Zengin olmanın en etkili yolu

Düşünülenin aksine, zengin olmak için bireysel finans konusunda uzman olmak zorunda değilsiniz.

Süslü ekonomik jargon kullanmak veya bu yılın “en sıcak hisse senedini” bilmek, zengin bir aileden gelmek ve hatta yüksek maaş almak zorunda da değilsiniz.

Birçok insan için işin özeti şudur: “Yatırım yapmak

New York Times en çok satan kitaplar listesinden yer alan “I Will Teach You To Be Rich” isimli kitabın yazarı Ramit Sethi kitabında şu sözlere yer vermiştir: “Ortalama olarak, milyonerler her yıl hane halkı gelirinin %20’si ile yatırım yapıyorlar. Varlıkları her yıl kazandıkları miktar ile ölçülemez ancak bu şekilde yatırım ve birikim yapıyorlar.”

“Başka bir ifadeyle, bir proje müdürü her yıl 50,000 TL kazanabilir ve her yıl 250,000 TL kazanan bir doktordan daha zengin olabilir  – eğer proje müdürünün tasarruf ve yatırım ile sağladığı net geliri daha yüksekse.”

Seth her hafta sadece 10 TL yatırım yapmanın gücüyle ilgili şöyle bir örnek vermiş:

5 yıl sonra ( ortalama %8 getiri ) 3,295 TL’niz ve 10 yıl sonra 8,136 TL’niz olur.

Her hafta kenara 50 TL koyarsanız 5 sene sonra 16,473 TL’niz ve 10 yıl sonra 40,678 TL’niz olur. Her hafta kenara biraz daha fazla para koyarsanız ve bunu yıllarca yaparsanız ne kadar paranız olacağını bir hayal edin.

 

Ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi olur

Yatırım yapmak için zengin olmak zorunda değilsiniz. Birçoğumuz korktuğumuz veya nereden başlamamız gerektiğini bilmediğimiz için para biriktirme konusunda başarısız oluyoruz. Zarar etme korkusu da yaygın endişelerden biridir. Sethi konuyla ilgili şunları yazmış: “Global finansal krizler esnasında piyasa düşüşe geçer ancak uzun vadeli düşünmelisiniz. Borsada fırtınalar her zaman olacaktır. Bu nedenle ne kadar erken yatırım yapmaya başlarsanız sizin için o kadar iyi olur. ”

Yatırım yapmak sandığımız kadar karmaşık veya ürkütücü değildir. En basit başlangıç noktası emeklilik planına yatırım yapmaktır. Emeklilik hesaplarının farklı katkı limitleri ve vergi yapıları vardır. Gelirinize bağlı olarak kendiniz için uygun olan emeklilik planını belirleyebilirsiniz. Kenara ayırabilecek daha fazla paranız varsa ve yatırım yapmaya devam etmek istiyorsanız düşük maliyetli indeksli yatırım fonlarını da araştırabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Yatırım yapmak isteyenlere
Para nasıl biriktirilir?
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir