirmenin Yolları

 

7- Sebat eksikliği

“Çoğumuz başlama konusunda iyi, işleri sonlandırma konusunda başarısız insanlarız. İnsanlar ilk mağlubiyet sinyallerini görünce hemen vazgeçmeye meylediyor.”

İstediğiniz şeyi elde edene kadar durmayın. Günümüzün en başarılı isimleri başarısızlıkla mücadele edip üstesinden gelmek zorunda kalmış kişiler. Mesela milyarder Mark Cuban bir röportajında: “Kaç kez başarısızlığa uğradığımın bir önemi olmadığını öğrendim. Sadece bir kez başarılı olmak zorundasınız. Ben süt tozu satmaya çalıştım. Çoğu kez başarısız oldum ve bütün bu başarısızlıklarımdan bir şeyler öğrendim.” ifadelerine yer vermişti.

Mutlaka okuyun: Başladığınız İşi Bitirmek İçin 10 Önemli İpucu

 

8- Negatiflik

“Negatif kişiliğiyle insanları iten birinin başarılı olma ihtimali yok. Başarıya, gücün harekete geçirilmesiyle ulaşılır. Bunun için de diğer insanların ortak çabalarına ihtiyacınız vardır. Negatif bir kişilik ise iş birliğini hiçbir zaman teşvik edemez.”

Eğer zengin olmak istiyorsanız olumlu duygularınızın olumsuzlardan daha baskın olması gerek. Pozitif, mutlu insanların işlerinde daha başarılı olmalarının daha muhtemel olduğunu, bu insanların işsiz kalma ihtimalinin düşük olduğunu gösteren çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Mutlaka okuyun: Büyük Liderlerin 20 Özelliği

 

9- Kararsızlık

“Kayda değer miktarda servete sahip insanları inceleyince görüyoruz ki her biri anında karar verme alışkanlığına sahip insanlar. Madalyonun diğer yüzüne bakacak olursak para biriktirme konusunda başarısız olan insanların istisnasız şekilde karar verme konusunda yavaş hareket edenler veya sıkça karar değiştirenler olduklarını görüyoruz.”

Kararlı olmak sadece zenginlerin özelliği değil, bir liderin sahip olması gereken en önemli özelliklerin de başında geliyor. Sonuçta en kötü karar kararsızlıktan iyidir.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte Hızlı Hareket Etmenin Önemi

 

10- Yanlış eş seçimi

Araştırmalara göre başarısızlığın en yaygın sebeplerinden biri bu. “İlişkide uyum olmadığı sürece başarısızlık yaşanması çok çok muhtemel.”

Örneğin Washington Üniversitesi’nden Brittany C. Solomon ve Joshua J. Jackson’ın yaptığı bir araştırma, dürüst bir eşe sahip olmanın yıllık maaşınızı 4 bin Dolar civarında artırabileceğine dikkat çekiyor.

Mutlaka okuyun: Girişimci Biriyle Evli Olanlara ve Evleneceklere Tavsiyeler

 

11- Risk almamak

“Hiç risk almayan kişi genellikle başkalarının seçimlerinden arta kalanlarla yetinmek durumunda kalır. Fazla dikkatli olmak az dikkatli olmak kadar zararlı olabilir. Bunların her ikisi de korunulması gereken uç noktalardır. Sonuçta hayat şans unsuruyla dolu bir şey.”

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Bozup Risk Alabilmeniz için Denemeniz Gereken 10 Yol

 

12- Yanlış insanlarla takılmak

“İnsan; başarılı ve akıllı biri olan, çalışanlarına ilham veren bir patron bulma konusunda çok dikkatli olmalı.”

Bu yaklaşım patron veya iş arkadaşlarınızla da sınırlı kalmamalı. İş hayatı dışında da çevrenizi yetenekli ve kararlı insanlarla doldurmaya çalışın. Çünkü etrafımızdaki insanlar nasılsa zamanla biz de onlara benziyoruz. İşte bu yüzden zengin insanlar genelde zenginlerle arkadaşlık ediyor.

Mutlaka okuyun: Kötü Bir Çevreniz Olduğunun 9 Belirtisi

 

13- Nefret ettiğiniz işte çalışmaya devam etmek

“Hiç kimse sevmediği bir işte başarılı olamaz. Kendinizi bütün kalbinizle adayabileceğiniz bir iş bulmanız lazım.”.

Sizi strese sokan ve yaşamdan soğutan bir işle uğraşmayın. Eğer şartlar uygunsa işinizden istifa etmek gelecekte son derece kârlı olabilir.

Mutlaka okuyun: Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanmanın 7 Adımı

 

14- Odak noktanızı daraltmamak

“Birinin on parmağında on marifet olması olayı genelde lafta olan bir şey. Bütün çabalarınızı tek bir amaca yöneltin.”

Eğer zengin olmak istiyorsanız bu tutkuyu saplantı haline getirmeniz lazım: “İstemek sizi zengin etmez. Bunu bir takıntı haline getirerek arzulamak, daha sonra belirli planlar yapmak ve bu planları başarısızlığa mahal vermeden kararlılıkla hayata geçirmek sizi zengin eder.”

Mutlaka okuyun: 80/20 Kuralı(Pareto Prensibi) Nedir? Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

 

15- Tutku eksikliği

“Tutkusu olmayan insan inandırıcı olamaz. Tutku bulaşıcı bir şey, tutkulu olan kişi genelde girdiği bütün topluluklarda hoş karşılanır.”

Zengin insanlar başarıyı kendi kendilerine bulmaz; tutkularını ve enerjilerini başkalarına ilham verecek ve onları harekete geçirecek biçimde kullanmayı bilirler.

“Tutku olmazsa enerjiniz olmaz. Enerji olmayınca da elinizde hiçbir şey yok demektir. Bugün “mükemmel” olarak nitelediğimiz hiçbir şey tutku olmadan başarılmadı.”

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’un dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir!”

 

 

16- Dar görüşlü olmak

“Herhangi bir konuda dar görüşlü olan birinin ilerleme kaydetmesi pek sık görülen bir durum değil.”

Sürekli olarak başkalarıyla iş birliği yapmaya, yeni fikirler bulmaya ve yeniliğe istekli olmalısınız. En zengin ve başarılı kişiler farklı şekilde düşünmeyi beceren kişilerdir.

Çok satan Başarılı İnsanlar Nasıl Düşünür? kitabının yazarı John C. Maxwell da “Farklı düşünmeye başlamak için farklı şeyler yapmaya başlayın, kendinizi farklı insanlara maruz bırakın, başkalarının fikirlerine değer verin.” diyor.

 

17- Sosyal beceri eksikliği ve başkalarıyla iş birliği yapamama

Mark Cuban Entrepreneur‘da yayımladığı bir makalede iş hayatında başarılı olmanın kilit noktalarını açık açık yazdı: “Başka insanlarla uğraşmayı sevmeyen insanlar aptaldır. Kibar olmak aptal olmaktan her zaman daha kolay olmuştur. Aptal olmayı seçmeyin.”

Mutlaka okuyun: Başarılı Olmak İsteyen Her Liderde Bulunması Gereken 19 Sosyal Beceri

Avatar

Yazar : Bade

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir