Varlığından Pek Haberdar Olmadığınız 10 İlginç Meslek

İdeal iş tanımı kişiden kişiye farklılık gösterse de neredeyse herkes, ilginç ve aynı zamanda prestijli bir işe sahip olmak ister. İşte sizlere muhtemelen daha önce hiç duymadığınız 10 ilginç meslek:

 

1- Bahçıvanlık Terapisti

Ortalama maaş: Yıllık 76,940 Dolar.

Genel açıklama: Bu iş, bitkileri ve bitki ekme sürecini fiziksel ve psikolojik terapide kullanmayı gerektirir. Bu terapi türü, genel olarak rehabilitasyon kliniklerinde, hastanelerde, psikoloji ofislerinde ve okullarda kullanılıyor.

Başlamak için gerekenler: İlginç işlerin büyük çoğunluğunda olduğu gibi bu iş de belirli seviyede eğitim gerektiriyor. Bu işe girebilmek için, ülkedeki çeşitli kurumlar tarafından verilen bahçıvanlık terapisti kurslarını bitirmeniz gerekiyor. Buna ek olarak bu tür işlerde çalışabilmek için internet üzerinden verilen bahçıvanlık terapisi kurslarına da katılabilirsiniz. Ayrıca, becerilerinizi çıraklık yoluyla da arttırabilirsiniz.

 

2- Disney Karakteri

Ortalama maaş: Yıllık 54,995 Dolar.

Genel açıklama: Oyunculuk alanında yeteneğiniz varsa; Disney karakteri olmak yapmak isteyeceğiniz ilginç işlerden bir tanesi. Disney’deki karakterlerden biri olabilmek için ise önce seçmelere katılmanız gerekiyor. Bu seçmeler, sizin iletişim becerileriniz yerine; fiziksel koordinasyonunuzu, davranış ve hareket kabiliyetinizi ölçüyor.

Başlamak için gerekenler: Bu tip işler, resmi bir eğitim gerektirmemesine rağmen; oyunculuk veya dans alanında tecrübenizin olması, size işe alım konusunda avantaj sağlıyor.

Nerede bulabilirsiniz: Eğer bir Disney karakteri olmak için can atıyorsanız dünyanın çeşitli şehirlerinde bulunan bir Disneyland’a gitmeniz gerekiyor.

 

3- Video Oyun Test Edicisi

Ortalama maaş: Yıllık 71,685 Dolar.

Genel açıklama: Bu iş; yeni oyunları test etmeyi, kullanıcı deneyiminin ve oyunların işlevselliğinin nasıl geliştirilebileceği üzerine teklifler sunmayı gerektiriyor. Buna ek olarak, rakip oyunlar hakkında araştırma yapmanız ve göze çarpan bir oyun geliştirmeniz de gerekebilir. Bu iş, başkaları oynamadan önce yeni oyunları oynayabildiğiniz oldukça ender bulunan işlerden biri.

Başlamak için gerekenler: Basit bir oyun test etme işi için size gereken tek şey bir lise diploması. Bunun dışında daha gelişmiş olan diğer testlerde, bilgisayar bilimleri ya da oyun tasarlama alanlarında belirli bir düzeyde eğitim gerektiriyor.

 

4- Bisikletli Kurye

Ortalama maaş: Saati yaklaşık 12.43 Dolar.

Genel açıklama: Bisikletli kuryeler, özellikle trafik sıkışıklığı yaşanan şehirlerde oldukça fazla tercih ediliyorlar. Trafik sıkışıklıklarından ve park problemlerinden etkilenmedikleri için şehir içlerinde daha hızlı bir taşıma seçeneği sunuyorlar. Bisikletli kuryeler; moda ve yiyecek endüstrileri dahil olmak üzere birçok endüstri alanı tarafından hali hazırda kullanılıyor.

 

 

5- Sanat Restoratörü

Ortalama maaş:Yıllık 50,690 Dolar.

Genel açıklama: Genelde bu tür profesyoneller, sanat galerileri veya müzelerle birlikte çalışır. Ayrıca özel sanat koleksiyoncusu olarak da çalışabilirler. Ana görevleri, tarihi sanat parçalarını orijinal hallerine geri döndürecek şekilde onarmaktır. Bir sanat restoratörü olarak; yıllar süren ihmaller ve hasarlardan sonra, tarihi sanat eserlerini eski orijinal ve iyi haline getirmek için çok çeşitli teknikler uygulamanız gerekiyor.

Başlamak için gerekenler: Bir sanat restoratörü olarak çalışabilmek için; öncelikle yapacağınız işe tutkunuzun ve sanatsal becerilerinizin olması gerekiyor. Bunlara ek olarak, güzel sanatlar fakültesi mezunu olmanız ve bu sırada tekstil veya restorasyon gibi belirli bir alanda uzmanlaşmanız da gerekiyor. Aynı zamanda restore etmek istediğiniz sanat eserinin, kültürel önemi hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Mezun olduktan sonra becerilerinizi arttırabilmek için bir yerde çıraklık yapmanız veya staj görmeniz tavsiye ediliyor.

 

6- Yanardağ Bilimcisi

Ortalama maaş: Yıllık 30,000 ila 50,000 Dolar arası.

Genel açıklama:  Bir yanardağ bilimcisi olarak; hareketsiz, aktif ve faal olmayan yanardağları incelemek için dünya üzerindeki birçok yere seyahat etmeniz gerekecek. Bütün bunlara ek olarak, yanardağlardaki püskürmeleri tahmin etmek ve hayatları kurtarmakla da yükümlü olacaksınız.

Başlamak için gerekenler: Yanardağ bilimcisi olmak; jeoloji, yer bilimleri, kimya ve coğrafya gibi bilimsel alanlarda uzmanlık gerektirir. Bu sebeple, bu işi yapabilmek için bu alanlardan birinde en az lisans dereceniz olması gerekmektedir. Yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olmak ise size ek bir avantaj sağlar.

 

7- Beden Ressamı

Ortalama maaş: Yıllık 18,000 ila 102,000 Dolar arası.

Genel açıklama: Genel olarak beden ressamları; festivallerde, fuarlarda ve panayırlarda çalışırlar. İşleri, insanların bedenine bir dizi görüntü ve desen çizmeyi gerektirir. Bu işte, yüz boyamak da dahil birçok alanda uzmanlaşmayı seçebilirsiniz.

Başlamak için gerekenler: Beden ressamı olabilmeniz için yaratıcı ve sanatsal anlamda yetenekli olmanız gerekiyor.

 

8- FengShui Danışmanı

Ortalama maaş: Yıllık 44,000 Dolar.

Genel açıklama: Bu iş, sanat aşıkları için en iyi işlerden biri. FengShui, çok eski bir Çin bilimi ve sanatı. Mesleğin temel amacı, sağlık ve sıhhat ile ilişkilendirilen ve “Chi” olarak bilinen enerji akışına odaklanmaktadır. Bu iş; ofis, bahçe veya ev gibi alanlar dahil her türlü ortamda uygulanabilir.

Başlamak için gerekenler: Bu alanda çalışan profesyonellerin büyük bir kısmı kendi kendini yetiştirmiştir. Yine de bu alanda rekabet avantajı istiyorsanız bu işin resmi eğitimini alabilirsiniz.

 

9- Koku Kimyageri

Ortalama maaş: Yıllık 60,000 Dolar.

Genel açıklama: Bu işte çalışan bilim insanlarının görevi, çeşitli moleküllerin kokuları üzerinde çalışmaktır. Buna ek olarak bu tür kokuların, parfümlerin formülünde nasıl kullanılacağını belirlerler. Bu profesyoneller; kadın ve erkek parfümlerinin, losyonların ve sabunların kokularını tasarlar ve test ederler.

Başlamak için gerekenler: Genel olarak koku kimyageri olabilmek için, biyokimya ve kimya alanlarında iyi olmanız gerekiyor. Bu iş, çoğu durumda adayların yüksek lisans veya doktora gibi üst düzey bir dereceye sahip olmasını gerektiriyor.

 

10- Hippo Terapist

Ortalama maaş: Yıllık 88,000 Dolar.

Genel açıklama: Hippo terapi; down sendromu, çoklu skleroz ve otizm gibi nörolojik ve fiziksel engeli olan hastaların tedavisinde, atların doğal hareketlerini kullanan bir terapi çeşididir. Atın kalça kemiği, insan yürüyüşünün fizyolojisini tekrar ederek hareket eder; bundan dolayı da fiziksel ve nörolojik engeli olan hastalar için yararlıdır.

Başlamak için gerekenler: Hippo terapist olabilmeniz için en başta sertifika almanız gerekiyor. Sertifika alabilmek için 1. ve 2. seviye tedavi prensiplerini yerine getirmeniz ve binicilik becerilerinizin olması da gerekiyor.

 

İlginizi çekebilir

İlginç İş Fikirleri
En İlginç Para Kazanma Yolları

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir