Çalışmadan Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanmak elbette zaman ve emek ister.

Ancak çok az çaba harcayarak da para kazanabileceğiniz yöntemler mevcut: Çeşitli mobil uygulamalar, basit yatırım araçları ve birikim taktikleriyle siz de hiçbir şey yapmadan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yazımızda ele alacağımız bazı yöntemler başlangıçta bir miktar çalışma gerektirse de bir süre sonra size hiç çalışmadan para kazandırabilir.

 

Çalışmadan nasıl para kazanabilirim:

1. Online Ders Hazırlayın

Örneğin bir konuda uzmansanız bu konuda bir video ders hazırlayarak para kazanabilirsiniz.

Udemy ya da Khan Academy gibi platformlarda oluşturduğunuz dersi belli bir komisyon karşılığında satışa sunmanız mümkün. Üstelik bir sefere mahsus hazırlayacağınız bu dersten, teorik olarak sonsuza kadar kazanç elde edebilirsiniz. Uzun vadede kazançlı bir pasif gelir modeli arıyorsanız online ders hazırlamak tam da size göre olabilir.

Mutlaka okuyun: Udemy’de Ders Vererek Para Kazanmak

 

2. Web Sitesi Kurun

Niş, yani spesifik bir konu belirleyin ve bu konu hakkında bir web sitesi oluşturun. Bu web sitesini örneğin Google Adsense’e bağlarsanız sitenize giren kişi sayısı oranınca reklam geliri elde edersiniz.

WordPress üzerinden kuracağınız site için bir domain ve hosting satın alarak işe başlayabilirsiniz. Bu yöntemi de orta ya da uzun vadeli olarak düşünmeniz çok iyi olur. Yıllık telefon faturanızdan daha ucuza bir site açabilmenize karşın kazanç üst limitiniz yoktur. Aylık 500 lira da, 50000 lira da kazanabilirsiniz. Her şey sitenizin kalitesine ve ziyaretçi trafiğine bağlı.

Mutlaka okuyun: Bir Websitesine Şimdi Sahip Olun!

 

3. Youtube’a Video Çekin

Youtuberlık…

İlla elinizde kamera, ora senin bura benim gezmenize gerek yok Youtube’a girmek için.

Youtube’da envai türde içerik var. Örneğin giyim ve terzilik konusunda deneyiminiz var.

  • Kravat nasıl bağlanır?
  • Kol düğmesi nasıl dikilir?
  • Ayakkabı nasıl bağlanır?

…gibi en temel konulardaki videoların bile milyonlarca izlendiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Gezi, yemek, ders, grafik tasarım, marangozluk, oyun, ürün incelemesi… Aklınıza gelebilecek her konuda bir Youtube kanalı kurarak reklam geliri elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

 

4. Oyun Oynayın

Ya da sadece oyunlarla ilgileniyorsunuz diyelim. Oynadığınız oyunların videosunu Youtube’a yükleyebilir, oyun oynarken yaptığınız yorumları videoya ekleyebilirsiniz. 100 milyonu aşkın abonesiyle Youtube’da en çok abonesi olan PewDiePie kanalı büyük oranda oyun videolarından oluşuyor ve kanalın sahibi Felix Arvid Ulf Kjellberg, oyun oynayarak dolar milyarder yolunda ilerleyen ilk isim olma yolunda ilerliyor.

Benzer şekilde Youtube yerine Twitch de kullanabilirsiniz. Twitch de bağımsız yayıncılara yönelik bir video platformu. Üstelik Twitch de aboneleriniz size maddi olarak bağış da yapabiliyor. Yani 30 dakikalık bir GTA 5 videosu sonrası abonelerinizden 150 lira kazanma ihtimaliniz hiç de düşük değil!

Mutlaka okuyun: Oyun Oynayarak Para Kazanmak

 

5. Yatırım Yapın

Diyelim ki bir ev inşa edeceksiniz. Evin temelini siz attınız. Sonra bu temel otomatik olarak duvarları inşa etti. Ve duvarlar da kendi kendine çatıyı inşa etti. Sizce de harika olmaz mıydı?

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem olan yatırım yapmak tüm yaşamınızı değiştirecek bir güce sahip. Üstelik yatırım yapmaya başlamak için bir sürü seçeneğiniz mevcut. Tabii ki elinizdeki para miktarı ve güvenilir yatırım seçeneklerine de bağlı olarak… İster 20 TL isterseniz de 20,000 TL ile başlayın yatırım yaparak paranızı katlamaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yatırım Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

 

6. Paranızı Yüksek Faizli Hesapta Tutun

Tüm bankalarda vadeli birikim hesabı açabilirsiniz. Yani 100.000 liralık bir paranız varsa bu parayı yastık altında saklamaktansa bankada tutmalısınız. Bankaların vadeli hesap faiz oranları değişiklik gösterse de her halükarda paranız bankada durursa vade sonunda çoğalacaktır.

100.000 lira paranızın 6 ay sonra 115.000 lira olmasını istiyorsanız paranızı faize yatırın. Bunun için en cazip faiz oranı sunan bankaları araştırmanızı tavsiye ederiz. Ha illa 100.000 liranızın olması da gerekmez. 1000 liralık bir parayı da faize yatırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Zengin Olmanızı Sağlayacak 3 Garanti Yöntem

 

7. Evinizi veya Odanızı Kiralayın

Çocuklarınız evlendi, evden gitti. 3+1 evde oturan emekli bir çiftsiniz. Ya da İstanbul’a yeni yerleşen ve kendi evine çıkan; fakat daha sonrasında yaşam giderlerinin beklediğinizden yüksek çıkması neticesinde ay sonunu zor getiren bir beyaz yakalısınız.

O halde evinizin bir odasını Airbnb üzerinden kiraya verebilirsiniz. Böylece sadece ütü masası ve kolilerin bulunduğu boş oda bir işe yarar ve siz de bu işten ekstra gelir elde edersiniz.

Mutlaka okuyun: Airbnb İle Para Kazanmak

 

8. Kullanmadığınız Eşyaları Satın

Evinizin bir köşesinde tozlanmaktan başka bir işe yaramayan kitaplar…

Gardrobunuzda giymediğiniz, bedeninize uymayan elbiseler…

Bir hevesle satın aldığınız ancak birkaç ay sonra kullanmaktan vazgeçtiğiniz koşu bandı…

Letgo, Modacruz, Gardrops, Dolap, Sahibinden, Zebramo ve daha nicesi. Çeşitli platformları kullanarak kullanmadığınız eşyalarınızı satıp ekstra kazanç elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Letgo’da Satış Yaparak Para Kazanmak

 

9. Kitap Yazın

Kitap yazmak emek ve bilgi işidir, kabul. Ancak 15 yıldır muhasebecilik yapıyorsunuz diyelim. Muhasebeciliğin tüm inceliklerini kavradıysanız bu konuda bir kitap yazabilir ve yayınlatabilirsiniz.

İnsanlar sizin kitabınızı satın aldığında telif ücreti alırsınız. Alacağınız telif ücreti yayınevi ile yapacağınız anlaşmaya göre değişiklik gösterecektir.

Ya da…

Amazon veya bağımsız yayıncılık platformları aracılığı ile fiziki ya da e-kitap formatında bir kitap hazırlayabilir ve yayınevini devreden çıkarabilirsiniz. Böylece kazancınızın daha yüksek bir oranı size kalır.

Mutlaka okuyun: E-Kitap Nasıl Yazılır?

Mutlaka okuyun: Daha çok para kazanmak için çoğaltma etkisini kullanın

 

10.Uygulama Geliştirin

Boş zamanlarınızda kod yazmayı öğrenebilirsiniz. Sayısız derecede ücretsiz ders var yazılım konusunda. Yani Youtube üzerinden kod yazmayı öğrenerek ilk uygulamanızı geliştirebilirsiniz. Tabii önemli olan insanların gerçekten kullanmak isteyeceği faydalı ve/veya eğlenceli bir uygulama geliştirmek. Daha sonra bu uygulamayı ister paralı olarak satarsınız ister ücretsiz olarak sunar ve reklam gelirinden para kazanırsınız.

Mutlaka okuyun: Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak

 

11. Borsaya Yatırım Yapın

Eğer orta ve üzeri düzeyde finans bilginiz yoksa borsaya bulaşmak pek doğru değildir.

Ancak uzun vadede pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından biridir borsa. O yüzden bir an önce kendinizi borsa konusunda eğitmeye başlamanız geleceğiniz adına yapacağınız en mantıklı yatırım olabilir.  “Borsa” kategorimizi ziyaret etmekle işe başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?

 

12. Stok Fotoğraf Çekin

Fotoğrafa ilginiz var ve sürekli fotoğraf çekiyorsanız bu fotoğrafları iStock, Shutterstock gibi stok fotoğraf web siteleri üzerinden satabilirsiniz. Satılan her fotoğraf başına çok cüzi bir miktar kazanırsınız. 1-2 lira gibi bir şeyden bahsediyoruz, ancak hakikaten elinizde fazla fotoğraf varsa ve stok fotoğraf çekimi hakkında deneyim kazanırsanız fotoğraf çekerek de ek gelir elde etmeniz gayet mümkün.

Mutlaka okuyun: İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

 

13. Anketlere Katılın

InstaGC, Earnhoney, Prizehoney gibi pek çok anket sitesi bulunuyor. Bu sitelerdeki anketleri tamamlayarak ufak da olsa para kazanabilirsiniz. Tabii bu işi yaparak zengin olmanız pek mümkün değil, ancak sosyal medyada amaçsızca gezmek yerine günlük sadece 15-20 dakikanızı ayırarak bir aylık elektrik faturanızı ödeyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey anket doldurmak! Tabii bu konuda İngilizce bilmeniz çok önemli, zira anketlerin büyük bir bölümü İngilizce oluyor.

Mutlaka okuyun: Anket Doldurarak Para Kazanmak

 

14. Sevebileceğiniz Zengin Bir Eş Bulun

Çalışmadan para kazanmanın belki de en garanti ve kolay yollarından biri zengin bir eş bulup onunla dünya evine girmektir. Ancak sırf para için bunu yapmanız mutluluğunuza gölge düşerebilir. Hem kimse kendisiyle sadece parası için evlenmek isteyen birini hayatında istemez. Bu yüzden gerçekten sevebileceğiniz ve aynı zamanda maddi durumu iyi bir eş bulmaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Zengin Koca Nasıl Bulunur?

Mutlaka okuyun: Zengin Kadın Nasıl Bulunur?

 

15- Hazine Avcılığı Yapın

Hazine avcılığı yapmak çalışmadan para kazanmanın güzel bir yolu olsa da epey uğraş gerektiren garantisi bulunmayan bir serüvendir. Üstelik yasalara göre bunu yapabilmeniz için önce devletten izin almanız gerektiğini unutmayın.

Mutlaka okuyun: Hazine Avcılığı Yaparak Zengin Olmak

 

16 – Piyango kazanın.

Bu çalışmadan para kazanmanın en kolay yollarından biridir ancak ödül kazanmak yerine bir sürü para da harcayabilirsiniz. Bilet alma bağımlısı haline gelmemeye dikkat edin. Piyango biletleri alırken para kaybedebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Sokakta başınıza yıldırım düşüp öleceğinize inanmıyorsanız şans oyunlarıyla zengin olacağınıza da inanmamalısınız. Çünkü olasılıkları hemen hemen aynıdır.

Mutlaka okuyun: Kolay Yoldan Zengin Olmanın Yolları

 

17- Amazon’da Satış Yapın

Amazon’da satış yapmak yıllar boyunca aradığınız iş olabilir. Siz ürünlerinizi Amazon depolarına gönderin Amazon sizin adınıza ürünleri saklasın ve satışı olduğunda da müşteriye kargolasın. Kulağa ne kadar güzel gelse de bu işe başlamak için iyi bir araştırmacı olmanız şart. Aksi halde büyük zarar edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlere

 

İpuçları

Finansal anlamda yardım almak ve bir şeyler öğrenmek için bir akıl hocası bulun.

Bağımlılık yapan davranışlara karşı eğiliminiz varsa kumar ve şans oyunlarından uzak durun.

Bu makaledeki her adım için belli seviyede çalışmanız gerekiyor. Bazı seviyeler geleneksel işlere göre daha az çaba gerektiriyor. Başka bir ifadeyle bu makale akıllıca çalışmaktan bahsediyor çok çalışmaktan değil.

 

İlginizi çekebilir

Pasif Gelir Kaynakları
Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!
Hızlı Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.