2024’te Çalışmadan Nasıl Para Kazanılır?

9 ila 5 arası mesai yaptığınız bir işiniz ve akmasa da damlayacak sabit bir geliriniz var, ancak bu size yetmiyor mu?

Daha fazla paraya, özgürlüğe ya da esnekliğe mi ihtiyacınız var?

O halde doğru yerdesiniz. Bu makale, tam zamanlı işinizi bırakma riskine katlanmaksızın nasıl pasif gelir elde edebileceğinize ilişkin 23 fikri ele alıyor. Burada öğrenecekleriniz sayesinde günün birinde çalışmadan para kazanacak duruma gelebilir ve hatta hayallerinizin ötesinde bir hayata bile kavuşabilirsiniz.Çalışmadan Nasıl Para Kazanılır?

1. Online Kurs Hazırlayın

Bir konuda uzmansanız bununla ilgili bir video ders hazırlayarak para kazanabilirsiniz.

Udemy ya da Khan Academy gibi platformlarda oluşturduğunuz dersi belli bir komisyon karşılığında satışa sunmanız mümkün. Üstelik bir sefere mahsus hazırlayacağınız bu dersten, teorik olarak sonsuza kadar kazanç elde edebilirsiniz. Uzun vadede kazançlı bir pasif gelir modeli arıyorsanız online ders hazırlamak tam da size göre olabilir.

Dilerseniz bir blog sayfası açıp kendinize has bir hedef kitlesi oluşturabilir ve müşterilerinizi kendi ellerinizle bulabilirsiniz. Dahası kursunuzu kendi web siteniz üzerinden satmanız, elde edeceğiniz pasif geliri kontrol etmenize de yardımcı olacaktır.

Diğer yandan, Udemy üzerinden satış yapmak sizi müşteri bulma zahmetinden kurtaracak, işi çok daha zahmetsiz hale getirecektir. Ancak bu platformun belirli dönemlerde fahiş indirimler yapmanızı gerektireceğini unutmamalısınız. Nihayetinde bu durum elde edeceğiniz geliri de etkileyecektir.

Bu yolla gerçek bir başarıya ulaşmanın mümkün olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? İşte sizlere kendi başarı hikayem:

“2021 yılında Excel Elektronik Tablolarına ilişkin bir blog sayfası açtım. Bunu elektronik tablolar hakkında çok şey bildiğim ve bildiklerimi başkalarıyla da paylaşmanın iyi bir fikir olduğuna inandığım için yaptım. Sayfam 2 yıl içinde ziyaretçi sayısını yavaş yavaş artırdı, çok geçmeden ayda 100.000’den fazla görüntüleme almaya başladım. Durumu fark eder etmez, çevrim içi bir kurs oluşturup satmaya karar verdim ve sadece birkaç ay boyunca kayda değer miktarda bir ek gelir elde ettim. Sonrasında ise bunu tam zamanlı olarak yapıp kurs sayımı artırma yoluna gittim. Sayfam o zamandan beri bir hayli büyüdü ve hiç çalışmadan ayda onbinlerce lira kazanmayı başladım.”

Mutlaka okuyun: Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: Udemy’den Para Kazanmak


2. Bir Blog Açın

Blog sayfalarının en büyük avantajı birkaç farklı gelir akışına aynı anda ev sahipliği yapabilmeleridir. Zira bloglar; kurslar, sponsorlu gönderiler, ürün satışları ve daha pek çok şey üzerinden pasif gelir elde etmenize yardımcı olur.

Ancak, başarılı bir blog oluşturmak kayda değer bir ön çalışma gerektirebilir. Yine de organik ziyaretçi trafiğiniz, sosyal medya hesaplarınızla kuracağınız bağlantılar ya da e-posta listesi oluşturmak yoluyla sağlam bir hedef kitlesi oluşturabilir, karşılığında sürdürülebilir bir gelir elde edebilirsiniz.

Kişisel finans konuşmalarını daha ulaşılabilir kılmak amacıyla finans temalı bir blog sayfası açtığınızı farz edelim. Bu platformda kişisel pek çok hikaye paylaşabilir, insanların finansal hayatına dokunacak yazılar yayınlayabilirsiniz. İnsanlar makalelerinizi keşfettikçe dahası sayenizde mali durumlarını düzene sokmaya başladıkça reklam kazançlarınız da artacaktır.

Bloğunuza reklam almanın en kolay yolu ise Google Adsense’e kayıt olmaktır. Bu sayede Google reklam kodlarını sitenize yerleştirebilir ve her tıklanma başına para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Anlayacağınız, kolaylıkla hayata geçirebileceğiniz bir pasif gelir fikri arayışındaysanız blog sayfası oluşturmak tam da aradığınız iş olabilir.

Nerden başlayacağınızı merak ediyorsanız wordpress üzerinden kuracağınız site için bir domain ve hosting satın alarak işe başlayabilirsiniz. Yıllık telefon faturanızdan daha ucuza bir site açabilmenize karşın kazanç üst limitiniz yoktur. Aylık 5000 lira da, 1.000.000 lira da kazanabilirsiniz. Her şey sitenizin kalitesine ve ziyaretçi trafiğine bağlı olarak değişecektir.

Mutlaka okuyun: “Ne Blogu Açmalıyım?” Diyenlere 35 Blog Fikri


3. Youtube’a Video Çekin

Youtuberlık…

İlla elinizde kamera, ora senin bura benim gezmenize gerek yok Youtube’a girmek için.

Youtube’da envai türde içerik var. Örneğin giyim ve terzilik konusunda deneyiminiz var.

  • Kravat nasıl bağlanır?
  • Kol düğmesi nasıl dikilir?
  • Ayakkabı nasıl bağlanır?

…gibi en temel konulardaki videoların bile milyonlarca izlendiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Gezi, yemek, ders, grafik tasarım, marangozluk, oyun, ürün incelemesi… Aklınıza gelebilecek her konuda bir Youtube kanalı kurarak reklam geliri elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


4. Yatırım Yapın

Diyelim ki bir ev inşa edeceksiniz. Evin temelini siz attınız. Sonra bu temel otomatik olarak duvarları ve duvarlar da kendi kendine çatıyı inşa etse nasıl olurdu? Sizce de harika olmaz mıydı?

Yatırım yapmayı da bu duruma benzetebilirsiniz. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem olan yatırım yapmak tüm yaşamınızı değiştirecek bir güce sahip. Üstelik yatırım yapmaya başlamak için bir sürü seçeneğiniz mevcut. Tabii ki elinizdeki para miktarı ve güvenilir yatırım seçeneklerine de bağlı olarak…

Mutlaka okuyun: Nasıl Yatırım Yapılır?

 

5. Borsaya Yatırım Yapın.

Borsa, 9-5 çalıştığınız işiniz sayesinde elde edeceğiniz değerin kat be kat ötesinde bir güce-pasif gelire-kavuşmanızı sağlar.

O yüzden bir an önce kendinizi borsa konusunda eğitmeye başlamanız, geleceğiniz adına yapacağınız en mantıklı yatırım olabilir.  “Borsa” kategorimizi ziyaret etmekle işe başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?


6. Paranızı Yüksek Faizli Hesapta Tutun

Tüm bankalarda vadeli mevduat hesabı açabilirsiniz. Yani 100.000 liralık bir paranız varsa bu parayı yastık altında saklamaktansa bankada tutarak gelir elde edebilirsiniz. Bankaların vadeli hesap faiz oranları değişiklik gösterse de her halükarda paranız bankada durursa vade sonunda çoğalacaktır.

Mutlaka okuyun: Zengin Olmanızı Sağlayacak 3 Garanti Yöntem


7. Evinizi veya Odanızı Kiralayın

Çocuklarınız evlendi, evden gitti. 3+1 evde oturan emekli bir çiftsiniz. Ya da İstanbul’a yeni yerleşen ve kendi evine çıkan; fakat daha sonrasında yaşam giderlerinin beklediğinizden yüksek çıkması neticesinde ay sonunu zor getiren bir beyaz yakalısınız.

O halde evinizin bir odasını Airbnb üzerinden kiraya verebilirsiniz. Böylece sadece ütü masası ve kolilerin bulunduğu boş oda bir işe yarar ve siz de bu işten ekstra gelir elde edersiniz.

Mutlaka okuyun: Airbnb İle Para Kazanmak


8. İnstagram’ın Nimetlerinden Yararlanın.

İnstagram’ı seviyor musunuz? O halde platformda harcayacağınız zamanı olabilecek en verimli şekilde kullanıp kendinize sağlam bir pasif gelir imkanı yaratabilirsiniz.

Nasıl mı?

10 binden fazla takipçisi olan kişisel hesaplar, Hepsiburada ve  Trendyol satış ortaklığı ile hemen kazanmaya başlayabilir.

“Peki ya bu kadar takipçim yoksa ne yapacağım?dediğinizi duyar gibiyiz. Nasıl takipçi edinebileceğinizin sırrını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?


9. Kitap Yazın

Kitap yazmak emek ve bilgi işidir, kabul. Ancak 15 yıldır muhasebecilik yapıyorsunuz diyelim. Muhasebeciliğin tüm inceliklerini kavradıysanız bu konuda bir kitap yazabilir ve yayınlatabilirsiniz.

İnsanlar sizin kitabınızı satın aldığında telif ücreti alırsınız. Alacağınız telif ücreti yayınevi ile yapacağınız anlaşmaya göre değişiklik gösterecektir.

Ya da…

Amazon veya kitapyurdu gibi yayıncılık platformları aracılığı ile fiziki ya da e-kitap formatında bir kitap hazırlayabilir ve yayınevini devreden çıkarabilirsiniz. Böylece kazancınızın daha yüksek bir oranı size kalır.

E-kitabınızı hazırladıktan sonra işlerin otomatiğe bağlanacağını aylarca yeni bir şey yazamasanız dahi mevcut eserinizden gelir elde edebileceğinizi unutmayın.

Mutlaka okuyun: E-kitap Yazarak Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: Daha çok para kazanmak için çoğaltma etkisini kullanın


10. Uygulama Geliştirin

Kod yazmayı bilmiyor olsanız bile Youtube üzerinden kod yazmayı öğrenerek ilk uygulamanızı geliştirebilirsiniz. Tabii önemli olan insanların gerçekten kullanmak isteyeceği faydalı ve/veya eğlenceli bir uygulama geliştirmektir. Daha sonra bu uygulamayı ister paralı olarak satar, isterseniz de ücretsiz olarak sunar ve reklam gelirinden para kazanırsınız.

Mutlaka okuyun: Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak


11. Kendi Müziğinizi Yaratın.

Müzik konusunda yetenekli misiniz?

Peki, neden bu yeteneği kullanmıyorsunuz?

Kendi müziğinizi yaratabilir; bir reklam müziği veya podcast girişi kadar basit bir ses parçasını lisanslama yoluyla gelir elde edebilirsiniz.

Müziğinizi oluşturmak ve telif ücretleri üzerinden bir miktar pasif gelir elde etmek istiyorsanız, parçalarınızı SoundCloud ve Audiosocket gibi platformlar üzerinden lisanslayabilirsiniz. Bu aşamada tek yapmanız gereken hedef kitlenizi derinlemesine araştırmak ve onlara hitap edecek trend içerikleri öğrenmektir. Ardından portföyünüzü söz konusu trendleri baz alarak oluşturabilirsiniz.

Kim bilir, belki de çok büyük işlere imza atarsınız.

Tutkunuz gerçekten de buysa, intro ve outro(giriş-çıkış) müziklerden albümlere ya da mix’lere(karışık müzikler) kadar farklı pek çok ses ürünü oluşturup satmayı deneyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Spotify’dan Nasıl Para Kazanılır?
12. Stok Fotoğraf Çekin

Fotoğrafçı olmak her daim aktif olmayı gerektirecek bir işmiş gibi görünse de gerçek hiç de sanıldığı gibi değildir. Fotoğrafçılar sadece fotoğraf çekerek para kazanmazlar. Hali hazırda çektikleri fotoğrafların satışından da gelir elde ederler.

Nasıl mı?

Stok fotoğrafçılığı, dergi fotoğrafçılığı veya kanvas baskı işleri fotoğrafçılık sektörünün büyük paralar kazandıran başlıca iş alanlarındandır. Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey ise harika çekimler yapabileceğiniz bir kameradır.

Hatta bugünlerde fotoğraf çekmek için telefonunuzu dahi kullanabilir; yüksek kalitede ürün fotoğrafları çekip bunları e-ticaret işletmelerine pazarlayabilirsiniz. Bunun için iyi bir ürün fotoğrafçılığı kursuna, bir akıllı telefona ve bir tutam ilhama ihtiyacınız var.

Siz de fotoğraf çekmeyi seviyor ve bu alanda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız, kendi işinizi kurabilir; reklam ve pazarlama konusunda alacağınız destekle bu yeteneği sağlam bir gelir kapısına dönüştürebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Fotoğraf Satarak Para Kazanmak


13. Oyun Oynayın

Hem oyun oynayıp hem de para kazanabileceğinizi söylesek? Sizce de harika olmaz mıydı? Günümüzde artık bunun için birçok yöntem mevcut. Üstelik bu yolla zengin dahi olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Oyun Oynayarak Para Kazanmak


14. Sevebileceğiniz Zengin Bir Eş Bulun

Çalışmadan para kazanmanın belki de en garanti ve kolay yollarından biri zengin bir eş bulup onunla dünya evine girmektir. Ancak sırf para için bunu yapmanız mutluluğunuza gölge düşerebilir. Hem kimse kendisiyle sadece parası için evlenmek isteyen birini hayatında istemez. Bu yüzden gerçekten sevebileceğiniz ve aynı zamanda maddi durumu iyi bir eş bulmaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Zengin Koca Nasıl Bulunur?

Mutlaka okuyun: Zengin Kadın Nasıl Bulunur?


15. Hazine Avcılığı Yapın

Hazine avcılığı yapmak çalışmadan para kazanmanın güzel bir yolu olsa da epey uğraş gerektiren garantisi bulunmayan bir serüvendir. Üstelik yasalara göre bunu yapabilmeniz için önce devletten izin almanız gerektiğini unutmayın.

Mutlaka okuyun: Hazine Avcılığı Yaparak Zengin Olmak


16. Piyango kazanın

Bu çalışmadan para kazanmanın en kolay yollarından biridir ancak ödül kazanmak çok da olası değildir.

Sokakta başınıza yıldırım düşüp öleceğinize inanmıyorsanız şans oyunlarıyla zengin olacağınıza da inanmamalısınız. Çünkü olasılıkları hemen hemen aynıdır.

Mutlaka okuyun: Kolay Yoldan Zengin Olmanın Yolları


17. Amazon’da Satış Yapın

Amazon’da satış yapmak yıllar boyunca aradığınız iş olabilir. Siz ürünlerinizi Amazon depolarına gönderin Amazon sizin adınıza ürünleri saklasın ve satışı olduğunda da müşteriye kargolasın. Kulağa ne kadar güzel gelse de bu işe başlamak için iyi bir araştırmacı olmanız şart.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlere


18. Bir Dropshipping(Stoksuz Satış) Mağazası Açın

Dropshipping sayesinde e-ticaret pazarında trend olan ürünleri bulabilir ve onları ekstra bir stok maliyetine maruz kalmaksızın- yani tedarikçi firmanız aracılığıyla- farklı ülke veya şehirlerden müşterilere satabilirsiniz.

Dropshipping yöntemi ile modadan ev dekorasyonuna hatta güzelliğe kadar pek çok farklı niş üzerinden satış yapmanız mümkündür.

Dropshipping ile satış yapmaya hemen başlamak için satılmaya değer yüksek kalitede bir ürün bulup Amazon veya Shopify vb. e-ticaret sitelerine kaydolabilir, online mağazanızı oluşturduktan sonra satışlarınız üzerinden pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?


19. Satış Ortaklığı ile Para Kazanın

Satış ortaklığı en basit tanımıyla, başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışı üzerinden gelir elde etmektir. Günümüzün en sık tercih edilen pasif gelir fırsatlarından biridir. Öyle ki hemen her büyük markanın bir satış ortaklığı programı mevcuttur, bu sayede siz de dahil pek çok kişi söz konusu markaya ait popüler ürünlerin satışını yapabilir ve bundan gelir elde edebilirsiniz.

Bu işin dezavantajlı tek yanı ise gelirinizi satış başına alacağınız komisyon üzerinden elde etmeniz olacaktır.  Dolayısıyla, yapacağınız en akıllıca şey, bu işe atılmadan önce satış ortaklığı pazarlama programları hakkında detaylı bir araştırma yapmak olacaktır.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?


20. Video İçeriklerinizi Pazarlayın.

Kendinizi her daim dram ve heyecanın tam ortasında buluyorsanız, telefonunuzu veya kameranızı çıkarıp paylaşım rekorları kıracak içerikler üretmeyi deneyebilirsiniz. Hem son pazarlama istatistikleri de insanların video içeriklerine bayıldığını gösteriyor, bu nedenle vakit kaybetmeksizin videolarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Neden mi?

Çünkü yakalayacağınız ilgi çekici bir videoyu haber sitelerine/kanallarına satabilirsiniz. Ve şayet videonuz viral olursa telif ücreti adı altında haftalar, aylar ve hatta bazen yıllar boyunca yinelenecek bir gelir elde edebilirsiniz. Yaratıcı video içerikleri üretebilmenin en iyi yolu ise protestolar, gösteriler, festivaller vb. halka açık etkinliklerde yer almaktır.

Etkileşimin hüküm sürdüğü hemen her noktada satışa uygun, ilgi çekici içerikler hazırlama fırsatı bulabilirsiniz. Hele bir de eğlenceli içerikler üretme konusunda yetenekliyseniz, işletmeler size toplam kardan belirli bir pay sunmayı teklif edebilir, dahası viral videolar oluşturmanız karşılığında ek ödeme yapmayı dahi kabul edebilirler.


21. İşletmelere Ortak Olun.

Evet, yanlış duymadınız. Dokuz beş çalıştığınız sabit gelirli işinizden kazandığınız parayla bir işletmeye ortak olmaya ne dersiniz?

Nasıl mı?

Çoğu küçük işletme sahibi başlangıç için gerekli sermayeyi bulabilmek için ortak arayışındadır. Siz de bir cafeye, oto yıkamaya vb. bir işletmeye sermayeniz oranında ortak olabilir ve siz çalışmasanız dahi düzenli bir gelir elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Neden Birden Çok İş Kurmalısınız?
22. Pasif Gelir Uygulamalarından Yararlanın.

Pasif gelir uygulamalarının her biri vaat ettikleri hizmeti yerine getirir ve kullanıcısına para kazandırır. Tek yapmanız bu programlardan herhangi birini akıllı telefonunuza yüklemek ve para kazanmanızı sağlayacak birkaç basit işlemi gerçekleştirmektir. Söz konusu işlemler, video izlemek gibi günlük faaliyetlerden tutun da küçük bir finansal yatırımı pasif bir gelir akışına dönüştürmeye kadar farklı pek çok şeyi kapsayabilir.

Teknolojik gelişmeler mobil cihazınız ve zamanınızdan en verimli şekilde yararlanmanızı sağlayacak farklı pek çok pasif gelir uygulamasının ortaya çıkmasına vesile olmuştur:

Fundrise – Fundrise, minimum 1.000 dolarlık bir meblağ üzerinden gayrimenkul projelerine yatırım yapmanızı sağlar. Pasif gelir olarak adlandıracağımız kısım ise size sunacağı üç aylık temettü alımı seçeneğidir.

InboxDollars – InboxDollars, üyelerine e-posta okumak, çevrim içi anketleri doldurmak, oyun oynamak, video ve TV izlemek gibi günlük çevrim içi aktiviteler için para ödülü sunan bir uygulamadır. Sırf kaydolmak suretiyle alacağınız beş dolarlık bonus ile kullanımınız sürecince kazanacağınız nakit para ödülleriyse pasif gelirinizi oluşturur.

Dosh – Dosh, banka ve kredi kartlarınızı uygulamanın sunduğu cüzdan sistemi ile eşleştirmenize olanak tanır. Böylece, ödeme yaparken bu kartları her kullandığınızda belirli bir miktar para kazanır, pasif gelir elde edersiniz.

Mutlaka okuyun: Para Kazandıran Uygulamalar


23. Kullanılmayan Alanları Kiralayın.

Kiralayacağınız bu yer bir depo kadar büyük ya da evinizdeki boş bir oda kadar küçük olabilir. Boyutu ne olursa olsun, aktif olarak kullanılmayan bu alanlar üzerinden ekstra gelir elde etmenin tonlarca yolu mevcuttur.

Örneğin, eşyalarını saklamak için ekstra bir alana ihtiyaç duyan insanlar için evinizin boş bir odasını kiralayabilir veya garajınızda müsait bir yeriniz ya da fazladan bir park alanınız mevcutsa, bunları belirli bir ücret karşılığında diğer insanların kullanımına açabilirsiniz.

Kocaman bir bahçeniz mi var? Burayı etkinlik alanı olarak kullanılmak üzere ihtiyaç sahiplerine sunabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise bu tarz boş bina, oda, depo veya alanları ofisi olmayan çalışanlara veya profesyonellere rahatça çalışacakları özgür bir ortam sunmak için kullanmaktır. Bu sayede hem kiracılarınız rahat bir çalışma ortamına kavuşur hem de siz pasif gelir elde etmiş olursunuz.

Ne dersiniz?

İki taraf için de karlı olmaz mıydı?


İpuçları

Finansal anlamda yardım almak ve bir şeyler öğrenmek için bir akıl hocası bulun.

Bağımlılık yapan davranışlara karşı eğiliminiz varsa kumar ve şans oyunlarından uzak durun.

Bu makaledeki her adım için belli seviyede çalışmanız gerekiyor. Bazı seviyeler geleneksel işlere göre daha az çaba gerektiriyor. Başka bir ifadeyle bu makale akıllıca çalışmaktan bahsediyor çok çalışmaktan değil.


İlginizi çekebilir

Pasif Gelir Kaynakları

Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

Hızlı Para Kazanma Yolları

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir