Warren Buffet’tan İlk Milyonunuzu Kazanmanızı Sağlayacak Tavsiyeler

İster yatırım tavsiyesi arıyor olun isterseniz de zengin olmaya çabalıyor, Warren Buffett sizin için mükemmel bir örnek teşkil ediyor. Berkshire Hathaway holdinginin patronu Buffett, Forbes dergisine göre 81 milyar dolara yakın servetin sahibi. Fakat “Omaha Kahini” diye anılan Buffett zengin bir aileden gelmiyor.

Mütavazi bir geçmişe sahip olan Warren Buffett için bazıları, para kazanmakla ilgili birkaç şey bildiğini söylüyor. Zira Buffett 30 yaşına geldiğinde bir milyon doların sahibiydi. Eğer en iyi yatırımın ne olduğunu ya da nasıl milyonlar kazanılacağını öğrenmek istiyorsanız, Buffett takip etmeniz gereken kişilerin başında geliyor. İşte Warren Buffett’ın size para kazandırabilecek tüyoları:

 

Girişimci Bir Zihin Yapısını Mümkün Olduğunca Erken Geliştirin

Buffet henüz gençken, olayları farklı bir açıdan görme ve para kazanmak için yaratıcı yollar bulma konusunda çok başarılıydı. Gençlik günlerinde gazete dağıtımı ve langırt makinesi ile ilgili işler yapıyordu. Siz de Buffett gibi yaşlanana kadar çalışmayı bırakmayın. Önce para kazanın, sonrasındaysa birikim ve yatırım planı oluşturun.

Hayatlarının erken dönemlerinde yatırım yapmaya başlayanlar, daha çok birikime sahip olurken, yatırımlarını daha fazla büyütebiliyorlar. Üstelik yatırım yapmaya erken başlayanlar, diğer finansal alanlarda da bilinçli hareket etmeye meyilli olmaktalar. Bu insanlar er ya da geç yapılan savurganlıkların farkına varıp hayatın her alanında daha akıllıca kararlar veriyorlar.

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 26 Alışkanlık

 

Kârınızla Tekrar Yatırım Yapın

Eğer yaptığınız bir yatırımdan kazanç sağladıysanız paranızı alıp kaçmak yerine Buffett’ın yatırım stratejisini örnek alıp kârınızla tekrar yatırım yapın.

Gençlik yıllarında bir arkadışla langırt makinesi işine giren Buffett, 25 dolar sermaye ve bir langırt masası ile işe başladı. Kazandığı parayı harcamak yerine yeni langırt masası almak için kullanan Warren Buffett, farklı yerlerde 8 langırt masası sahibi oldu.

Ortağı ile farklı yönlere gitmeye karar verip yaptıkları işi devreden Buffett, buradan edindiği kazancı ile yeni bir iş kurdu.

Ticarette iyimser olmak iyidir fakat işler her zaman planlandığı gibi gitmez. Her ay kazancınızın yüzde 10 ile 25’i arasındaki bir tutarı farklı işlere yatırım yapmak için kullanmak akıllıca olacaktır. Bu sayede kötü giden bir iş ile karşılaştığınızda, diğer yatırımlarınız sürekli oyunda kalmanızı sağlıyor.

Mutlaka okuyun: Her Ay Yeni ve Karlı Bir İş Nasıl Kurulur?

 

Gereksiz Borç Almaktan Kaçının

Yeni bir iş kurmak için belli bir miktar yatırım yapmanız gerekir ve birçok insan bu noktada borç alma yolunu seçer. Warren Buffett’ın bu konudaki uyarısı ise gereksiz borçlardan ve kredi kartı harcamalarından kaçınmanız yönünde.

Buffett 1991 yılında yaptığı bir konuşmada, işini büyütmek için düşüncesizce borçlanan birçok insanın büyük kayıplar yaşadığını belirterek bu kişiler arasında şu anki ABD Başkanı Donald Trump’ın da olduğunu söyledi. Buffett, alabileceği borç miktarı nedeniyle gözü dönen Trump’ın, bu paranın ne kadarını geri ödeyebileceğine hiç kafa yormadığına dikkat çekti.

Eğer akıllıysanız hiç borç almadan da çok para kazanabileceğinizi iddia eden Buffett, hayatı boyunca hiçbir zaman kayda değer miktarlarda borç almadığını belirtti.

Mutlaka okuyun: İş kurmak için yeterli paranız yok mu? Problem değil!

 

Eğer Mecbursanız, Az ve Düşük Faizli Borçlanın

Warren Buffett her ne kadar borçsuz alımlar ve yatırımlar yapsa da, karını arttırabileceği durumlarda borç almaktan çekinmiyor. 2010 yılında şirketinin hissedarlarına gönderdiği mektupta Buffett, borç almanın tehlikeli olmasıyla birlikte faydalı da olabileceğini belirtti.

“Alınan borç işe yaradığında ve kazancınız arttığında, eşiniz sizin çok akıllı olduğunuzu düşünür, komşunuz ise sizi kıskanmaya başlar” diyen Buffett, borçlanmanın aynı zamanda bağımlılık yaratabileceğine ve eski geleneksel yöntemlere dönmenin her geçen gün zorlaşacağına da dikkat çekiyor.

Eğer gözünüz yükseklerde ise ve borç almak zorundaysanız sadece ihtiyacınız kadarını, mümkün olan en düşük faiz ile alın ve en kısa sürede geri ödeyin.

Mutlaka okuyun: KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

 

 

Basit Yaşayın

Warren Buffet gibi milyonlarca dolar kazanmak istiyorsanız onun yatırım stratejileri kadar yaşam tarzını da örnek alın. İnsanlar daha fazla kazanmaya başladıklarında, genellikle harcamaları da artar. Eski hayat tarzının yerini lüks arabalar, daha büyük evler ve daha pahalı tatiller alır. Öte yandan Warren Buffett farklı bir yol izledi.

Milyarlarca doları olmasına rağmen Buffett, basit ve mütevazi bir hayat sürüyor. ABD’nin Nebraska eyaletindeki Omaha kentinde yaşayan Buffett, 1958’de 31 bin 500 dolara satın aldığı evinde oturuyor. Buffett ayrıca, başkanı ve CEO’su olduğu Berkshire Hathaway firmasından geçtiğimiz sene 100 bin dolar kazandı.

Ne kadar fazla harcarsanız servetinizi büyütmeniz de o kadar zorlaşır. Fakat basit ve mütevazi bir hayat sürerseniz, birikiminiz ve yatırım için ayırdığınız miktar artacaktır.

Mutlaka okuyun: Zengin ile Fakiri Birbirinden Ayıran Temel Fark!

 

Öğrenmeye Ara Vermeyin

Zengin olmak için üniversite mezunu olmanıza gerek yok, öğrenmeye istekli ve yeni bilgilere açık olmanız yeterli. Kendinizi eğitmeniz, hangi yatırımların ve işlerin başarılı olabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Buffet bir yatırım dehası olabilir fakat bu durum onun daha çok okumasına ve öğrendikleriyle yeni şeyler inşaa etmesine engel olmadı.

Buffett günde en az dört saatini okumaya ayırmaktadır. Siz de zengin olmak istiyorsanız bir konuda en iyisi olmalısınız. Bunun yolu da sürekli yeni bilgiler öğrenip kendinizi geliştirmekten geçiyor.

Herkes okumaya bu kadar zaman ayıramayabilir. Bunun yerine seminerler ya da internet üzerinden verilen dersler gibi karşınıza çıkacak fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sektörünüzde En İyisi Olmanın Yolları

 

Sizi Motive Edecek İnsanlarla Birlikte Olun

Buffet’a göre; sizden daha iyi/başarılı insanlardan oluşan bir çevreniz olmalı. Sizden daha iyi biriyle vakit geçirdiğinizde, siz de ona benzemeye başlarsınız.

Hayatınızdaki insanlar sizi iyi ya da kötü yönde etkileyebilir. Daha iyisini yapmak için başarılı insanları taklit etmelisiniz. Belki de bu sebeple Buffett, çevresinde 25 yıllık arkadaşı Bill Gates gibi başarılı insanları tutuyor.

Sonuç olarak, daha fazla kazanmak için arkadaşlarınızı iyi seçmeli, sürekli bahane uyduran ya da size köstek olan insanlardan uzaklaşmalısınız.

Mutlaka okuyun: Kötü Bir Çevreniz Olduğunun 9 Belirtisi

 

Fırsatları Görmezden Gelmeyin

Para kazanmak için alışageldiğiniz rutininizden çıkarak risk almanız gerekebilir ve bu cesaret gerektiren bir iştir. Bu amaç uğruna yola çıktıktan sonra çekinmeniz ya da kendinizden şüphe etmeniz sizi engelleyebilir. Emin olamadığınız için kazançlı olabilecek fırsatları tepebilirsiniz.

Her gün karşınıza yeni fırsatlar çıkmaz. İşte bu nedenle Buffett’ın en iyi yatırım hamleleri, yakaladığı fırsatlar oldu. Georgia Üniversitesi öğrencilerine yaptığı bir konuşmada Buffett, hayattaki büyük fırsatları kaçırmamalarını tembihledi.

“Çok fazla fırsatla karşılaşmıyoruz, fakat karşımıza doğru ve büyük bir fırsat çıktığında peşinden gitmeliyiz” diyen Buffett, “Beklediğiniz büyük fırsat ortaya çıktığında elinizden geldiğince büyük oynamalısınız, çünkü hayatınız boyunca yüzlerce fırsatla karşılaşmayacaksınız.” diyerek öğrencileri uyardı.

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

Sonuç

Yatırım stratejileri, çalışma felsefesi ve basit hayat tarzıyla Omaha Kahini diye anılan Warren Buffett tüm girişimciler için gerçek bir rol model. Zira aldığı kararlar ve yatırımları sayesinde milyarlarca dolarlık bir servetin sahibi oldu.

Buffett sadece para kazanmayı değil, parayı nasıl biriktireceğini de iyi biliyor. Buffett’ın her adımını taklit etmeye çalışmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine onun kullandığı bazı stratejileri birleştirerek kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir