Evde Ne İş Yapabilirim Diyenlere

Ülke çapında birçok insan evden çalışarak para kazanmanın yollarını arıyor. Küçük çocukların mesuliyetinden sorumlar anne ve babalardan, emekli olmuş insanlara kadar herkes gelirlerini artıracak bir gelir kapısı arıyor. Herkes finansal anlamda ivme kazanma peşinde. Mücadele edilmesi gereken ise yeni bir evden iş’ temelli kariyer inşa edebilmek.

Siz de “evde ne iş yapabilirim ve nasıl para kazanabilirim” diyorsanız bu yazımız tam size göre. Size evden iş modeline yönelik beyin fırtınası yapmanızı sağlayacak ve sonunda sizin için doğru olan işi bulmanıza yardımcı olacak yollar sunuyoruz. İşte “evde ne iş yapabilirim” diyenlerin uygulaması gereken adımlar:

 

Adım 1

Gerçekten severek yaptığınız aktivitelerin bir listesini çıkarın. Bu listeyi, tutkularınızı içeren meslekleri de kullanarak bir beyin fırtınası yapmak için kullanın. İlk etapta küçük düşünün ve bu işleri hiç para almadan yaptığınızı hayal edin ve hala sizi mutlu edip edemeyeceğini düşünün. Geçmişte kullanma fırsatı bulamasanız da spesifik, özel yeteneklerinizi gözden geçirin, bir iş, bir ürün ya da servisin sunumu için kullanabileceğiniz ne gibi özellikleriniz var?

 

Adım 2

Listenizi bir kez daha gözden geçirin ve evden iş modeline uygun olamayacakları eleyin. Ayrıca bir kariyer fırsatı görmediklerinizi de eleyin. Örneğin kitap okumayı seviyorsanız ve de biraz utangaç bir karakterseniz, muhtemelen sahaya çıkıp, ya da video üzerinden satış için tanıtım yapmak size uymayacaktır çünkü en basitinden hiç keyif almazsınız hatta bu size işkence gibi gelebilir.

 

Adım 3

Şimdi listede kalan aktiviteleri yapmaktan neden hoşlandığınızı tespit edin. Bu sizin için çok açık olabilir, nedenini sorgulama gereği duymayabilirsiniz ancak bunları kağıda dökmek, fikri genişletebilmek açısından önemli. Örneğin eğer çocuklarla birlikte vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, “ onlara birşeyler öğretmekten keyif alıyorum, onların büyüdüğünü görmek güzel, beni güldürüyorlar ve onlarla oyun oynamayı seviyorum” şeklinde cümleler yazabilirsiniz.

 

Adım 4

Aktivitelerinize istinaden, muhtemel ‘evden iş’ modellerini yazarak listenizi genişletin. Yukarıdaki örneği kullanarak örneğin listenizde, gündüz okul öncesi ve ya sonrası çocuk bakımı, evden sunum yapabileceğiniz şekilde kitap ve oyuncak satışı ya da çocuklar için yeni koleksiyon kıyafet satışı gibi mesleklere yer verebilirsiniz. Aklınıza gelen fikirleri listeye yazmaktan çekinmeyin. İlk başta fikirler size saçma ya da olası gözükmese de yazın, düşüncelerinizi yönlendirdiği yerleri görünce şaşıracaksınız!

 

Adım 5

İş fikirlerinizi şimdi bir de online olarak araştırın. Araştırmanız esnasında fırsatların sizin listenizdeki iş fikirleriyle uyuşup uyuşmadığın ortaya çıkarın. Firmaların, ‘evden yürütülebilecek’ bir franchise vermeye meyilli olup olmadıklarını, ya da fabrikadan halka satış yapan üreticilerin, ürünlerini direk sizin web siteniz üzerinden satışına izin verip vermediklerini tespit edin. Aklınıza ilk gelen işe koyulmayın, araştırmanız fikirlerinizi daraltmanızı sağlayacak ve onları geliştirecek bir yönde olmalı.

 

Adım 6

Benzer alanlarda çalışan insanlarla görüşün. Onlara işe nasıl başladıklarını, ne tür engelleri aştıklarını ve değişik olarak ne gibi hizmetler verdiklerini sorun. Müşterilerinin ne tür ürün ve ya servise ihtiyaçları olduğunu sorun. Birçok iş sahibi kendi başarı hikayesini anlatmaya bayılır ve siz de onlara anlattırarak tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

 

Evde yapabileceğiniz işlerin listesi:

1 – Evde internetten yapabileceğiniz işler
2 – Ev hanımlarına özel evde yapılacak işler

Evde  iş yapmak istiyorum ne iş yapabilirim diyenlere özel yazılar kaleme almaya ve birbirinden güzel iş olanaklarını araştırmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.