Youtube’dan Para Kazanmak

Evde ek iş arıyorum ne yapabilirim diyenlere özel ek iş imkanlarını ve internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam ediyoruz.

Birkaç gün önce İngiliz bir aile çocuklarıyla ilgili 57 saniyelik bir video paylaştı ve sadece bu video sayesinde 150,000 dolar kazandı. Siz neden bu kazançlara seyirci kalasınız? İster bir ek iş olarak görün isterseniz de hobi… Youtube’a sadece videolar yükleyerek hiç tahmin edemeyeceğiniz kazançlar elde edebilirsiniz.

İnsanların çoğu Youtube’dan nasıl para kazanılacağı ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyor. Sizde konuyla ilgili bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edin.

Kısaca özetlersek Youtube ortağı olarak Youtube’dan para kazanabilirsiniz. Videolarınıza reklamlar eklersiniz ve bu reklamlar tıklandıkça elde edilen gelirin belli bir yüzdesini almaya hak kazanırsız. Her 1,000 izlenmede 1 ile 10 TL arasında para kazanabilirsiniz.

Youtube ortağı olmak Adsense yayıncısı olmak gibi sıradan bir şey değildir. Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı gösteren basit adımlar vardır:

 

1 – AdSense hesabı açtığınızdan emin olun

Youtube videolarınıza eklenen reklamlardan elde edilen kazanç ve istatistikler Adsense hesabınızda görüntülenir. İşte bu nedenle bir hesap açmanız gerekir.

Teoride Adsense hesabı açmadan önce da Youtube ortağı olabilirsiniz. Ama size tavsiyemiz önce Adsense hesabı açmanız ve daha sonra da Youtube ortağı olmanızdır.

Mutlaka okuyun: AdSense ile Para Kazanmak

 

2 – Youtube’daki izleyici sayınızı artırın

Youtube, kullanıcıları değerlendirirken en önemli kriter olarak kaç izleyiciye ulaştığınıza bakar. Kanalınız aşağıdaki rakamlara ulaşmadan aktif olmaz ve haliyle para kazanamazsınız. Kazanmaya başlamak için şu şartları yerine getirmelisiniz:

 • En az 1,000 abone
 • En az 4,000 saat izlenme süresi

Bunlar minimum rakamlardır. Biz sizin yerinizde olsak bu rakamları beş ile çarparız.

Mutlaka okuyun: YouTube’da Ünlü Olmanın Yolları

 

3 – Düzenli olarak videolar yükleyin

Videolarınız viral olsa bile sadece bir veya iki tane video yüklemeniz kabul edilme şansınızı düşürür. İşte bu nedenle Youtube uzun süreli çalışabileceği insanları arar.

Daha sık ve daha düzenli videolar yüklemeniz başarı şansınızı arttırır. Örneğin her gün yeni videolar yükleyen birinin şansı iki haftada bir yükleyenlere göre daha yüksektir.

Youtube ortağı olmak için başvurmadan önce en az 100 video yüklemesi yaptığınızdan emin olun. ( bazıları 50 videonun yeterli olacağını söylemektedir )

 

4 – Marka oluşturun

Bu adım çok gerekli değildir ancak kabul edilmenize yardımcı olabilir. Şunu unutmayın ki siz teknik esasları halletseniz bile Youtube ortağı olup olmayacağınıza başkaları karar verecek. Bir diğer ifadeyle ne kadar profesyonel gözükürseniz şansınız da o kadar artacaktır.

Pratik ipuçları:

Videolarınızı yayınlamak ve izleyicilerinizle daha çok etkileşimde bulunabilmek için bir internet sitesi açın.

Güzel bir logo tasarlayın ve logonuzu her yerde kullanın.

Videolarınızda logonuzla birlikte filigranda kullanın.

Videolarınız için profesyonel bir intro düşünün.

Daha profesyonel gözükmesi için Youtube kanalınızı özelleştirin.

İçeriğinizde telif hakkı ile korunan materyaller olmadığından emin olun.

Başvurunuzun geri çevrilmesine neden olabilecek en önemli etkenlerden biri telif hakkı ihlalidir. Bu nedenle videolarınızın telif hakkı ile korunan materyaller içermemesi gerekir.

Buna görseller, grafikler, logolar, video klipler ve işitsel öğeler de dahildir. Örneğin izin almadan kullandığınız arka plan müziği bile reddedilmenize neden olabilir.

 

5 – Youtube ortağı olmak için başvuru yapmak

Bahsettiğimiz adımları takip ettiyseniz başvuru için hazırsınız demektir. Bu işlemi Youtube iş ortağı programı sayfasından yapabilirsiniz. Bir sürü insan başvuru yaptığından başvurunuzun kabul edilmesi zaman alabilir ancak bir kere kabul edildikten sonra videolarınızda reklamlar kullanılmaya başlayacaktır.

 

Yotube’da Para Kazanma Tavsiyeleri

Şimdi para kazanma aşamasından bahsedelim. Zaten amaç bu değil miydi? Bilmeniz gereken ilk ve en önemli şey, ürettiğiniz videoların sevdiğiniz bir konu hakkında olmasıdır. Yani tutkuyla bağlı olmadığınız, sevmediğiniz bir konu hakkında videolar üretirseniz bir süre sonra motivasyonunuzu ve ilginizi kaybedersiniz.

Bir diğer konu yüklediğiniz iki video arasındaki süre. Yani ayda bir video mu yükleyeceksiniz yoksa haftada bir mi? Belki de günde 2 video yüklemek istiyorsunuzdur. Önemli olan video yükleme işini düzene sokmaktır. Yani belli bir stratejiniz olmalıdır bu konuda. Eğer siz düzenli olursanız insanların kanalınıza abone olma ihtimalleri daha yüksek olur. Kanalınıza abone olunması belli bir izleyici kitlenizin oluşması demektir. Bunu stadyumlardaki kombine bilet sahibi kişiler gibi düşünebilirsiniz.

Videolarınızın makul sürede olmasına, kaliteli olmasına özen gösterin. Eğer “tutorial” adı verilen bir şeyin nasıl yapıldığını gösteren videolar yüklemeyecekseniz, bu süre 6 dakikayı aşmamalıdır. Videonuzu “Bölüm 1, Bölüm 2…” gibi parçalara ayırsanız bile içeriğin çabucak tüketilebilmesi için süreyi kısa tutmanızda fayda var. Bir videonun çabucak tüketilebilmesi onun paylaşılma olasılığını artırır.

Örneğin 15 dakikalık komik bir videonun paylaşılma ihtimali düşüktür. Çünkü süre çok uzundur. Videolarınızın kısa olması gerektiğini belirttikten sonra başka hususlara değinmemiz gerekir. Videolarınızın konusu belli olmalı. İçerik ve video başlığı uyumlu olmalı. Etiketlemeyi, alt açıklamaları düzgün yapmalısınız. Videoların sesi net olmalı. Düzgün şekilde kurgulanmış olmalı. Bunlara baştan özen göstermek, size büyük fayda sağlayacaktır.

 

İvme Kazanın

Video yükleyince işiniz bitmiyor. Yani birkaç kez pedal çevirmekle tüm yolu kat etmeniz mümkün değil. Videolarınızı, daha doğru ifadeyle video kanalınızı pazarlamanız gerekiyor. Bunu yapmanın en basit yollarından bazılarıysa videolarınıza yapılan yorumlara cevap vermek, başka videolara yorum yapmak, videolarınızı sosyal medyada paylaşmak gibi şeyler. Özetle, daha çok insanın sizin kanalınızdan haberdar olmasını sağlamalısınız.

Ayrıca bir Youtube Network’e ya da diğer bir ifadeyle oynatma listesine (playlist) katılarak da kanalınıza daha çok insan çekebilirsiniz. Buradaki temel amaç aynı tema hakkındaki videoları toplamak, daha çok trafiğe ulaşmak ve daha çok para kazanmaktır. Örneğin “Eski İstanbul görüntüleri” hakkında bir videonuz varsa bu videoyu İstanbul’un 100 yıl önceki halini gösteren bir playlist’e eklerseniz daha çok kişiye ulaşırsınız.

Ancak bu tür playlistlere girmek için bazen ücret ödemek gerekebilir. Ya da bazı gereksinimleri yerine getirmeniz istenebilir. Ancak playlist’e girmek her zaman gerekli olmayabilir. Öncelikli olarak kendi içeriğinizi üretmeli ve kendi başınıza para kazanmayı denemelisiniz. Kendi başınıza ivme yakalayınca Network denen sisteme gerek duymayabilirsiniz bile.

Özetleyecek olursak şayet iyi videolar üretmek istiyorsanız sevdiğiniz konuları seçin. Özel bir yeteneğinizi bulun ve bu tema üzerinden içerik üretin. Youtube üzerinden para kazanmaya başlamanın en iyi yolu budur!

Youtube, internetten para kazanmak isteyenler için harika bir ek gelir fırsatıdır. Bizden size tavsiye bu ek gelir fırsatını değerlendirmek için zaman kaybetmeyin. İyi şanslar!

Evde ek gelir arayanlar için ek iş fırsatlarını ve internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Youtube İle Nasıl Zengin Olunur?
Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?
Sadece 395 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları

Tags: ,

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.


One Response to Youtube’dan Para Kazanmak

 1. murat says:

  Öncelikle bilgiler oldukça net ve anlaşılır olmuş. Ben de kendi tecrübelerimi sizle paylaşmak istiyorum.

  1. youtube 1000 izlenmede şu kadar para kazanılır’ın tamamen şehir efsanesi olduğunu söyleyebilirim. ben de bir youtuberim, özgün yayıncılık yapıyorum ve bir videom 7000 ini geçti ve öyle bahsedildiği gibi dolarlar kazanmadım. belki yurtdışında izlenmeye para veriliyordur ancak ülkemizde durum böyle değil google’ın adsense üyeliği ile youtube’a iş ortağı olmuşsanız, tıpkı web sitelerindeki gibi reklamların görüntülenmesi (çok cüzzi) ve tıklanmasıyla gelir elde ediyorsunuz. tıklama başına 0,01-0,50 kr gibi (reklam verenlerin ve reklamın cinsine göre gelir değişiyor kesinlikle 1 tl olmuyor) oluyor. ülkemizdeki youtube izleyicileri reklam izlemeyi sevmedikleri için web tarayıcılarına reklam engelleyici eklentiler kuruyorlar. sonuç 0 a sıfır elde var sıfır. çoğu insan kazanamadığı için youtube yayıncılığını bırakıyor bu yüzden. youtube’da spam veya hile yapanlara gelince bunlar kazanıyorlar ama başları bir süre sonra telif hakları nedeniyle belaya giriyor yada şikayetler nedeniyle youtube tarafından kanalları kapatılıyor. ödeme eşiğini geçememişse kazandığı parayı alamıyor ve bir daha adsense hesabı almamak üzere banlanıyorlar.

  2. youtube iş ortaklığı için öyle beşle onla rakamları çarpın konusu hikayedir. kendim hiç abonem yokken, topu topu 3-5 videom varken ve bu videolarım 1000 izlemenin altındayken ve kanal totalde 10.000 az izlenmişken youtube iş ortaklığı için başvurum kabul edilmişti. malum hala iş ortaklığım sürüyor.

  3. youtube’un alogaritmasına kimse akıl sır veremez! bir kanalın popüler olması için hergün video yüklemesine gerek yok. youtube bile kendi açıklamalarında her gün 1 video yüklemeyin diyor. ancak belli bir planınız olsun diyor. haftada 1 video da yayınlayabilirsiniz diyor. Bir kişinin kanalının tutması sunduğu içeriğinin iyi olmasına ve biraz da şansa bağlı. Birkaç videonuz zamanla viral olabiliyor ve bu olumsuz bir durum değil çünkü bu sayede kanalınızdaki diğer videolarında keşfedilme ve izlenme olasılığı artıyor.( bir nevi amiral geminiz gibi oluyor.)

  Velhasılı Türkiye’de youtube’da profesyonel çalışanlar, kendi ekibini kuranlar, büyük kanallar dışında insanların iyi para kazanmaları çok kolay sayılmaz. Çünkü youtube’da kaliteli bir yayın hazırlamak ciddi anlamda emek ve zaman isteyen bir iş. Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yukarı Işınlan ↑

DMCA.com

Gizlilik Politikası