Cafe Açmak İçin İpuçları

İş kurmak istiyorum diyen girişimcilere öze en popüler iş fikirlerini ve yatırım alanlarını araştırmaya devam ediyoruz. Cafe açarak kendi işiniziniz sahibi olmak istiyorsanız ancak nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız o zaman doğru yerdesiniz.

Cafe açmak günümüzde birçok girişimci için karlı ve kazançlı bir yatırım olarak popülerleşti. Eğer siz de insanlarla sürekli iletişim halinde olmayı seviyor ve ‘cafe kültürü’ içinde bulunmaktan hoşlanıyorsanız; o zaman cafe açmak tam size göre bir iş olabilir.

 

Neden cafe açmalı ?

Uluslararası restaurant ve kahve zincirlerinin oluşturduğu güçlü rekabete rağmen, markalaşmamış birçok cafe, işlerini ilerletip kazancını arttırıyor. Cafe işletmek çok sosyal bir iş ve düzenli müşterilerinizi tanıyıp onlarla ilişkilerinizi ilerletmek işlerinizi açacaktır. Cafenizde hem içecek hem de yiyecek satabilir ya da içeceğin yanında sadece belli yiyecek çeşitlerini verebilirsiniz. İçeceğin yanında sadece tost ve sandviç gibi yan ürünler vermek bugün başarılı olan birçok cafenin uyguladığı bir yöntemdir.

 

Kişisel becerileriniz önemli

Bugün cafe işleten birçok kişi, öncesinde yiyecek-içecek sektöründe veya benzer bir hizmet sektöründe çalışmış. Siz de, eğer bir tecrübe eksiğinizin olduğunu düşünüyorsanız, günümüzde sayıları oldukça artan aşçılık kurslarından birine yazılıp kendinizi bu kurslarla geliştirebilirsiniz. Ana kuralınız; hep güleryüzlü olmak ve müşterilerinizle sürekli ilgilenmek olmalı. Cafe işletmek için aynı zamanda iyi organize olmalı ve yaptığınız işte verimli bir şekilde çalışmalısınız.

 

Cafe işinde başarılı olmanın anahtarı nedir ?

Cafe’nizin yeri önemli bir husus. Ayrıca hedef müşteri kitlenizi çok iyi tanımalısınız. Birçok cafe yaya trafiğinin çok olduğu işlek ana caddelerde konumlanmıştır fakat buralar cafenizi açmak tek uygun yer değil elbette. Siz, cafenizi örneğin, çalışan kesimin çok olduğu endüstriyel bir bölgede ya da otoban veya şehirlerarası yolların üstünde de açabilirsiniz. Konumun yanında hoş bir cafe ambiyansı oluşturmak da etkilidir ve bununla birlikte menünüzün de müşteri kitlenize uygun olması gerekir. İyi organize olmak ve hızlı bir servise sahip olmak da çok önemli çünkü 1 saatlik öğle arasına çıkmış müşterileriniz yemeğinin hazırlanması için 15 dakika beklemek istemeyecektir. Bu anlamda, cafe işletmecileri tekrarlayan siparişlere güvenmekte ve bu şekilde müşteri memnuniyetini sağlamaktadırlar.

Gıda yönetmeliği ve sigorta

Günümüzde gıda sağlığını ve güvenliğini korumak için ciddi yönetmelikler çıkarıldı. Bu yönetmelikler gıdanın hangi şartlarda muhafaza edileceğinden, ne şekilde tutulup taşınacağına kadar en ince detayları bile belirlemiştir. Ülkemizdeki tüm cafe ve diğer gıdaya yönelik işletmeler, T.C. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmekte ve bu kurumdan uygunluk belgesi almak zorundalar.

Cafenizi açmak için gerekli izinleri de aldıktan sonra artık sıra yangına ve hırsızlığa karşı teminatı da içeren bir işyeri sigortası yaptırmaya geldi. Tam bir sigorta yaptırmak bir cafe için biraz pahalıya kaçabilir. Bu yüzden, ihtiyaca uygun bir sigorta poliçesi için, bir sigorta broker’ı ile konuşarak neyin koruma altına alınıp neyin alınmayacağını kendinizin belirlediği daha hesaplı bir poliçe elde edebilirsiniz.

 

Cafe açma maliyeti

Cafe açmak pahalı bir yatırım olabilir. Cafeyi açacağınız dükkanı satın almak veya kiralamak ve sonrasında içini donatmak hatırı sayılır miktarda bir parayı bu işe bağlamanızı gerektirir. Genelde, insan trafiğinin yüksek olduğu bir konumda olması, dükkanınız için ödeyeceğiniz kirayı da doğru orantılı olarak arttırır. Gıda üretim ve satış uygunluk belgelerinin alınması için de bir bedel olduğunu ve müşterilerinize hizmet etmeleri için eleman çalıştırmanız gerektiğini de unutmayın. Ayrıca müşteri çekebilmek için reklam yapmalısınız; potansiyel müşterileriniz orada sizin cafenizin de olduğunu ve sürekli gittikleri cafeden daha güzel bir yer olduğunu anlamalılar.

 

Peki ya mevcut cafeyi devralmak ?

Devralmaya uygun birçok cafe bulabilirsiniz. Bu, sıfırdan başlamanın zorlukları karşısında iyi bir alternatif olabilir; özellikle halihazırda zaten kazandıran bir yer ise. Niyetiniz buysa, devralmadan önce hedefinizdeki cafe’yi iyice inceleyin. Müşteri kitlesinin sizin hedef kitlenizle yakınlığını, muhasebe kayıtlarını ve özellikle de sahibinin cafe’yi neden satmak veya devretmek istediğini…

 

Bir sonraki adım

Bir işe başlamadan önce pazar araştırması yapmanız hayati önem taşır. Aynı bölgedeki diğer cafelere giderek menülerini, fiyatlarını vb. şeyleri inceleyin. O konumda sizin açmak istediğiniz cafenin konseptinde başka bir işletme olup olmadığına bakın. Bunun dışında ilk elden bilgi edinmeye de bakın; sokak anketleri yapabilir veya bu iş için uygun olabileceğini düşündüğünüz dükkanın önünden geçen insanları gözlemleyerek potansiyel müşteri sayınızı bulabilirsiniz.

İş kurmak istiyen girişimciler için en cazip ve kazançlı iş alanlarını araştırmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.