2024’te Çalışmadan Nasıl Para Kazanılır?

9 ila 5 arası mesai yaptığınız bir işiniz ve akmasa da damlayacak sabit bir geliriniz var, ancak bu size yetmiyor mu?

Daha fazla paraya, özgürlüğe ya da esnekliğe mi ihtiyacınız var?

O halde doğru yerdesiniz. Bu makale, tam zamanlı işinizi bırakma riskine katlanmaksızın nasıl pasif gelir elde edebileceğinize ilişkin 26 fikri ele alıyor. Burada öğrenecekleriniz sayesinde günün birinde çalışmadan para kazanacak duruma dahi gelebilir ve hayallerinizin ötesinde bir hayata kavuşabilirsiniz.


Pasif Gelir Nedir?

İşe ilk olarak “çalışmadan para kazanma” fikri ile eş değer görülen pasif gelir anlayışını tanımlamakla başlayalım.

Pasif gelir, kazanmaya devam etmek için “aktif” bir çalışma içinde olmanızı gerektirmeyen tam da bu yüzden çalışmadan kazanıldığı düşünülen parayı ifade eder. Ancak, burada esas olan işin çoğunu başlangıç aşamasında halletmek, sonrasında ise az bir çaba ile kayda değer bir gelire sahip olmaktır. Elbette ki hiç çalışmamak gibi bir durum söz konusu değildir.

Varsayalım ki online bir kurs oluşturdunuz, kurs içerikleriniz üzerinden gelir akışı sağlamak için içeriğinizi düzenli olarak güncellemeniz yeterli olacaktır, yani gelir akışınızı az bir çaba ile sürekli kılarsınız.

Tam da bu yüzden pasif gelir denince akla gelen bir diğer tabir “uyurken para kazanmak” tır ve insanları pasif gelir elde etmeye iten birincil dürtü de budur.

Peki, bu dürtüyü nasıl aktif hale getireceksiniz? Kayda değer bir çaba sarf etmediğiniz yani çalışmadığınız zamanlarda dahi para kazandıracak şeyler (blog, kurs, e-kitap, videolar veya çevrim içi mağaza) yaratabilir ya da oturduğunuz yerden pasif gelir elde etmenizi sağlayacak yatırımlara (gayrimenkul veya hisse senedi) yönelmeyi tercih edebilirsiniz.


Aktif Gelir Mi Yoksa Pasif Gelir Mi? – Hangisi Daha İyi?

Konuyu teorik açıdan değerlendirirsek gelir kaynaklarınızın tamamının eşit derecede önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, konu finansal özgürlüğe kavuşmaksa pasif gelirin aktif gelirden açık ara farkla önde olacağı yadsınamaz bir gerçektir.

Anlayacağınız üzere, aktif gelir mevcut çabalarınız sonucu elde ettiğiniz geliri ifade eder. Ve bu geliri sürekli kılmak için çalışmalarınıza ara vermeksizin devam etmeniz gerekir. Şayet işinizi bırakırsanız herhangi bir ödeme de alamazsınız. Burada “vakit nakittir” anlayışı söz konusudur.

Pasif gelir ise aktif olarak çalışmanızı gerektirmeyecek gelir türüdür ve bu yolla elde edeceğiniz gelir yıllar boyunca akmaya devam eder. Dolayısıyla, finansal açıdan özgür olduğunuz bir hayat tasarlamak istiyorsanız pasif gelire odaklanmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Pasif gelir için başlangıç aşamasında belirli bir yatırım yapmanız gerekse dahi harcayacağınız para miktarı feda edeceğiniz zamandan çok daha az olacaktır. Pasif gelir, ilk etapta kayda değer miktarda bir efor sarf edip sonrasında tempoyu düşürmek ve huzura kavuşmakla ilgilidir.


Çalışmadan Ne Kadar Kazanabilirim?

Pasif gelir söz konusu olduğunda kazanacağınız miktarı belirleyen kişi yine siz olursunuz. Ancak, bu yöntem hızlıca zengin olmanızı sağlamaz. Aksine, pasif bir gelir kaynağı oluşturmak için başlangıç aşamasında zamanınızın veya sermayenizin büyük bir bölümünü feda etmeniz gerekebilir.

İşin güzel yanı ise şudur, işin en önemli kısmını erkenden halletmeniz, gelecekte arkanıza yaslanıp alacağınız finansal ödülün tadını çıkarmanıza olanak tanır. Zamanla geçinmenize yetecek sürekli bir gelir akışı dahi elde edebilirsiniz.


Çalışmadan Nasıl Para Kazanılır?

1. Online Kurs Hazırlayın

Örneğin bir konuda uzmansanız bu konuda bir video ders hazırlayarak para kazanabilirsiniz.

Udemy ya da Khan Academy gibi platformlarda oluşturduğunuz dersi belli bir komisyon karşılığında satışa sunmanız mümkün. Üstelik bir sefere mahsus hazırlayacağınız bu dersten, teorik olarak sonsuza kadar kazanç elde edebilirsiniz. Uzun vadede kazançlı bir pasif gelir modeli arıyorsanız online ders hazırlamak tam da size göre olabilir.

Dilerseniz bir blog sayfası açıp kendinize has bir hedef kitlesi oluşturabilir ve müşterilerinizi kendi ellerinizle bulabilirsiniz. Dahası kursunuzu kendi web siteniz üzerinden satmanız, elde edeceğiniz pasif geliri kontrol etmenize de yardımcı olacaktır.

Diğer yandan, Udemy üzerinden satış yapmak sizi müşteri bulma zahmetinden kurtaracak, işi çok daha zahmetsiz hale getirecektir. Ancak bu platformun belirli dönemlerde fahiş indirimler yapmanızı gerektireceğini unutmamalısınız. Nihayetinde bu durum elde edeceğiniz geliri de etkileyecektir.

Bu yolla gerçek bir başarıya ulaşmanın mümkün olup olmadığını merak mı ediyorsunuz. O halde, sunduğu online excel kurs hizmetleri ile ünlü blog sayfası kurucusuna kulak verelim:

“2013 yılında Excel Elektronik Tablolarına ilişkin bir blog sayfası açtım. Bunu elektronik tablolar hakkında çok şey bildiğim ve bildiklerimi başkalarıyla da paylaşmanın iyi bir fikir olduğuna inandığım için yaptım. Sayfam 2 yıl içinde ziyaretçi sayısını yavaş yavaş artırdı, çok geçmeden ayda 100.000’den fazla görüntüleme almaya başladım. Durumu fark eder etmez, çevrim içi bir kurs oluşturup satmaya karar verdim ve sadece birkaç ay boyunca kayda değer miktarda bir ek gelir elde ettim. Sonrasında ise bunu tam zamanlı olarak yapıp kurs sayımı artırma yoluna gittim. Sayfam o zamandan beri bir hayli büyüdü ve hiç çalışmadan ayda binlerce lira kazanmayı başladım.”

Mutlaka okuyun: Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: Udemy’den Para Kazanmak


2. Bir Blog Açın

Blog sayfalarının en büyük avantajı birkaç farklı gelir akışına aynı anda ev sahipliği yapabilmeleridir. Zira bloglar; kurslar, sponsorlu gönderiler, ürün satışları ve daha pek çok şey üzerinden pasif gelir elde etmenize yardımcı olur.

Ancak, başarılı bir blog oluşturmak kayda değer bir ön çalışma gerektirebilir. Yine de organik ziyaretçi trafiğiniz, sosyal medya hesaplarınızla kuracağınız bağlantılar ya da e-posta listesi oluşturmak yoluyla sağlam bir hedef kitlesi oluşturabilir, karşılığında sürdürülebilir bir gelir elde edebilirsiniz.

Kişisel finans konuşmalarını daha ulaşılabilir kılmak amacıyla finans temalı bir blog sayfası açtığınızı farz edelim. Bu platformda kişisel pek çok hikaye paylaşabilir, insanların finansal hayatına dokunacak yazılar yayınlayabilirsiniz. İnsanlar makalelerinizi keşfettikçe dahası sayenizde mali durumlarını düzene sokmaya başladıkça reklam kazançlarınız da artacaktır.

Bloğunuza reklam almanın en kolay yolu ise Google Adsense’e kayıt olmaktır. Bu sayede Google reklam kodlarını sitenize yerleştirebilir ve her tıklanma başına para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Anlayacağınız, kolaylıkla hayata geçirebileceğiniz bir pasif gelir fikri arayışındaysanız blog sayfası oluşturmak tam da aradığınız iş olabilir.

Ne dersiniz? Sizce de bu özellikle de henüz satacak somut bir ürüne sahip olmayanların kullanacağı harika bir pasif gelir yöntemi değil mi?

Nerden başlayacağınızı merak ediyorsanız wordpress üzerinden kuracağınız site için bir domain ve hosting satın alarak işe başlayabilirsiniz. Yıllık telefon faturanızdan daha ucuza bir site açabilmenize karşın kazanç üst limitiniz yoktur. Aylık 5000 lira da, 100.000 lira da kazanabilirsiniz. Her şey sitenizin kalitesine ve ziyaretçi trafiğine bağlı olarak değişecektir.

Mutlaka okuyun: Bir Websitesine Şimdi Sahip Olun!


3. Youtube’a Video Çekin

Youtuberlık…

İlla elinizde kamera, ora senin bura benim gezmenize gerek yok Youtube’a girmek için.

Youtube’da envai türde içerik var. Örneğin giyim ve terzilik konusunda deneyiminiz var.

  • Kravat nasıl bağlanır?
  • Kol düğmesi nasıl dikilir?
  • Ayakkabı nasıl bağlanır?

…gibi en temel konulardaki videoların bile milyonlarca izlendiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Gezi, yemek, ders, grafik tasarım, marangozluk, oyun, ürün incelemesi… Aklınıza gelebilecek her konuda bir Youtube kanalı kurarak reklam geliri elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


4. Yatırım Yapın

Diyelim ki bir ev inşa edeceksiniz. Evin temelini siz attınız. Sonra bu temel otomatik olarak duvarları ve duvarlar da kendi kendine çatıyı inşa etse nasıl olurdu? Sizce de harika olmaz mıydı?

Yatırım yapmayı da bu duruma benzetebilirsiniz. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem olan yatırım yapmak tüm yaşamınızı değiştirecek bir güce sahip. Üstelik yatırım yapmaya başlamak için bir sürü seçeneğiniz mevcut. Tabii ki elinizdeki para miktarı ve güvenilir yatırım seçeneklerine de bağlı olarak… İster 100 TL isterseniz de 100,000 TL ile başlayın yatırım yaparak paranızı katlamaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Nasıl Yatırım Yapılır?

 

5. Borsa ve Hisse Senetlerine Yatırım Yapın.

Dünyanın en zengin insanlarına bir bakın, dolgun banka hesaplarının perde arkasında borsa ve hisse senedi yatırımlarının büyük bir rol oynadığını göreceksiniz.

Borsa ve hisse senetlerine yatırım yapma eylemi oldukça pasif hatta zahmetsiz olsa da işin içine giren araştırmalar son derece aktif olmanızı gerektirecektir. Örneğin, yatırımın duayen ismi Warren Buffett, bu alandaki başarısını günde 500 sayfa okumaya borçlu olduğunu söyler- ancak bu alelade bir roman okuma aktivitesi değildir. Buffett, şirketlere ait yıllık raporları okumakta, bu sayede hem kendi işletmesinin hem de rakip firmaların performanslarını değerlendirecek bir bilgi birikimine sahip olduğunu iddia etmektedir. Bu durumun hisse senetlerine yatırım yapma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olması da cabası!

İnanılmaz, öyle değil mi?

Hisse senedi yatırımları, dokuz beş çalıştığınız işiniz sayesinde elde edeceğiniz değerin kat be kat ötesinde bir güce-pasif gelire-kavuşmanızı sağlar. Bu nedenle, finansal konulardan ya da işletmelerin performansı hakkında okuma yapmaktan hoşlanıyorsanız, hisse senedi ve borsa yatırımları tam dişinize göre bir gelir kalemi olacaktır.

Eğer orta ve üzeri düzeyde finans bilginiz yoksa borsaya bulaşmak pek doğru değildir.

Ancak uzun vadede pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından biridir borsa. O yüzden bir an önce kendinizi borsa konusunda eğitmeye başlamanız geleceğiniz adına yapacağınız en mantıklı yatırım olabilir.  “Borsa” kategorimizi ziyaret etmekle işe başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?


6. Paranızı Yüksek Faizli Hesapta Tutun

Tüm bankalarda vadeli birikim hesabı açabilirsiniz. Yani 100.000 liralık bir paranız varsa bu parayı yastık altında saklamaktansa bankada tutmalısınız. Bankaların vadeli hesap faiz oranları değişiklik gösterse de her halükarda paranız bankada durursa vade sonunda çoğalacaktır.

100.000 lira paranızın 6 ay sonra 120.000 lira olmasını istiyorsanız paranızı faize yatırın. Bunun için en cazip faiz oranı sunan bankaları araştırmanızı tavsiye ederiz. Ha illa 100.000 liranızın olması da gerekmez. 1000 liralık bir parayı da faize yatırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Zengin Olmanızı Sağlayacak 3 Garanti Yöntem


7. Evinizi veya Odanızı Kiralayın

Çocuklarınız evlendi, evden gitti. 3+1 evde oturan emekli bir çiftsiniz. Ya da İstanbul’a yeni yerleşen ve kendi evine çıkan; fakat daha sonrasında yaşam giderlerinin beklediğinizden yüksek çıkması neticesinde ay sonunu zor getiren bir beyaz yakalısınız.

O halde evinizin bir odasını Airbnb üzerinden kiraya verebilirsiniz. Böylece sadece ütü masası ve kolilerin bulunduğu boş oda bir işe yarar ve siz de bu işten ekstra gelir elde edersiniz.

Mutlaka okuyun: Airbnb İle Para Kazanmak


8. İnstagram’ın Nimetlerinden Yararlanın.

İnstagram’ı seviyor musunuz? O halde platformda harcayacağınız zamanı olabilecek en verimli şekilde kullanıp kendinize sağlam bir pasif gelir imkanı yaratabilirsiniz.

Nasıl mı?

İnstagram’ın en güzel tarafı burada kelimenin tam anlamıyla her şey için özel bir sayfa oluşturabilmenizdir. Seyahat, moda, güzellik, ev dekorasyonu, astroloji ya da köpek bakımı vb. uç konularda dahi etkileşim gücü ve takipçi sayısı yüksek bir sayfaya sahip olmanız mümkündür. Sayfanızda yer vereceğiniz sponsorlu gönderiler ise sağlam bir gelir kapısı yaratmanızı sağlayabilir.

Özellikle 10 binden fazla takipçisi olan kişisel hesaplar, Hepsiburada ve  Trendyol satış ortaklığı ile hemen kazanmaya başlayabilir.

“Peki ya bu kadar takipçim yoksa ne yapacağım?dediğinizi duyar gibiyiz. Takipçi edinmenin sırrı yayınladığınız içerik türü ile birebir alakalı, tutarlı paylaşımlar yapmaktır. Anlayacağınız, sizi takip eden kişilerin buna benzer içerikler sunacağınızı bilmeleri ve paylaşımlarınızın tutarlılığına güvenebilmeleri adına tek bir alana/nişe bağlı kalmalısınız.

Unutmayın, hesabınız büyümeye başladığında, sponsorlu gönderi talepleriniz de otomatik olarak artacak ve nihayetinde İnstagram üzerinden kayda değer bir gelir elde edebileceksiniz. Gönderilerinizden aldığınız etkileşim ne denli yüksek olursa, o denli çok insana ulaşırsınız. Tam da bu yüzden ilgi çekici içerikler oluşturduğunuzdan emin olun.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?


9. Kitap Yazın

Kitap yazmak emek ve bilgi işidir, kabul. Ancak 15 yıldır muhasebecilik yapıyorsunuz diyelim. Muhasebeciliğin tüm inceliklerini kavradıysanız bu konuda bir kitap yazabilir ve yayınlatabilirsiniz.

İnsanlar sizin kitabınızı satın aldığında telif ücreti alırsınız. Alacağınız telif ücreti yayınevi ile yapacağınız anlaşmaya göre değişiklik gösterecektir.

Ya da…

Amazon veya bağımsız yayıncılık platformları aracılığı ile fiziki ya da e-kitap formatında bir kitap hazırlayabilir ve yayınevini devreden çıkarabilirsiniz. Böylece kazancınızın daha yüksek bir oranı size kalır.

E-kitapların piyasadaki varlığı yıllar yıllar öncesine dayanmasa da e-kitap yazarak pasif gelir elde etmeyi başarmış kayda değer miktarda kişi mevcuttur.

Dahası bu rekabetin kıran kırana geçtiği bir pazardır. Ancak, kaleminiz yeterince iyiyse piyasada yer edinme konusunda zorluk yaşamazsınız.

Popüler nişlere ilişkin e-kitaplar yazıp bunları pazarlayarak sadık okuyuculardan oluşan bir hayran kitlesi yaratabilirsiniz.

E-kitabınızı hazırladıktan sonra işlerin otomatiğe bağlanacağını aylarca yeni bir şey yazamasanız dahi mevcut eserinizden gelir elde edebileceğinizi unutmayın.

Mutlaka okuyun: E-Kitap Nasıl Yazılır?

Mutlaka okuyun: Daha çok para kazanmak için çoğaltma etkisini kullanın


10. Uygulama Geliştirin

Boş zamanlarınızda kod yazmayı öğrenebilirsiniz. Sayısız derecede ücretsiz ders var yazılım konusunda. Yani Youtube üzerinden kod yazmayı öğrenerek ilk uygulamanızı geliştirebilirsiniz. Tabii önemli olan insanların gerçekten kullanmak isteyeceği faydalı ve/veya eğlenceli bir uygulama geliştirmek. Daha sonra bu uygulamayı ister paralı olarak satarsınız ister ücretsiz olarak sunar ve reklam gelirinden para kazanırsınız.

Mutlaka okuyun: Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak


11. Kendi Müziğinizi Yaratın.

Müzik konusunda yetenekli misiniz?

Peki, neden bu yeteneği kullanmıyorsunuz?

Kendi müziğinizi yaratabilir; bir reklam müziği veya podcast girişi kadar basit bir ses parçasını lisanslama yoluyla gelir elde edebilirsiniz.

İşletmelerin markaları için en doğru sesi bulmaya çalışmak konusunda nedenli istekli olduklarını fark ettiğinizde, kendi müziğinizi yaratıp bu ihtiyaca hizmet etmeye çalışmanın ekstra para kazanmanın harika bir yolu olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Müziğinizi oluşturmak ve telif ücretleri üzerinden bir miktar pasif gelir elde etmek istiyorsanız, parçalarınızı SoundCloud ve Audiosocket gibi platformlar üzerinden lisanslayabilirsiniz. Bu aşamada tek yapmanız gereken hedef kitlenizi derinlemesine araştırmak ve onlara hitap edecek trend içerikleri öğrenmektir. Ardından portföyünüzü söz konusu trendleri baz alarak oluşturabilirsiniz.

Kim bilir, belki de çok büyük işlere imza atarsınız.

Tutkunuz gerçekten de buysa, intro ve outro(giriş-çıkış) müziklerden albümlere ya da mix’lere(karışık müzikler) kadar farklı pek çok ses ürünü oluşturup satmayı deneyebilirsiniz.


12. Stok Fotoğraf Çekin

Fotoğrafçı olmak her daim aktif olmayı gerektirecek bir işmiş gibi görünse de gerçek hiç de sanıldığı gibi değildir. Fotoğrafçılar sadece fotoğraf çekerek para kazanmazlar. Hali hazırda çektikleri fotoğrafların satışından da gelir elde ederler.

Nasıl mı?

Stok fotoğrafçılığı, dergi fotoğrafçılığı veya kanvas baskı işleri fotoğrafçılık sektörünün büyük paralar kazandıran başlıca iş alanlarındandır. Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey ise harika çekimler yapabileceğiniz bir kameradır.

Hatta bugünlerde fotoğraf çekmek için telefonunuzu dahi kullanabilir; yüksek kalitede ürün fotoğrafları çekip bunları e-ticaret işletmelerine pazarlayabilirsiniz. Bunun için iyi bir ürün fotoğrafçılığı kursuna, bir akıllı telefona ve bir tutam ilhama ihtiyacınız var.

Siz de fotoğraf çekmeyi seviyor ve bu alanda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız, kendi işinizi kurabilir; reklam ve pazarlama konusunda alacağınız destekle bu yeteneği sağlam bir gelir kapısına dönüştürebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Fotoğraf Satarak Para Kazanmak


13. Oyun Oynayın

Ya da sadece oyunlarla ilgileniyorsunuz diyelim. Oynadığınız oyunların videosunu Youtube’a yükleyebilir, oyun oynarken yaptığınız yorumları videoya ekleyebilirsiniz. 100 milyonu aşkın abonesiyle Youtube’da en çok abonesi olan PewDiePie kanalı büyük oranda oyun videolarından oluşuyor ve kanalın sahibi Felix Arvid Ulf Kjellberg, oyun oynayarak dolar milyarder yolunda ilerleyen ilk isim olma yolunda ilerliyor.

Benzer şekilde Youtube yerine Twitch de kullanabilirsiniz. Twitch de bağımsız yayıncılara yönelik bir video platformu. Üstelik Twitch de aboneleriniz size maddi olarak bağış da yapabiliyor. Yani 30 dakikalık bir GTA 5 videosu sonrası abonelerinizden 1500 lira kazanma ihtimaliniz hiç de düşük değil!

Mutlaka okuyun: Oyun Oynayarak Para Kazanmak


14. Sevebileceğiniz Zengin Bir Eş Bulun

Çalışmadan para kazanmanın belki de en garanti ve kolay yollarından biri zengin bir eş bulup onunla dünya evine girmektir. Ancak sırf para için bunu yapmanız mutluluğunuza gölge düşerebilir. Hem kimse kendisiyle sadece parası için evlenmek isteyen birini hayatında istemez. Bu yüzden gerçekten sevebileceğiniz ve aynı zamanda maddi durumu iyi bir eş bulmaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Zengin Koca Nasıl Bulunur?

Mutlaka okuyun: Zengin Kadın Nasıl Bulunur?


15. Hazine Avcılığı Yapın

Hazine avcılığı yapmak çalışmadan para kazanmanın güzel bir yolu olsa da epey uğraş gerektiren garantisi bulunmayan bir serüvendir. Üstelik yasalara göre bunu yapabilmeniz için önce devletten izin almanız gerektiğini unutmayın.

Mutlaka okuyun: Hazine Avcılığı Yaparak Zengin Olmak


16. Piyango kazanın

Bu çalışmadan para kazanmanın en kolay yollarından biridir ancak ödül kazanmak yerine bir sürü para da harcayabilirsiniz. Bilet alma bağımlısı haline gelmemeye dikkat edin. Piyango biletleri alırken para kaybedebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Sokakta başınıza yıldırım düşüp öleceğinize inanmıyorsanız şans oyunlarıyla zengin olacağınıza da inanmamalısınız. Çünkü olasılıkları hemen hemen aynıdır.

Mutlaka okuyun: Kolay Yoldan Zengin Olmanın Yolları


17. Amazon’da Satış Yapın

Amazon’da satış yapmak yıllar boyunca aradığınız iş olabilir. Siz ürünlerinizi Amazon depolarına gönderin Amazon sizin adınıza ürünleri saklasın ve satışı olduğunda da müşteriye kargolasın. Kulağa ne kadar güzel gelse de bu işe başlamak için iyi bir araştırmacı olmanız şart. Aksi halde büyük zarar edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlere


18. Bir Dropshipping(Stoksuz Satış) Mağazası Açın

Dropshipping yani stoksuz satış yöntemi en karlı çevrim içi pasif gelir kaynaklarından biridir.

Dropshipping sayesinde e-ticaret pazarında trend olan ürünleri bulabilir ve onları ekstra bir stok maliyetine maruz kalmaksızın- yani tedarikçi firmanız aracılığıyla- farklı ülke veya şehirlerden müşterilere çevrim içi platformda satabilirsiniz.

Dropshipping yöntemi ile modadan ev dekorasyonuna hatta güzelliğe kadar pek çok farklı niş üzerinden satış yapmanız mümkündür.

Dropshipping mağazası açmanın kendi işinizi kurmanızı sağlaması dışındaki bir diğer avantajı ise satacağınız ürünler için ne kadar ücret talep edeceğinizi tamamıyla sizin belirleyecek olmanızdır. Hatta bu yöntemin listemize dahil ettiğimiz pasif gelir fikirlerine kıyasla kazançlarınız üzerinde en fazla kontrole sahip olduğunuz pasif gelir kaynağı olduğu dahi söylenebilir.

Dropshipping ile satış yapmaya hemen başlamak için satılmaya değer yüksek kalitede bir ürün bulup Amazon veya Shopify vb. e-ticaret sitelerine kaydolabilir, online mağazanızı oluşturduktan sonra satışlarınız üzerinden pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.


19. Anketlere Katılın

InstaGC, Earnhoney, Prizehoney gibi pek çok anket sitesi bulunuyor. Bu sitelerdeki anketleri tamamlayarak ufak da olsa para kazanabilirsiniz. Tabii bu işi yaparak zengin olmanız pek mümkün değil, ancak sosyal medyada amaçsızca gezmek yerine günlük sadece 15-20 dakikanızı ayırarak bir aylık elektrik faturanızı ödeyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey anket doldurmak! Tabii bu konuda İngilizce bilmeniz çok önemli, zira anketlerin büyük bir bölümü İngilizce oluyor.

Mutlaka okuyun: Anket Doldurarak Para Kazanmak


20. Kullanmadığınız Eşyaları Satın

Evinizin bir köşesinde tozlanmaktan başka bir işe yaramayan kitaplar…

Gardrobunuzda giymediğiniz, bedeninize uymayan elbiseler…

Bir hevesle satın aldığınız ancak birkaç ay sonra kullanmaktan vazgeçtiğiniz koşu bandı…

Letgo, Modacruz, Gardrops, Dolap, Sahibinden, Zebramo ve daha nicesi. Çeşitli platformları kullanarak kullanmadığınız eşyalarınızı satıp ekstra kazanç elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Letgo’da Satış Yaparak Para Kazanmak


21. Gayrimenkul Ticareti Yapın.

Nereden ve ne zaman satın aldığınıza bağlı olarak değişse de gayrimenkul satın alımı da pasif gelir elde etmenin iyi bir yolu olabilir. Zira İstanbul vb. popüler pek çok şehirde emlak değerindeki istikrarlı artış hız kesmeksizin devam etmektedir.

Tam da bu nedenle inşaatı tamamlanma aşamasında olan ve inşaatın bitmesi ile birlikte değeri artacak düşük maliyetli mülkleri kovalayabilir, bir nevi al-sat sistemi kurarak inşaat biten mülkü çok daha yüksek bir meblağ üzerinden satıp kar elde edebilirsiniz.

Ancak bu yöntem de en az diğer yatırımlar kadar risklidir. Dolayısıyla, oyunda yeniyseniz, yatırım amaçlı en doğru gayrimenkulü satın almanıza yardımcı olması adına işinin ehli bir emlakçı ile irtibat kurmanız yerinde olacaktır.

Ancak bu yöntem de en az diğer yatırımlar kadar risklidir. Dolayısıyla, oyunda yeniyseniz, yatırım amaçlı en doğru gayrimenkulü satın almanıza yardımcı olması adına işinin ehli bir emlakçı ile irtibat kurmanız yerinde olacaktır.


21. Satış Ortaklığı ile Para Kazanın

Satış ortaklığı en basit tanımıyla, başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışı üzerinden gelir elde etmektir. Günümüzün en sık tercih edilen pasif gelir fırsatlarından biri de budur. Öyle ki hemen her büyük markanın bir satış ortaklığı programı mevcuttur, bu sayede siz de dahil pek çok kişi söz konusu markaya ait popüler ürünlerin satışını yapabilir ve bundan gelir elde edebilirsiniz.

Bu işin dezavantajlı tek yanı ise gelirinizi satış başına alacağınız komisyon üzerinden elde etmeniz olacaktır.  Dolayısıyla, yapacağınız en akıllıca şey, bu işe atılmadan önce satış ortaklığı pazarlama programları hakkında detaylı bir araştırma yapmak olacaktır.

Blog sayfaları, reklamlara para harcamak zorunda kalmaksızın affiliate komisyonu alabileceğiniz en elverişli ve en uygun maliyetli platformlardır. Zira blog sayfanız üzerinden yayınlayacağınız sağlam içerikler gelecekte tekrar tekrar okunacak ve her bir yeni okuma size çalışmadan para kazanmanın yolunu sunacaktır. Unutmayın, başlangıç aşamasında söz konusu içerikleri hazırlamak zamanınızı ve enerjinizi alacak olsa da, tamamlanmış tek bir demirbaş içerikle dahi etkisi yıllar boyu sürecek bir gelir kaynağı yaratmanız mümkündür.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?


23. Video İçeriklerinizi Pazarlayın.

Kendinizi her daim dram ve heyecanın tam ortasında buluyorsanız, telefonunuzu veya kameranızı çıkarıp paylaşım rekorları kıracak içerikler üretmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede, az da olsa pasif gelir elde etmiş olursunuz. Hem son pazarlama istatistikleri de insanların video içeriklerine bayıldığını gösteriyor, bu nedenle vakit kaybetmeksizin videolarınızı oluşturmaya başlamalısınız.

Neden mi?

Çünkü yakalayacağınız ilgi çekici bir videoyu haber sitelerine/kanallarına satabilirsiniz. Ve şayet videonuz viral olursa telif ücreti adı altında haftalar, aylar ve hatta bazen yıllar boyunca yinelenecek bir gelir elde edebilirsiniz. Yaratıcı video içerikleri üretebilmenin en iyi yolu ise protestolar, gösteriler, festivaller vb. halka açık etkinliklerde yer almaktır.

Etkileşimin hüküm sürdüğü hemen her noktada satışa uygun, ilgi çekici içerikler hazırlama fırsatı bulabilirsiniz. Hele bir de eğlenceli içerikler üretme konusunda yetenekliyseniz, işletmeler size toplam kardan belirli bir pay sunmayı teklif edebilir, dahası viral videolar oluşturmanız karşılığında ek ödeme yapmayı dahi kabul edebilirler.


24. Şirket Hisselerine Ortak Olun.

Evet, yanlış duymadınız. Dokuz beş çalıştığınız sabit gelirli işiniz de nihayetinde pasif bir gelir akışına dönüşebilir.

Şirketinize ait hisse senetlerine veya şirketinizle bütünleşmiş herhangi bir emeklilik planına yoğunlaşmanızı öneriyor, bunun kayda değer miktarda bir pasif gelir elde etmenize yardımcı olacağını iddia ediyoruz.

Nasıl mı?

Kahveleriyle ünlü Starbucks şirketinin bu yöntemin somut bir örneği olduğunu söyleyebiliriz. Şirket, her bir çalışanını “ortak” olarak adlandırmakta ve ortaklarına hisse senedi yoluyla şirketin finansal başarısından pay almaları adına bir fırsat yaratmakta. Burada amaç her ortağın şirket içindeki konumu ne olursa olsun şirket yıllık gelirinden belirli oranda prim almasını sağlamaktır. Harika değil mi?

Tabi bunun için sizin de büyük çaplı bir şirket ya da marka bünyesinde çalışmanız gerek. Ayrıca, şirkete ait hisse senetlerine ortak olmanın kimi zaman yatırım yapmak anlamına geleceğini de unutmamalısınız. Yine de denemeye istekliyseniz ve büyük çaplı bir şirkette yeni bir işe başlıyorsanız, işe alım paketinizin bir parçası olarak şirket hisselerinden cüzi hatta sembolik de olsa bir pay talep etmeyi deneyin.

Şirketinizin yatırımlarınıza veya mevcut gelirinize yaptığı en ufak bir katkının dahi sizi mutlu etmeye yeteceğine ve sonrasında bize teşekkür edeceğinize eminiz.


25. Pasif Gelir Uygulamalarından Yararlanın.

Pasif gelir uygulamalarının her biri vaat ettikleri hizmeti yerine getirir ve kullanıcısına para kazandırır. Tek yapmanız bu programlardan herhangi birini akıllı telefonunuza yüklemek ve para kazanmanızı sağlayacak birkaç basit işlemi gerçekleştirmektir. Söz konusu işlemler, video izlemek gibi günlük faaliyetlerden tutun da küçük bir finansal yatırımı pasif bir gelir akışına dönüştürmeye kadar farklı pek çok şeyi kapsayabilir.

Teknolojik gelişmeler mobil cihazınız ve zamanınızdan en verimli şekilde yararlanmanızı sağlayacak farklı pek çok pasif gelir uygulamasının ortaya çıkmasına vesile olmuştur:

Fundrise – Fundrise, minimum 1.000 dolarlık bir meblağ üzerinden gayrimenkul projelerine yatırım yapmanızı sağlar. Pasif gelir olarak adlandıracağımız kısım ise size sunacağı üç aylık temettü alımı seçeneğidir.

InboxDollars – InboxDollars, üyelerine e-posta okumak, çevrim içi anketleri doldurmak, oyun oynamak, video ve TV izlemek gibi günlük çevrim içi aktiviteler için para ödülü sunan bir uygulamadır. Sırf kaydolmak suretiyle alacağınız beş dolarlık bonus ile kullanımınız sürecince kazanacağınız nakit para ödülleriyse pasif gelirinizi oluşturur.

Dosh – Dosh, banka ve kredi kartlarınızı uygulamanın sunduğu cüzdan sistemi ile eşleştirmenize olanak tanır. Böylece, ödeme yaparken bu kartları her kullandığınızda belirli bir miktar para kazanır, pasif gelir elde edersiniz.

Mutlaka okuyun: Para Kazandıran Uygulamalar


26. Kullanılmayan Alanları Kiralayın.

Kiralayacağınız bu yer bir depo kadar büyük ya da evinizdeki boş bir oda kadar küçük olabilir.  Boyutu ne olursa olsun, aktif olarak kullanılmayan bu alanlar üzerinden ekstra gelir elde etmenin tonlarca yolu mevcuttur.

Örneğin, eşyalarını saklamak için ekstra bir alana ihtiyaç duyan insanlar için evinizin boş bir odasını kiralayabilir veya garajınızda müsait bir yeriniz ya da fazladan bir park alanınız mevcutsa, bunları belirli bir ücret karşılığında diğer insanların kullanımına açabilirsiniz.

Kocaman bir bahçeniz mi var? Burayı etkinlik alanı olarak kullanılmak üzere ihtiyaç sahiplerine sunabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise bu tarz boş bina, oda, depo veya alanları ofisi olmayan çalışanlara veya profesyonellere rahatça çalışacakları özgür bir ortam sunmak için kullanmaktır. Bu sayede hem kiracılarınız rahat bir çalışma ortamına kavuşur hem de siz pasif gelir elde etmiş olursunuz.

Ne dersiniz?

İki taraf için de karlı olmaz mıydı?


İpuçları

Finansal anlamda yardım almak ve bir şeyler öğrenmek için bir akıl hocası bulun.

Bağımlılık yapan davranışlara karşı eğiliminiz varsa kumar ve şans oyunlarından uzak durun.

Bu makaledeki her adım için belli seviyede çalışmanız gerekiyor. Bazı seviyeler geleneksel işlere göre daha az çaba gerektiriyor. Başka bir ifadeyle bu makale akıllıca çalışmaktan bahsediyor çok çalışmaktan değil.


İlginizi çekebilir

Pasif Gelir Kaynakları

Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

Hızlı Para Kazanma Yolları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir