Yaşanmış İlham Verici Başarı Hikayeleri

Herkes hayatının bir vaktinde başarısız olmuştur. Çok istenilen bir işe kabul edilmemiş, bir sınavda çok fazlasını yapabilecekken geçer not alamamış veya çalıştığınız şirkette tüm işi tek başınıza sırtlamanıza rağmen şirketten ilk siz kovulmuş olabilirsiniz. Ancak sizi tanımlayan şey başarısızlığınız değil, bu başarısızlıktan veya sorunlardan ders alıp nasıl başarılı olduğunuzdur.

İşte dünyanın dört bir yanından başarısız olmalarına rağmen, kararlılıklarıyla en başarılı insanlardan biri olmayı başarabilmiş ünlü kişiler. Bu kişiler kesinlikle tam da ümidinizi kaybettiğimiz günlerde size ilham kaynağı olacaklardır. İşte sizlere gerçek hayattan yaşanmış başarı hikayeleri:

 

1. Yıldız Bir Sporcu

ÖNCE: Bir seferinde bir öğrenci, okulda çıkan yangının arasında kalmış ve kurtarılmıştı ancak çocuğun yaşayabileceğine kimse ihtimal vermiyordu. Annesi bile yangında vücudunun alt kısmını çok kötü yandığı için çocuğun öleceğini kabullenmişti. Yaşasa bile tüm hayatı boyunca bir daha ayaklarının üzerinde durması imkansızdı.

Ancak bu cesur çocuk ne ölmeyi kabul etti, ne de sakat kalmayı. Tüm doktorları hayrete düşürerek hayatta kaldı. Ancak belinden aşağısı için motor hareket becerisini kaybetmişti. İncecik bacakları cansız bir şekilde sallanıyordu. Sonunda hastaneden taburcu oldu ancak yürümek için olan azmi hiçbir şeye boyun eğmese de, eve vardığında yatak haricindeki zamanlarında tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Bir gün kendisini tekerlekli sandalyesinden yere attı ve bahçeye kadar kendini sürükledi. Çitlere vardığında kolları yardımıyla kendisini ayağa kaldırdı ve yürümek için elinden geleni yaptı. Bunu, yürüme azmi ve kendisine olan inancıyla birlikte her gün denedi. Adeta çelikten iradesi ve kararlılığı ile önce ayakta durabilmeyi, ardından yürüyebilmeyi ve ardından da koşabilmeyi başardı.

glenn-cunningham

SONRA: Önce okula yürüyerek sonra ise koşarak gitmeye başladı. Ardından koşmanın kendisine verdiği mutluluğu fark ettikten sonra üniversitede koşu takımına katıldı.

Herkes hayatta kalmasının bile bir mucize olduğunu ve hayatta kalsa bile sakat kalacağını düşünürken, kararlı bir çocuk olan Dr. Glenn Cunningham yürüyebilmeye ve koşmaya olan sıkı inancı sayesinde 1934 yılında New York’un ünlü Madison Square Garden’da dünyanın en hızlı koşucusu oldu.

Pozitif düşünmenin gücünün ve bireyin kendisine olan inancının en başarılı örneklerinden biri olan Glenn Cunningham hem kendisi hem de hikayesiyle birlikte hala birçoğumuza ilham kaynağı olmaktadır. Her şeyin üstünüze geldiği ve ölümün sizin için tek kurtuluş yolu olabileceği bir durumda bile kararlılık ve azim ile dünyanın en başarılılarından biri olabilirsiniz.

 

2. Bir Girişimci

ÖNCE: Zor bir çocukluk geçirdi, ailesi boşandı ve üvey babası, annesi ve kardeşlerine tacizde bulundu. Annesi, üvey babasının yalan şikayetleri yüzünden iki kez hapse girdi ve yine de o adamla yaşamak zorunda kaldılar çünkü kendisi ve kız kardeşlerine bakacak başka kimse yoktu. 8 yaşındayken kimsesiz çocuklar sığınma evinde yaşamak zorunda kaldı. İlk evliliğinden tıp sektöründeki kariyerini bırakmak istediğinden ve eşini aldattığından ötürü boşandı. Sadece tıbbi ekipman satıcısı olarak işinde son derece başarısız olmadı aynı zamanda kötüleşen maddi durumu nedeniyle evsiz kaldı. Oğlu ile birlikte pansiyonlarda, parklarda, havaalanlarında ve hatta umumi tuvaletlerde bile uyumak zorunda kaldı. Gündüzleri aralıksız olarak bir broker firmasında çalışıyordu, geceleri ise bir çatı altında uyumak için uzun kuyruklarda bekliyordu.

chris-gardner

SONRA: 1982 yılında sertifika sınavını geçtikten sonra Dean Witter firmasında tam zamanlı bir iş buldu. 1987 yılında hisselerin %75’ine sahip olduğu Gardner Rich & Co adındaki kendi broker firmasını kurdu. 2006 yılında Gardener Rich firmasındaki çok az bir hissesini milyon dolarlık bir anlaşmayla sattı.

Bahsettiğimiz kişi San Francisco, New York ve Chicago eyaletlerinde ofisleri bulunan Christopher Gardner Uluslararası Holdingi kurucusu ve CEO’su Chris Gardner’dan başkası değil. Kendisinin hayatı bir Hollywood filmine bile konu oldu (Umudunu Kaybetme) ki gişe rekorları kırmasının yanı sıra film, tüm dünya çapında da çok sevildi.

 

3. Hintli Bir Hokey Oyuncusu

ÖNCE: Kendisi profesyonel Hintli hokey oyuncusu ve Hindistan Milli Takımı’nın eski kaptanı. 2004’ün Ocak ayındaki Kuala Lumpur’daki Sultan Azlan Shah Kupası’nda ilk kez milli oldu. 2009 Ocak ayında Hindistan Milli Takımı’nın kaptanlığını üstlendi. Kariyerinin zirvesindeyken saatte 145 kilometrelik bir sürükleme hareketiyle dünyanın en hızlı hokey oyuncusu oldu. 22 Ağustos 2006 tarihinde Singh, iki gün sonraki Almanya’daki Dünya Kupası için hazırlık yapan Milli Takım kampına giderken Shatabadi treninde kazara vuruldu. Neredeyse felç olan sporcu hayatının iki yılını tekerlekli sandalyeye bağlı kalarak yaşadı.

sandeep-singh-bhinder

SONRA: Sandeep Singh Bhinder sadece iyileşmedi aynı zamanda takımda kendisine tekrar yer buldu.

Kaptan olduğu dönem boyunca Hindistan milli takımı 2009 yılında Ipoh’ta düzenlenen Sultan Azlan Shah kupasında Malezya’yı yenerek şampiyon oldu. Singh’in turnuvanın en skorer oyuncusu olmasıyla da 13 yıl aradan sonra Hindistan beklediği şampiyonluğa kavuştu.

Hindistan erkek hokey milli takımı 8 yıl aradan sonra ilk kez Londra’da düzenlenen 2012 Yaz Olimpiyatlarına katılabildi. Olimpiyat finallerinde Fransa karşısında 8-1’lik ezici bir skor ile şampiyon oldular. Singh, Fransa Milli Takımı’na beş gol atarak yıldızlaştı. Singh ayrıca toplamda 16 gol atarak olimpiyatların en skorer ismi de oldu.

Kendisi dünyanın en iyi hokey oyuncularından biri olarak kabul ediliyor.

 

4. Discovery Channel’da Bir Vahşi Yaşam Sunucusu

ÖNCE: Okulu bıraktıktan sonra, Hindistan ordusuna katılmaya karar verdi.Sikkim ve Batı Himalaya dağlarına tırmandı. Sonra Bölgesel Orduya katıldı ve elemeleri geçtikten sonra SAS Alayında 1997 yılına kadar üç yıl boyunca görev aldı.

1996 yılında Zambiya’da serbest düşüş yaparken bir paraşüt kazası geçirdi. Paraşütü 16.000 feetteyken yırtıldı ve tam olarak açılmadı. Sonunda sırtındaki paraşüt çantası üzerine yere çakıldı ve üç omurunu kırdı. Kendisi daha sonra, “Ana paraşütü kesip yedek olanı açmalıydım ancak bir çözüm üretmek için yeterli kadar vaktimin olmadığını düşünmüştüm” dedi. Onu ameliyat eden cerraha göre tüm hayatı boyunca felç kalma ihtimali vardı ve tekrar yürüyüp yürüyemeyeceği bile muallaktı. Sonraki 12 ayını askeri bir rehabilitasyon merkezinde geçirdi.

bear-grylls

SONRA: Saf bir kararlılık ve çok çalışmanın sayesinde üç omurunu kırdığı paraşüt kazasından tam 18 ay sonra 16 Mayıs 1998 yılında çocukluk hayali olan Everest dağına tırmandı.

23 yaşındayken bu kadar yüksekliğe tırmanmayı başarabilen en genç insanlardan birisi oldu. Bu inanılmaz Bear Grylls’in ilham verici hikayesiydi. Tüm dünya onu Discovery Channel’daki kendi programı olan İnsan Doğaya Karşı programının sunucusu olarak biliyor.

 

5. Bir Yazılım Mühendisi

ÖNCE: 2009 yılının ortalarında kimsenin işe almak istemediği bir yazılım mühendisiydi. Yahoo ve Apple’ın bilgisayar departmanındaki onlarca yıllık deneyimine rağmen o zamanın gelecek vaat eden iki firması tarafından iş başvurusu reddedilmişti. İlk olarak Twitter ve ardından Facebook reddetti.

brian-acton

SONRA: Kendisini işe alacak başka bir şirket bulamadıktan sonra bir başka Yahoo çalışanı olan Jan Koum ile beraber çalışarak hem bulut tabanlı mesajlaşma sektörünün hakimi olan hem de tüm dünya tarafından da benimsenen bir uygulama geliştirdi. Evet bu kişi Whatsapp uygulamasını geliştiren Brian Acton’dan başkası değil. Whatsapp 2014 yılında 19 milyar dolar nakit karşılığında Facebook’a satıldı ve Acton’un net mal varlığı bu sayede 3,8 milyar dolara yükseldi.

Mutlaka okuyun: En Zengin İnternet Girişimcilerinin Başarı Hikayeleri

 

6. Bir Bollywood Yıldızı

ÖNCE: Bu film yıldızı şöhretini 1970’li yıllarda elde etti. Beyazperde üzerindeki hakimiyeti 1970’ler ve 1980’ler boyunca devam etti ki Fransız yönetmen François Truffaut kendisine “tek kişilik dev kadro” lakabını taktı. Ancak bir süre sonra gişede başarısız olan bir dizi filmi arka arkaya yayınlandı ve bundan birkaç sene sonra da prodüksiyon şirketi iflas etti. Sonunda 1997 yılında hem finansal hem de operasyon anlamında tamamen çöktü.

amitabh-bachchan

SONRA: Ancak daha sonra, 2015 yılında harika bir geri dönüş yaptı ve tüm dünya çapında tekrar en çok kazanan, başarılı olan ve saygı duyulan bir yıldız oldu. Bu kişi inanılmaz Amitabh Bachchan’dan bir başkası değil.

Çok farklı rollerde oynadı ve birçoğundan da çok olumlu eleştiriler aldı. Son filmi olan Piku kendisine hala tüm dünya çapında ün kazandırmaya devam ediyor. Kendisi günümüzde 72 yaşında ve yaşın başarı için bir engel olmadığını kanıtlamaya devam ediyor.

 

7. Amerikalı Bir Dağcı, Mühendis ve Biyofizikçi

ÖNCE: Bu efsanevi dağcı daha sekiz yaşındayken Kanada Kayalıklarında 11.627 metrelik bir gezintiye çıktı ve 17 yaşındayken Amerika’nın en iyi dağcılarından biri olarak kabul edildi. 1982 yılının Ocak ayında New Hampshire’daki Washington Dağı Huntington Ravine bölgesinde zorlu ve teknik bir buzul rotasındayken Herr ve arkadaşı Jeff Batzer bir kar fırtınasına yakalandı ve yollarını kaybettiler. Bunun sonucunda Büyük Körfez’e doğru gittikleri yolda -29 derecede üç gece geçirmek zorunda kaldılar. Kurtarılana kadar dağcılar ciddi soğuk ısırması sorunu ile yüz yüze geldiler. Herr’in her iki bacağının da dizinin altından kesilmesi gerekiyordu ve arkadaşının ise sol alt bacağı, sağ ayağındaki ve elindeki parmakları kesildi.

hugh-herr

SONRA: MIT’deki biyomedikal cihazlar üzerine yaptığı doktora sonrası gelişmiş bacak protezleri ve ortezler üzerinde çalışmaya başladı. Bu cihazlar insan bacağının işlevselliğini taklit eden aletlerdir. Kendi tasarlamış olduğu özel protezleri kullanarak bir bozuk para boyutundaki kesici bir eklenti ile küçük kayalara ve dik buzlu alanlara tutunmasını sağlayan titanyum uçlu bir protez ayak yarattı. Bu protezleri olası istenmeyen vücut pozisyonlarını engellemek ve hedefine ulaşmadan önce elleri ve ayaklarını rahat bir biçimde kullanabilmek için tasarladı.

Bu protezleri kullanmanın sonucu olarak Herr, kaza geçirmeden öncekine kıyasla çok daha ileri düzey tırmanışlar gerçekleştirdi ve kendisi sağlam kişilerde elit seviye olarak belirlenen çok daha zorlu tırmanışları bir engelli olarak tırmanan ilk kişi oldu.

 

8. Bir Girişimci, Karikatürist, Animatör, Seslendirme Sanatçısı ve Film Yapımcısı

ÖNCE: Bugünkü olduğu efsanevi şöhretini elde etmeden önce bu adam çok fazla başarısızlık yaşamak zorunda kaldı. 1919 yılında bir gazete için çalışırken gazetenin editörü tarafından “hayal gücü olmadığı ve iyi fikirler üretemediği” için kovuldu. 1920 yılının Ocak ayında bir başka karikatürist ile çok kısa bir süre faaliyet gösterebilen bir şirket kurdu. Ancak zorlu bir başlangıcın ardından para kazanmak için kurduğu şirketinden çıkmak zorunda kaldı. Kendisi ardından zamanın Lwerks firmasında başarısız olan yöneticilerinin yerine geçti. Ardından başarıyı yakaladığı bir stüdyo kurdu ancak stüdyo, çalışanların yüksek maaşlarını ödeyebileceği kadar kar elde edemedi. Stüdyo borçlandı ve sonunda da iflas etti. Bundan sonra Kaliforniya’da film sektörünün başkenti olan Hollywood’da bir stüdyo açmaya karar verdi.

walt-disney

SONRA: Şanslı Tavşan Oswald (Oswald the Lucky Rabbit) karakterini yarattı. Oswald çizgi film sektöründe kendisinin yakaladığı ilk büyük başarı oldu. O zamanlarda çizgi filmlerinden sadece %20 kar alabiliyordu ve çok az kazandığından ötürü daha yüksek bir ücret için anlaşma yapmak istiyordu. Yapımcısı, karakteri ve sözleşme yaparak ekibini çaldığında bir başka hayal kırıklığı yaşadı. Yapımcısı %20’lik kar üzerinden işi götürebileceğini düşünmüştü.

Birçok insan böyle durumlarda bavulunu toplayıp ağlayarak memleketine dönmeyi düşünürken veya daha düşük ücretlerle çalışmayı yeğlerken bu korkusuz genç adam kendisinin gelmiş geçmiş en başarılı çizgi film karakterini yarattı: Mickey Mouse. Bu harika kişi; girişimci, karikatürist, animatör, seslendirme sanatçısı ve film yapımcısı Walt Disney’den bir başkası değil. Birçok insan ona, ekranlarda kocaman bir fare olan Mickey Mouse’un görünmesinin kadınları korkutacağını söylemişti. Ancak kadınlar hiç de korkmadı ve günümüzde bile bu koca farenin hikayeleri televizyonlarda yayınlanmaya devam ediyor.

Yaşadığı birçok başarısızlığın kendisinden vazgeçmesine izin vermeyen Disney, en zor zamanlarında bile dimdik durdu. Günümüzde Disney’i tanımayan veya “Disney” adını duymamış olan bir kişi bile yoktur. Büyük ihtimalle kendisini “hayal gücü olmadığı ve iyi fikirler üretemediği” için kovan editörün kemikleri mezarında sızlıyordur.

 

9. Bir Film Yapımcısı

ÖNCE: Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Sinema Sanatları okumak istedi. Ancak notlarının ortalaması “C” olduğundan dolayı reddedildi. İkinci kez başvuruda bulundu ve tekrar reddedildi. Genel olarak toplamda üç kez başvuru yaptı ancak üçünde de reddedildi. Ardından Kaliforniya Devlet Üniversitesi, İngilizce Bölümü’ne başvurdu ve kabul edildi.

steven-spielberg

SONRA: Hala öğrenciyken Universal Studios firmasının montaj departmanında maaşsız bir staj ayarladı. Ardından tiyatral yayın için kendisinin yazdığı ve yönettiği 25 dakikalık Amblin’ adında bir film çekmesi için kendisine bir fırsat tanındı. Şirketin yöneticisi Sidney Sheinberg, çeşitli ödüller alan filmden etkilendi ve kendisi ile yedi yıllık bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşme kendisini büyük bir Hollywood firması ile uzun vadeli bir sözleşme imzalayan en genç yönetmen yaptı. Evet, son derece yetenekli Steven Spielberg’den bahsediyoruz.

Günümüzde kendisi son derece başarılı bir film yapımcısı ve 40 yıldan biraz daha uzun bir süre içerisinde Jaws, Jurassic Park, Schindler’in Listesi, Sıkıysa Yakala, vb. 27 film yönetti ve ikisi en iyi yönetmen olmak üzere 3 Oscar kazandı. Spielberg’in yönettiği filmlerin tüm dünya çapında yaptığı gişe ederi 8.5 milyar dolardan daha fazladır. Kendisinin kişisel servetinin ise 4 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Hayalindeki okuldan üç sefer reddedilmesinin ardından sinema hayalinden vazgeçseydi hiç olmayacak olan filmleri bir düşünsenize.

 

10. Bir Yazar

ÖNCE: Bu kadın için bir tanıtım yapmamıza gerek yok. Kendisinin kitapları dünya genelinde 400 milyondan fazla sattı. Ancak hayatının önceki dönemlerinde kendisine klinik depresyon tanısı konuldu ve intiharı bile düşündü. Boşandığında reşit olmayan bir çocuğu ile işsizdi. Devletten yardım almak için başvurdu (kendisine ve kızına bakamayacak kadar fakirdi).

1990 yılında Manchester’dan Londra’ya dört saat rötar yapmış bir tren yolculuğundayken aklına büyücülük okuluna giden genç bir çocuk hakkında bir hikaye yazmak geldi. 1995 yılında ilk kitabının taslağını eski bir daktiloda tamamladı. Kitabını 12 yayınevine gönderdi ki hepsi de bu taslağı reddetti. Bloomsbury yayınevinden editör Barry Cunningham kendisine bir işe girmesini çünkü çocuk kitapları yazarak asla para kazanamayacağını bile söylemişti.

j-k-rowling

SONRA: Günümüzde kendisi Birleşik Krallık’taki yaşayan en çok kitap satan yazar ve kendisini Birleşik Krallık’ın en zengin 12. kadını yapan 560 milyon İngiliz Sterlinlik bir servete sahip. Bahsettiğimiz kişi Harry Potter serisinin yaratıcısı J.K Rowling’den bir başkası değil. Harry Potter serisinin kendisinin geçmişteki ve gelecekteki en başarılı ürünü olduğunu söylüyor.

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.