İlham Verici 5 İnovasyon Projesi

İnternette her dakika, kitlesel fonlama ile hayata geçirilen milyonlarca proje ortaya çıkıyor. Kickstarter ya da Indiegogo gibi sitelerde gezindiğinizde garip, işe yaramaz hatta aptalca sayılabilecek projelerle karşılaşmanız işten bile değil. Bu karmaşanın içindeyse gerçekten kıymetli bazı fikirler de bulunuyor. Stres çarkı ya da telefon kılıfı gibi ürünleri bir kenara bırakarak bu haftanın en alışılmadık, iddialı ve heyecan verici inovasyon projelerini sizler için derledik:

 

BoxLock Home – Kargo Hırsızlığına Karşı Yeni Önlem

Amazon alışveriş sitesi tarafından yakın zamanda başlatılan “Amazon Key” adlı teslimat sistemi, kargolarınızın kapıya bırakılması yerine, teslimat görevlisinin evinize girerek satın aldığınız ürünü içeri koymasına olanak sağlıyor. Bu sayede, adresinize gönderilen kargonun çalınma riski ortadan kalkıyor. Fakat bu sistemle ilgili sıkıntı, tanımadığınız birinin evinize girecek olması.

Tam da bu noktada BoxLock Home projesi devreye giriyor. Bu cihaz temelde, İnternet’e bağlı akıllı telefon ile kontrol edilebilen ve barkod okuyucuya sahip bir asma kilit. Kullanımı oldukça basit olan bu asma kilit, size o gün gelmesi gereken paketin üzerindeki barkodu okuyor ve her şey yolunda ise, paketleriniz için evinizin önünde duran kutunun kilidini açıyor. İşlem tamamlandıktan sonra da tekrar kilitliyor.

Mutlaka okuyun: Hırsızlığı Önlemeye Yönelik Girişimler

 

Somnox – Robotik Yastık

Geceleri uyumakta zorlanıyorsanız yalnız olmadığınızı bilin. Milyonlarca insan aynı dertten müzdarip ve birçok insan bu sorunu uyku hapı kullanarak çözmeye çalışıyor. Peki ya ilaç kullanmadan da uyuyabilseydiniz? Somnox’un amacı da bu! Bu yumuşak robotik yastık, ritmik nefes alış verişi ve çıkardığı sakinleştirici sesleri ile uyumanıza yardımcı oluyor.

Delft Teknoloji Üniversitei Robotik Enstitüsünde temelleri atılan Somnox firmasının kurucularından Julian Jagtenberg, uyku yoksunluğuna çözüm üretmek için bir araya gelen dört mekatronik mühendisinden biri.

Uyku problemi için aranan yolların genellikle medikal çözümlere çıktığını fark ettiklerinde, bunun için adım atan mühendisler, Somnox’un da temelini de atmış oldular.

Mutlaka okuyun: Uyumanızı Kolaylaştıran İnovasyonlar

 

Luminoodle Task – Esnek Aydınlatma

Birkaç yıl kadar önce Power Practical isimli girişim, beklenmedik bir şekilde başarıya ulaşan çok yönlü, ip şeklinde LED ışıklar üretti ve Luminoodle adını verdi. Bu inovasyonun ortaya çıkarılmasından bir yıl sonra ise, daha gelişmiş ve daha renkli iki versiyonuyla ürün tekrar ortaya çıktı. Power Practical firması bununla da yetinmedi ve geçtiğimiz hafta, şu ana kadarki en parlak ve çok yönlü LED aydınlatma sistemini yarattı.

Luminoodle Task, nerede ve nasıl ihtiyaç duyarsanız o şekle giren, ince yapılı, mıknatıs özellikli ve yılan gibi kıvrılabilen bir lamba. Luminoodle Task, atalarından farklı olarak iki ucundaki mıknatıslarla, boyutuyla, güvenliği ve şekillendirilebilmesiyle bugüne kadar üretilen en kullanışlı aydınlatma cihazı niteliğini taşıyor.

Yaratıcılarına göre ürün, sizin isteklerinize göre şekilleniyor. Herhangi bir metal yüzeye kolayca yapışıp kolayca toplanabiliyor ve kullanıldığı alanı doğal ışıkla aydınlatıyor.

 

Unico – Hızlı Diş Fırçalama Makinesi

Dişlerinizi beyaz ve sağlıklı tutmak için her gün en az iki kere fırçalama, tükürme, durulama, gargara yapma ve diş ipi kullanma sizin için de yorucu olmuyor mu? Bu günlük rutininizi kolaylaştırmak adına icat edilen elektrikli diş fırçaları ise, her ne kadar ileriye dönük bir adım olsa da yeterli olmaktan uzak. Zira harcadığınız zaman ve diş bakımı yapmanın sıkıcılığı halen devam ediyor. Peki ya aynı temizlik ve sağlığı sağlayabilecek fakat bunu çok daha kısa sürede yapabilecek bir yol olsaydı?

Diş fırçalamada çığır açacak bir inovasyon olan Unico’nun iddiası, ihtiyacınız olan diş temizliğini yanlızca 3 saniyede tamamlayabildiği yönünde. Cihaz temelde büyük ve kıllı bir ağızlık. Ağzınıza yerleştirdiğiniz cihaz, yüksek bir frekansta çalışarak dişlerinizi temizliyor. Bu işlem esnasındaysa, diş macunu küçük kanallardan geçerek dişlerinizin üzerine gönderiliyor. Tüm işlemin 3 saniyede tamamlandığını iddia eden firma, normal bir fırçalama ile aynı sonucu verdiğini belirtiyor.

 

Snow White – Kar Bisikleti

Bir snowboard, dağ bisikleti ve scooter’ı birleştirseniz ortaya ne çıkardı? Bu soruya cevap vermek gerekirse şimdiye dek gördüğünüz en ilginç görünümlü araç olan Snow White karşımıza çıkıyor.

Büyük bir direksiyona ve üzerinde duracağınız geniş bir platforma sahip bu araç, snowboard ya da bisiklet sürme deneyiminiz olmasa da kayma keyfini çıkarabilmenize olanak sağlıyor.

Gravity Scooters markasının daha önce ürettiği dağ scooterı üzerine monte edilen bir parça ürettiklerini söyleyen firma müdürü Judith Garcia, yaptığı bir röportajda ürünü “Kar bisikletinizle dağlarda sörf yapabilir ya da köpeklerinizi bağlayarak kızak olarak kullanabilirsiniz” sözleriyle anlattı.

Bunun yanı sıra ürünü, kayak sezonu dışında da, kayak takımlarını tekerleklerle değiştirerek yolda kullanabiliyorsunuz.

 

İlginizi çekebilir

En İyi İnovasyon Fikirleri
Geleceğin Teknolojileri: Dünyayı değiştirecek 22 fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.